Politsei

Küsimus: Kas tõesti ei saa 12 kuud lube teha, kui lubadeta juht istus rooli üksnes laevalt mahasõiduks, et aidata kogenematut naisjuhti?13.05.2014

21-aastane ehitaja pidi kiirelt käima Rootsis ehitusobjekti üle andmas. Kuna tal endal pole veel juhilube, otsis ta kaaslase, kes võib autot juhtida. Tallinna naastes aitas ta (nais)autojuhil laevalt maha sõita. Enne, kui ta jõudis istme juhile loovutada, võeti noormees kõrvale ja pärast dokumentide kontrolli süüdistati lubadeta sõidus, millega kaasneb trahv ja 12-kuuline ooteaeg ARKi eksamite sooritamisel. Noormees on läbinud autokooli ja eksam on just päevakorral, ta sõidab seni koos juhendajatõendiga pereliikmega. Ta on manööverdamist õppinud juba 15-aastaselt huvikooli autoringis. Tema valmisolek antud olukorras ebakindlat juhti aidata näitab pigem vastutustunnet kui midagi muud. Kas avaldus, mille ta olukorra kohta teeb, aitaks vältida eksamivõimaluse edasilükkamist?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Liiklusseadus näeb ette, et kui juhil on kehtiv karistus liiklusnõuete rikkumise eest, siis temale juhtimisõigust ei anta. Paraku ükski avaldus ei aita seda vältida. Asjakohane säte on liiklusseaduse § 106 lg 1 p 3.

§ 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine

(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või