Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida tavakodanikuna ette võtta "igapäevaste" väärtegude (õllepudeli maha viskamine, seinte sodimine jne) nägijana?23.09.2013

Tere!
Sattusin nädalavahetusel lugema vastust ühele siin portaalis vastatud küsimusele ( http://www.tarbija24.ee/2050824/lugeja-kusib-kas-mupo-voib-bussijanese-kinnipidamisel-fuusilist-joudu-kasutada ). Tahan teid esmalt tänada antud vastuse eest! Ent mul tekkis soov küsida ka omalt poolt järgmist.
Mida peaks tavakodanik tegema juhul, kui näeb inimest tänaval maha loopivat õllepudelit, kommipaberit või suitsukoni, suitsetamas bussi või rongipeatuses, sodimas seina vms? Kas sellised teod on karistatavad ning kuidas peaks/võiks pealtnägija sellisel puhul käituma? Kas igaüks võib kahtlusalust taoliselt kinni pidada? Mida teha kui kahtlusaluseid pole võimalik kohapeal kinni pidada (on tugevamad või rohkem)? Kas on üleüldse lootust, et politsei sellisele kutsele aegsasti reageerib? (Võib juhtuda, et pealtnägija peab valima rongile jõudmise ja kahtlusaluse kinnipidamise vahel). Kas mingitel juhtudel peab nõudma ka teistelt tunnistajatelt mittelahkumist?

Aitäh!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Küsimus on täiesti õigustatud ja usun, et see on käinud ka paljude teiste isikute peadest läbi. Üldiselt, kui näiteks ühistranspordis toole soditakse, lärmakalt juuakse või laamendatakse, esineb kodanikujulgust harva. See pole hukkamõist, kuna tõepoolest, kui isikuid on rohkem, nad on ilmselgelt tugevamad, võimalik et ka mingisuguses joobes ning rääkimata sellest, kui ka kodanikul endal on kiire, siis valitakse vaikiv nõusoleks. Tegelikkuses teiste isikute vaikimine võib mõjuda laamendajatele hooguandvalt.

Prügi mahaloopimine, seinade sodimine on rikkumised ning nende eest on ette nähtud karistused. Nii nagu suitsetajate korral, tihti piisab sellest, kui teine isik annab märku, et selline käitumine ei ole ok. Samas, lihtne on seda teha siis, kui rikkujaid on üks.

Variandid, mida avalikes kohtades teha: kaasata teisi appi. Bussis bussijuhti, poes poemüüjat st neil on endal olemas käitumisjuhis, mida sellistes olukordades teha (ja kust saab abi) ja võimalik, et nad ise ei ole olukorda veel märganud.

Teiseks, oleneb olukorrast, kuid vahel piisab rikkujatele ka suulise märkuse tegemisest. "Vabandage, ma nägin, et Teil kukkus krõpsupakk prügikastist mööda." Mõjub pigem noorte ja uljaste korral.

Kolmandaks, kui on näha, et rikkuja ei ole agressiivne (näiteks gräfiti tegija või alaealised alkoholiga), piisab ka sellest, kui hoiatate, et kui nad seina sodima hakkavad või oma pudelitega siin jooma hakkavad, teete neist pildi ja edastate politseisse.

Neljandaks, kui ilmselgelt ei ole rikkuja valmis oma tegevust lõpetama ja temast käib jõud üle, siis tasub teha olukorrast nii pilti, et isik seda ei näe, helistada politseisse ja kutsuda patrull välja. Kui patrull õigeaegselt kohale ei jõua või peate ise sündmuskohalt lahkuma, saate pildid ja enda täiendavad andmed saata politseisse e-kirja teel. Helistada võib igal juhul, sest võimalik, et lähim patrull ongi lähedal olemas ning nad saavad kohe sekkuda. Kui tegemist ei ole just Tallinna kesklinnaga, siis mujal, eriti pealinnast väljapool, on üldiselt politseinikud oma kohalike rikkujatega kursis ning edastatud pildist võib piisata isiku kindlakstegemiseks.

