Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ma tohin abikaasa paroolidega tema telefoni kõneeristust vaadata?06.03.2013

Tere, situatsioon on järgmine: abikaasa hakkas imelikult käituma, ei ööbi kodus, mitu päeva on täitsa kadunud. Ja see juhtub päris tihti. Minu küsimustele, kus ta oli, ta ei vasta. Hakkan kahtlema, et ta petab mind. Kas mul on õigus tema kõneeristusi vaadata, et kontrollida kellele ta helistab? Abikaasa on muidu teadlik, et ma tean parooli ja saan kõneeristusi vaadata. Ja kui ma seda teen, kas see on karistatav?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selleks, et vastata täpselt, tuleks rohkem algandmeid teada. Kui Te olete saanud selle parooli seetõttu, et ühel korral mingi konkreetse toimingu tegemiseks iseteenindusportaalis mees usaldas Teile selle parooli ja nüüd soovite selle parooli abil vaadata ka muid asju, siis see ei ole lubatud ja võib lõppeda Teie karistamisega, kui mees selle kohta avalduse esitab. Kui aga Teil on ühine perepakett ja õigused kõike vaadata ja teha, siis sellega Te seadust ei riku. Samas, parim lahendus oleks siiski mehega avameelselt rääkida ja paluda tal endal seda kõneeristust näidata ja tõlgendada. Lihtsalt numbritest võib teha ka kergesti valejäreldusi.
 

Küsimus: Kas peaksin tegema avalduse politseile, kui sõber müüs minu eest auto maha aga raha mulle ei maksa?06.03.2013

Tere
Tuttav tegeles minu auto müügiga (minu allkirjastatud oli ostu-müügi leping) ainuisikuliselt aga jättis raha mulle maksmata. Usaldasin teda ega teinud mingit lisalepingut, et ta mulle raha võlgu on. Tema käes olid ka kõik teised dokumendid. Nüüd ei võta ta telefoni ega reageeri ka e-kirjadele. Minu jaoks on see vara väljapetmine. Kas ma peaksin tegema avalduse politseisse? Kui mul ei ole ühtegi dokumenti, et tema auto müüs ja raha maksmata, kas politsei võtab minu avalduse menetleda?

Tänades

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kahjuks ei kuulu antud juhtum politsei pädevusse. Teie sõlmisite omavahel suulise kokkuleppe ehk lepingu ja nüüd tema on kokkuleppest osa jätnud täitmata. Seega tuleb Teil hagiga pöörduda tsiviilkohtusse, kus taolisi vaidlusi lahendatakse.
 

Küsimus: Kuidas endise elukaaslase korterist oma isiklikud asjad kätte saada?06.03.2013

Ei saa eksmehega kokkuleppele, et saada oma isiklikud asjad kätte. Kuhu pöörduda, et saaks minna oma endisesse koju ja pakkida asjad kokku ja saada oma asjad kätte? Isiklikud asjad (dokumendid, riided, nõud jne). On öelnud, et toob minu maja ette ja paneb lihtsalt maha ja las need siis olla seal. Kas on mingi seadus, mis kohustab teda minu asju tagastama? Kas on olemas lepitaja, kes minu eest teeks kõne mu eksmehele ja lepiks kuidagi kokku aja, et saaks ühele poole asjadega. Tänud

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selleks, et väga täpset hinnangut anda, on infot natuke liiga vähe. Näiteks dokumentide korral on jah reegel, et kui see on ID kaart, pass, meremehe tunnistus või midagi sellist, siis selle enda käes hoidmisega rikub Teie endine elukaaslane seadust ja selle kohta võite teha avalduse politseisse. Muude asjade puhul soovitatakse läbirääkimisi ja kui need ei õnnestu, tuleb minna kohtusse. Küsimus on selles, et kes ja mille eest on maksnud ja kellele need asjad sel juhul kuuluvad. Siin võtab seisukoha juba tsiviilkohus. Isegi näiteks naiste riided võivad jääda mehele, kui Tema on nende jaoks raha andnud. Lepitajana võite kasutada mõnda juristi.
 

