Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas haiguslehte saab peatada kooliskäimise nädalaks?21.10.2013

Olen hetkel haiguslehel ja tasub seda juba haigekassa. See aeg ühildub aga ka ajaga, kui peaksin nädal aega koolis olema. Kuna koolis käimist tasustatakse 100% (20 päeva aastas), kas siis on võimalik selline asi, et n.ö peatan haiguslehe ning pärast koolinädalat jätkaks lehega nii, et saaksin haigekassa hüvitist edasi esimesest päevast pärast kooli või hakkab otsast pihta see 3+5+haigekassa?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Selgitame, et nn "haiguslehe peatamist" kehtiv seadusandlus ette ei näe. Kui isikul on töövõimetuslehe ajal võimalik koolis käia ja õppida, ei tohi arst väljastada ka töövõimetuslehte. Kui seda on siiski tehtud, võib olla tegu juhtumiga, kus töövõimetusleht on väljastatud põhjenduseta.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kas pean maksma uuesti täishinda hambaravi eest, mida sama arst eelnevalt parandas?18.10.2013

Käisin suvel hambaarsti juures, kus arst parandas mul kolm hammast ära. Kaks neist on hullemas seisus kui varem: valutavad pidevalt, väga kuuma- ja külmatundlikud. Kui lähen uuesti sama hambaarsti juurde ja soovin samade hammaste uut parandamist, kas tal on õigus minult uuesti täishinda küsida?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Küsimusega, mis puudutab hambaraviteenuse kvaliteeti ja sellele teenusele antavat garantiid, palume pöörduda raviasutuse poole, kus Teile hambaraviteenust osutati.

Tervishoiuteenuse osutamisel tekkinud probleemide lahendamisega tegeleb Tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjon. Komisjon annab sõltumatu hinnangu patsiendile osutatud tervishoiuteenuse sisulisele kvaliteedile. Eksperthinnangu saamiseks tuleb pöörduda komisjoni poole kirjalikult.
Täpsema informatsiooni leiate Terviseameti koduleheküljelt aadressil http://www.terviseamet.ee/tervishoid/abiks-patsiendile.html.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kui tööl solvatakse ja valitseb vaimne vägivald, kust sellisel juhul abi otsida?17.10.2013

Tere
Olen mees ja viimased 2 aastat töötanud ühes eksport mööblit tootvas ettevõttes, hiljuti tuli tööle üks naisterahvas (u. 3 kuud tagasi), kes arvab, et tema on tsehhis suur ülemus ja meister, lisaks ähvardab ja sõimab. Täna oli nii, et mina ja minu paarimees tegeleme käsilihviga, aga uus tööline see naisterahvas on endale pähe võtnud, et enne detailidele tehtavat käsilihvi peab tema teostama enda paranduse operatsiooni, niisiis nägi, et mina teen tööd nii nagu vanasti tehti, ei olnud vahet, kas enne tehakse pahteldamine või käsilihv, siis karjus üle tsehhi: "Miks sa võtad pahteldamata asju kuradi idioot!" Paarimees kõrval ka kuulis seda kõike ja arvan, et jaoskonna meister ka. Kas sellise teo eest on mõtet politseisse avaldus esitada või kuidas peaks käituma? Teine kord oli nii, et tegin jälle midagi, mis temale ei meeldinud ja seepele astus minu laua juurde ja ütles: "Ma mõtlen kumma jalaluu ma sul ära murran!" Üks kord virutas lihtsalt töölehe/lehtedega näkku, põhjust ei mäletagi enam.

Oodates tagasisidet.

Lugupidamisega!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Teie naiskolleegi käitumine on tõesti väga ebaviisakas ja solvav, kuid süüteomenetluse alustamiseks ajendit ega alust ei nähtu.
Kõigepealt peaksite rääkima probleemist oma ülemusega ja proovida koos leida lahenduse tekitatud olukorrale.
Vastavalt võlaõigusseaduse § 1046, kui on rikutud Teie isiklikke õigusi, s.h. kui keegi solvab või alandab Teid on Teil õigus pöörduda enda õiguste kaitseks tsiviilkohtusse.
 

Küsimus: Kuidas käib arvestus, kui töövõimetuslehe ajal maksti välja puhkuseraha?16.10.2013

Haigestusin 3 päeva enne puhusele jäämist. Mulle jõuti ka puhkuse raha välja maksta töövõimetuslehel olles. Kas mulle makstakse kogu haigestumise eest või arvestatakse puhkusel oldud aeg välja?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui töötaja teatab tööandjale esimesel võimalusel oma ajutisest töövõimetusest ja katkestab, lükkab edasi või lõpetab ennetähtaegselt puhkuse, siis sellisel juhul on tal õigus haigekassast saada ajutise töövõimetuse hüvitist. Kui töötaja seda ei tee, siis tööandja ei pea puhkust katkestama ja ravikindlustuse seaduse § 60 lõike 4 kohaselt ei ole kindlustatud isikul õigust saada ajutise töövõimetuse hüvitist, sest isik on puhkusel. Sellisel juhul ravikindlustuse seaduse § 60 lõike 5 kohaselt tekib õigus saada hüvitist alates päevast, millal isik on kohustatud asuma töökohustusi täitma.
Puhkuseraha väljamaksega seotu on tööandja ja töötaja poolte kokkuleppe küsimus.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kes tööandja peab maksma tervisetõendi eest?14.10.2013

Tere.
Töötan kokana, kohustuslik on käia iga 2 aasta tagant tervisekontrollis, kus väljastatakse tervisetõend. Kas selle eest maksan mina või peab maksma tööandja?
Tänud ette

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Kokkuvõtlikult: selle eest peab tasuma tööandja.