Viiendaks võimaluseks võiks olla füüsiline sekkumine. Pigem sellistel juhtudel, kui on tegemist taskuvarastega, joobes alaealistega, isikutega, kelle seisund võib olla ohtlik nii teistele kui neile endale. Siin tuleb kindlasti arvestada seda, et enda elu sekkumisega ohtu ei pane.

Kokkuvõttes, pigem sekkuda sõnaliselt, kindlasti helistada 110 ja mõelda enda ohutusele.
 

Küsimus: Kas politseinik võib olla politseiniku jaoks tunnistaja?20.09.2013

Tervist, lugesin teie üht vastust, kuidas keegi kurtis, et "Olen 17 ja politsei leidis juhusliku läbiotsimise käigus minu taskust ühe suitsu."

Ja kui teie vastust lugeda, siis kuidas on võimalik selline protsess? 3 nädala pärast või isegi rohkem tuleb tulla jaoskonda ja siis saab asjad vormistatud ja ainuke tunnistaja ("Tunnistajana saavad nad üle kuulata politseiniku, kes sigareti leidmist pealt nägi (üks menetleb, teine on tunnistajaks).") on teine politseinik. Kuidas see suitsukoni on seotud selle isikuga, kelle taskust see "nn läbiotsimise käigus leiti"?
Võrdluseks oleks see ju nii, et kui nt. ületab keegi kiirust oma mootorsõidukiga ja politseinikud mõõdavad kiirust. Kui puudub videosalvestis toimunud rikkumisest, siis ei kõlba ju teise paarimehe tunnistus, et tegemist oli rikkumisega. Kuna mul võib ka ju keegi kõrval istuda ja tunnistada, et kiirus oli alla normi.

Austan Politsei tööd!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuna küsimusi on mitu, püüan neile järjest vastused anda. Sigaret (olgu või poolik) on seotud noorega seetõttu, et seda tal tubakaseaduse § 28 lg 1 järgi olla ei või ning selle rikkumise eest on ette nähtud karistus. Kohapeal rikkumise menetlemine ei ole ühegi seaduse järgi kohustuslik. Politseinik võib anda välja kutse isikule teatud päevaks politseimajja ülekuulamiseks tulemiseks. Teoreetiliselt on selle juhtumi lahendamiseks aega 2 aastat, kuid üldine tava on, et noortega seotud juhtumid võiksid saada lahenduse 2 kuu jooksul, kuna tunnistajad unustavad vastasel juhul juba juhtunu asjaolud ning ka määratav karistus ei ole enam sel juhul mõjus. Kellegi õigusi sellega ei rikuta ning 2-3 nädalaga ei hävine ka sigarett.

Küsimuses politseiniku kohta seate Te kahtluse all politseiniku usaldusväärsuse tunnistajana. Ei oska öelda, mis põhjusel peaks politseinik antud juhul tunnistajana valetama. Lisaks sellele, olemas on ka tõendina sigaret, mis lisatakse väärteoasja juurde. Kui lapsevanem sellele järele ei tule, saadetakse see hävitamisele.

Loomulikult on hea, kui on olemas veel pildi- või videomaterjal, kuid olles sarnaselt koostanud noortele trahve juba varsti 10 aastat, siis ühtegi vaidlust menetlusaluste isikutega sellel alusel, et teine politseinik ei anna juhtunu kohta õigeid ütlusi, pole ette tulnud. Enamasti kuulame me ka üle kõrval olevad eraisikud, kui see on võimalik (kui neid on).

Minnes fantaasiamaailma ja arutledes näiteks juhtunu üle, kus kaks politseinikku ütlevad, et turvavöö oli lahti ja kaks sõidukis olevat isikut väidavad vastupidist, siis üldiselt koostab politseinik isikule väärteoprotokolli, ning inimene saab selle peale esitada kaebuse politseiniku otsesele ülemusele. Kui seda ei rahuldata, siis koostab politseinik väärteootsuse ning isik võib kaebusega pöörduda maakohtusse. Kohus vaagib kõiki asjaolusid ning püüab olemasolevate tõendite ning ka tunnistajate usaldusväärsusele tuginedes langetada õige otsuse. Pole ka välistatud, et trahv tühistatakse, kuna süü pole piisavalt tõendatud. Seetõttu eriti liikluse asjades, kus trahvid on suuremad ja seega ka kaebamine ükskõik millistel alustel tõenäolisem, on iga lisa tõend kasulik. Noorsooteemade, antud juhul siis selle sigareti küsimuses on maksimaalne karistus 40 eurot ning politseinik otsustab, kas tõendeid on piisavalt või mitte. Mina kasutaks pildi/video tegemist kindlasti siis, kui on näha, et isik eksimust ei tunnista.
 

