Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Milline on trahvimäär esimest korda ilma lubadeta sõidu eest?25.03.2013

Kui palju saab trahvi ilma lubadeta sõidu eest esimese korraga?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Vastavalt LS § 201 lg 1 on see kuni 100 trahviühikut, ehk 400€.
 

Küsimus: Kas politsei võib vormistada hoiatuse kui tal ei ole paarilist või tunnistajat?25.03.2013

Sügisel, ühel kooli vahetunnil, läksime sõbraga poodi süüa ostma. Kui tulime poest tagasi, olime jõudnud kõnniteele (see asub siis maantee/autode tee kõrval). Meist möödus just politsei auto, otsustasime, et ületame tee umbes 2-3 meetri kauguselt sebrast. Politseinik peatus, lükkas sisse tagurpidi käigu ja sõitis kooli parklasse, paludes meil tema juurde tulla. Vormistas meile hoiatused, et trahvi ei hakka tegema. Siit ka küsimus, kas ametnik võib teha hoiatuse vales kohas tee ületamise eest, kuna olen kuulnud, et alati peaks olema politseinikul paariline või keegi tunnistaja, keda sel hetkel polnud. Politsei autol vist taga kaamerat ka pole? Mõlemad olime 18. Tänan

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Hoitamisotsuse saab vormistada ainult juhul, kui isik tunnistab oma rikkumist ja on nõus hoitamisotsuse koostamisega. Kuna Te seda tegite, ei olnud oluline tunnistaja olemasolu.
 

Küsimus: Kas alkoholiseaduse rikkumise eest saadud trahvi tõttu peaksin siis autokooli minekuga aasta ootama?25.03.2013

Tere!

Sain 16.03.2013 trahvi alkoholi seaduse rikkumise eest, ehk olin joobes - tuvastati joove 0,15 promilli. Mulle tehti trahv, kuna ma jäin 04.01.2013 vahele politseile valedokumendiga klubisse pääsemise pärast. Sain sealt kirjaliku hoiatuse ja nüüd tehti siis trahv. Kui ma nüüd hakkan autokoolis käima, kas see trahv võib mõjutada Ark'i eksami tegemist ka, ehk siis kas ma saan teha ark-i eksami või jääb mul aasta vahele? Kuigi see trahv ei kuulu liiklusrikkumise alla, siis teoreetiliselt peaks see võimalik olema, et ma saan teha selle Ark'i eksami ikka.

Aitäh

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kuna tegemist ei ole liiklusrikkumisega ja eeldades, et Teil ei ole ees varasemaid liiklusrikkumisi, siis ei mõjuta see trahv lubade tegemist.
 

Küsimus: Kuidas saada oma auto tagasi, kui sõber andis selle omakorda oma sõbrale kasutada?25.03.2013

Tere,
Probleem selline, et olen võtnud auto liisingusse ja kasutasin seda paar aastat, seejärel tahtsin selle maha müüa, aga sõber palus seda oma kasutusse ja olin nõus. Aga sõber ise ei saanud liisingut üle võtta, kuna puudus ametlik sissetulek, tegin talle panga kaudu volituse ja tema maksis ka liisingumakseid. Aga mingi aja möödudes andis see sõber omakorda edasi auto kasutada kolmandale isikule, kellest mul ei olnud kaua aega aimugi, lõpuks kui teada sain, et see kolmas isik on mulle neid liisingu makseid maksnud, olin päris tige, et mu usaldust kasutati ära. Aga nüüd juba pool aastat on sellelgi inimesel maksed kõvasti hilinenud ja võlgnevused tekkinud, mulle on see suureks probleemiks ja otsustasin, et tahan saada autot tagasi. Aga ma ei tea selle inimese praegust aadressi, kuna ta kolis endiselt elukohalt ära, tean vaid nime. Kas ja kuidas saaksin abi politsei kaudu oma autot kätte saada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tegemist on Teievaheliste kokkuleppe (lepingu rikkumisega) ja selles osas peaksite pöörduma kohtu poole tsiviilhagiga.
 

Küsimus: Kas turismiettevõttes hobustega töötamisel peaks tööandja mulle tagama elukindlustuse?22.03.2013

Kui ma töötan turismiettevõttes hobustega, kas tööandja peaks mulle tagama elukindlustuse või midagi taolist? Selleks, et hobustega võistelda, tuleb teha elukindlustus, seega kas mul on ka see kohustus?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seadusele (TTOS) ei ole tööandja kohustatud tegema/tagama töötajale elukindlustust.

