Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui trahvi ei jõua maksta, kas siis saab ka aresti taotleda?09.05.2013

Aasta jooksul on järgnevad rikkumised - lubadeta sõit, puuduv vahtraleht ja kiiruse ületamine 30 alas 68 radarisse. Mõned päevad tagasi suutsin uuesti sõita 50 alas 74 radarisse. Väidetavalt ei tohtinud kiirmenetlust vormistada eelnevate rikumiste pärast. Vastab see tõele?
Palju võib umbes trahv tulla ja kui suur on tõenäosus, et load ära võetakse? Kui raha kogumine on minu jaoks ebareaalne (õpilane), kas on võimalik hoopis karistuseks aresti taotleda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kuna Teie eelnevad rikkumised olid juba üsna tõsised ja ka uus rikkumine näitab, et eelnevad karistused ei ole olnud piisavad mõjutamaks Teid õiguskuulekale käitumisele, siis kasutas ametnik kaalutlusõigust ja otsustas alustada väärteomenetlust üldmenetluse korras.

Trahvi suurus selle konkreetse rikkumise eest tuleneb LS § 227
lõige 2 järgi ehk Mootorsõidukijuhi poolt lubatud suurima sõidukiiruse ületamise eest 21–40 kilomeetrit tunnis –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

Seega trahvi maksimaalne suurus on kuni 400€. Juhtimisõiguse äravõtmise tõenäosus on 50:50.
Või vastavalt LS § 227 lg 5 p 1 järgi võib kohtuväline menetleja otsustada kohaldada rahatrahvi summas kuni 400€ ning lisaks sellele lisakaristusena juhtimisõiguse äravõtmist 1-3 kuud. Aresti kõnealuse rikkumise eest seadus ette ei näe.
 

Küsimus: Kui lapse isa on ebastabiilne ja agressiivne, siis mida saan ette võtta kui muretsen turvalisuse pärast?09.05.2013

Tere
Mida saab politsei teha või mida ta ette võtab, kui ma esitaks politseisse avalduse, sest lapse isa on alati olnud impulsiivne ja kergesti ärrituv kuid nüüd on hakanud ka füüsilise vägivalle märke näitama?
Näiteks üks viimastest juhtumitest. Algul saan elukaaslasega hästi läbi, siis ma ütlen talle mittemingisugust tähtsust omavat lauset ja tema vihastub nii, et viskab mind esimese ette juhtuva asjaga. Kui see ei taba mind, teeb ta uue katse, mis tabab kätt ja jätab suure punase laigu ning karjub, et varsti tulen kätega kallale. Seda kõike 4-aastase lapse nähes, kes nutab lohutamatult seda kõike nähes. Ning seejärel tirib lapse endaga kaasa ja karjub et "sina ei tule mulle midagi ütlema ja pane põlema end". Tema meeleolud kõiguvad seinast seina. Ta arvab, et kõike mida ta näeb või puudutab, on tema oma. Kui miskit temale mitte sobivat öelda, on ta kohe kätega kallal. Kahjuks keegi ei esita tema kohta avaldust kunagi politseisse. Kui me kaks aastat tagasi lahku läksime, siis ma tabasin mitmeid ja mitmeid kordi teda alkoholilõhnadega autoroolist. Kaks korda ta isegi tõi last minu juurde koju tagasi endal viinapudel kõrval. Paraku aasta hiljem leppisime ära. Ta on mind ähvardanud, et lööb maha (tapab) mind kui kellega iganes kellega ma suhet uuesti peaks alustama. Ja ühele mu sõbrale läkski ta kallale ja peksis kui me lahus olime. See kõik jäi lindile. Paraku millegi pärast politseisse see kunagi ei jõudnud. Kui tal nö silme eest mustaks läheb, siis teda ei peata miski. Kirju ja smsse mul pole, millega tõestada. Kuid mida saab ette võtta sellise inimesega? Tahaks lihtsalt temast rahu. Kui me lihtsalt tülitseme, siis ta kõnnib minema oma korterisse ja teda ei huvita laps absoluutselt. Kui me saame läbi, siis ka lapsega hakkab veidike tegelema. Nüüd, kus lahku läksime uuesti, nõuab last endale. Tema tuleb ja võtab millal tahes ja teda ei huvita kas ma luban vms. Need tema sõnad. Täielik abituse tunne. Ma elan maal metsa sees, pole naabreid ega miskit. Keegi ei kuule ega näe kui ta keset päeva tuleb lõugama. Mainin ka ära, et varem ta pole mulle kätega kallale tulnud vaid paar korda võtmekimbuga üritanud visata, mis mööda lennanud aga nüüd juba suurte esemetega nagu jalgrattakiiver ja väiksed tõukamised. Teine küsimus natuke teine teema. Kui auto on kirjutatud minu nimele aga konkreetselt ma selle eest ise maksnud ei ole vaid see on endise elukaaslase ostetud mulle, siis kas tal on õigust mulle aeda marssida ja see lihtsalt ära viia? Minu teada on vastus Ei aga ma igaks juhuks küsin üle!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellise mehe suhtes on kõige kindlam võimalus taotleda lähenemiskeeld kohtult. Samuti tuleks Teil lapse huvides paika panna lapse eestkoste ja kord, kelle juures laps kunas on, ka seda teeb kohus. Soovitaksin Teil alustada kohaliku omavalitsuse sotsiaaltöötaja juurest, kes oskab Teile nõu anda asjajamises. Kui teie endine elukaaslane Teie territooriumile tuleb ja vägivaldne on, siis tuleks Teil helistada 110 ja paluda saata patrull appi.

