Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 15 aastat tagasi teismelisena saadud kriminaalkaristus takistab endiselt relvaloa taotlemist?27.06.2013

Tervist
Tunnen huvi relvaloa taotlemise vastu aga vastavalt seadusele ei ole relva omamine mulle lubatud.
§ 36. Füüsilisele isikule soetamisloa ja relvaloa andmist välistavad asjaolud
6) on kriminaalkorras karistatud;
Seadusest ei loe välja, kas ka erandid on lubatud.
Jah, olen kriminaalkorras karistatud aga rumal sai oldud puberteedi eas ja sellest on möödas 15 aastat. Kas tõesti olen ikka veel seaduse silmis kui halb inimene?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Tänaseks 15 aastat tagasi saadud kriminaalkaristus enam ei kehti ja kui Te pärast seda olete olnud korralik kodanik, siis võite taotleda politseiasutuses relvaluba. Politseiasutus vaatab läbi teid iseloomustava materjali ja teeb otsuse relvaloa andmise või mitte andmise kohta. Lisainfo ja lubadetalituse kontaktid leiate siit - http://www.politsei.ee/et/teenused/relvaluba/
 

Küsimus: Kas on kindlad haigused või tunnused, mida tekitab öötöö?25.06.2013

Tere
Kas on kindlad haigused või tunnused, mida tekitab öötöö? Näiteks olen mina saanud öötööst unehäired ja peavalud.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Otseselt ei ole välja toodud, millised tervisehäired tekkida võivad – iga inimene on individuaalne. Samas on arstide poolt siiski välja toodud peamised probleemid, mis on tekkinud öösel töötajatel.
Teil on tekkinud unehäired, mistõttu ei saa ka keha puhata - uni aitab ajul ja kudedel õigeks funktsioneerimiseks taastuda. Krooniline unepuudus halvendab tervist ja meeleolu, pärsib tulemuslikkust, loovust ja mälu, häirib turvatunnet. Unevaeguses inimene on kergelt ärrituv, konfliktne, vahel ka ükskõikne töökaaslaste, pereliikmete ja sõprade vastu. Magamatus ja ülejäänud maailmaga vastuolus olemine tekitab stressi ja masendust. Öösel töötajatel esineb päevatöötajatega võrreldes sagedamini seede- ja südamehäireid koos kõrgenenud vererõhuga, külmetushaigusi, kaalutõusu, naistel tsükli ebaregulaarsust ja rinnavähki. Samuti tuleb öösel töötavatel naistel ette rohkem raseduse katkemisi ja neil sünnivad väiksema sünnikaaluga lapsed.

Head lugemist: http://lugemist.unekliinik.ee/files/Eesti%20Naine%20-%20%C3%96%C3%B6s%20on%20t%C3%B6%C3%B6.pdf
 

Küsimus: Kas ürituse kuulutuse mahavõtmine on kuidagi karistatav?20.06.2013

Tere,
kas poe juurest ürituse kuulutuse mahavõtmine on kuidagi karistatav? Kui jah, siis millised on sanktsioonid?

Tänades,

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui kuulutus või reklaam oli paigutatud selleks ettenähtud kohale ja vastavalt nõuetele, siis reklaami või kuulutuse rikkumise korral, mille tagajärjel oli tekitatud ka varaline kahju, võib politsei määrata rahatrahvi KarS § 218 lg 1 järgi (kuni 300 TÜ ehk kuni 1200 eurot).
Juhul, kui reklaam või kuulutus oli omavoliliselt teiste isikute omandile või valdusele paigaldatud või kantud, siis võib reklaami või kuulutuse kõrvaldada selle omandi omanik või valduse valdaja, millele reklaam või teave on paigaldatud.
 