Küsimus: Kui ma töö ajal tööandja parklas libeduse tõttu kukun, kas see loetakse tööõnnetuseks?03.03.2013

Tere,

Millise õigusakti alusel on tööandjal kohustus liivatada talvel autoparklat, et tagada töötajate ohutu liikumine? Kuidas on see reguleeritud?
Kui ma parklas libeduse tõttu kukun tööajal, kuna olen liikuval tööl, kas see loetakse tööõnnetuseks?

Tänud juba ette,

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 22 on tööõnnetus töötaja tervisekahjustus , mis toimus tööandja antud tööülesannet täites. Teie küsimusest võib aru saada, et Te täitsite parklas liikudes tööülesandeid (juhtus Teie töö ajal). Kui parkla asub tööandja territooriumil, on tööandja kohustatud tagama vastavalt määrusele "Töökohale esitatavate töötervishoiu ja tööohutuse nõuded", seal liiklevate jalakäijate ehk töötajate ohutuse. Tööandja üks põhikohustusi vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 13 on hinnata töökeskkonna riske ja välja selgitada kõik töötajaid mõjutada võivad ohud. Parklas riske hinnates oleks kindlasti pööratud tähelepanu libedusele ja sellest tingitud võimalikule kukkumisohule ning tööandja oleks pidanud kavandama abinõud töötajate kukkumise vältimiseks.

Vastuse koostas hr Priit Siitan.
 

Küsimus: Kas välisriigis ettevõtte harukontoris juhtunud õnnetus on tööõnnetus ja kes maksab välisriigi haigla raviarve?01.03.2013

Tere,
Kas see on tööõnnetus, kui mind suunatakse Eesti kontorist tööle Lätti, kuna seal asub meie ettevõtte harukontor ja ma seal kukkusin trepist alla? Kandsin küll kontsakingi, kuid ka trepp võis libe olla, mind viidi sealt kiirabiga haiglasse ja esitati arve. Kas pean selle arve ise maksma või teeb seda ettevõte? Arve võtsin küll ettevõtte nimele, kuid nende sõnul pean selle ise tasuma ja siis haigekassasse pöörduma ning sealt raha tagasi küsima.

Veel tekkis küsimus, et kas see on tööõnnetus kui minuga oleks juhtunud tee peal liiklusõnnetus?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Küsimusest võib aru saada, et Teid suunati tööandja poolt tööülesandeid täitma väljaspool Eestit ettevõtte harukontorisse. Kukkusite ettevõtte harukontoris võimaliku libeduse tõttu ja see juhtum kvalifitseerub Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 22 mõistes tööõnnetuseks. Tööandja on kohustatud tööõnnetuse asjaolude ja põhjuste väljaselgitamiseks läbi viima uurimise, mis lõpeb tööõnnetuse raporti vormistamisega, millest üks eksemplar antakse ka Teile.
Kui reisitakse Euroopa Liidu territooriumil, on vaja, et oleks kaasas Euroopa ravikindlustuskaart või selle asendussertifikaat. Euroopa ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidu territooriumil viibimise ajal. Euroopa ravikindlustuskaarti saate kasutada, kui Teil on Eestis toimiv ravikindlustus. Miks Teil Läti raviasutuses arve esitati, ei saa täpsemalt info vähesuse tõttu vastata, kuid palun pöörduge selles küsimuses Haigekassa poole.
Kas teel toimunud liiklusõnnetuse korral, kui saate vigastada, on tegemist tööõnnetusega või mitte, selgitab uurimine. Sellisel juhul tuleb arvestada, kas sõiduks kasutasite ühiskondlikku transporti või ametisõidukit. Ametisõidukit kasutades võib teel juhtunud liiklusõnnetus kvalifitseeruda Teie vigastuse korral tööõnnetuseks.

Vastuse koostas hr Priit Siitan.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui meie tänaval on lubatud 30 km/h, kuid sellest ei pea keegi kinni ja see on eelkõige lastele ohtlik?26.02.2013

Tere.
Elan tänaval, mille alguses on kohe kiirusepiirang 30km/h. Sellest märgist ei pea keegi kinni. Kuna tänava lõpus on ettevõtted ning samal tänaval on palju eramuid juurde ehitatud, siis on siin ka väga tihe liiklus.
Üle ühe maja elavad pered, kus on väikesed lapsed. 500 m on pikk sirge, millel siis autod võtavad viimast välja. Kuhu tuleks pöörduda probleemi lahendamiseks? Mida ette võtta, et see kihutamine väikesel tänaval lõpeks?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellest murest tuleks informeerida kohalikku politseijaoskonda. Samuti tasuks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole. Ilmselt oleks parim lahendus tänavale künniste paigaldamine, mis kiirust piiraksid.
 

