Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kaua on registris kehtivad liiklusväärteo karistused?27.03.2014

Tervist
Eile 26.03.2014 rikkusin Liiklusseaduse paragrahvi 221 lg 1. Sellega seoses tahtsin küsida, et kui kaua see karistus kehtib. Kuna tegemist on väärteoga, siis karistusseadustik näeb ette et 2 aastat. Eelnevalt tean, et liiklusrikkumised kehtivad 1 aasta. Palun aidake ja selgitage.

Lugupidamisega

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustiku § 81 räägib süüteo aegumisest. See tähendab, et kahe aasta möödudes ei saa enam toimepanijat väärteo eest karistada.
Karistusseadustik:
§ 81. Süüteo aegumine

(3) Väärtegu on aegunud, kui selle toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kaks aastat. Maksu- või konkurentsialane väärtegu on aegunud, kui teo toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kolm aastat.

Karistusregistri seaduse § 24 aga sätestab registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtaegu.
Karistusregistri seadus:
§ 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad

(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
1) väärteo eest mõistetud või määratud rahatrahvi tasumisest, aresti kandmisest, üldkasuliku töö sooritamisest või põhikaristusena juhtimisõiguse äravõtmisest on möödunud üks aasta;
 

Küsimus: Kuidas vabaneda internetihuligaanist, kes ei varjagi, et kontrollib kogu minu konto kasutamisega seotud tegevust?27.03.2014

Kuidas vabaneda internetihuligaanist, kes ei varjagi, et kontrollib kogu minu konto kasutamisega seotud tegevust? Tema tegevus on seda haigem (demonstreerib täiesti ülbelt oma kohalolekut), et olen vanem naine, kes toimetab internetis väga tavapäraste asjadega.
Tema tegevus on kestnud juba pikemat aega ja otsin nõu, kuidas selle inimese tegevust oleks võimalik blokeerida, ja samuti võimaluse korral see isik tuvastada.
Olen ette tänulik Teie nõuannete eest.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kirjutage palun minu e-posti aadressile oksana.luik@politsei.ee. Nii saan Teile soovitusi anda ning vaatame koos, kuidas blokeerida häirivat kasutajat.
 

Küsimus: Mida teha alkohoolikust pereliikmega, kes häirib oma karjumisega teiste pereliikmete elu?25.03.2014

Mida teha alkohoolikust pereliikmega, kes häirib oma karjumise ja sõimamisega teiste pereliikmete ja ilmselt ka naabrite rahu? Kas võib kutsuda politsei, on neil õigus tulla ja inimene oma kodust ära viia kainestusmajja? Haigust inimene ise ei tunnista, seega wismarisse ei saa viia ja olukord on üsna õnnetu.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Politsei ja piirivalve seaduse § 7'29 võib politsei joobeseisundis täisealise isiku toimetada tema elu- või ööbimiskohta või kainenema arestimajja või arestikambrisse või kohaliku omavalitsuse kainestusmajja, kui see on vältimatu isikust endale või teisele isikule lähtuva vahetu ohu tõrjumiseks.

Küsimuses, ei ole näha et Teie pereliige muutuks agressiivseks ja ohustaks ennast või teisi. Hetkel, kui probleem alkohooliga Teie peres ei ole veel kaugele jõudnud, soovitan pöörduda kohaliku omavalitsuse sotsiaalosakonda abi ja nõu saamiseks.
 

Küsimus: Kas töötuskindlustuse hüvitis laieneb ka töövõtulepingu- või käsunduslepinguga töötavale inimesele?21.03.2014

Kui lõpetati töösuhe töötaja omal soovil ja sellele järgnes 1 kuuline tähtajaline töövõtuleping teises asutuses, kas sellisel juhul on inimesel õigust töötuskindlustushüvitisele. Huvitab, kas töötuskindlustuse hüvitis laieneb ka töövõtulepingu- või käsunduslepinguga töötavale inimesele. Eelnev töösuhe kestis 16 kuud.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
töötuna ei võeta arvele inimest, kes töötab töölepingu alusel, töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõigusliku lepingu alusel või avalikus teenistuses.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) kellega viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseajal töösuhte lõppemine, tähtaja möödumine).

Kui Te olete töötuna arvele võetud (keda ei võeta töötuna arvele lugege täpsemalt meie kodulehelt: http://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/keda-ei-voeta-tootuna-arvele),
siis on täidetud esimene tingimus hüvitise taotlemiseks.
Kui Teile on makstud töötasu, millelt on makstud töötuskindlustusmakseid vähemalt 12 kalendrikuul (36 kuu jooksul töötuna arvelevõtmisest), siis on täidetud teine tingimus hüvitise taotlemiseks.
Kui Teie viimane töösuhe enne töötuna arvelevõtmist on tähtajaline töötamine, siis Te vastate kolmandale tingimusele hüvitise taotlemiseks.
 