Tööandja on TTOS § 13 lg1 p3 alusel kohustatud korraldama töökeskkonna riskianalüüsi, milles hinnatakse ohutegureid ja nende mõju töötaja tervisele.
Vastavalt TTOS § 12 lg1 peab tööandja kavandama meetmeid ennetustegevuseks ja rakendama neid terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks.
 

Küsimus: Kas on võimalik lubadeta sõidu eest määratud trahv asendada arestiga?19.03.2013

Tere,
Sain lubadeta sõidu eest trahvi. Kuna trahvisumma oli nii suur (780.-), siis tegin taotluse trahvi edasilükkamiseks, mis ka rahuldati. Nüüd hakkab aga ka see aeg otsa saama, aga raha ei ole kusagilt leidnud. Kas on võimalik vahetada rahatrahv näiteks aresti vastu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lähtuvalt karistusseadustiku § 72 saab kohus asendada tasumata jäetud rahatrahvi arestipäevadega. Seega, ei ole võimalik taotleda enne maksetähtaja möödumist rahatrahvi asendamist arestiga. Trahvimaksmise tähtaja pikendamine antud juhtumil rolli ei mängi. Kui tähtaja saabudes on trahv tasumata, siis edastatakse see täitemenetluseks kohtutäiturile, kes võtab Teiega ühendust. Tema teeb kindlaks selle, kas Teil on võimalik oma esmane kohustus st trahvi maksmine näiteks tööle minnes ja raha teenides siiski saavutada, kas Teil on arvel raha, mida saaks trahvi tasumiseks kasutada, kas Teil on vara jne. Kui kohtutäitur leiab, et trahvi asendamine antud juhul on otstarbekas, siis ta esitab vastava avalduse maakohtule, kes otsustab, kas antud juhul rakendatakse asendamist või mitte. Täitemenetlusega seoses tuleb arvestada, et see toob lisakulusid, seega trahvisumma ei ole ainus, mida maksta tuleb. Odavam oleks kindlasti võimalusel see trahv õigeaegselt tasuda.
 

Küsimus: Kas 2-aastase lapsega ajutiselt Soome mehe juurde elama asumisel säilib mul Eesti ravikindlustus?19.03.2013

Mees elab ja töötab Soomes ning omab tähtajatult kela kaarti.
Ise olen 2 lapsega kodune ja elan Eestis (teine laps saab varsti 2-aastaseks). Sooviks minna mehe juurde Soome elama, aga ajutiselt. Kas ajutiselt Soome kolides säilib minul ja lastel Eesti ravikindlustus?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Juhul kui saate jätkuvalt Eestist lapsehooldustasu ja ei määratle rahvastikuregistris oma elukohaks Soome Vabariiki (jääte endiselt Eesti Vabariigi elanikuks), säilib Teie ravikindlustus Eestis kuni lapse 3-aastaseks saamiseni. Lapsed, kes on Eesti alalised elanikud, on ravikindlustatud kuni 19-aastaseks saamiseni.
Soomes saate vajaminevat arstiabi Eestist väljastatud Euroopa ravikindlustuskaardi alusel.
Vajaminev arstiabi ei ole tasuta – maksta tuleb patsiendi omavastutustasud (visiiditasu, voodipäevatasu jne) asukohamaal kehtivate tariifide järgi. Neid patsiendile hiljem ei korvata. Samuti ei kata Euroopa ravikindlustuskaart riikidevahelise transpordi kulusid.
Euroopa ravikindlustuskaardi taotluse saab esitada haigekassa piirkondlikku klienditeenindusbüroosse, saata see haigekassasse posti teel või digiallkirjastatuna e-postiga. Taotluse vorm on saadaval aadressil: http://www.haigekassa.ee/blanketid/el/euroopa-ravikindlustuskaardi-a, haigekassa kontaktid: http://www.haigekassa.ee/haigekassa/kontakt.
Ravikindlustuskaarti on võimalik tellida endale ka portaali www.eesti.ee kaudu.
Asjaolude täpsustamiseks palume helistada haigekassa infotelefonile 16363.

