Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas politsei võib suvalise vihje peale DJ peolt narkoekspertiisi viia?20.01.2014

Peol on olukord, kus on ebakaine inimene ning nõuab DJ käest soovilugusid ja tüütab DJ töö tegemisel. DJ ei pööra tähelepanu ja laseb muusikat edasi. Tulemusena/vihana, kuna ei saanud oma tahtmist, kutsub tüütaja politsei ja põhjenduseks on et DJ on vist midagi tarbinud, ning tuleb politsei ja viib DJ peolt minema ekspertiisi.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Politsei reageerib vastavasisulisele infole. Miks isik viidi minema ja kohapeal kiirtesterit ei kasutatud, ei oska kahjuks öelda. See on juba kohapeal ametniku otsustada. Antud tekstist ei saa ka teada, kas proov osutus tõeseks või mitte. Võimalik, et ka politseinikud nägid mingeid viiteid joobele.

Kui isik väitis, et võibolla on DJ tarvitanud narkootilisi aineid, siis teda on keeruline süüdistada valeütluste andmises, kuna tema andis enda hinnangu. Jah, isegi siis, kui kuulatakse üle ka teisi isikuid ja nemad ütlevad, et ei märganud mitte midagi, siis politsei tema ütlusi valeütlustena tõenäoliselt ei käsitleks.

Ka ei saa pöörduda kohtusse näiteks kahju tekitamise nõudega, kuna sel juhul peab klubi suutma tõestada, et isik valetas. Kui ta seda just ise välja ei ütle, on keeruline kohtul langetada otsust, et isik soovis DJ eemaldamist ja tekitas tahtlikult sellega kahju (näiteks kui DJ asemel pidi klubi palkama kellegi teise, kes teda äraolekul asendas).
 

Küsimus: Milline karistus mind ootab Soomes avaliku korra rikkumise eest?16.01.2014

Joobe seisundis juhtus selline asi, et üritasin tänaval taksot saada aga taksojuht hakkas ära sõitma, mina aga koputasin taksole tagaluugi peale ja sellest olevat taksole mõlk tulnud.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Soomes ja Eestis kehtivad erinevad seadused. Küsimusega, mis karistus võib Teid oodata Soomes toimepandud rikkumise eest,
soovitan pöörduda Soome politsei poole - http://poliisi.fi/
 

Küsimus: Kas hambaarst vastutab ka selle eest, kui laskis praktikandil ravida vale hammast?15.01.2014

Tere,
Käisin eelmine reede hambaarsti juures, vana plomm võeti ära ning prooviti uuega, aga hammas ei võtnud uut täidist vastu ning arst otsustas teha juureravi. Juureravi aeg pandi eilseks, aga minu oma arst ei saanud mind vastu võtta, kuna kõik ajad olid täis, ning soovitas mulle oma praktikanti. Olin nõus, sest valu oli jube. Aga praktikant alustas juureravi täiesti tervele hambale, mis oli katkise hamba kõrval. Minu oma hambaarst käis kaks korda praktikanti kontrollimas, aga ei saanud ka tema aru, et valet hammast parandatakse.
Ise ma ka alguses midagi aru ei saanud, sest tuimestus oli tugev. Hiljem helistasin oma arstile ja ütlesin, et vale hammas ära tapetud. Muidugi juba õhtul kutsuti mind tagasi ja alustati juureravi haigele hambale.
Aga küsimus teile, et kas ja mis õigused mul üldse on kahjurahale ning kas haiglal on kohustust minule tekitatud kahju eest vastutust kanda? Sest täiesti tervel hambal on alustatud juureravi ja seda enam peatada ei saa.
Mainin ka selle ära, et olen 24. nädalat rase, arstid olid selles teadlikud.
Mis on mimu õigused antud olukorras?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Antud küsimusega peaksite pöörduma tervishoiuteenuse osutaja poole, kes Teile hambaraviteenust osutas.

Patsiendil on diagnoosi- või ravivea kahtluse korral õigus pöörduda:
1. teise arsti poole teisese arvamuse saamiseks. Teisese arvamuse saamiseks annab patsiendile saatekirja perearst või patsiendi raviarst;
2. teenust osutanud raviasutuse ravijuhi, kvaliteedijuhi või juhataja poole;
3. eksperthinnangu saamiseks saab pöörduda sotsiaalministeeriumi juures tegutseva tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjoni poole, kes hindab, kas arst ravis patsienti vastavalt heale tavale. Avaldus tuleb saata käsipostiga aadressil Gonsiori 29, 15027 Tallinn või digiallkirjastatult elektronpostiga info@sm.ee.

