Politsei

Küsimus: Kui kaua on registris kehtivad liiklusväärteo karistused?27.03.2014

Tervist
Eile 26.03.2014 rikkusin Liiklusseaduse paragrahvi 221 lg 1. Sellega seoses tahtsin küsida, et kui kaua see karistus kehtib. Kuna tegemist on väärteoga, siis karistusseadustik näeb ette et 2 aastat. Eelnevalt tean, et liiklusrikkumised kehtivad 1 aasta. Palun aidake ja selgitage.

Lugupidamisega

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustiku § 81 räägib süüteo aegumisest. See tähendab, et kahe aasta möödudes ei saa enam toimepanijat väärteo eest karistada.
Karistusseadustik:
§ 81. Süüteo aegumine

(3) Väärtegu on aegunud, kui selle toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kaks aastat. Maksu- või konkurentsialane väärtegu on aegunud, kui teo toimepanemisest kuni selle kohta tehtud otsuse jõustumiseni on möödunud kolm aastat.

Karistusregistri seaduse § 24 aga sätestab registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtaegu.
Karistusregistri seadus:
§ 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad

(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
1) väärteo eest mõistetud või määratud rahatrahvi tasumisest, aresti kandmisest, üldkasuliku töö sooritamisest või põhikaristusena juhtimisõiguse äravõtmisest on möödunud üks aasta;