Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui olen piirkonna politseinikuga tülis?28.04.2014

Tere
Olen väikelinna piirkonna politseiga tülis temal töö kohta tehtud märkuste pärast. Politseinik tunneb ennast nagu riik riigis. Kui soovisin relvaluba teha, siis piirkonna politseinik saatis prefektuuri lubade büroole ütlemata negatiivse kirja, kus iseloomustas mind, kui alkohoolikut, kellel on joobes oleku ajal probleem enese kontrolliga. Kuna olen täiskarsklane, siis kelle poole ma peaksin pöörduma, et eelpool mainitud piirkonna politseiniku peale kaevata. Iseloomustuse hetkeks, ega ka praeguseks hetkeks, ei ole piirkonna politseinik küsitlenud minu naabreid ega ka töökaaslasi. Füüsiliselt olen piirkonna politseiga kohtunud 5 korda ja nagu ma mainisin, siis täiesti kainena. Samuti sooviks teada kui pikk on tähtaeg, et piirkonna politsei peale kaebus saata.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Relvaloa saamiseks peab pöörduma elukohajärgsesse prefektuuri. Prefektuuris kirjutab relvasoetamisloa taotleja avalduse, kuhu kirjutab andmed ostetava relva liigi, otstarbe ja relva hoiukoha kohta.
Kui olete esitanud kirjaliku taotluse prefektuurile, siis edaspidi prefektuur teeb otsuse relvaloa andmises või relvaloa andmisest keeldumises. Juhul, kui prefektuur otsustab relvaloa taotluse tagasi lükata, koostatakse taotlejale põhistatud vastus. Prefektuuri otsusega mittenõustumise korral on isikul õigus vaidlustada antud otsus, esitades prefektuurile vastav kaebus või pöördudes halduskohtusse.
 

Küsimus: Kas mu haigekassa kehtib, kui ma olen dokumendid koolist välja võtnud?25.04.2014

Olen 17-aastane ja võtsin kutsekoolist dokumendid välja kuna mulle ei sobinud see eriala, mis ma valisin. Seega ma tahaksin teada, kas mu haigekassa enam ei kehti?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab kindlustuse lastele, kes on Eesti alalised elanikud või viibivad Eestis tähtajalise elamisloa või elamisõiguse alusel, kuni 19-aastaseks saamiseni.
Oma ravikindlustuse kehtivust saab kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee või helistades haigekassa kliendiinfo telefonil 16363.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kas menetlusalust või kahtlusalust võib politseiametnik kutsuda ka telefoni teel või kutsutakse ainult kirjaliku kutsega?24.04.2014

Tere!
Soovin teada, kas menetlusalust või kahtlusalust võib politseiametnik kutsuda ka telefoni teel või kutsutakse ainult kirjaliku kutsega ja kas kutse on tähitud või tavakirjaga?
Suur tänu!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Seadus ei keela kutsuda menetlusalust isikut või kahtlustatavat menetlustoimingule telefoni teel. Kui kutsutavale isikule sobib menetleja poolt telefoni teel pakutud menetlustoimingu aeg, siis see on lihtsam viis menetlustoimingu aja määramiseks.

Ometi on väärteo- ja kriminaalmenetluse kutse kättetoimetamise korras erinevusi.

Kriminaalmenetluses (KrMS § 165 lg 1) kutsutakse isik uurimisasutusse telefoni, faksi või muu tehnilise sidevahendi kaudu edastatud kutsega. Kui on alust arvata, et isik hoidub kõrvale menetleja juurde ilmumisest, või kui isik on avaldanud soovi saada kutse kirjalikult, kutsutakse ta uurimisasutusse kirjaliku kutsega (KrMS § 164 lg 2).

Väärteomenetluses (VTMS § 41 lg 1) antakse kutse isikule kätte allkirja vastu või toimetatakse isikule kätte postiga väljastusteatega tähtkirjana või saadetakse elektrooniliselt.

Kui väärteomenetluses telefoni teel väljakutsutud isik ei ilmu kokkulepitud ajal menetlustoimingule, siis sellisel juhul ei saa seda lugeda ilmumata jätmiseks ning menetleja vormistab kutse kirjalikult ja edastab selle kutsutavale VTMS § 41 lg 1 loetletud viisil.

Kriminaalmenetluse seadustik: https://www.riigiteataja.ee/akt/782861?leiaKehtiv
Väärteomenetluse seadustik: https://www.riigiteataja.ee/akt/114022014005?leiaKehtiv
 

Küsimus: Millised on minu õigused ja kuidas vältida ajalehtede ja e-väljaannete avalike ürituste pildigaleriidesse sattumast?24.04.2014

Enam ei julge avalikke üritusi külastada, sest järgmisel päeval võin end leida näiteks mõne ajalehe või mõne muu meediakanali veebilehelt, kusjuures veel tasulises galeriis. Küsimus on selline, millised on minu õigused, kuidas seda vältida ja kas on seaduslik avalike ürituste pildigaleriisid müüa?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastust Teie küsimusele võib leida Andmekaitse Inspektsiooni poolt väljaantud juhendis kaamerate kasutamise kohta (https://www.aki.ee/sites/www.aki.ee/files/elfinder/article_files/Kaamerate%20kasutamise%20juhis.pdf).

