Politsei

Küsimus: Kas Eestis tohib ringi liikuda näokattega (maskiga)?23.04.2013

Kas Eestis tohib ringi liikuda näokattega (maskiga)?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Otsest keeldu seadustes ei ole, küll aga on toodud välja erandeid seoses teatud liiki süütegude toimepanemisega. Kui maskiga sisenetakse mõnda poodi või riigiasutusse, siis taoline keeld võib olla toodud välja asutuse külalistele mõeldud reeglites.

Maski kandmisel on üldjuhul eesmärk: volbriööl on tegemist maskeeringuga selle tähistamise eesmärgil ja näiteks pangaröövi ajal maskeeringuga isiku tuvastamise takistamiseks. Kui mingit maskeerimisega seotud püha toimumas pole (vajadusel ka sel ajal), on politseil õigus läbi viia isikuga ohutõrjeline vestlus lähtuvalt Politsei ja piirivalve seadusest, mis eeldab ka isiku tuvastamist. Kui eesmärk on lihtsalt kanda lemmiku superkangelase riideid, siis üldjuhul takistust ei ole.

Samas on kindlad süüteod, mille korral maski kandmine automaatselt tähendab ka karmimat karistust. Seda siis näiteks karistusseadustikust lähtuvalt avaliku korra raske rikkumine, omavoliline sissetung, röövimine ja rüüstamisega seotud süüteod.