Küsimus: Mida peaksin ette võtma, kui katusetöödel puutun iga päev kokku mürgiste gaasidega?11.09.2013

Teeme katusetöid pea igapäevaselt, jalad on nii haiged, et ei saa enam rahulikult puhata ega istuda, et ei peaks ennast liigutama. Arsti juurde ei julge ka enam minna, sealt ei tule tarka vastust ikka. Kui olen seljaga käinud, siis öeldakse ikka, et fastum gel.
Paigaldame ka sbs pigikatuseid, mis peaks olema suht mürgine töö, sest sealt eraldub kogu aeg suitsu ja seda me sisse hingame. See suits on hakanud mu kopsudele valu tegema. Eelmine aasta kopsuröntgen midagi ei tuvastanud. Kas keegi selliseid töid ka üldse jälgib, et töö oleks inimese jaoks ohutu?
Pigi sisaldab kantserogeene (vähkitekitavaid ühendid) ja pole ma kunagi näinud, et keegi hoitakas selliste tööde eest.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Esmalt küsiksin, kas Teie tööandaja korraldab Teile töötervishoiu tervisekontrolli töötervishoiuarsti juures? Tervisekontrolli korraldamine on tööandja kohustus, kui tervisekontrolli vajadus selgub töökeskkonna riskianalüüsist (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus (TTOS) §13 lg 1 punkt 7 https://www.riigiteataja.ee/akt/106072012060).
Teil on õigus pöörduda ka Hiiul asuvasse kutsehaiguste keskusesse, et selgitada välja tööst põhjustatud tervisehäired ning saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses (TTOS § 14 lg 5 punkt 7).

Tööandjate poolsete tööohutusnõuete täitmist jälgib Tööinspektsioon. Samas on Teil õigus teha Tööinspektsiooni märgukiri tööandjast, kes ei täida tööohutusalaseid nõudeid töötajate tervise hoidmise suhtes (isikukaitsevahendite andmine, puhkepauside korraldus jms).

Loodan, et Teil oli vastusest kasu!
 

Küsimus: Kas politseil on õigus sõidutada oma sõiduki tagaistmel jaoskonda viit noorukit?11.09.2013

Kas politseil on õigus sõidutada viit noorukit tagaistmel jaoskonda, põhjendades, et kõik patrullid on väljas?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ei ole õigust taoliselt liiklusseadust rikkida. Kui vaja, tuleb abijõude lihtsalt kauem oodata. Kui taoline asi juhtus, võite sellest täpsemalt teada anda maarja.punak@politsei.ee aadressile ning ma edastan selle sisekontrollile.
 

Küsimus: Kas saan oma trahvi nii ära maksta, et vanemad teada ei saa?10.09.2013

Kui olen trahvi saanud, kas saab trahvi nii ära maksta et vanemad teada ei saa?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ei saa niiviisi teha. Vastavalt süüteo toime pannud ja abi vajava lapse juhendile on politseil kohustus lapsevanemat juhtunust teavitada. Trahvi aga pead seadusest tulenevalt ikkagi ise kinni maksma, vastutus selle eest on seadusest tulenevalt alaealisel endal.
 

Küsimus: Kui töötaja ütleb tervislike põhjustega erakorraliselt TL üles, siis kas ta saab töötuskindlustushüvitist?09.09.2013

Kui töötaja ütleb erakorraliselt TL üles seoses tervislike põhjustega, siis kas ta saab töötuskindlustushüvitist? Tänades.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsija,

kui töötaja ise annab avalduse töölepingu lõpetamiseks, siis sõltumata põhjusest, ei ole tal õigust töötuna arvelevõtmise korral saada töötuskindlustushüvitist.

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele.