Siin on väljavõte antud juhendist:

Avalikus kohas võib avalikustamise eesmärgil ilma inimestelt nõusolekut küsimata filmida, kui vaatevälja jäävaid inimesi teavitatakse sellises vormis, mis võimaldab neil jäädvustamise faktist aru saada ja seda soovi korral vältida.

Teavitamiskohus ei kehti avalike ürituste puhul, mille avalikustamise eesmärgil jäädvustamist võib mõistlikult eeldada. Sellised üritused on näiteks laulupidu, muud vabaõhuüritused, sh ka Tartu maraton ja muud avalikud spordiüritused.

Muidu avalikkusele suletud eraõigusliku isiku ruum muutub avalikuks kohaks juhul, kui seda kasutatakse avaliku ürituse korraldamiseks. Sellele, et seltskonnaüritus on sisuliselt avalik koht, kus võib jäädvustada, on viidanud ka Riigikohus lahendis 3-2-1-152-09.

Salvestamise lubatavuse üle otsustab siiski territooriumi omanik või valdaja. Nii võib eraõiguslik isik vastavalt oma äranägemisele enda poolt korraldatud avalikul üritusel salvestamise ära keelata.

Enda poolt lisan, et kuna fotograafi poolt tehtud fotod võib lugeda intellektuaalseks omandiks, siis on fotograafil ka õigus tema poolt tehtud fotode kasutamiseks sh ka müügiks pakkumiseks.

Täiendavate küsimustega avalikus kohas pildistamise kohta soovitan pöörduda Andmekaitse Inspektsiooni poole – www.aki.ee
 

Küsimus: Kuidas ja millal saab uuesti load teha, kui joobes juhtimise eest on load ära võetud?23.04.2014

Kui joobes juhtimise eest load ära võetakse, kas siis peab peale trahvi maksmist puhas leht olema aasta otsa ja mingil koolitusel käima enne kui ARK-s uued eksamid sooritan?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Tingimused mootorsõiduki juhtimisõiguse taastamiseks (LS §129):

- Kui isikult on mootorsõiduki juhtimisõigus põhi- või lisakaristusena ära võetud vähemalt kuueks kuuks, kuid vähemaks kui 12 kuuks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt liiklusteooriaeksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid juhtimisõigus taastub sellisel juhul pärast karistuse tähtaja möödumist.

- Kui isikult on mootorsõiduki juhtimisõigus põhi- või lisakaristusena ära võetud 12 kuuks või kauemaks, saab mootorsõiduki juhtimisõiguse taastada juhul, kui isik sooritab edukalt nõutava liiklusteooria- ja sõidueksami. Liiklusteooriaeksami võib isik sooritada ka ajal, mil juhtimisõigus on karistusena ära võetud, kuid mitte varem kui 12 kuud enne karistuse tähtaja möödumist. Sõidueksamit ei saa isik sooritada enne karistuse tähtaja möödumist.

Rohkem infot juhtimisõiguse taastamisest leiate Maanteaameti lehel: http://www.mnt.ee/index.php?id=10717
 

Küsimus: Kas tööandja saab nõuda turvamütside kandmist, kui kõik töötajad on selle vastu?23.04.2014

Tööandja hakkas järsku siseruumides nõudma nn turvamütside kandmist, kuna kuskil kontsernis olla see seaduseks. Millegipärast keeldutakse aru saamast, et siseruumides ja palavaga see praktiliselt võrdub oma tervisega mängimisega. Kas tööandja saab minult seda nõuda ja kuidas saab karistada kui 100 protsenti töötajatest ei ole nõus seda tegema? Tegu on liinitööga.
Tänades

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Teie küsimusele on üsna raske vastata, kuna ei ole teada, millises valdkonnas töötate. Turvamüts võib toiduvaldkonnas olla seotud toiduhügieeni (Toiduseadus) nõuete täitmisega ja muudes valdkondades töötaja otsese tervise kaitsmisega.
Tööandja kohustus on kaitsta töötaja tervist töökeskkonnas esinevate ohutegurite eest ja vajadusel nõuda asjakohaste isikukaitsevahendite kandmist, kui üldiste kaitsemeetmetega ei ole võimalik töötaja tervist kaitsta.
Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (https://www.riigiteataja.ee/akt/106072012060) § 13 lg 1 p 3 peab tööandja korraldama töökeskkonna riskianalüüsi koostamise. Kui töökeskkonna riskianalüüs toob välja ohutegurid, millega seoses on turvamütsi (isikukaitsevahend) kandmine põhjendatud tervise (nt pea) kaitsmise eesmärgil, siis tuleb turvamütse kanda, et vältida tervisekahjustuse teket. Samas kui turvamütsi kandmine tingib keha ülekuumenemise, siis tuleks lisaks reguleerida ka töökeskkonna temperatuuri, et vältida palavuse teket ja keha ülekuumenemist.

Loodan, et saite enda küsimusele vastuse.