Auto osas tuleb Teil leida kokkulepe.
 

Küsimus: Kuidas käib relvaloa taotlemine, kas enne pean taotlema luba politseist või mingisuguse eksami sooritama?09.05.2013

Tere!
Plaan on soetada sileraudne relv enda ja kodu kaitseks. Küsimus oleks, et millisest järjekorras peaks tegema kõiki neid relvaeksameid ja taotlusi? Olen küll uurinud omal käel internetist, kuid pole aru saanud, et kas ma pean enne taotlema luba politseist või mingisuguse eksami sooritama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kõige lihtsamalt öeldes tuleks alustada asjaajamist politseist, kus taotlete relvaluba, sooritate vajalikud eksamid. Täpsem info ja kontaktid on siin:
https://www.politsei.ee/et/teenused/relvaluba/
https://www.politsei.ee/et/teenused/relvaluba/relvaeksam/
 

Küsimus: Kas narkootilise ainega seotud väärtegu takistab politseinikuks saamist?09.05.2013

8 aastat tagasi toimus minu korteris läbiotsimine, leiti väike kogus narkootilist ainet ning sain väärteo korras karistada. Lisaks olin uurimise all narkootilise aine valmistamise ja levitamise eest, kuna politseile vihje andnud inimene valetas. Uurimine lõpetati, kuna mitte mingisuguseid tõendeid minu seesuguse tegevuse kohta ei leitud.
Kas antud väärtegu on takistuseks politseinikuks/vanglaametnikuks saamisel? Nii palju kui seaduseid lugenud olen, ei tohiks see probleemiks olla?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt Avaliku teenistuse seaduse § 15 punktile 1 ei võeta teenistusse isikut kellel on karistatus tahtlikult toimepandud kuriteo eest. Väärteokaristus ei ole piiranguks seega.
 

Küsimus: Kuidas saab infot oma trahvidest ja nende tasumisest?09.05.2013

Tervist :)
Küsimus selline, et sain kunagi kolm trahvi, ükski vist makstud ei ole, vanemale küll raha andsin, et too ära maksaks, aga ei tea kas maksis.
Kust ma saan näha seda? Mis tehakse, kui mul makstud pole?
Põhiküsimus: Tahan minna mopeedi arvele võtma ja enda nimele teha, aga kuna mul on kolm trahvi kaelas, kas mul on siis võimalik teha seda enda nimele või võetakse võla katteks käest ära?

Tänud

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Esmalt tasuks kontrollida leheküljelt http://www.ametlikudteadaanded.ee/ kas Teie suhtes on täitenõue või mitte. Kui ei ole, siis ei ole ka probleeme.
 

Küsimus: Kas töövõimetuslehel viibija peab istuma kodus või võib ka väljas käia?09.05.2013

Kuidas peab käituma töövõimetuslehel/hoolduslehel viibides? Varasemalt oli arusaam, et lehel viibija peab olema kodus ega tohi väljas liikuda. Kuidas on tänapäeval? Mõne kuu eest ilmus artikkel, kus oli probleemiks tööandja poolt hüvitise mittemaksmine, kuna töövõimetuslehel viibija kasutas igapäevaselt ühistransporti. Kas lehel viibides tohib liikuda väljas, käia jalutamas, on see seotud diagnoosiga (psüühiline probleem, külmetushaigus jne)?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetuslehel viibimisel määrab isiku ravirežiimi raviv arst lähtudes isiku tervislikust seisundist.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Kust leida infot kuidas mõjuvad rasedale müra, vibratsioon, sundasend, lahustipõhised värvid ja pahtel?03.05.2013

