Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas PPA ametnike eetikakoodeksis on mõni punkt seotud ka ametniku eraeluga ja käitumisega väljaspool tööaega?15.04.2014

Kas PPA ametnike eetikakoodeksis on mõni punkt seotud ka ametniku eraeluga ja käitumisega väljaspool tööaega?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kahjuks on tänaseks Politsei heade tavade ja kommete eeskiri kehtetu ja uut kehtivat veel pole. Hetkel lähtume Avaliku teenistuse eetikakoodeksist (http://www.avalikteenistus.ee/?id=10513), kus otseselt ei ole välja toodud nõudeid tööst vabal ajal käitumisele.

Kehtetus nn eetikakoodeksis olid viited üsna selged ka sellele ajale mõeldes, kui politseinik tööl pole.
Näiteks selle punktiga tegelikult öeldakse juba väga palju ära:
52. Politseiteenistujad on oma tööandja väärikad esindajad nii tööl kui ka väljaspool tööaega, juhindudes oma tegevuses politsei põhiväärtustest ja eesmärkidest.

Näitena veel üks lisaks:
166. Teenistusest vabal ajal võib politseiametnik kanda vormiriietust tingimusel, et sellega ei rikuta vormiriietust ega vormiriietuse kandmise korda ega kahjustata politsei mainet.

Seega, politseinikult oodatakse ka tema vabal ajal väärikat käitumist.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda kui levitatakse juttu, mis ei vasta tõele, nagu kohus otsiks mind taga, kuna neil ei ole minu aadressi?11.04.2014

Tere,
Kuhu peaksin pöörduma kui levitatakse juttu, mis ei vasta tõele?
Asi nimelt selles, et mulle teatati, et olen kohtu poolt tagaotsitav, kuna kohus ei teavat minu postiaadressi. Käisin ka politseijaoskonnas end tuvastamas ja selgus, et ma polegi tagaotsitav. Paar päeva hiljem räägitakse mulle jälle sama juttu. Helistasin ka kohtusse ja uurisin siis miks on selline määrus välja antud. Kohtus öeldi, et seda ei ole tehtud ja et neil on olemas ka postiaadress.
Kas ma saan midagi sellise vale jutu eest ette võtta? Kas seda juttu ajanud isikut on võimalik kuidagi karistada või vastutusele võtta? Kas on üldse võimalik mingit avaldust selle kohta kirjutada?
Ette tänades

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Soovitaks kõigepealt rääkida inimesega, kellelt laekus informatsioon Teie tagaotsimisest. Võimalik, et inimene eksis ja vabandab eksitava informatsiooni pärast. Sellisel viisil oleks probleemi lahendus kiire ja lihte.

Kui aga ikka tunnete, et Teie õigused on saanud kahjustada, vastavalt võlaõigusseaduse § 1046, kui on rikutud Teie isiklikke õigusi, s.h. kui keegi levitab Teie kohta laimavat või solvavat infot, on Teil õigus pöörduda enda õiguste kaitseks kohtusse.

Võlaõigusseadus:
https://www.riigiteataja.ee/akt/751880?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kui ma jään lätis või leedus alkoholijoobes juhtimisega vahele, kas siis see karistus kehtib ka eestis?09.04.2014

Tere,
Kui ma jään lätis või leedus alkoholijoobes juhtimisega vahele, kas siis see karistus kehtib ka eestis?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Täpset vastust selle info pinnalt anda ei ole võimalik.
Eesti karistusregistrisse seda karistust ei kanta.
Eestis ei arvestata seda karistust korduvuse määramisel.
Kui Teile määratakse karistus, siis see tuleb ära kanda, piiriületus ei kaota määratud karistust.
 

