Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kaua aega on õigus politseil mulle protokolli teha?19.11.2013

Tere!
Kui kaua on aega politseil mulle protokolli teha?
Jäin umbes 5 kuu eest politseile ilma kiivrita sõitmise eest vahele, ta küsis siis minu andmed ja sellised asjad ning lubas mulle nädala pärast helistada, aga helistanud pole siiani.

Ja kas politsei saab teha kaks protokolli korraga? Näiteks üks kiivrita sõitmise eest ja teine pakiraamil istumise eest?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Väärtegude menetlemise aeg on kuni 2 aastat alates teo toimepanemisest. Hetkel ei ole politseil veel hilja trahvi teha. Küsitav on selle trahvi mõju rikkujale.

Kui ühe teoga pandi toime mitu rikkumist, siis on neid võimalik ka ühte protokolli kokku kirjutada. Kahte erineval ajahetkel toimunud erinevat rikkumist ühte protokolli ei kirjutata.
 

Küsimus: Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?19.11.2013

Tere!
Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõik oleneb, millega on tegemist. Kui politseinikul on tõendeid (videosalvestus, foto, tunnistaja..), siis võib ikka teha. Samas ei ole see tavaline, kuna parimaks tõendiks on ikkagi kellegi teise ülekuulamine ja üldjuhul kuulatakse pealtnägijana üle just paarimees. Kui trahv tehti ilma igasuguste tõenditeta, siis on õigus Teil esiteks teha kaebus menetleja juhile ja hiljem, kui selle rikkumise eest, mille toime panite, trahv määratakse, saate pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kui sõidan lähetusse välismaale, siis kas lähetusrahade saamisel tuleb katkestada töötuhüvitise maksmine?19.11.2013

Tere,
Olen väikefirma omanik ja juhatuse liige, samas registreeritud ka töötuna. Saan töötukassalt ka töötuhüvitise raha.
Kui ma sõidan nädalaks lähetusse välismaale, siis kas lähetusrahade saamisel tuleb katkestada töötuhüvitise maksmine.
Suured tänud vastamast,

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient,

kui Te olete töötuna arvele võetud, siis isiklikult Teid puudutavatele küsimustele (töötuna arveloleku ja töötuskindlustushüvitise maksmise kohta) vastame personaalselt Teie e-posti aadressile: http://www.tootukassa.ee/content/tootukassast/esita-teabenoue
 

Küsimus: Kas juhatuse liikmel on võimalik võtta ennast töötuna arvele ja saada töötuskindlustushüvitist?19.11.2013

Tere,
Olen osaühingu omanik ja juhatuse liige, mille eest ma pole mingit tasu saanud. Samas olen töötanud põhikohaga teises ettevõttes juba üle 9 aasta, kus minu palgast on kinni peetud ka töötuskindlustusmakse. Nüüd mind aga koondatakse. Olen kuulnud, et tulemas on uus seadus uuest aastast, et firma juhatuse liikmel ei ole võimalik enam töötuna arvele võtta ja saada ka töötuskindlustushüvitist.
Kas see on tõesti nii?
Tänan Teid vastuse eest ette.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
tõepoolest Vabariigi Valitsus on saatnud riigikogusse tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muutmise eelnõu.
Enne seaduse vastuvõtmist ei ole töötukassal võimalik täpsemaid selgitusi jagada.

Kui Te töötate töölepinguga, siis koondamise korral maksab tööandja Teile ühe kuupalga ulatuses koondamishüvitist.
Kui olete töötanud selle tööandja juures 5 kuni 10 aastat, maksab töötukassa tööandja taotluse alusel Teile täiendavat koondamise kindlustushüvitist ühe kuupalga.
Töötuna arvelevõtmise korral on õigus töötuskindlustushüvitisele. Kõik otsused teeb töötukassa haldusmenetluse seaduses kehtestatud tingimustel, seega töötuna arvelevõtmise otsuse või töötuskindlustushüvitise määramise otsuse vastuvõtmisel järgitakse taotluse esitamise ajal kehtivaid seadusi.
 

Küsimus: Kas komandandil on õigus ühiselamusse külla tulnud isiku isikut tõendav dokument külastuse lõpuni enda kätte jätta?18.11.2013

Tere. Kas ühiselamu komandandil on õigus nõuda ühiselamusse külla tulnud isikult dokumenti ja see enda kätte jätta kuniks külaline lahkub?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seaduslikku alust ühiselamu komandandil teise isiku isikut tõendava dokumendi hoiule võtmiseks ei ole. Paraku aga ei ole seaduses ka otseselt sellist keeldu, mis keelaks komandandil dokumendi nõudmist. Mõistlikum oleks, kui komandant tuvastab isiku, paneb kirja külalise nime ja sünniaja/isikukoodi ja teeb hiljem märke külalise lahkumise kohta. Külalisel on õigus keelduda dokumendi hoiule jätmisest.
 

