Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei korrasta platsi ja suurte aukude tõttu valutavad seljad mitmel tõstukijuhil?13.04.2013

Tere
Töötan tõstukijuhina ja tööks on palkide vedamine palgisorteerile, sealt lattu ja laost saele. Mure on selles, et platsil, kus peame tõstukitega töötama on tohutud augud. Selle kvaliteet on 0. Ainult auk augus kinni ja töötempo tihe, sellega kaasnevad seljavalud ja need on kõigil töötajatel, kes sellega tegelevad. Firma nagu ei kavatse/ei taha seda korda teha.
Kas töötajatel on siis nagu õigus vähemalt firmalt nõuda ravimite kulu hüvitamist vms?

Tänud

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seadusele (TTOS) on tööandja kohustus korraldada töökeskkonna riskianalüüs, kus ta tuvastab riskid töötaja tervisele ning määrab tegevused riskide maandamiseks. Hetkel peaks tööandja Teie poolt kirjeldatud võimalikud ohud riskianalüüsis tuvastama, selgitama võimalikud seosed Teie terviseprobleemidega ning kavandama meetmed.
§ 12. Tööandja ennetustegevus (1) Tööandja ennetustegevus on meetmete kavandamine ja rakendamine terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks.
Kas Teile on teostatud töötervishoiuarsti poolt tervisekontrolli?
Tervisekontrollis tuvastatakse võimalikud terviseprobleemid, mis tulenevad tööst ning mis võivad kujuneda ka kutsehaiguseks.
Tööst põhjustatud haigestumist tuvastab töötervishoiuarst ja teatab kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis hiljemalt viie päeva jooksul pärast haiguse diagnoosimist Tööinspektsiooni kohalikule asutusele.
Vastavalt TTOS-le on töötajal õigus keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule. Lisaks on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.
Hüvitise nõude aluseks võib olla töötervishoiu arsti poolt tuvastatud tööst põhjustatud haigestumine. Töötervishoiuarst tuvastab ka haiguse tekkepõhjused ning kindlasti viitab ka töökeskkonna ohutegurite mõjule.
 

Küsimus: Kui suur trahv võib oodata 16-aastast seoses huuletubaka müümisega või omamisega?11.04.2013

Kui suur trahv võib tulla 16-aastasele isikule seoses huuletubaka kasutamise või müümisega?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Alaealise poolt suitsetamise või suitsuvaba tubakatoote tarvitamise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 10 trahviühikut (kuni 40 eurot).

Närimistubakast erineva suitsuvaba tubakatootega kauplemise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (kuni 1200 eurot) või arestiga.
 

Küsimus: Kuidas saab raske haiguse tõttu liikumisvõimetuks jäänud inimene taotleda tasuta ravimeid?10.04.2013

Kui raske haiguse tõttu jääb noor inimene töötuks (mitte koondamise, vaid liikumisvõimetuse tõttu (SM)), kuidas on võimalik 100% soodustusega talle eluks vajalikke kalleid ravimeid saada?

Tänan

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud ravimitele rakendatakse soodustuse protsenti 100 alla 4-aastaste laste puhul ja konkreetsete diagnoosidega patsientidele. Infot leiate: Vabariigi Valitsuse 26.09.2002. a määrus nr 308 Haiguste loetelu, mille ravimiseks või kergendamiseks mõeldud ravim kantakse piirhinna või hinnakokkuleppe olemasolu korral ravimite loetellu soodustuse protsendiga 100 või 75 ja haigekassa kodulehelt http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/soodusravimid.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Milline on karistus esimest korda joobes juhtimise eest, joove oli 0.89 mg/l?09.04.2013

Mis karistus võib mind oodata, kui jäin vahele joobes peaga, joove oli 0.89 mg/l, esimest korda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Karistus määratakse KarS § 424. "Mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine joobeseisundis" alusel, mis sätestab järgmist:

Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest joobeseisundis –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
 

Küsimus: Kas juhil on õigus küsida politseilt alkomeetri kalibreerimisdokumente?09.04.2013

1) Kas isikul on teda kinni pidanud liikluspolitseilt õigus nõuda töötõendit? Kui jah, kas politsei võib ka mingil põhjusel keelduda?

2) Kas isikul on õigus küsida alkomeetri kalibreerimis pabereid (veendumaks, et alkomeeter on töökorras)? Kas ka siis, kui isik on puhund puhta nulli (ehk pole alkoholi tarbinud)?
Seega tuli siit mul kolmas küsimus, kas kodanik võib küsida kalibreerimis dokumenti enne puhumist või pärast?

3) Kas patrullautost pildi tegemine on kuidagi karistatav? Isegi siis, kui konstaablid on patrullautos või patrullauto lähedal?

4) Kui liikluspolitsei teeb juhusliku kontrolli, näiteks dokumentide kontrolli, kas politseil on õigus kinnipeetud auto pagasiruumi ilma kahtlusteta (ehk "niisama") vaadata. Kas kodanikul on õigus keelduda politseile seda näitamast?