Küsimus: Mis karistuse võin saada, kui olen 18-aastane ja jään autoga lubadeta sõitmise eest vahele?09.04.2014

Tere! :)
Olen 18-aastane noormees ning tugev tahtmine on vahepeal istuda rooli ja lihtsalt olla ja sõita linnapeal korralikult, mitte maurata, aga kui juhtub nii, et ma jään vahele Teie kolleegidele, kes on parasjagu tööl ja annavad korralduse mulle, et ma peatuks ja akna alla lastes ütlen ära, et mul pole kahjuks vastava kategooria juhtimisõigust, siis mis siis saab minust?

Ma pole mitte kunagi kellelegi jäänud mitte millegiga vahele, ega ei oma vist nimegi Politsei andmebaasis, ehk küsimusega tahan jõuda selleni, olles varasemalt mitte karistamatta, ja jään vahele rikkumisega (mis vist tõsine)? Et mis karistuse ma saaksin :)

Ette tänades ning päikest soovides! :)

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistus on 400 eurot või arestipäevad. Samas tekitad sellega probleeme (võib saada samuti trahvi) autoomanikule, kes juhtimisõiguseta inimese rooli lubab ning samuti endale, kuna enne 1a möödumist juhtimisõigust taotlema minna ei saa. Soovitan sõita linnas ringi kõrvalistujana koos sõpradega, kel juhtimisõigus olemas või minna autokooli lube tegema.
 

Küsimus: Kui suur on rahatrahv koolis suitsetamisega vahele jäädes?09.04.2014

Kui suur on rahatrahv koolis suitsetamisega vahele jäädes? :)

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

1) ühe sigareti suitsetamine kooliterritooriumilt väljas: max 40eurot
2) üks sigaret taskus, ühte suitsetad väljaspool kooli territooriumit: max 40+40 eurot
3) ühe sigareti suitsetamine kooli territooriumil: max 80 eurot
4) üks sigaret taskus, ühte suitsetad kooli territooriumil: max 40+80 eurot.
 

Küsimus: Kas algaja lube ei saagi enne taastada, kui trahv makstud?04.04.2014

Sain kord ühe lolli teoga hakkama ja juhiload võeti ära 3 kuuks, pean läbima järelkoolituse ja siis eksamid. Aga kui mul on trahvi maksmine graafiku peal 12 kuud, kas ma siis enne ei saagi uuesti lube taotleda, kui trahv makstud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere,
Kui juhtimisõigus võeti karistusena ära 3 kuuks, siis taastub Teie juhtimisõigus peale 3 kuu möödumist ehk karistuse ära kandmist. Kui peate silmas, et peate juhilube vahetama, siis selles osas soovitan Teil helistada otse Liiklusregistrisse telefonil 620 1200 ja küsida sealt täpselt üle kuidas toimida lubade vahetusel.
 

Küsimus: Kas on õigus teha trahvi alaealisele, keda politsei nägi suitsetamas 2 nädalat tagasi?04.04.2014

Kas on võimalik teha trahvi alaealisele, keda politsei nägi suitsetamas 2 nädalat tagasi, ja võttis alles nüüd ühendust, et kohtumine kokku leppida ja ka suure tõenäosusega trahvi teha?
Politseinik oli üksinda ja pole alaealise dokumenti näinud, et selle põhjal isikut kindlaks teha, vaid tundis ära. Isik ka jooksis ära.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Alaealisena tubakatoote tarvitamine on väärtegu. Väärtegu aegub 2 aastaga. Seega võis politseinik Teiga 2 nädalat hiljem ühendust võtta. Ära jooksmine ei aita karistust vältida ega muuda väärteo toimepanemise fakti olematuks. Lisaks politseinikule võisid Teid suitsetamas näha ka teised isikud, kes Teid ära tundsid.
 

Küsimus: Kuidas käib asjaajamine, kui naabri lõkkes süttis heinamaa ja hävis ka minu puisniit ja marjapõõsad?04.04.2014

Tere!
Kuidas asjad käivad juhtumil, kus naaber tegi tuld, millest süttis tema heinamaa ja millest tuli levis naaberkinnistule hävitades puisniidu ja marjapõõsad?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere
Eeldades, et maastikupõlengut käidi ka Päästeameti poolt kustutamas, siis peaks antud asja kohta materjalid olema Päästeametil ja võimalik, et ka menetlus alustatud.