Infot leiate ka haigekassa kodulehelt http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/tervishoid/pretensioon.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Mille alusel arvestatakse ja kes maksab tööõnnetuse korral töövõimetuslehe hüvitise?13.01.2014

Olin tööõnnetuse tagajärjel töövõimetuslehel. Detsembri algus 2013 - 5. jaanuar 2014. Soovin teada kuidas, mille alusel arvestatakse töövõimetuslehe hüvitis? Kas seda peab maksma tööõnnetuses kannatanud isikule ettevõte või haigekassa? Mis aja jooksul on neil kohustus see teostada?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt ravikindlustusseadusele maksab Haigekassa kindlustatud isikule ajutise töövõimetuse hüvitist ühe kalendripäeva eest ühe kalendripäeva keskmisest tulust 100 protsenti tööõnnetuse tagajärjel tekkinud haigestumise või vigastuse korral. Sellisel juhul on õigus saada haigushüvitist töövõimetuslehel märgitud töökohustuse täitmisest vabastuse teisest päevast.
Kalendripäeva keskmine tulu arvutatakse, lähtudes Maksu- ja Tolliameti esitatud kindlustatud isikule arvestatud või makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu andmetest. Kindlustatud isiku kalendripäeva keskmine tulu võrdub töövõimetuslehel märgitud töökohustuste täitmisest vabastuse alguspäeva kalendriaastale eelnenud kalendriaastal kindlustatud isikule arvestatud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Teie puhul võetakse aluseks 2012.aasta kalendripäeva keskmine tulu.
Vastavalt tööõnnetuse ja kutsehaigestumise registreerimise, teatamise ja uurimise korrale, on tööandja kohustatud tööõnnetuse uurimise läbi viima hiljemalt 10 tööpäeva jooksul pärast tööõnnetuse toimumist. Uurimine lõpeb vormi kohase tööõnnetuse raporti vormistamisega. Tööandja koostab raporti kolmes eksemplaris, millest üks eksemplar jääb temale. Raporti teised eksemplarid esitab tööandja Tööinspektsiooni kohalikule asutusele ja kannatanule 3 tööpäeva jooksul pärast tööõnnetuse uurimise lõpetamist.
Kui Haigekassale esitatakse tööõnnetuse põhjusega väljastatud töövõimetusleht, esitab Haigekassa Tööinspektsioonile päringu tööõnnetuse kohta kinnituse saamiseks.
Haigekassa poolt makstakse ajutise töövõimetuse hüvitis välja 30 kalendripäeva jooksul, alates tööõnnetuse kohta kinnituse saamist.

Vastuse koostas hr Priit Siitan.
 

Küsimus: Kas politseinik võib otsida läbi veoauto kabiini, kui kahtlustab sõidumeeriku kohta ebatäpsete andmete esitamist?13.01.2014

Kui politseinik peatab veoauto ja tal tekib mingil põhjusel kahtlus, et talle ei esitada õigeid andmeid sõidumeerikute kohta. Kas tal on siis õigus siseneda kabiini ja otsida läbi juhi isiklikud asjad (reisikott, jopetaskud, püksitaskud, voodipesu jne) või muud juhi isiklikud esemed? Kas selline tegevus on ikka seaduslik? Ja kui ta ei leia sealt midagi, mis talle huvi pakub, kas siis peab juht ise autosse jäetud segaduse likvideerima?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Politseinikul on PPVS § 7 ülamärgiga 36 alusel õigus vallasasja läbivaatuseks. Enne nimetatud meetme kohaldamist politseiametnik selgitab juhile järgnevat ning pakub ka võimaluse koostöö tegemiseks. Juhi isiklike esemete ja kabiini läbivaatus ei ole läbiotsimine vaid PPVS § 7 ülamärgiga 36 alusel vallasasja läbivaatus. Viimast tuleb eristada süüteomenetluses tehtava läbiotsimisega. Vallasasja läbivaatuse puhul on tegemist kahtlusega süüteo toimepaneku osas, mille kas siis ümberlükkamiseks või kinnitamiseks vallasasi läbi vaadatakse. Teisel juhul on aga tegemist juba süüteomenetluse käigus tekkinud vajadusega süüteomenetluses tõendamisväärtust omavate objektide leidmiseks. Seega kui politseinikul on alust arvata, et temale esitatud sõidumeeriku andmetega on manipuleeritud siis on ametnikul õigus läbi viia PPVS § 7 ülamärgiga 36 alusel vallasasja läbivaatus nii sõiduki kabiinis kui juhi isiklike asjade suhtes. Vallasasja läbivaatus protokollitakse.

Kui ametnik ei pane asju ise kohe tagasi sinna kust ta need võttis siis reeglina palutakse juhil endal panna asjad oma õigetele kohtadele tagasi. Nii on kindel, et asjad saavad tagasi juhile harjumuspäraseks saanud kohtadele.