Õiguse töötuskindlustushüvitise määramiseks annab nt töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 1 - töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja poolt töötajast tuleneval põhjusel (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu).
 

Küsimus: Kas eestis on politseil õigus tänavalt beatboxer minema ajada ja raha ära võtta?09.09.2013

http://www.youtube.com/watch?v=nLy9HbxFtLM

Järgnevas videos keelatakse beatboxeril tänaval esinemine, kuna teda süüdistatakse raha anumises (begging), kuigi inimesed annetavad vabatahtlikult beatboximise eest.

Kas politseil on õigus põhjusega beatboxer tänavalt minema ajada? Kas neil on ka õigus raha konfiskeerida, põhjendusega, et antud raha ei kuulu talle?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud sündmus toimub Suurbritannias ja seal kehtivad selle riigi seadused. Paljudes riikides on kerjamine ja tänavamuusikute tegevus keelatud ja karistatavad. Võimalik, et teenitud tulu tõepoolest konfiskeeritakse, kui seda näeb ette seadus. Antud tegevus võib kuuluda kerjamise alla, kuna ka kerjustele annavad inimesed vabatahtlikult raha, beatboxi korral raha saaja lihtsalt pingutab selle nimel rohkem. Eestis võidakse beatboxeril paluda tegevus lõpetada, kui see ilmselgelt häirib möödakäijaid, takistab nende liiklemist. Saadud raha pole meie seaduste järgi võimalik isikult konfiskeerida.
 

Küsimus: Kas alaealisena joobes olemise eest saadud karistus takistab juhulubade tegemist?06.09.2013

Sain karistada joobes olemise eest olles alaealine, sain trahvi 12 eurot. Kas ma saan taotleda piiratud juhtimisõigusega B kategooria lubasid või pean ootama aasta aega?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Takistuseks saab liiklusseaduse rikkumine, seega alaealisena alkoholi tarvitamise eest saadud karistus ei takista juhtimisõiguse saamist.
 

Küsimus: Mida teha, kui alaealised mind sõimavad, ma ei saa ju täisealisena nendele kallale minna?06.09.2013

Olen täisealine isik (19 a.). Kui mulle tulevad pidevalt tänaval vastu ühed ja samad alaealised, kes ropendavad ja sõimavad kaugelt näo täis, teades, et täisealisena pole mul neid õigus puutuda, on mul võimalus midagi teha, mis neile õpetaks, et nii päris ei saa ikka?
Ütleme näiteks, et nende elukohta ka täpselt ei tea, et vanematega rääkida (kuigi antud isikute puhul see vast niikuinii ei töötaks).
Kas on mingi võimalus seadust kasutada, et nood isikud võetakse politsei silma alla/jutule või midagi, mis neid õpetaks austust avaldama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Üks võimalus oleks pöörduda kohaliku omavalitsuse lastekaitse spetsialisti poole. Võimalik, et pere vajaks sotsiaaltöötaja sekkumist. Hea oleks muidugi eelnevalt laste käitumine tänaval näiteks mobiiltelefoniga filmides jäädvustada.
 

Küsimus: Kas autode turvasüsteemides kasutatavate pisikeste lõhkelaengute käitlemine on mingist piirist alates ebaseaduslik?06.09.2013

Teadupärast on tänapäeva autode turvasüsteemides lõhkelaengud (airbagid, turvakardinad, turvavöö pingutid ehk püropadrunid jne), hinnanguliselt kokku 10. Igas sellises seadmes on 5 kuni 50 gr tugevatoimelist gaasieraldavat lõhkeainet. Samas Karistusseadustiku järgi on lõhkematerjali ebaseaduslik hoidmine ja käitlemine rangelt karistatav.

Kui autost airbag või muu padrun demonteerida, teda lammutada, edasi saata jne, kas juba siis inimene riskib Karistusseadustiku vastava sätte kohaldamisega? Millega on antud juhtumi puhul piiritletud lõhkematerjali käitlemise või hoidmise ebaseaduslikkus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See sõltub suuresti tehnoloogiast mida kasutatakse. Enamkasutatud ained turvapadjas on naatriumasiidi, kaaliumnitraat ja ränidioksiid. Nende ainete käitlemine ei ole ebaseaduslik.