Küsimus: Kas kuskilt oleks võimalik saada mingi kogus helkureid, et neid liiklemise käigus jagada neile, kellel veel ei ole?18.11.2013

Tere,
kas politseist (või kuskilt mujalt) oleks võimalik tasuta saada karp helkureid selleks, et saaksin maapiirkonnas, asulavälistel pimedatel teedel jm neid jagada inimestele, kes kõnnivad tee pervel ilma helkurita ja keda pole praktiliselt pimedas nähagi?
Sõidan autoga päris palju sellistes kohtades ning hirm tuleb peale, kui äkki märkad helkurita inimest komberdamas sinu ees. Heameelega jääksin autoga seisma ning ulataksin sellele inimesele helkuri ja paluksin tal seda kanda nii tema enda kui autojuhtide turvalisuse pärast.

Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei oska kahjuks öelda, kus kohast oleks võimalik see karp tasuta saada. Politseist karpi helkureid paraku tasuta ei saa.
 

Küsimus: Kas lubadeta isik võib autot omada, politsei käitumisest jäi mulje, et nagu ei tohiks?18.11.2013

Pole veel lube kätte saanud, aga auto sai ära ostetud. Mu parkivale autole sõideti otsa. Kohale sai kutsutud politsei ja mulle jäi mulje, nagu et ma ei või autot omada, sain omajagu pähe. Ja takkalõppu öeldi ka veel, et auto on nüüd punases nimekirjas, et iga kord kui patrull näeb, võetakse rajalt maha.
Tahaks teada, kas see vastab tõele, kas politsei patrull saab panna nii auto punasesse nimekirja?
Autot kasutab vahel sõber ja endal ka kohe kohe load käes. Väga tüütu oleks, kui igapäev politsei patrull kinni peab.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Auto omamine ei ole keelatud ka siis, kui isikul ei ole juhiluba. Keelatud on ainult auto juhtimine ilma vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguseta. Mingit "punast nimekirja" ei eksisteeri. Autole jääb märge külge siis, kui seda on juhtinud juhtimõisõiguseta isik, kes on juhtimiselt tabatud.
 

Küsimus: Kas politsei saab väljastada uue relvaloa teise aadressiga?18.11.2013

Tere
Kui relvaluba on mingil põhjusel politseisse hoiule võetud ja hiljem tekib küsimus, et kas see on seesama relvaluba, kas politseil on kuidagi võimalik hoiulevõetud relvaloa asemel välja printida teine relvaluba, kus pilt ja kõik andmed on samad ainult relvade asukoha aadressi on muudetud. Asi selles, et mäletan aadressi, mis kirjutasin avaldusele kui relvaluba taotlesin, kuid ei mäleta aadressi, mis oli väljastatud relvaloa peal. Siis sattus relvaluba politseisse ja praeguseks on relvade asukoha aadress seal teine kui relvaloa väljastamise avaldusel.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Relvade hoiukoha aadressist tuleks lubadeametnikke lihtsalt teavitada.
 

Küsimus: Kui kaua on õigus hoida riigi teataja lehel üleval kohtulahendeid, kas eluaeg? 13.11.2013

Tere
Mul on küsimus, et kui kaua on õigus hoida antud (riigi) portaalil avalikult kohtulahendeid üleval? Kas eluaeg?

Kõik kohtulahendid on kättesaadaval siin: https://www.riigiteataja.ee/kohtuteave/maa_ringkonna_kohtulahendid/main.html

Antud saiti pean siis silmas.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kuna kohtulahendite andmekogu vastutav töötleja on Justiitsministeerium, siis soovitan lugeda infot kohtulahendite avalikustamise kohta siin - http://www.just.ee/1527

Ja kohtulahendites avalikustatud andmete kohta siin - https://www.aki.ee/et/kas-kohtulahendist-saab-oma-nime-eemaldada
 

Küsimus: Kas aasta hiljem tööõnnetuse vigastuse tõttu uuesti operatsioonile minekul hüvitatakse haiguslehega 100%?13.11.2013

Novembris 2012 oli tööõnnetus ja tagajärjeks luumurd (õnnetus on nõuetekohaselt vormistatud). Tehti operatsioon ja pandi metall sisse. Olin haiguslehel 100%. Nüüd aasta hiljem lähen uuesti operatsioonile, et metall välja võtta. Kas mul on õigust saada uuesti haigusleht 100%? (tööandja väidab, et ei ole - kuigi mina leian, et tegu on põhjusliku seosega).

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui Teile on väljastatud töövõimetusleht põhjusega "Tööõnnetuse tagajärjel tekkinud tüsistus/haigestumine", on Teil õigus hüvitisele määras 100%. Haigekassa maksab hüvitist alates haigestumise 2.päevast.

Parimat soovides

Ülvi Rebane
vanemklienditeenindaja