Lisaks tuleb eristada vallasasja läbivaatust ning isiku läbivaatust PPVS § 7 ülamärgiga 35 lõige 1 Politsei võib läbi vaadata isiku, sealhulgas isiku keha, kehaõõnsused, riided, riietes oleva või kehal kantava asja, kui:
1) on alust arvata, et isik kannab endaga kaasas asja või ainet, mille võib võtta seaduse alusel hoiule, hõivata või konfiskeerida;
2) see on vajalik kõrgendatud ohu väljaselgitamiseks, kui isik viibib avaliku võimu toimimiseks tähtsas ehitises või selle vahetus läheduses või
3) see on vältimatult vajalik isikusamasuse tuvastamiseks.

Samas juhin teie tähelepanu asjaolule, et antud vastus on üldine ja spetsiifiline vastus on võimalik anda üksnes konkreetse kaasuse alusel, kuulates ära mõlemad osapooled.
 

Küsimus: Kas saab taotleda riigilt moraalse ja materiaalse kahju hüvitamist, kuna kriminaalmenetlus tegi korvamatut kahju?13.01.2014

Tere
Politsei algatas minu vastu kriminaalkahtlustuse, mille prokuratuur lõpetas kriminaalmenetluse aluste puudumise tõttu. Vaatamata lõpetamisele on tekitatud kogu perele ulatuslik moraalne kahju. Lisaks sellele saan uinuda ainult arsti poolt väljastatud rahustite ja unerohu toel. Küsimus oleks selline, et kas on võimalik taotleda riigilt moraalse ja materiaalse kahju hüvitamist ning mis toimingud on selleks vajalikud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui kriminaalmenetluse alustamine, läbiviimine ja lõpetamine oli seaduslik (s.o see toimus KrMS alusel ja selle nõudeid järgides), siis seda kahju, mida isik tunneb endal tekkinud olevat üksnes tema suhtes kriminaalmenetluse läbiviimise faktist, ei hüvitata. Vastasel juhul sätestaks KrMS selle otsesõnu või see oleks lausa eraldi seaduses, nagu nt alusetu vabaduse võtmise puhul on. Riigivastutuse seaduse § 9 lg 1 järgi võib riigilt mittevaralise kahju hüvitamist nõuda üksnes siis, kui süüliselt on alandatud isiku väärikust, kahjustatud tema tervist, võetud temalt vabadus, rikutud tema kodu või eraelu puutumatust või sõnumi saladust või teotatud tema au või hea nimel. Kui sellist süülist (s.o eelkõige tahtlikult ebaseaduslikku) tegevust ei ole olnud, vaid toimingud viidi läbi seaduse järgi korrektselt, siis pole ka nõudel alust.

Kui kodanik ikkagi soovib, siis ei saa keegi keelata tal oma kahju hüvitamise taotlust PPA-le või halduskohtule esitamast (RVastS § 17 lg 1). Seejuures peaks ta aga välja tooma, mis need konkreetsed tegevused selle kriminaalmenetluse raames olid, mis tema õigusi rikkusid ja teda traumeerisid.

NB! Asi on veidi teisiti, kui kodanik oli krimasja raames alusetult kinni peetud / vahi all – siis on hüvitise maksmine reeglina ette nähtud.
 

Küsimus: Kas politsei peab kohale tulemast, kui olen kutsunud abi peksa saanud ja külma ilmaga toariietes olevale inimesele?09.01.2014

Olin olukorras, kus tänaval tuli inimene juurde, kes oli peksa saanud ja nähtavalt ka joobes. Seda talvisel ajal ja toa riietega. Rääkis, et oli enda korterist välja visatud (teised isikud tunginud korterisse). Helistasin 112, öeldi, et saadavad kiirabi aga politsei kutsumiseks helisada 110. Siit esimene küsimus, kas pean helistama kahele erinevale numbrile? Miks ei saa edastada 112 politseile infot?
Edasi üritasin mitu korda saada kätte 110-i. Lõpuks kui sealt vastati ja ma teatasin olukorrast ja asukohast, sain vastuseks, et see on tuntud joodikute elukoht ja nemad välja ei sõida. Kas 110 saab keelduda sellises olukorras välja tulemast?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Hea meelega kontrollime selle juhtumi asjaolusid, et oskaksime ka häire- ja juhtimiskeskuste inimestele tagasiside anda. Selleks palun edastada täiendava info sündmuse aja ja koha kohta või siis helistaja andmed e-posti aadressile oksana.luik@politsei.ee.
 