Olen hetkel 7 nädalat rase. Soovin kindlasti edasi tööl käia, töötan puidufirmas. Sooviksin teada, kuidas mõjuvad müra, vibratsioon, sundasend, lahustipõhised värvid ja pahtel tulevase lapse tervisele. On võimalus ka saada kergemale tööle, aga tahaksin just teada, kas mingi teguri eelloetletutest peaks välistama. Tervisega on juba olnud probleeme praegu raseduse alguses. Aga välistades need kõik, polegi ju võimalik töötada, kas ka tolm on ohtlik rasedusele? Ei leia kuskilt infot, mis oleks asjalik.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Kuna Teil on juba terviseprobleeme olnud, siis tuleks kõiki nimetatud ohutegureid (müra, vibratsioon, sundasend, lahustipõhised värvid ja pahtel) raseduse jooksul vältida, kuna need võivad oluliselt lapse tervist mõjutada. Soovitan kindlasti kergemale tööle minna.

Lugege kindlasti läbi määrus "Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded rasedate ja rinnaga toitvate naiste tööks", https://www.riigiteataja.ee/akt/13290413.

Head lugemist: Rasedate ja rinnaga toitvate naistöötajate terviseriskid, http://www.ammaemand.org.ee/m_files/e5ee9653ed76d2ba1c60a5c7e5bb3d05.pdf
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui naaber on kiuslik ja ei lase meil isegi oma garaažis muusikal mängida?02.05.2013

Kuidas toimida, kui päeval tööd tehes oma garaažis, tuleb naaber minu maja ette seisma ja karjuma, et kuulaku ma muusikat oma kodus, kaebab kohalikule konstaablile meie peale. Peres 2 poega, kelle hobiks on tehnikaga tegelemine ja kes ka muusikat armastavad. Tema elamu jääb meie maja taha, olen kindel, et sinna see ei kostugi. Ta sõidab nimelt rattaga meie maja eest ja vaatab, kas keegi on väljas ja muusika mängib. Lapsed ei taha enam kodus midagi teha, see on lausa vaimne terror. Me ei lase ju mingit diskot. Teised naabrid pole kordagi kuulnud ja me ei tee seda iga päev? See on nii laia ringiga küsimus. Kohalik võim ütleb - kolige ära või tehke kõrge tara. Siis ta käib veel ukse taga, siis kui meid kodus pole, lapsi tülitamas. Kuhu selle küsimusega pöörduda, et taotleda võib-olla lahenemiskeeld vm.
Lugupidamisega

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Muusika kuulamisega ka päevasel ajal tuleb jälgida seda, et see teisi ei häiriks. Samas, kui ütlete, et muusika naabrini ei kostu ja ta kaebab lihtsalt õelusest, siis ma näen kahte lahendust. Üks on see, et pöördute hagiga tsiviilkohtusse selle naabri vastu tema tehtud terrori tõttu, millele ka ise viitasite. Teine võimalus on see, et kui konstaabel teeb Teile väärteoprotokolli avaliku korra rikkumise eest, saate selle peale esitada kaebuse tema ülemusele ja kui ka seal otsustatakse, et see on tehtud õigetel alustel, siis saate otsuse kohta teha avalduse kohtusse, kus uuesti kõiki asjaolusid hinnatakse. Seal saate samuti selgitada, et muusika ei kostu naabrini ja teisi isikuid pole see seni häirinud. Kui kohtunik nõustub selgitustega, siis trahv tühistatakse. Kui ei nõustu, tuleb Teil tasuda trahv ja muusikat veel vaiksemini kuulama hakata.
 

Küsimus: Kust alustada, et kindlaks teha, kas töö kahjustab tervist?29.04.2013

Töötan tootmisettevõttes, kus teen aktiivselt tööd kätega. Töö on füüsiliselt kätele kurnav ning nüüd on tekkinud vaevused randmetega. Olen mures oma käte seisukorra pärast ja sooviksin töötamise antud ametikohal lõpetada, kui see võib tekitada mulle püsivaid kahjustusi.
Kuhu ma peaksin pöörduda, et seisukorda diagnoosida? Kas perearst või eriarst suunavad mind vajadusel edasi või annavad mulle vastavat infot?
Kui mul diagnoositakse kutsehaigus, siis mis saab edasi? Kas ma jään töövõimetuslehele ning kas see on tasustaud ja kui kaua?
Kas seda antakse taastumiseks või tuleks lõpetada töösuhe?
Kui mul ei diagnoosita kutsehaigust kuid soovin siiski oma tervise tõttu töösuhte lõpetada, kas siis on mul võimalik ka töötukassalt toetust saada?