Küsimus: Kas tunnistusest saab loobuda, sest ei taha sugulase vastu tunnistada?20.06.2013

Tere.
Küsimus siis selline. Poeg käis eile uurija juures, kuna nägi ööklubis pealt kaklust, milles osalas ka meie sugulane. Kuna tegu on narko tarvitajaga, käitubki ta imelikult ja ettearvamatult. Oli ka poega õlast hammustanud. Poeg rääkis seda oma sõbrale ja kuna kakles viimase sõber ja oli kakluses viga saanud, esitasid nad politseile avalduse. Ja sõber andis poja andmed, et teda ka oldi hammustatud ja ta olevat kaklust pealt näinud. Nüüd siis uurija ütles, et ta ei pea sugulase vastu tunnistama, aga oli kõik kirja pannud ja ka umbes sõnad suhu ja küllaltki pealetükkivalt käitunud. Poeg kirjutas tunnistusele alla. Nüüd tahab sellest tunnistusest loobuda, et ta ei taha ikkagi sugulase vastu tunnistada. Kas selleks on siis tal õigus? Tänan.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Tunnistaja õigused ja kohustused KrMS §-de 66-73 järgi
Tunnistaja on kohustatud andma tõeseid ütlusi, kui ütluste andmisest keeldumiseks puudub seaduslik alus käesoleva seadustiku §-de 71-73 järgi (KrMS § 66 lg 3). Tunnistajale selgitatakse tema õigust kirjutada ütlusi omakäeliselt (KrMS § 68 lg 1). Tunnistaja võib ütlusi andes kasutada arvandmete ning nimede ja muude raskesti meelespeetavate andmete kohta märkmeid ja muid dokumente (KrMS § 68 lg 3). Õigus keelduda tunnistajana ütluste andmisest on kahtlustatava või süüdistatava: alanejal ja ülenejal sugulasel; õel, poolõel, vennal, poolvennal või isikul, kes on või on olnud abielus kahtlustatava või süüdistatava õe, poolõe, venna või poolvennaga; võõras- või kasuvanemal, võõras- või kasulapsel; lapsendajal ja lapsendatul; abikaasal, püsivas kooselus oleval isikul ja tema vanemal, sealhulgas pärast abielu või püsiva kooselu lõppemist (KrMS § 71 lg 1). Tunnistaja võib keelduda ütluste andmisest ka siis, kui ütlused võivad kuriteo või väärteo toimepanemises süüstada teda ennast või käesoleva paragrahvi lõikes 1 loetletud isikuid (KrMS § 71 lg 2). Õigus tunnistajana keelduda kutsetegevuses teatavaks saanud asjaolude kohta ütluste andmisest on: Eestis registreeritud usuorganisatsiooni vaimulikul; kaitsjal ja notaril, kui seaduses ei ole sätestatud teisiti; tervishoiutöötajal ja farmatseudil isiku päritolusse, kunstlikku viljastamisse, perekonnasse või tervisesse puutuvate asjaolude puhul; isikul, kellele on seadusega pandud ameti- või kutsesaladuse hoidmise kohustus (KrMS § 72 lg 1). Tunnistajal on õigus keelduda ütluste andmisest nende asjaolude kohta, mille suhtes kohaldatakse riigisaladuse seadust (KrMS § 73 lg 1).

Tunnistajana antud ütlustest hiljem loobuda ei saa.
 

Küsimus: Miks hoiab politsei autode mootorid pidevalt töös, ka autost lahkused näiteks dokumentide kontrolliks?19.06.2013

Olen tähele pannud et alati kui politseinikud tulevad autost välja näiteks dokumente kontrollima vms. jätavad nad alati mootorid tööle. Milleks see hea on?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tegelikult on sellele väga lihtne põhjendus: politseiautod on täis tehnikat, mis kasutavad voolu ning mootori pidev väljalülitamine ning käivitamine ei tee neile head. Mõningatel juhtudel on tegemist ka tööülesande iseloomust tuleva valikuga (näiteks kihutava auto kinnipidamisel on mõistlik jätta politseiauto tööle juhul, kui peatunud sõiduki juht on veel autos ning tal on võimalik ka autoga uuesti minema sõita, sel juhul on ka murdosa sekundid olulised).
 

Küsimus: Kui minu alustavas OÜ-s töötab üks inimene ja omale palgaks ei jagu, kas siis on õige lõpetada minu töötu staatus?17.06.2013

Tere!
Minule kuulub OÜ, mille juhatuse liige olen üksinda. Olen ka töötuna arvel. Minu ettevõttes töötab osalise tööajaga ka üks töötaja.
Töötukaassa soovib minu töötu staatuse lõpetada. Nende seisukoht on, et ma teen tööd ja seega pole õigust töötuna arvel olla. Mingisugust tasu mul endale maksta võimalik pole, sest ettevõtte tegevus on algjärgus ja sissetulek väga väike.
Aluseks on VÕS § 619 ja Äriseadustiku § 180. Minu teenuse osutamist loetakse OÜ majandustegevuseks, mitte selle juhtimiseks.
Olen töötuks olemise ajal aktiivselt tööd otsinud, käinud konsultandi juures alati määratud aegadel jne.
Kas sellisel juhul on õigus lõpetada töötuks olemine?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
isiklikult Teid puudutavatele küsimustele vastame e-posti teel: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621
 