Lugupidamisega,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas Eestis on keelatud NSV Liidu aegse sümboolika kasutamine (näiteks mundri kandmine) avalikus ruumis?21.04.2014

Kas Eestis on keelatud NSV Liidu aegse sümboolika kasutamine (näiteks mundri kandmine) avalikus ruumis?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas ma saan kiiruskaamera hoiatustrahvi ka lubadeta sõidu või ainult kiiruse eest?17.04.2014

Tere,
Ostsin endale auto, kuna load on kohe kohe ukse taga. Ebaõnneks sõitsin lubadeta kiiruskaamerasse. Trahv tuli eelmisele omanikule. Eelmine omanik tahab teha trahvi minu nimele. Kas ma saan karistada ka lubadeta sõidu eest või saan ainult kiiruse eest hoiatustrahvi? Aitäh

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kiiruskaameraga fikseeritud rikkumise korral määratakse hoiatustrahv (tegemist on kirjaliku hoiatamismenetlusega). Täpsustamiseks, et vastavalt LS § 262 hoiatusmenetluses saab hoiatustrahvi kohaldada ainult suurima lubatud sõidukiiruse ületamise korral, sõiduki parkimise eest selleks keelatud kohas, keelava fooritule ajal ristmikule või jalakäijate ülekäigurajale sõitmise korral. Hoiatustrahvi ei määrata juhtimisõiguseta juhtimise eest.

Tuletan meelde, et mootorsõidukit ei tohi juhtida isik, kellel ei ole vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõigust. Istudes rooli, omamata juhtimisõigust, seate ohtu nii ennast kui ka teisi liiklejaid.

Liikluseseadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/117032011021?leiaKehtiv
Info kiiruskaamerate kohta: http://www.politsei.ee/et/nouanded/kiiruskaamerad/
 

Küsimus: Millal jõustub kohtuotsus juhtimisõiguse kohta kui ma edasi ei kaevanud?17.04.2014

Sain oma kohtuotsuse hiljuti kätte, seal oli kirjas, et 7 päeva on aega edasi kaevata, ei ole kaevanud, seega on kohtuotsus jõustunud? Mingit kirja rohkem pole tulnud? Juhtimisõiguse kohta ka mitte, et peaksin loovutama, kontrollisin eesti.ee kodulehel ja seal näitab ka, et juhtimisõigus on kehtiv? Et ei saa aru, millal see siis jõustub, kas 15 päeva jooksul või 7 vms?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kohtuotsuse jõustumine on sätestatud halduskohtumenetluse seadustiku §-des 176 ja 177. Kohtuotsus jõustub pärast edasikaebamise tähtaja möödumist. Ehk siis peale 7 päeva möödumist. Eraldi kirja Teile selle kohta ei tule.
Juhiluba tuleb Teil loovutada vastavalt LS § 127. Ehk siis kui Teie suhtes on jõustunud mootorsõiduki juhtimisõiguse peatamise, äravõtmise või kehtetuks tunnistamise otsus, olete kohustatud viie tööpäeva jooksul otsuse jõustumisest arvates loovutama oma juhiloa Maanteeametile. Ehk siis juhiluba tuleb loovutada 5 päeva jooksul peale kohtuotsuse jõustumist.
 

Küsimus: Kas saan politseisse avalduse teha, kui oksjoniportaal otsustas, et müüja peab mulle raha tagastama, aga ta ei tee seda?15.04.2014

Ostsin portaalist osta.ee endale koti. Kohale jõudes ei vastanud see lubatule. Esitasin pretensiooni ja see lahendati minu kasuks. Müüja pidi mulle kõik kulud hüvitama. Kuid nüüd ei saa müüjaga enam ühendust. Kuidas peaksin edasi käituma? Kas saab politseisse avalduse teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kahjuks ei selgu siin protesti sisu ja see, miks toode ei sobinud. Politsei tegeleb kelmuste menetlemisega. Kelmus eeldab seda, et asjaoludest luuakse vale pilt ning ostja ostab asja just sellest valeinfost lähtuvalt. Näiteks müüakse töötavat TV-d ja kui ostja paki kätte saab, selgub, et sellelt on mingi oluline osa puudu ja seetõttu pole mingit võimalustki, et see töötaks. Või kui inimene kandis raha üle ja TV-d isegi ei saadetud teele, sest seda polnud olemas. Kui aga kaebus on selles, et esemel on kriime rohkem, kui pildil näha, värv veidi erineb, suurus pole see, mida ostja soovis, siis selliste kaebuste lahendamine enam politsei pädevuses ei ole. Võib kohtusse pöörduda. Kui ostetakse kasutatud asju teiselt inimeselt kalli raha eest, siis on mõistlik kaup enne raha maksmist üle vaadata. Politseist ei saa teha kaebuste lahendajat, meie ülesanne on ikkagi pahatahtlike kelmide tegude menetlemine. Ka portaalidel on head tagasiside andmise võimalused ja seega saab ostus veidi pettunud inimene anda sinna müüja kohta tagasisidet ja teisi sel viisil hoiatada. Eraisikult ostmine ei ole sama, mis poes tehinguid tehes.