Heade soovidega,

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse (edaspidi nimetatud lühendatult TTOS) § 13 lg 1 alusel on tööandja kohustatud teostama töökeskkonna riskianalüüsi, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid, mõõtma vajaduse korral nende parameetrid ning hindama riske töötaja tervisele ja ohutusele.
Sama paragrahvi alusel on tööandja kohustatud teavitama töötajaid töökeskkonnavolinike, töökeskkonnanõukogu liikmete ja töötajate usaldusisikute kaudu ohuteguritest, töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest ning tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest.
Riskianalüüsi teostamise üheks eesmärgiks on välja selgitada töötajad, kelle tervis on töökeskkonna ohutegurite võimalikust mõjust ohustatud, ning suunama nad töötervishoiuarsti juurde tervisekontrolli.
Teie küsimusest ei selgu, kas tööandja on teostanud Teie töökeskkonnas riskianalüüsi. Järeldada võib, et seda tehtud ei ole, vastasel juhul oleks Teie tervisele kahjulikult mõjuvad ohutegurid tuvastatud ja Teid oleks suunatud tööandja poolt tervisekontrolli.
TTOS § 14 lg 5 alusel on Teil õigus saada teavet töökeskkonna ohuteguritest, töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest ja tööandja poolt tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest.
Teil on ka õigus pöörduda töökeskkonnavoliniku, töökeskkonnanõukogu liikmete ja tegevuskohajärgse tööinspektori poole, kui Teie arvates tööandja poolt rakendatavad abinõud ja antud vahendid ei taga töökeskkonna ohutust.
Teil on õigus tööandjalt nõuda peale töökeskkonna riskianalüüsi teostamist suunamist tervisekontrolli töötervishoiuarsti juurde. Kutsehaiguse diagnoosib töötervishoiuarst, kes teeb kindlaks Teie terviseseisundi ning kogub andmed tööolude ning töö laadi kohta. Kutsehaigus on haigus, mille on põhjustanud töökeskkonna ohutegur või töö laad.
Töötajal tööga seotud haigust (kutsehaigust) kahtlustav arst, ka perearst, võib töötaja saata töötervishoiuarsti juurde. Töötervishoiuarstil on kohustus tööandjale anda soovitusi töötaja viimiseks töösuhteid reguleerivates seadustes sätestatud korras tema nõudmisel ja arsti otsuse alusel ajutiselt või alaliselt teisele tööle või kergendama ajutiselt tema töötingimusi. Arsti otsuseid ja soovitusi on tööandja kohustatud täitma.
Kutsehaiguse diagnoosimise ja kutsehaigusest tingitud ajutise töövõimetuse korral maksab Haigekassa Teile ravikindlustuse seaduse § 54 alusel ajutise töövõimetuse hüvitist ühe kalendripäeva eest ühe kalendripäeva keskmisest tulust teisest töövõimetuse päevast 100 protsenti.
Vastavalt Ravikindlustusseaduse § 57 sätetele on kindlustatul haiguse või vigastuse korral õigus saada haigushüvitist kuni haiguslehel märgitud töövõime taastumise päevani või püsiva töövõimetuse kindlakstegemise päevani, kuid mitte rohkem kui 182 järjestikust kalendripäeva.
Töövõimetuslehel viibimisel ja vastava ravi saamisel reeglina eeldatakse, et Teie töövõime taastub täielikult.
Püsiva töövõimetuse kindlakstegemise järel või Teie ajutisel töövõimetuslehel viibimise ajal võib tööandja vastavalt töölepingu seaduse § 88 lg 1 töölepingu erakorraliselt üles öelda, kuna Te ei ole pikka aega tulnud toime (või edaspidiselt seoses püsiva töövõimetuse määramisega) tööülesannete täitmisega terviseseisundi tõttu. Töövõime vähenemist terviseseisundi tõttu eeldatakse, kui töötaja terviseseisund ei võimalda tööülesandeid täita nelja kuu jooksul;
Juhul kui soovite ettevõttest lahkuda omal algatusel lahkumisavaldust esitades, peate arvestama asjaoluga, et Teil ei ole õigust töötuskindlustushüvitisele.
Eelpoolmainitud paragrahvi alusel tööandjapoolsel töölepingu erakorralisel ülesütlemisel on Teil õigus saada töötuskindlustushüvitist 50% ühe kalendripäeva tulust 100. kalendripäevani ja 40% 101-st kuni 360. kalendripäevani.
Vastuse koostas: Priit Siitan
29.04.2013.a.
 

Küsimus: Kas on võimalik saada infot kriminaalkaristuse ära kandnud isiku teo kohta?24.04.2013

Kas mul on võimalik saada kuskilt infot oma aja ära istunud kriminaalide kinniistumispõhjuste kohta?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Võimalikkus oleneb vajadusest. Lihtsalt uudishimu rahuldamiseks on ainuke võimalus otsida avalikke kohtulahendeid www.riigiteataja.ee lehelt.