Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on õigus teha trahvi alaealisele, keda politsei nägi suitsetamas 2 nädalat tagasi?04.04.2014

Kas on võimalik teha trahvi alaealisele, keda politsei nägi suitsetamas 2 nädalat tagasi, ja võttis alles nüüd ühendust, et kohtumine kokku leppida ja ka suure tõenäosusega trahvi teha?
Politseinik oli üksinda ja pole alaealise dokumenti näinud, et selle põhjal isikut kindlaks teha, vaid tundis ära. Isik ka jooksis ära.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Alaealisena tubakatoote tarvitamine on väärtegu. Väärtegu aegub 2 aastaga. Seega võis politseinik Teiga 2 nädalat hiljem ühendust võtta. Ära jooksmine ei aita karistust vältida ega muuda väärteo toimepanemise fakti olematuks. Lisaks politseinikule võisid Teid suitsetamas näha ka teised isikud, kes Teid ära tundsid.
 

Küsimus: Kuidas käib asjaajamine, kui naabri lõkkes süttis heinamaa ja hävis ka minu puisniit ja marjapõõsad?04.04.2014

Tere!
Kuidas asjad käivad juhtumil, kus naaber tegi tuld, millest süttis tema heinamaa ja millest tuli levis naaberkinnistule hävitades puisniidu ja marjapõõsad?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Eeldades, et maastikupõlengut käidi ka Päästeameti poolt kustutamas, siis peaks antud asja kohta materjalid olema Päästeametil ja võimalik, et ka menetlus alustatud.

Politseil puudub pädevus siinkohal põhjapaneva juriidilise hinnangu andmiseks, kuid püüan pisut suunata. Mõistlik oleks Teil pöörduda Päästeameti poole ja paluda abi neilt. Juhul kui puisniit oli kaitsealune objekt, siis tuleks ilmselt teavitada ka Keskkonnaametit (võimalik, et seda teeb Päästeamet).
Kahjude hüvitamine käib kohtu kaudu, kui naaber ei tee seda vabatahtlikult. Seega esmalt tuleks naabriga suhelda. Kui see tulemust ei anna, siis tuleks Teil esitada naabri vastu tsiviilhagi maakohtusse ja nõuda sealtkaudu õigusvastaselt tekitatud kahjude hüvitamist. See eeldab kindlasti kahjude hindamist! Kui Päästeametil on alustatud menetlus siis võib olla võimalik, et saate hagi esitada kohtusse menetluse raames.
 

Küsimus: Kes saab karistada, kui täiskasvanu peol viibib alaealine, kes on tarvitanud (mitte peol) alkoholi?04.04.2014

Tervist,
Kui peo korraldaja on täisealine ja tema peol viibib alaealisi, kes on alkoholi tarvitanud, aga pole seda saanud korraldajalt, vaid on ise kuskilt hankinud - kas saab karistada nii korraldaja kui ka alaealine või ainult alaealine? Korraldaja ei saa ju jälgida kõiki, et kas nad on tarvitanud varem alkoholi või mitte.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tervist,
Peo korraldaja vastutab juhul, kui ta ise ostis alkoholi alaealisele (AS § 69) või ta oma tegevusega kallutas alaealiset alkoholi tarbima (KarS § 182). Kui alaealised ilmusid peole juba joobununa või said peol viibivatelt täisealistel alkoholi, siis ei vastuta selle eest korraldaja.
 

Küsimus: Kas mul on õigust pöörduda mehe vanglast vabanenud sõbra järelvaataja poole, kuna ta meelitab minu meest joomingutele?02.04.2014

Tere! Poolteist aastat tagasi tutvusin mehega. Elu oli normaalne ja rahulik selle aasta veebruari lõpuni, kuni vabanes ennetähtaegselt vanglast mehe kunagine sõber. Sellest hetkest alates pole päevagi, mil too sõber ei helistaks mu mehele ja vastupidi. Samuti on sõber hakanud minu meest pidevalt enda juurde jooma meelitama, aga teades minu mehe pehmet iseloomu, siis ei pea pahandusi enam kaua ootama. Samuti on mul mees kardinaalselt muutunud. Pidev vaimne terror ja ähvardamine. Küsimus olekski siis selline, et kas minul on mingit õigust pöörduda mehe sõbra järelvaataja juurde? Ja kuidas ma õige järelvaataja leiaksin?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kriminaalhoolduse kohta soovitan lugeda siit - http://www.vangla.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=55167/kriminaalhoolduse+voldik_2011.pdf

Kui on oht, et Teie mees muutub agressiivseks ja võib kasutada Teie suhtes vägivalda, siis kindlasti soovitan kutsuda politsei.