Küsimus: Mida teha kui olen laenanud raha petturile?09.01.2014

Tere
Olen sattunud täbarasse olukorda ja ei oska midagi ette võta. Üle poole aasta tagasi pöördus mu poole, tuttav neiu, et tal on laps haige ja tal pole kuskilt raha võtta, et kas ma aitaksin teda rahaliselt! Uurisin siis, kus lapse isa on ja miks tema ta lapse eest hoolt ei kanna jne. Vastas mulle selle peale, et nad pole enam koos. Selge see, ma aitasin teda ja ta lubas mulle tagasi maksta. Mõni aeg hiljemet oli tal jälle rahalist abi vaja üüri maksmiseks ja elektriarve tasumiseks, et muidu nad on külmas ja näljas. Siis selgus veel asjaolu, et raha vaja kanda ta elukaaslase arvele, et tal mingid jamad, sain aru, et asi kahtlane aga süda ei andnud rahu ja kandsin raha. Oktoobris läbi suhtlusportaali selgus, et preili on internetis müünud riideid kuid loodetud eset inimesed ei saanud ja jäid oma rahast ilma. Raha sihukese inimese käest kätte niikui nii ei saa, mida teha sellises olukorras?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui usaldasite inimesele oma raha, siis peaksite ka arvestama võimalusega, et inimene ei maksa võlga õieaegselt tagasi. Võla nõudmise osas soovitan konsulteerida juristiga ja lisainfot lugeda siit - http://www.juristaitab.ee/.
 

Küsimus: Kas saan dekreetraha, kui töötan tähtajalise lepinguga kuu aega?08.01.2014

Tere! Mul oleks küsimus dekreetrahade kohta. Hetkel ma tööl ei ole, aga saaksin asuda tööle. Kui tööandja teeks näiteks tähtajalise lepingu 1-kuuks, kas siis sel juhul saaks dekreetraha kui ma selle töötamise kuu jooksul jään dekreeti?

Näiteks: sünnitus tähtaeg on 30.05.2014 ja tööandja teeb minuga tähtajalise lepingu näiteks 01.03.2014-31.03.2014. Mina jääksin siis enne lepingu lõppemist dekreeti. Kas saan siis ilusti dekreetrahad kätte?

Mäletan, et eelmise lapsega sain küll ilusti nii kui peale kooli olin olnud tööl 1 kuu ja ka tähtajalise lepinguga (see oli muidugi aastaid tagasi ja sellepärast ka uurin, et kas nüüd ka saab või on seaduseid muudetud).

Vastust oodates

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Haigekassa maksab sünnitushüvitist sünnituslehe alusel ainult töötajana ravikindlustatud naistele.

Kui Te töötate üle 1 kuu pikkuse töölepinguga, siis on Teil õigus saada kindlustus tööandja kaudu. Sellisel juhul oleks Teil õigus ka sünnitushüvitisele.


Parimat soovides

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas seadustes on sätestatud narkojoobes olemine rikkumisena, kuigi ei rikuta avalikku korda?07.01.2014

Kas seadustes on sätestatud narkojoobes olemine, kui sellega ei rikuta avaliku korda, rikkumisena? Narkootikumi käitlemine on küll karistatav, kuid definitsiooni järgi ei käi sinna alla narkojoove ise. Kui tõestada, et narkootikumi (näiteks kanepit) tarvitati välisriigis, kas on võimalik inimest karistada? Mis seaduse alusel?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Rikkumisena on käsitletud narkootikumide tarvitamine, valmistamine, omandamine ja valdamine. Täpsem info https://www.riigiteataja.ee/akt/117042013011?leiaKehtiv paragrahvist 15'1. Narkojoobes olek iseenesest ei ole karistatav.

Menetleja ülesanne on tuvastada, kust saadi narkootilised ained ja kus neid tarvitati. Söödes Hollandis kanepikooke võib Eestis tuvastada kanepi tarvitamise jälgi kaks kuud pärast tarvitamist, kuid isikut ei saa süüdi mõista, kuna tegu ei olnud toime pandud Eestis, vaid riigis, kus see on seadusega lubatud. Kui tarbimine toimus näiteks Soomes, kus see pole lubatud, siis Eesti politsei teavitab juhtunust Soome kolleege, kes asjaga juba edasi tegelevad.

Narkojoove on karistatav siis, kui isik juhib sõidukit. Kuid seda ka vaid siis, kui tarvitamisest on põhjustatud "terviseseisund, mis avaldub väliselt tajutavates häiritud või muutunud kehalistes või psüühilistes funktsioonides ja reaktsioonides". Kui kuu aega tagasi tarvitati Hollandis kanepit, siis tänaseks ei tohiks terviseseisund joobe sarnane olla. Nii kaua see joove ei kesta, seega politsei viib isiku narkotestile ning hiljem juba menetleja selgitab välja, kus viimati narkootilist ainet tarvitati.