Küsimus: Kui turvatöötaja võtab isikult mingi eseme, kas ta peab tegema ka mingi akti selle kohta?21.03.2014

Turvaseaduses on öeldud, et turvatöötajal on õigus isikutuvastust teha kohapeal. Arusaadav.
Küsimus on, kas turvatöötajal on õigus võtta isikult isikut tõendav dokument koos rahakotiga ja rahakotis olevate pangakaartidega ning teha koopia, mida ta väitis olevat vaja? Paigutades isiku selleks ajaks eriruumi. Jättes umbes tunniks isiku täiesti teadmatusse mis dokumentidest koopiad tehti ja milleks. Antud situatsioonis esitati turvatöötajale isikut tõendav dokument, mis asus rahakotis läbipaistva kile all olevas lahtris. Kus oli tal võimalus näha minu isiku andmeid ja vajadusel ka need üles kirjutada. Mille peale võeti isikult rahakott ja toimus järgnev situatsioon.
Kui turvatöötaja võtab mingi eseme, mida ta peab turvaohuks või keelatud esemeks, enda valdusse, kas peab tegema ka akti, et mis võeti, kellelt võeti, kuna võeti, kes võttis ja miks võeti, ning kinnitama mõlemapoolse allkirjaga, et hilisemaid erimeelsusi vältida.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Teie küsimuse põhjal on raske teha järeldusi, kas oli turvatöötaja käitus antud olukorras õiguspäraselt või mitte.

TurvaS § 32 lg 1 p 1 sätestab, et turvatöötajal on õigus kinni pidada isik ohustab valveobjekti (näiteks isik, keda kahtlustatakse varguses). Sama paragrahvi lõige 2 punkti 2 kohaselt on turvatöötajal õigus isiku kinnipidamisel tuvastada isik kohapeal (selleks turvatöötaja võib nõuda isikut tõendava dokumendi esitamist). Kinnipidamise kohta reeglina koostatakse vastav akt.

Kui Teil on pretensioone turvatöötaja suhtes, siis soovitame pöörduda konkreetse turvaettevõte poole.
 

Küsimus: Mida ette võtta politsei andmebaasis auto kohta oleva ebaõige märke eemaldamiseks, et kogu aeg kahtlustavalt ei peatataks?21.03.2014

Tere.
Minu auto peeti rutiinse kontrolli käigus kinni ja esitasin kontrollijale EU-s (Soome) välja antud kehtiva juhiloa. Mingeid kehtivaid karistusi mul pole ja ka viimasest vääratusest on üle 6a möödas. Peale seda kinnipidamist on minu sõidukit asutud järjepidevalt peatama, küsimise peale, et miks, vastati, et politsei andmetel puudub juhtimisõigus. Autol on peale minu veel 2 kasutajat, kellel pole rikkumisi ja kes omavad kehtivat juhtimisõigust.
Mulle ja teistele autokasutajatele tekitatakse selliste kontrollimistega põhjendamatuid ebameeldivusi, sest me reisime tihti, nii lennuki kui auto-laevaga, mitu korda olen sellepärast peaaegu lennust ja laevast maha jäänud.
Küsimus siis selline, et mida saan ette võtta selle ebaõige märke eemaldamiseks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

On võimalik, et meie infobaasis ongi autoga seotud vale kanne. Seda saab muuta ja eemaldada. Selleks palun kirjutage maarja.punak@politsei.ee aadressile auto reg number ja enda kontaktandmed. Saan lasta kontrollida andmete õigsust ja kui tõesti seal on viga, saame selle ka eemaldada.
 

Küsimus: Kas alkoholijoobes mootorsõidukiga sõitmise eest määratud kriminaalkaristus on tööandjatele vabalt kättesaadav?20.03.2014

Tere,
Selline küsimus, kas alkoholijoobes mootorsõidukiga sõitmise eest määratud kriminaalkaristus on tööandjatele vabalt kättesaadav? Kui ei, siis millistel juhutel neil sellise päringu jaoks õigus on? Kuna see on nooruse lollusest tehtud viga, siis kas see jääb minu tööle saamist elu lõpuni segama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusregistri seaduse järgi kustub see karistus registrist 3 aastat pärast rahalise karistuse täitmist või vangistuse ärakandmist. Seega, see karistus Teid jälitama ei jää.