Küsimus: Kas 12 tunni jooksul on kassapidajal õigus ainult kahele pooletunnisele pausile?15.06.2013

Töötan kaupluses kassapidajana. Mulle on ettenähtud 12 tunni jooksul 2 korda pooletunnist pausi. Alustan kell 8.00 ja esimese pausi saan kell 12.00 ja teine paus tuleb kusagil 15.30 paiku. Vahepeal ei lubata rohkem pause isegi silmade või jalgade puhkamiseks. Tööd tuleb teha küürus, kuna kassa on madalal. Kas on ettenähtud veel puhkepause tööaja sees?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Vastan Teile õigusaktide baasil:
1) Tööandja kohustus (Töötervishoiu ja tööohutuse seadus §13 lg1p3 - https://www.riigiteataja.ee/akt/106072012060) on teostada töökeskkonna riskianalüüsi, kus tuvastatakse riskid töötaja tervisele. Terviseriskide ilmnemisel peab tööandja rakendama meetmeid, mis kõrvaldavad või vähendavad terviseriski. Küürus töötamine on kindlasti füsioloogiline ohutegur. Antud juhul tuleks hinnata võimalust kassat kõrgemale tõsta, et saaksite töötada ergonoomilises (sirge seljaga) asendis. Püstise asendi puhul peaks laua pind jääma vähemalt töötaja puusa kõrgusele, täpsema töö puhul juba umbes naba kõrgusele.
2) Kuna Teie töö on seisvas asendis ja seega suur koormus jalgadele ja seljale, siis peaks tööandja rakendama nii palju pause või istumise/toetamise võimalust, et vältida tervisekahjustuse tekkimist.
Töötervishoiu ja tööohutuse seadus
§ 9. Füsioloogilised ja psühholoogilised ohutegurid
(3) Töötaja füüsilise ja vaimse ülekoormuse vältimiseks peab tööandja kohandama töö töötajale võimalikult sobivaks. Töökoha kujundamisel ja töö korraldamisel peab arvestama töötaja kehalisi, vaimseid, soolisi ja ealisi iseärasusi, tema töövõime muutumist tööpäeva või vahetuse jooksul ning võimalikku pikaajalist üksinda töötamist.
(31) Suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul peab tööandja võimaldama tööpäeva või töövahetuse jooksul töötajale tööaja hulka arvatavad vaheajad.

Kahjuks ei ole täpsemalt välja toodud, kui palju pause peab võimaldama. Tähtis on leida parim lahendus, kuidas vältida ülekoormuse teket jalgadele ja seljale.
Näiteks soovitaksin jalanõusid, kus on sisetallal tugevdatud jalavõlvi osa.

Soovitan kindlasti tööandjaga rääkida antud teemal ning tuua välja endapoolsed pakkumised nt kõrge ratsatool, et keha toetada, et ei peaks seisma ning tõsta kassat.
 

Küsimus: Kas kõik tööandjad peavad töötajatele korraldama tervisekontrolli?15.06.2013

Olen klienditeeninduse tööd teinud juba tööandja juures 2 aastat ja pole tehtud tervisekontrolli ning olen uurinud, et mitte keegi pole seda ettevõttes teinud. Kas seda peaks tööandja tegema?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Tööandja kohustus on teostada töötajatele tervisekontrolli, kui selle vajadus on ilmnenud riskianalüüsi alusel.

Õigusaktid:
Töötervishoiu ja tööohutuse seadus (https://www.riigiteataja.ee/akt/106072012060)
§ 13. Tööandja kohustused ja õigused
7) korraldama käesolevas või muudes seadustes või nende alusel kehtestatud õigusaktidega sätestatud korras tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud.