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 (Tööandja kohustused lg 1 p 7) korraldama käesolevas või muudes seadustes või nende alusel kehtestatud õigusaktidega sätestatud korras tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud.

Tervitades,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas politseinikud võivad lihtsalt majja sisse marssida?10.10.2013

Mul tekkis küsimus, kas politseinikud võivad näiteks majja sisse marssida kui pole väljakutset? Olen olnud kohal ühes majas, kus olid alaealised ja täiskasvanud, aga kõik oli korras, nad ei lärmanud ja muusika ei käinud kõvasti. Siis tuli politsei küla vahele ja nägid, et majas tuli põleb ja tulid lihtsalt sinna alaealisi kontrollima, et kas nad on kained.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei ei või ja kindlasti ka ei marsi sisse suvalisse majja külavahel ainult selle põhjal, et seal põleb tuli. Kui politseil on eelinfo, et kuskil tarvitavad alaealised alkoholi, siis on politseil õigus seda kontrollida.
 

Küsimus: Kus ma saaksin internetis vaadata oma liiklustrahve ja kas seal on ka välismaal toimud kohta andmeid?09.10.2013

Tere,
Palun öelge, kus interneti aadressilt ma saaksin vaadata oma liiklustrahve, siis kui on toimunud välgatus või midagi muud näiteks videosalvestus jne? Ja kas välismaal juhtunud korrad on ka selle saidi pealt näha? Kuna nagu olen aru saanud, ei saada Politsei enam posti teel teateid nende kohta ja ma ei soovi sattuda inkasso kätesse!
Ette tänades!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Karistusandmed kanatakse karistusregistrisse, mille väljavõtet on võimalik tellida. Täpsem info siit: http://www.rik.ee/et/karistusregister. Mujal riigis saadud karistused sinna registrisse ei kandu.

Kiiruskaamera trahvi kättetoimetamise kohta leiate info siit: http://www.politsei.ee/et/nouanded/kiiruskaamerad/trahviteate-kattetoimetamine/
Kõige kindlam viis kiiruskaamera trahvi kättesaamiseks on aktiveerida enda @eesti.ee e-posti aadress ja suunata see Teie poolt kasutavale e-postile.
 

Küsimus: Kas Eestis välja antud haigusleht kehtib rahvusvaheliselt (Norras)?08.10.2013

Oman tervisekindlustust nii Eestis kui ka Norras, viimased pool aastat töötan Norras. Tulemas on plaaniline operatsioon, mille järgselt mõni nädal haiguslehel olekut. Millise riigi haigekassa peaks haigushüvitise maksma? Kas Eestis välja antud haigusleht kehtib rahvusvaheliselt, Norras?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Isik saab olla kindlustatud ainult ühes liikmesriigis. Kui Te töötate mitmes liikmesriigis, siis peaksite oma kindlustajariigi määramiseks pöörduma sotsiaalkindlustusameti poole.

Parimate soovidega
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kuidas toimida, kui tööandja ei esitanud Haigekassasse haiguslehte ettenähtud 7 päeva jooksul?07.10.2013

Kuidas toimida, kui tööandja ei esitanud Haigekassasse haiguslehte ettenähtud 7 päeva jooksul? Tööandja hoidis haiguslehte 5 nädalat.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetusleht tuleb haigekassale esitada hiljemalt 90 kalendripäeva jooksul, alates töövõimetuslehel märgitud töö- või teenistuskohustuste täitmisele asumise päevast. Töövõimetuslehe hilisema esitamise korral keeldub haigekassa hüvitise maksmisest.

Parimate soovidega
Pille Sõõrde
 

Küsimus: Kas on mingi periood sotsiaalmaksu maksmise erisus, kui asun töötustaatusest oma firmasse tööle?03.10.2013

Olen kuulnud, et kui olen töötuna arvel ja siis töötukassa kaudu oma firmasse tööle asuda, siis aasta jooksul ei ole sotsiaalmaksu kohustust miinimumi määral vaid määratud summa pealt (nt kui palgaks on kuus 50€ siis maksan selle pealt). Kas vastab see tõele ja mis selleks tegema peab?
Tänud ja kaunist "teralist" lund ja päikest!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
Teie küsimus ei puuduta otseselt töötukassa tegevust, sest maksude kogumisega tegeleb Eestis Maksu- ja Tolliamet, kes annab ka selgitusi maksude maksmise kohta.
Sotsiaalmaksu seaduse § 2 lõike 4 alapunkti 5 alusel makstakse sotsiaalmaksu töötajale või ametnikule kuu eest makstud tasult kuni 12 kuu jooksul tööle asumisest töötaja või ametniku puhul, kes 12 kuu jooksul enne tööle asumist on olnud töötuna arvel vähemalt kuus kuud.

Seega, võib tööandja esimese tööaasta jooksul tasuda sotsmaksu töötaja tegeliku töötasu alusel (mitte töötasu alammäära järgi), kui võetakse tööle inimene, kes on tööle asumisele eelnenud 12 kuu jooksul olnud vähemalt 6 kuud töötuna arvel ja kui see inimene hakkab töötama osalise tööajaga.

Töötaja, kes on olnud töötuna arvel, saab küsida töötukassast tõendi töötuna arveloleku perioodi kohta, mille esitab oma tööandjale, kes saab tõendi alusel taotleda maksusoodustust ja põhjendada, miks makstakse sotsiaalmaksu vähem, kui palga alammäära järgi.