Politseil puudub pädevus siinkohal põhjapaneva juriidilise hinnangu andmiseks, kuid püüan pisut suunata. Mõistlik oleks Teil pöörduda Päästeameti poole ja paluda abi neilt. Juhul kui puisniit oli kaitsealune objekt, siis tuleks ilmselt teavitada ka Keskkonnaametit (võimalik, et seda teeb Päästeamet).
Kahjude hüvitamine käib kohtu kaudu, kui naaber ei tee seda vabatahtlikult. Seega esmalt tuleks naabriga suhelda. Kui see tulemust ei anna, siis tuleks Teil esitada naabri vastu tsiviilhagi maakohtusse ja nõuda sealtkaudu õigusvastaselt tekitatud kahjude hüvitamist. See eeldab kindlasti kahjude hindamist! Kui Päästeametil on alustatud menetlus siis võib olla võimalik, et saate hagi esitada kohtusse menetluse raames.
 

Küsimus: Kes saab karistada, kui täiskasvanu peol viibib alaealine, kes on tarvitanud (mitte peol) alkoholi?04.04.2014

Tervist,
Kui peo korraldaja on täisealine ja tema peol viibib alaealisi, kes on alkoholi tarvitanud, aga pole seda saanud korraldajalt, vaid on ise kuskilt hankinud - kas saab karistada nii korraldaja kui ka alaealine või ainult alaealine? Korraldaja ei saa ju jälgida kõiki, et kas nad on tarvitanud varem alkoholi või mitte.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tervist,
Peo korraldaja vastutab juhul, kui ta ise ostis alkoholi alaealisele (AS § 69) või ta oma tegevusega kallutas alaealiset alkoholi tarbima (KarS § 182). Kui alaealised ilmusid peole juba joobununa või said peol viibivatelt täisealistel alkoholi, siis ei vastuta selle eest korraldaja.
 

Küsimus: Kas mul on õigust pöörduda mehe vanglast vabanenud sõbra järelvaataja poole, kuna ta meelitab minu meest joomingutele?02.04.2014

Tere! Poolteist aastat tagasi tutvusin mehega. Elu oli normaalne ja rahulik selle aasta veebruari lõpuni, kuni vabanes ennetähtaegselt vanglast mehe kunagine sõber. Sellest hetkest alates pole päevagi, mil too sõber ei helistaks mu mehele ja vastupidi. Samuti on sõber hakanud minu meest pidevalt enda juurde jooma meelitama, aga teades minu mehe pehmet iseloomu, siis ei pea pahandusi enam kaua ootama. Samuti on mul mees kardinaalselt muutunud. Pidev vaimne terror ja ähvardamine. Küsimus olekski siis selline, et kas minul on mingit õigust pöörduda mehe sõbra järelvaataja juurde? Ja kuidas ma õige järelvaataja leiaksin?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kriminaalhoolduse kohta soovitan lugeda siit - http://www.vangla.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=55167/kriminaalhoolduse+voldik_2011.pdf

Kui on oht, et Teie mees muutub agressiivseks ja võib kasutada Teie suhtes vägivalda, siis kindlasti soovitan kutsuda politsei.

Peale politsei on teil veel võimalik rääkida ohvriabitöötajaga (sh anonüümselt), kes saab teile pakkuda emotsionaalset tuge, jagavad infot erinevate abi saamise võimaluste kohta jms. Kontaktid leiate http://www.sotsiaalkindlustusamet.ee/ohvriabi-tootajate-kontaktandmed-4/.

Lisaks on olemas tasuta tugitelefon (24/7) vägivalla alla kannatavatele naistele 1492, kus samuti saate oma murest rääkida ja nõu küsida.