Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui üks kiuslik inimene pildistab, filmib, lindistab iga meie pere tegevust?14.03.2014

Mida teha kui üks kiuslik inimene pildistab, filmib, lindistab iga meie pere tegevust? On ka kohale kutsunud politsei ja keskkonnakaitse, kuid neil pole midagi teha, kuna kõik on korras. Kas oleks võimalus temale endale esitada süüdistus kuna ta filmib ja lindistab salaja, minu teada peaks see tegevus kuuluma isikuvastase kuriteo hulka.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui isik filmib Teid avalikus kohas, saate talle öelda, et see ei ole okei ja Teie ei soovi tema videole/pildile jääda. Kui ta Teid ei kuula, siis on Teil õigus kutsuda politsei.

Kui isik filmib Teid Teie eramaal olles ka ise seal, siis selle kohta saate samuti teha teate politseile. Kindlasti eelnevalt paluge selge häälega isikul oma territooriumilt lahkuda. Kui ta seda ei tee, rikubki seadust.

Kui isik filmib Teid salaja, siis on võimalik, et tegemist on eraviisilise jälitustegevusega, mis on kuritegu. Selle kohta saate edastada avalduse politseisse. Kindlasti võib siin meeles pidada seda, et enda vestlust kellegi teisega võib isik alati salvestada.

Soovitan lugeda ka Andmekaitse inspektsiooni poolt välja antud kaamerate juhist. https://www.aki.ee/et/juhised
 

Küsimus: Kas see segab mul algaja lubade pärislubade vastu vahetamist, kui elukaaslane sai minu autoga kiiruskaamera trahvi?14.03.2014

Mu elukaaslane sai liikluskaamera trahvi. See tuli minu nimele, sest auto on minu nimel. Oman hetkel veel algaja lube, kuid nüüd on aeg saada 10-aastased load. Ega see trahv ei sega mul lubade pikendust, ehk siis ega ma ei pea tegema uuesti eksamit?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Esiteks tasub alati anda teada, kes tegelikult oli roolis ja seega edastatakse rikkumine õigele inimesele.

Teiseks, hoiatustrahv ei too endaga kaasa karistusõiguslikku tagajärge, kuna see pole süüteo eest kohaldatav karistus, seda ei kanta karistusregistrisse ning sellele ei või tugineda süüteo korduvuse arvestamisel ega muude süüteo eest ette nähtud õigusjärelmite kohaldamisel.

Seega vastus: ei mõjuta.

Rohkem infot: http://www.politsei.ee/et/nouanded/kiiruskaamerad/kirjalik-hoiatamismenetlus/
 

Küsimus: Kas uue karistuse määramisel arvestatakse ka eelmist, kui selle trahvi viimase osamakse tasusin augustis?14.03.2014

Tere,
2012. aasta novembris jäin esmakordselt joobes juhtimisega vahele. Trahvi tasusin osamaksetena, viimane makse oli 2013 augustis. Nüüd 2014 märtsis jäin uuesti vahele joobes juhtimisega. Kummalgi korral joove ei ületanud kriminaalkaristuse piiri. Kas nüüd uue karistuse määramisel arvestatakse ka vana rikkumist või on see juba aegunud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusregistri seadusest (§ 24 lg 1) tulenevalt kustub karistusregistri kanne väärteoasjades aasta pärast trahvi tasumist. Täies ulatuses sai Teil trahv tasutud augustiks. Seega trahv kustub registrist august 2014. Kokkuvõttes jah, eelmine karistus läheb arvesse uue karistuse määramisel.
 

Küsimus: Kas turvatöötajal on õigus võtta reisija isiklikust kinnisest kotist isiklike asju ilma isiku nõusolekuta?12.03.2014

Tere!
Kas turvatöötajal on õigus võtta reisija isiklikust kinnisest kotist isiklike asju ilma isiku nõusolekuta? Situatsioon toimus Tallinki laeval Viktoria I. Esemeks oli Mp3 mängija, mis on Tallinki sisekorraeeskirjade järgi keelatud ese, sest kajutis ei tohtivat oma muusikat kuulata (kohalikust telerist tulevat muusikat võib kuulata).
Kas turvatöötajal on õigus isiku tuvastamiseks võtta isikult isikut tõendav dokument koos rahakotiga ja seal sees olevate pangakaartidega oma valdusesse ning suunduda kõrvalruumi, jättes isiku teadmatusse, mis dokumentidega edasi tehti?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Turvatöötajate õigusi ja kohustusi reguleerib eeskätt turvaseadus (edaspidi TurvaS).

TurvaS § 32 lg 1 p 1 sätestab, et turvatöötajal on õigus kinni pidada isik, kes ohustab valveobjekti. Sama paragrahvi punkti 4 kohaselt on turvatöötajal õigus isiku kinnipidamisel teostada isiku ja temaga kaasas olevate esemete turvakontrolli kindlustamaks, et kinnipeetu valduses ei ole esemeid ega aineid, millega ta võib ohustada ennast või teisi (käesoleval juhul omasite sisekorraeeskirjaga keelatud eseme). Turvatöötajal on õigus ohtlikud või keelatud esemed ja ained võtta oma kontrolli alla. Politsei kohalolek turvakontrolli teostamise ajal ei ole nõutav.
Sama paragrahvi lõige 2 kohaselt on turvatöötajal õigus objektil kinnipeetud isiku käitumist, reaalset ohtu või toimepandud teo laadi arvestades tuvastada isikut kohapeal.