Töötajate tervisekontrolli kord (https://www.riigiteataja.ee/akt/1005703)
 

Küsimus: Kuidas takistada, kui eksnaine tahab lapsega minu loata paariks nädalaks välismaale minna?12.06.2013

Tere
Minu eksnaine tahab lapsega välismaale minna aga mina pole luba andnud. Sooviks teada, kas mul on õigus keelata kui ta läheb ka paariks nädalaks välismaale? Ja kui ta ikka läheb, mis tegema peaksin ja kas seda sõitu saaks kuidagi takistada ka, kui kuupäev on teada millal minek on?
Ja sooviks teada, kas eksnaist võidakse karistada ka ja mis on karistus?
ette tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui lapse hooldusõigus on kohtus jagamata, siis tuleks seda esimesel võimalusel teha. Kui omavahelist kokkulepet ei saavutata, on kohtusse minek vältimatu.

Eesti piiri ületab ema lapsega ilma takistusteta, kuid teise riigi piiril võidakse küsida üksi lapsega reisivalt emalt teise vanema kirjalikku nõusolekut (oleneb riigist, kuhu minnakse). Euroopa siseselt, arvestades praegust avatud piiride olukorda, on see pigem vähemtõenäoline.

Kuna riik ei ole teada, ei oska ka midagi karistamise kohta öelda, pigem saadetakse tagasi. Samas tuleks erimeelsused siiski enne reisi lahendada, kuna teise riigi võimalik karistus pole kindlasti see, mis Teie olukorda kuidagi paremaks muudaks. Pealegi, ma näen pigem siin ohtu selles, et laps kannatab selle kõige tagajärjel.
 

Küsimus: Kas võin politseile dokumendi näitamisest keelduda, kui ma ei ole korda rikkunud?12.06.2013

Tere,
Selline küsimus, et me olime sõpradega (14-15a) ja tegime avalikus kohas vesipiipu. Kuid mina ei teinud, kuna ma ei suitseta. Igatahes kui meilt küsiti, kas oleme joonud alkoholi, vastasin mina, et ma tahan puhuda ja ma puhusin välja 0. Kuna aga vesipiip kuulus meie sõbrale, kes läks poodi, siis tähendab see, et mina olen avaliku korra eest vastutav isik ehkki ma ei ole avalikku korda rikkunud. Ning politsei soovis mu dokumenti küsida. Mille peale mina ütlesin, et ma keeldun Teile oma dokumenti näitamast, kuna ma ei ole kinnipeetud isik ja ma ei ole avalikku korda rikkunud.
Kas mul oleks olnud sealt õigus ära jalutada?
Ning teine küsimus - mul ei lubatud kasutada oma privileegi nende filmimiseks. Kuid ma tegin seda ikkagi, sest mul on õigus.
Loodan, et oskate mu küsimustele vastata
Tänud!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tekstist ei ole aru saada, kui vana Te olete, samamoodi ei saa ka politseinik Teid vaadates vanust öelda. Kui ülejäänud suitsetajad olid alaealised, siis kuidas ilma dokumente kontrollimata seda kindlaks teha? Isegi, kui Te ei suitsetanud, olite Te seaduserikkumises tunnistajaks ja seega on politseil õigus Teie isik kindlaks teha ja Teid ka üle kuulata, hoolimata Teie soovist ütlusi mitte anda.

Kasutate väljendit "avaliku korra eest vastutav isik". Politsei- ja piirivalveseaduse mõistes on see isik, kes rikub avalikku korda. Teie seda enda sõnade kohaselt ei teinud. Kuna ma saan aru, et poodi läinud sõber piibu ja sealjuures ka tubaka omanik ja Teie, kui ainus täisealine(?) võtsite vastutuse selle eest endale. Sel juhul on politsei huvi Teie isiku ja vanuse suhtes veelgi enam põhjendatud ja igal juhul poleks Te saanud dokumendi näitamisest keelduda. Politseiniku jaoks, kes Teie vanust ei tea, ja arvestades seda, et teised on alaealised, tundub väga põhjendatult, et ka Teie võite olla alaealine, kes tubakat omades rikub seadust.

Politseinike filmimine, kui nad teevad tööd, on lubatud. Välja arvatud erandid, millele politseinik filmimist keelates peab viitama. Antud juhul võin oletada, et Te seisite neile piisavalt ligidal ja seega poleks kolmandate isikute andmed olnud kaitstud (dokumendid teistelt), kui seda kaitstust politseinik peab suutma tagada. Olukord oleks lahenenud, kui nad oleksid palunud Teil filmida kaugemalt.