Ette tänades!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastame küsimuste järjekorras.

1) Jah on õigus nõuda ja on ka õigus keelduda juhul kui hetkeolukorras lähtuvalt ei ole selle esitamine võimalik.

2) Kalibreerimistunnistust võib küsida. Ka siis, kui olete puhunud puhta nulli, ent miks peaksite sellisel juhul aparaadi töökindluses kahtlema? Kunas küsida, on puhuja otsus, kuid see ei peata siiski puhumistesti läbiviimist.

3) Ei ole karistatav, kuid politseinikule tuleb anda võimalus vältida fotole jäämist või tuleb teha foto nii, et politseinikud ei ole äratuntavad. (Andmekaitseinspektsiooni juhend)

4) Kui pagasiruum palutakse avada põhjendusel "niisama" siis on õigus sellest keelduda.
 

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda aja ja kütuse eest kompensatsiooni, kui politsei kutsub mind tunnistama?09.04.2013

Kui mulle saadetakse kiri, et olen oodatud politseisse tunnistama ja pean tänu sellele jätma pooleli oma toimetused. Kes kompenseerib mulle aja ja kütusekulu?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Seda reguleerib Kriminaalmenetluseseadustik

§ 178. Kannatanu, tunnistaja, tõlgi, eksperdi ja spetsialisti kulude hüvitamine

(1) Kannatanule, tunnistajale, koosseisuvälisele tõlgile ning eksperdile ja spetsialistile, kes ei tööta riiklikus ekspertiisiasutuses, hüvitatakse seoses kriminaalmenetlusega tekkinud järgmised kulud:
1) saamata jäänud sissetulek käesoleva paragrahvi lõike 4 järgi;
2) päevaraha;
3) sõidu- ja ööbimiskulud.

(2) Tõlgile, eksperdile ja spetsialistile makstakse kohustuste täitmise eest tasu, välja arvatud juhul, kui nad täitsid oma kohustusi ametialase ülesandena. Eksperdile, spetsialistile ja tõlgile makstav tunnitasu ei või olla väiksem töösuhtes olevale isikule minimaalselt maksta lubatud tunnitasust ega ületada seda rohkem kui 50-kordselt.
[RT I 2010, 8, 35 - jõust. 01.03.2010]

(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 loetletud kulud hüvitatakse ka juhul, kui kohtuistung lükatakse edasi. Tasu ja hüvitist ei maksta isikule, kes edasilükkamise on põhjustanud.

(4) Kannatanule, tunnistajale, tõlgile, eksperdile ja spetsialistile, kellele ei säilitata töökohal palka, hüvitatakse menetleja kutsel ilmumise korral kogu töölt eemalviibitud aja eest tema keskmine palk tööandja tõendi alusel. Kui kannatanu, tunnistaja, tõlk, ekspert või spetsialist ei esita tööandja tõendit, arvutatakse hüvitis töölt eemalviibitud aja eest, lähtudes kehtivast miinimumpalgast.

(5) Vabariigi Valitsus kehtestab oma määrusega:
1) kannatanule, tunnistajale, tõlgile, eksperdile ja spetsialistile makstava tasu suuruse ning maksmise korra;
2) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud hüvitiste suurused ja maksmise korra;
3) vajaduse korral erisused välisriigis elavale eksperdile, spetsialistile ja tõlgile tasu või hüvitise maksmisel.
 

Küsimus: Kuidas olla kindel milline müüdav jook on alkoholivaba ja milline mitte, kas 1,2 protsendist siidrit võin müüa?09.04.2013

Tere.
Kauplustes müüakse alkoholivaba siidrit Fizz, mille alkoholi protsent on 1,2. Kas seda võib müüa alaealistele? Kaupluse juhtkonnalt on tulnud vastakaid arvamusi. Minu mõte on, et ei või. Samas on tootja ju kinnitanu kirjaga purgil, et tegemist on alkoholivaba joogiga. Kassa süsteem ei lase seda jooki enne kella 10:00 läbi lüüa, kuna tegemist on alkoholiga.
Mida mina kui müüja saan teha sellises olukorras, kus silmnähtavalt noor soovib seda osta? Siiani olen keeldunud, aga kas käitun õieti? Seadus ju ei keela müüa alkoholivaba toodet.

Tänan.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tulenevalt alkoholiseadusest on see 1,2 mahuprotsendiline Fizz alkoholivaba jook ja seda võib alaealistele müüa. Saan ka Teie murest aru, kuna mitmete 1,2-liste Fizzide joomise tagajärjed noortele ei pruugi olla head. Igal poel on jällegi võimalus kehtestada ka oma reegleid. Kui Te panete poodi sildi, et alla 18-aastastele tervise huvides Teie pood taolisi jooke ei müü, siis on see kõikidele arusaadav. Kuid see otsus tuleks poe omanikel teha, sest sel juhul kaob ka teatud osa kasumist. Samuti on huvitav kassaaparaadi probleem, milles kahjuks Teile muud nõu ei oska öelda, kui et tegelikult peaks olema võimalik seda alkoholivaba jooki osta hoolimata kellaajast.
 