Kaire Jürisson
Infospetsialist
 

Küsimus: Kui karistusena määratud ÜKT tundude tegemiseks on aega 9 kuud, kas ma pean siis juba praegu oma tegevusest aru andma?19.03.2013

Mul on karistuseks 174 h ühiskondlikku tööd, karistus hakkas kehtima novembri kuus 2012 aastal, ja mulle anti 9 kuud aega, et ma saaks neid tunde ära teha. Nagu ma aru saan, siis ma ei pea kohe alustama ühiskondlikku tööd?
Ma võtsin kohe ühendus Narva kriminaalhooldus osakonnaga ja nad võtsid mind arvele (käisin nende juures üks kord, et nad paneks mind kirja) ja ise ma läksin Tallinna linna tööle. Elan ema juures (Narvas ei ela juba mitu aastat, seal ma olen sisse kirjutatud) ja mulle oli tulnud Narva aadressile mitu korda kirju, kuid ma ei teadnud nendest algul midagi. Ükskord palusin vanaemaid, et nad käiksid ja vaataksid igaks juhuks, ja et kui on midagi on, siis saatku mulle Tallinna aadressile. Nii ma sain ühe kirja kätte, kus sain ka kriminaalhooldaja telefoni numbri.
Võtsin ühendust Narva kriminaalhooldajaga ja seletasin talle, et ma elan ja töötan Tallinnas ja ma tahaks, et ühiskondlikku tööd teha Tallinna linnas. Tema ütles, et selleks ma pean saatma talle avalduse ja mul peab olema nii tööleping kui ka üürileping. Tööleping mul on, kuid üürilepingut pole, ja teha ma ka ei saa. Nüüd ma sain teada, et mulle tuli uus kohtukutse, ma võtsin ühendust, et teada, miks mind kutsutakse jälle kohtusse. Tuli välja, et ikka selle sama asja pärast, et ma pole mingid liigutust teinud.
Minu küsimus on see, et miks nad praegu, kui mul on veel aega palju, selleks, et teha ühiskondlikku tööd, kutsuvad mind kohtusse, ja põhjuseks on see, et ma pole teinud mingid liigutust ja pole alustanud seda karistuse kandmist? Nagu ma saan aru, siis mul on aega veel kuni septembri kuuni ja alles siis, kui selleks ajaks mul jäävad tegemata ühiskondlikud töötunnid, siis ma pean selle aja istuma vanglas ära. Ma ju võin teha neid ÜKT tunde ka suvel, siis kui mul on mugavam? Ja suve jooksul ma saaks ära tehtud kõik tunnid!
Veel on küsimus, et mis ma pean rääkima kohtus 22. märtsil, et nad saaks aru, et ma olen valmis kandma karistust (ÜKT) Narva linnas, aga alles suve algusest, et ma ei taha minna kinni kolmeks kuuks ja ma ei taha rikkuda seda kokkuleppet ÜKT kohta?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui on jäänud arusaamatuks üldkasuliku töö tegemise tingimused, soovitan pöörduda oma kriminaalhooldusametniku poole. Samuti soovitan tutvuda karistusseadustiku § 69, mis selgitab vangistuse või aresti asendamist üldkasuliku tööga.
 

Küsimus: Kas kaugõppes täiskoormusel õppijal, kelle töökoht koondatakse, on õigust töötuskindlustushüvitisele?18.03.2013

Tere!

Loen siit küsimusi ja vastuseid ning jäi silma selline asi, et töötuskindlustushüvitist ei saa täiskoormusel õppijad? Nimelt õpin kaugõppes ja uue töö leidmine on mulle ikkagi väga tähtis. Siiani töötasin täiskohaga ja õppisin täiskoormusel kaugõppes. Minu ametikoht koondati ja selles ettevõttes töötasin 4,5 aastat.
Tänud vastamast.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
töötuna ei saa arvele võtta inimest, kes õpib õppeasutuses statsionaarses või täiskoormusega õppes. Samas teeb seadus erandi ja lubab töötuna arvele võtta ülikoolis, rakenduskõrgkoolis või kutseõppeasutuses täiskoormusega õppes õppiva isiku, kes on töötuna arvelevõtmisele eelnenud 12 kuu jooksul vähemalt 180 päeva töötanud või viibib akadeemilisel puhkusel.

Kui viimane töösuhe on lõppenud töötuskindlustushüvitise määramiseks sobival põhjusel (nt koondamine) ja töötuskindlustusstaaži on kogunenud vähemalt 12 kuud (kolme aasta jooksul) on ka töötul õppijal õigus töötuskindlustushüvitisele, kui ta otsib aktiivselt tööd ja pöördub töötukassasse kokkulepitud ajal.
 

Küsimus: Kas politsei võib käskida kõrvalistuval isikul autos püsida?18.03.2013

Kui kõrvalistuja on täiesti kaine, ega ole midagi seadusevastast teinud, kas politsei võib käskida kõrvalistujal autos püsida, kui kõrvalistuja ei taha autos olla?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah politsei võib sellise korralduse anda.