Kui Te ei ole rahul turvatöötaja tegevusega on Teil õigus esitada kaebus turvaettevõttele või pöörduda oma õiguste kaitseks kohtusse.
 

Küsimus: Kas suveniiripoe töötajal peab olema tervisetõend?10.03.2014

Kas töötajad, kes töötavad suveniiripoes (kaubaks suveniirid, tekstiilid jms ning kinnises pakis maiustused), peavad omama tervisetõendit?
Tänan

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Sellist tervisetõendit nt nagu toitlustuse valdkonnas töötades jms, ei ole Teile vaja.

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 lg 1 p 7 on tööandja kohustatud korraldama käesolevas või muudes seadustes või nende alusel kehtestatud õigusaktidega sätestatud korras tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud. Võimalik tervisemõju peab olema töökeskkonna riskianalüüsi alusel.
 

Küsimus: Mis on maksimaalne karistus joobes juhtimise eest?10.03.2014

Jäin eelmine kuu vahele joobes juhtimisega. Joove oli 0.46. Eelnevaid rikumisi ei olnud ja load on olnud 5 aastat.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Karistused joobes juhtimise eest:

Liiklusseadus § 224. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,20–0,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,10–0,24 milligrammi –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.
(2) Sama teo eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,50–1,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,25–0,74 milligrammi –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kaheteistkümne kuuni.
(3) Kohus või kohtuväline menetleja võib kohaldada käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest lisakaristusena sõiduki juhtimisõiguse äravõtmist järgmiselt:
1) kolmest kuust kuni üheksa kuuni, kui isikut ei ole varem käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest karistatud;
2) kolmest kuust kuni kaheteistkümne kuuni, kui isikut on varem käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest karistatud.
 

Küsimus: Kuidas saab kodune inimene omale ravikindlustust taotleda, kas saab sõlmida lepingu Haigekassaga?05.03.2014

Kas kodune inimene, kes ei taha töötukassas arvel olla, saab kuidagi ravikindlustust ise mingiks ajaks Haigekassast taotleda ja mis selle hind võiks olla?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Infot Eestis ravikindlustuse saamiseks leiate http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/taotlemine.
Juhul, kui Te ei kuulu ühtegi kindlustatud inimeste gruppi, annab ravikindlustuse seadus võimaluse sõlmida haigekassaga nn vabatahtlik kindlustusleping, mille alusel võrdsustatakse Teid ravikindlustuse seaduse alusel kindlustatud isikuga.
Tutvuge palun selle lepingu sõlmimise tingimustega http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/taotlemine/vabatahtlik (kes saab lepingut sõlmida, kestus vähemalt üks aasta, kvartalimakse 345 eurot ja aastamakse 1380 eurot, tüüptingimused jm) ja kui soovite seda lepingut sõlmida, siis avalduse leiate samuti lisatud lingilt.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Mis hetkel algab aegumine, kas kogu summa tasumise või asja kohtutäiturile andmise hetkest?05.03.2014

Joobes juhtimise eest määrati rahatrahv. Asjaga hakkas tegelema kohtutäitur ja trahvi tasutakse osamaksetena. Mis hetkest hakkab väärtegu aeguma? Kas kogu summa tasumise või asja kohtutäiturile andmise hetkest?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Karistus hakkab aeguma alates selle ära kandmisest. Ehk Teie kaasuse puhul hetkest, mil trahv on täies ulatuses tasutud.
 

Küsimus: Kas peaksin esitama kaebuse politsei töö peale, kui 2007. aastal esitatud avaldus on lihtsalt kadunud?03.03.2014

Kirjutasin 2007. aastal politseile avalduse. Nüüd aga sain teada, et seda ei uuritud, kuna avaldust pole olemas. Avaldus lihtsalt kadus ära. Kas peaksin esitama kaebuse politsei töö peale? Kuidas on võimalik, et politseile kirjutatud avaldust pole nende sõnul olemas?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Selleks, et antud juhtumisse selgust tuua, tuleks Teil jah esitada kaebus. Saate seda teha näiteks e-posti, saates kaebuse aadressile ppa@politsei.ee, või posti teel, saates paberkandjal kirja elukohajärgsesse prefektuuri.
 

Küsimus: Kas aastane tähtaeg hakkab jooksma karistuse määramisest või trahvi äramaksmisest?03.03.2014

Tervist.
Sõber juhtis autot joobes seisundis ning ei omanud juhilube ning sai trahvi 900 eurot.
Küsimus ise on selline, et kas ta saab teha luba aasta peale trahvi saamist või hakkab see aasta jooksma alles siis, kui trahv on makstud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Aasta hakkab "jooksma" karistuse kandmisest, ehk siis rahatrahvi tasumise hetkest.