Seadusega on eraldi sätestatud ametikohad, millega seoses tööandjad karistusregistri andmeid saavad vaadata (kui inimene kandideerib lastega seotud töökohtadele, politseisse, piirivalvesse jne). Kuna Te ei ole oma ametit maininud, siis võite ise lugeda siit alates 15-st paragrahvist: https://www.riigiteataja.ee/akt/129122011226?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kus läheb ikkagi politsei ründe ja hädakaitse piir?20.03.2014

http://www.reporter.ee/2014/03/18/teder-politseinike-hadakaitse-seadus-vajab-selgemat-reguleerimist/

Selles videos (1.10) on näha kuidas politseinik lööb tuimalt jalaga pikali mehe kellel on kaks kätt taskus ja vaatab hoopis teisele poole?
Minu arust täielikult ebanormaalne käitumine, nii, et ootaks nüüd teie arvamust.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Esiteks ei ole videolõigus infot selle kohta, mis eelnevalt toimus, kui agressiivsed mehed olid. Kui politseinik kutsub abi, siis järelikult oli tal seda ka vaja.

Teiseks, taktikaliselt on õige ära kasutada momenti, kus agressiivne isik pole valmis ise ründama. Sel juhul tekitatakse üldiselt inimesele ka vähem viga. Antud juhul oleks politseinik võinud proovida ka kätega või nuiaga lükkamist, kuid tema positsioon trepil oli selline, et ta ei oleks isikuni ulatunud. Trepikoda oli kitsas, tasasel pinnal oli üks politseinik kahe ilmselgelt politsei korraldustele mitte alluva kodanikuga. Seal olev politseinik pidi enda kaitseks nuia välja tõmbama, paarilise ülesanne oli talle esimesel võimalusel appi minna.

Seega ma jään erimeelt. Kasutati taktikaliselt hästi töötavat lahendust agressiivse seaduserikkuja kinnipidamiseks.
 

Küsimus: Kas esimese rikkumisena keelumärgi alt läbi sõitmise eest saadud 120 eurot pole mitte liiga suur karistus?20.03.2014

Tervist! Juhtus selline asi, et sõitsin keelumärgil alt läbi valdaja kirjalikul loal, et pangaautomaadist raha võtta. Ja sain selle eest 120 eurot trahvi. Kuigi see on minu esimene rikkumine, varem pole ühtegi rikkumist olnud. Kas see pole esimese rikkumise kohta liiga suur rahaline trahv?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Sissesõidu keelumärgi eiramise eest on võimalik mootorsõidukijuhile määrata kuni 200 eurone trahv.

Juhul, kui Te ei ole nõus määratud trahviga, Teil kui menetlusalusel isikul on õigus esitada maakohtule kaebus kohtuvälise menetleja kiirmenetluses või üldmenetluses tehtud otsuse peale 15 päeva jooksul.

1) kiirmenetluse otsuse peale alates menetlusaluse isiku poolt kohtuvälise menetleja otsuse kättesaamisest.
2) üldmenetluses tehtud otsuse peale alates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus on menetlusosalisele kohtuvälise menetleja juures kättesaadav.
 

Küsimus: Kas on võimalik töötuna arvel olla ja saada töötuskindlustushüvitist, samas töötades juhatuse liikmena ilma endale (töö)tasusid maksmata?19.03.2014

Kas juhatuse liikmel (ja ainuosanikul) on õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui ta samaaegselt (töötuna arvel olles) töötab oma ettevõttes edasi (n juhatuse liikmena) eesmärgiga, et tulevikus ettevõtte käive kasvab ja isik suudab tulevikus endale (töö)tasu maksta?
Isikul on praeguseks töötuskindlustusstaaži 12 kuud ja viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele.
Kas on võimalik töötuna arvel olla ja saada töötuskindlustushüvitist, samas töötades juhatuse liikmena ilma endale (töö)tasusid maksmata?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere.
Töötuna arvelevõtmine ja töötuskindlustushüvitise maksmine toimub töötukassas erinevate seaduste alusel.
Täna (19.03.2014) kehtiva tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel saab töötuna arvele võtta isikut, kes on juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige, kuid kes ei saa firma juhtimise eest tasu ja kes töötuna arvelevõtmisel esitab töötasu mittemaksmise kohta tõendi ja kes otsib aktiivselt tööd ja on valmis koheselt tööle asuma.

Kas inimesel on õigus töötuskindlustushüvitisele, selgub alati konkreetse menetluse käigus.