Peale politsei on teil veel võimalik rääkida ohvriabitöötajaga (sh anonüümselt), kes saab teile pakkuda emotsionaalset tuge, jagavad infot erinevate abi saamise võimaluste kohta jms. Kontaktid leiate http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/ohvriabi-tootajate-kontaktandmed-4/.

Lisaks on olemas tasuta tugitelefon (24/7) vägivalla alla kannatavatele naistele 1492, kus samuti saate oma murest rääkida ja nõu küsida.
 

Küsimus: Kui kaua on registris kehtivad liiklusväärteo karistused?27.03.2014

Tervist
Eile 26.03.2014 rikkusin Liiklusseaduse paragrahvi 221 lg 1. Sellega seoses tahtsin küsida, et kui kaua see karistus kehtib. Kuna tegemist on väärteoga, siis karistusseadustik näeb ette et 2 aastat. Eelnevalt tean, et liiklusrikkumised kehtivad 1 aasta. Palun aidake ja selgitage.

Lugupidamisega

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustiku § 81 räägib süüteo aegumisest. See tähendab, et kahe aasta möödudes ei saa enam toimepanijat väärteo eest karistada.
Karistusseadustik:
§ 81. Süüteo aegumine

(3) Väärtegu on aegunud, kui selle toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kaks aastat. Maksu- või konkurentsialane väärtegu on aegunud, kui teo toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kolm aastat.

Karistusregistri seaduse § 24 aga sätestab registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtaegu.
Karistusregistri seadus:
§ 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad

(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
1) väärteo eest mõistetud või määratud rahatrahvi tasumisest, aresti kandmisest, üldkasuliku töö sooritamisest või põhikaristusena juhtimisõiguse äravõtmisest on möödunud üks aasta;
 

Küsimus: Kuidas vabaneda internetihuligaanist, kes ei varjagi, et kontrollib kogu minu konto kasutamisega seotud tegevust?27.03.2014

Kuidas vabaneda internetihuligaanist, kes ei varjagi, et kontrollib kogu minu konto kasutamisega seotud tegevust? Tema tegevus on seda haigem (demonstreerib täiesti ülbelt oma kohalolekut), et olen vanem naine, kes toimetab internetis väga tavapäraste asjadega.
Tema tegevus on kestnud juba pikemat aega ja otsin nõu, kuidas selle inimese tegevust oleks võimalik blokeerida, ja samuti võimaluse korral see isik tuvastada.
Olen ette tänulik Teie nõuannete eest.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kirjutage palun minu e-posti aadressile oksana.luik@politsei.ee. Nii saan Teile soovitusi anda ning vaatame koos, kuidas blokeerida häirivat kasutajat.
 

Küsimus: Mida teha alkohoolikust pereliikmega, kes häirib oma karjumisega teiste pereliikmete elu?25.03.2014

Mida teha alkohoolikust pereliikmega, kes häirib oma karjumise ja sõimamisega teiste pereliikmete ja ilmselt ka naabrite rahu? Kas võib kutsuda politsei, on neil õigus tulla ja inimene oma kodust ära viia kainestusmajja? Haigust inimene ise ei tunnista, seega wismarisse ei saa viia ja olukord on üsna õnnetu.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Politsei ja piirivalve seaduse § 7'29 võib politsei joobeseisundis täisealise isiku toimetada tema elu- või ööbimiskohta või kainenema arestimajja või arestikambrisse või kohaliku omavalitsuse kainestusmajja, kui see on vältimatu isikust endale või teisele isikule lähtuva vahetu ohu tõrjumiseks.

Küsimuses, ei ole näha et Teie pereliige muutuks agressiivseks ja ohustaks ennast või teisi. Hetkel, kui probleem alkohooliga Teie peres ei ole veel kaugele jõudnud, soovitan pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonda abi ja nõu saamiseks.
 

Küsimus: Kas töötuskindlustuse hüvitis laieneb ka töövõtulepingu- või käsunduslepinguga töötavale inimesele?21.03.2014

Kui lõpetati töösuhe töötaja omal soovil ja sellele järgnes 1 kuuline tähtajaline töövõtuleping teises asutuses, kas sellisel juhul on inimesel õigust töötuskindlustushüvitisele. Huvitab, kas töötuskindlustuse hüvitis laieneb ka töövõtulepingu- või käsunduslepinguga töötavale inimesele. Eelnev töösuhe kestis 16 kuud.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
töötuna ei võeta arvele inimest, kes töötab töölepingu alusel, töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel või avalikus teenistuses.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) kellega viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseajal töösuhte lõppemine, tähtaja möödumine).