Küsimus: Kalle loal või korraldusel saaks suvel kooli juures lubada suuremat sõidukiirust?26.02.2013

Tere,
Kelle loal ja korraldusel saab kiirust piiravaid märke ajutiselt sulgeda, st. kinni katta. Mõte oleks selles, et maakohas 50 km/h märk väikse kooli juures suvi läbi suhteliselt mõttetu, lapsi ju pole ja bussitasku läheb niigi eraldi ja kergliiklustee ka olemas. Aastaid siin elanuna näen, ega suvel sellest 50 eriti kinni ei peeta, kooli ajal teine asi. Tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Selle ettepanekuga tuleks pöörduda kohaliku omavalitsuse poole.
 

Küsimus: Kas liiklusrikkumine takistab abipolitseinikuks saamist?26.02.2013

Tere.
Kui olen saanud trahvi kiiruse ületamise eest ja tehakse kiirmenetlus, kas siis on võimalik veel saada abipolitseinikuks või peab ootama kunas registrist otsus kustub? Ületasin kiirust tol korral, kuna olin teel tulehäirele hooldusravikeskusesse ja sain seetõttu 10 trahviühikut.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kui ma ei ole nõus süüdistusega, kas politsei peab mulle näitama oma videosalvestust?26.02.2013

Kui ma olen politsei arvates seadust rikkunud, aga ma ei ole sellega nõus ja nõuan politsei videosalvestist näha, siis kas nad peavad mulle seda näitama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teil on õigus tutvuda väärteotoimikuga kohtuvälise menetleja juures 15 päeva jooksul, alates väärteoprotokolli koopia kättesaamisest (VtMS § 69 lg 6).
 

Küsimus: Kuidas pean käituma, kui inimene andis allkirja ning nüüd süüdistab mind võltsimises ja valedokumendi esitamises?26.02.2013

Tervist. Mulle helistati Kriminaalpolitseist. Olen saanud süüdistuse andmete võltsimises, valedokumendi esitamises Linnavalitsusele.
Paluti ka vestelda minu elukaaslasega. Elukaaslasele telefoni teel eriti infot ei jagatud, kui vaid, et minu suhtes on kahtlused olemas küll. Uurisime oma linnavalitsusest, et milles probleem seisneb ning kas nad on teadlikud. Jah, nad olid. Seal töötav naisterahvas oli käinud ütlusi andmas juba. Lugu selline, et mööduval nädalal kolisin mina oma alaealise lapsega oma elukaaslase juurde elama. Vahetades seega ka linna. Selleks oli vaja esitada avaldus linnavalitsusse sissekirjutuse saamiseks. Kõik klappis, oli vaja ka teise korteriomaniku nõusolekut. Anti blankett kaasa ning teine omanik (elukaaslase endine naine) kirjutas sinna alla, ilma suurema jututa. Meid pani see imestama, kuna naine on igapäevaselt meid laimanud, proovinud nö välja süüa ning kasutanud ka oma lapse suhtlusportaali kontot avalike labasuste tarvis.
Linnavalitsusest öeldi meile, et nende juures oli käinud närviline naisterahvas ning nõudnud dokumente ja infot. Selle saades, oli ta ärritunud töötaja peale, et ta ei teagi asjast midagi. Selle peale, et tema allkiri on seal kirjas, lubas ta pöörduda politseisse meie kõigi suhtes. Ning seda ta tegigi. Kuidas käituda sellise juhtumi puhul, kui inimene on vaimselt ebakindel ning lükkab oma öeldud oma tujude järgi tagasi. Ning eriti valesüüdistuse puhul, kus minu meelest on asjaolu ületanud igasuguse piiri.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teid kutsutakse eraldi välja ja kuulatakse üle, seega on Teil võimalus anda omapoolsed ütlused, millega saategi selgitada, et ei ole allkirja võltsinud.