Küsimus: Kuidas vabaneda nutitelefonis kogemata aktiveeritud "perioodilisest sisuteenusest"?09.04.2013

Tere,
kasutasin oma nutitelefoni internetis liiklemiseks ning ilmselt vajutasin kusagile liiga palju ning liitusin "Perioodilise sisuteenusega", millega seonduvad numbrid: 88005057175; +7985444063; 13015; 13017. Kaks esimest olid märgitud abistavate telefonidena ning viimastelt kahelt numbrilt tulid sõnumid.
Ehk olete varem tegelenud samade numbritega ja teate, kuidas sellest teenusest vabaneda?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Perioodilisuse sisuteenuste korral tuleb nendest loobumiseks saata vastav lõpetav sõnumi, mis tavaliselt koosneb sõnast STOP ja teenuse nimest. Teenuse nimed aitab Teil välja selgitada Teile teenust pakkuv operaator. Nime kaudu saate juba täpsemalt internetis välja selgitada, mis teenusega on tegemist ja kuidas lõpetavat sõnumit saata.
 

Küsimus: Kas 13 aastat tagasi liiklusavariis osalemine on nüüd igavesti Googles minu kohta käiv põhiline teave?09.04.2013

Kolmteist aastat tagasi sooritasin avarii, mille käigus sai kahjustada teine sõiduk 2400 krooni ulatuses. Ekspertiisi käigus tuvastati ka alkoholijoove. Kindlustusele hüvitasin kahju esimesel nõudmisel ja politsei poolt määratud karistusest on kaksteist aastat möödas.
Sellest juhtumist kirjutas ajaleht Postimees oma Tartu uudistes. Rubriigis - Mis juhtus.
Kõik need aastad tuleb minu nime Google otsingus välja esimesena just see Postimehes avaldatud teade, mis sisaldab ees ja perekonnanime, teade avariist ning joobes juhtimisest. Teade sisaldab kahte rida. Pole kaheteiskümne aasta jooksul ühtegi rikkumist kirja saanud, kuid peale veoettevõtte pankrotti, kus töötasin, on uue töökoha leidmine praktiliselt võimatu.
Läbi ajalehe Postimees arhiivi seisab see teade minu nime Google otsingus alati esikohal.
Nõnda on raske kuhugile tööle kanditeerida.
Kas on võimalik antud teade Googlest lõpuks eemaldada ja kuhu selleks peab pöörduma?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teema on rohkem andmekaitse inspektsiooni valdkonnast, seega annan kaks nende poolset põhjalikku vastust, mida saate kasutada.
1) https://www.aki.ee/et/kuidas-oma-andmeid-googleist-maha-saada
2) https://www.aki.ee/et/kas-kohtulahendist-saab-oma-nime-eemaldada
Lühidalt kokkuvõttes tähendab see seda, et kuna karistusregistri seaduse § 24 tulenevalt registritest karistusandmed kustutatakse ja § 28 alusel asendatakse nimed initsiaalidega, siis sama on Teil õigus nõuda ka Postimehelt. Selleks kirjutage sinna vastavasisuline kiri, et soovite enda isikuandmete avalikustamise lõpetamist, kuna registrist on andmed kustutatud. Postimees asendab nime initsiaalidega ja siis möödub veel veidi aega, kuid üldiselt üsna pea ka otsingumootor seda üles ei leia. Google otsingust andmete kustutamise kohta on viidatud esimesel lingil.
 

Küsimus: Mida teha, et kustutada oma konto YouTube'is?04.04.2013

Mul on Youtube'is tehtud umbes 5 aastat tagasi kasutaja, kus on mul mitmeid videosid. Ma sooviks väga seda kasutajakontot eemaldada, aga selleks on mul vaja parooli, mida ma ei mäleta ja sama lugu on e-mailiga mille abil omale Youtube konto lõin. Mul pole paroole ja Youtube'is pole kohta kuhu sellisest murest kirjutada. Loodan, et saate aidata!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lugedes YouTube foorumit, siis tõepoolest, sellisel juhul on kontoga raske midagi teha.
Ühte võimalust soovitatakse korduvalt: http://www.youtube.com/forgot_username
Kui e-posti aadress ei ole meeles, siis trüki siia erinevaid võimalikke aadresse ja kui mõni ühtib, saadetakse sellele e-kiri kasutajanimega. Sel juhul on olemas kasutajanimi ja e-postiaadress ja sulgemine enam nii keeruline ei ole. Lihtsaimaks viisiks oleks kasutajanime ja e-posti aadressi kaudu uus parool küsida ja siis sisse logides konto kustutada.