Kui Te olete töötuna arvele võetud (keda ei võeta töötuna arvele lugege täpsemalt meie kodulehelt: http://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/keda-ei-voeta-tootuna-arvele),
siis on täidetud esimene tingimus hüvitise taotlemiseks.
Kui Teile on makstud töötasu, millelt on makstud töötuskindlustusmakseid vähemalt 12 kalendrikuul (36 kuu jooksul töötuna arvelevõtmisest), siis on täidetud teine tingimus hüvitise taotlemiseks.
Kui Teie viimane töösuhe enne töötuna arvelevõtmist on tähtajaline töötamine, siis Te vastate kolmandale tingimusele hüvitise taotlemiseks.
 

Küsimus: Kui turvatöötaja võtab isikult mingi eseme, kas ta peab tegema ka mingi akti selle kohta?21.03.2014

Turvaseaduses on öeldud, et turvatöötajal on õigus isikutuvastust teha kohapeal. Arusaadav.
Küsimus on, kas turvatöötajal on õigus võtta isikult isikut tõendav dokument koos rahakotiga ja rahakotis olevate pangakaartidega ning teha koopia, mida ta väitis olevat vaja? Paigutades isiku selleks ajaks eriruumi. Jättes umbes tunniks isiku täiesti teadmatusse mis dokumentidest koopiad tehti ja milleks. Antud situatsioonis esitati turvatöötajale isikut tõendav dokument, mis asus rahakotis läbipaistva kile all olevas lahtris. Kus oli tal võimalus näha minu isiku andmeid ja vajadusel ka need üles kirjutada. Mille peale võeti isikult rahakott ja toimus järgnev situatsioon.
Kui turvatöötaja võtab mingi eseme, mida ta peab turvaohuks või keelatud esemeks, enda valdusse, kas peab tegema ka akti, et mis võeti, kellelt võeti, kuna võeti, kes võttis ja miks võeti, ning kinnitama mõlemapoolse allkirjaga, et hilisemaid erimeelsusi vältida.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Teie küsimuse põhjal on raske teha järeldusi, kas oli turvatöötaja käitus antud olukorras õiguspäraselt või mitte.

TurvaS § 32 lg 1 p 1 sätestab, et turvatöötajal on õigus kinni pidada isik ohustab valveobjekti (näiteks isik, keda kahtlustatakse varguses). Sama paragrahvi lõige 2 punkti 2 kohaselt on turvatöötajal õigus isiku kinnipidamisel tuvastada isik kohapeal (selleks turvatöötaja võib nõuda isikut tõendava dokumendi esitamist). Kinnipidamise kohta reeglina koostatakse vastav akt.

Kui Teil on pretensioone turvatöötaja suhtes, siis soovitame pöörduda konkreetse turvaettevõte poole.
 

Küsimus: Mida ette võtta politsei andmebaasis auto kohta oleva ebaõige märke eemaldamiseks, et kogu aeg kahtlustavalt ei peatataks?21.03.2014

Tere.
Minu auto peeti rutiinse kontrolli käigus kinni ja esitasin kontrollijale EU-s (Soome) välja antud kehtiva juhiloa. Mingeid kehtivaid karistusi mul pole ja ka viimasest vääratusest on üle 6a möödas. Peale seda kinnipidamist on minu sõidukit asutud järjepidevalt peatama, küsimise peale, et miks, vastati, et politsei andmetel puudub juhtimisõigus. Autol on peale minu veel 2 kasutajat, kellel pole rikkumisi ja kes omavad kehtivat juhtimisõigust.
Mulle ja teistele autokasutajatele tekitatakse selliste kontrollimistega põhjendamatuid ebameeldivusi, sest me reisime tihti, nii lennuki kui auto-laevaga, mitu korda olen sellepärast peaaegu lennust ja laevast maha jäänud.
Küsimus siis selline, et mida saan ette võtta selle ebaõige märke eemaldamiseks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

On võimalik, et meie infobaasis ongi autoga seotud vale kanne. Seda saab muuta ja eemaldada. Selleks palun kirjutage maarja.punak@politsei.ee aadressile auto reg number ja enda kontaktandmed. Saan lasta kontrollida andmete õigsust ja kui tõesti seal on viga, saame selle ka eemaldada.