Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas keskkonnainspektoril on õigus minu auto läbi otsida?04.02.2013

Oletame, et olen olnud kalal, mõni hetk hiljem peatatakse minu auto või siis tullakse auto juurde ja kästakse pakiruum lahti teha, et kalu kontrollida. Või tahetakse veekogust eemal minu seljakotti vaadata. Kas olen kohustatud neile seda võimaldama?
Küsimus siis nii keskkonnainspektorite, politsei ja piirivalvurite kohta.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Keeluajal püüdmine, alamõõduliste kalade püüdmine on väärteod ja nende menetlemise pädevus on politseil ja keskkonnainspektsioonil. Mõlema pädevus on seotud riigipiiri, mitte kalapüügikohaga. Kui isik keeldub koostööst, siis lähtuvalt väärteomenetluse seadustikust saab isiku kinni pidada ja politseijaoskonda toimetada sellel alusel, et isik võib jätkuvalt süütegu toime panna. Vormistatakse kinnipidamise protokoll, mille käigus kirjeldatakse isikult ära võetud esemeid ja nende tunnuseid. Kui selgub, et ongi keelatud või alamõõdulised kalad, siis on vastaval ametnikul õigus alustada menetlust. Kui ei ole, siis vabandatakse viisakalt ja lubatakse inimesel lahkuda.
 

Küsimus: Mida peaks tegema kui minu aadressil tulevad kirjad ja kohtuteated täiesti võõra inimese kohta?04.02.2013

Tere,
minul on selline küsimus, et eelmisest sügisest saadik laekub minu kodusele aadressile inkassoteateid, võlanõudmisi ja täna hommikul (reedel, 25.jaanuaril) käis postiljon kohtutäituri tähitud kirja edastamas. Kõik need teatised tulevad inimese nimele, kes pole mu kodus "kunagi" elanud (kasutan seda KUNAGI mõistet viimase kümne aasta kontekstis, mis ma oma praeguses kodus elan).
Probleem on siis selles, et ühest küljest taolised võõrale inimesele adresseeritud teated risustavad minu postkasti ja raiskavad aega ning teisest küljest pole minul isiklikult justkui ka mingit kohustust nende võlateatiste säilitamiseks või hoiustamiseks. Ehk siis küsimus on tegelikult selles, et mingi firma andis kellelegi laenu (veendumata selle isiku elukohas või siis õiguses KONKREETSELT sellele aadressile kirju saata). Ametliku elukoha mõistes. Ja kui ma ka kirjad tagasi saadan, siis tulevad varsti jälle uued ja uued kirjad samadelt firmadelt, kuhu juba olen tagasi saatnud.
No ja rääkides nüüd täna varahommikusest postiljonist, kes kohtutäituri kirja edastamas käis (mida loomulikult vastu ei võtnud), tekkis mul küsimus, et mida teha antud olukorras. Minul pole ei võlgniku ega võlausaldajatega ju millestki kõnelda (nagu pole ka korteriomanikul, sest antud võlgnik pole korteris elanud). Ja isegi kui oleks, siis ei puutu kellegi võlad absoluutselt ju teistesse (pean silmas SMS-laenuvõlglasi). Neil kiirlaenudel pole ju isegi tagatist nõutud ehk siis neid laene väljastatakse ilma igasuguste tagatisteta.

Teine küsimus oleks see, et kuidas saaks vaadata, kes on minu elukohta ametlikult sissekirjutatud ja mida see minu või korteriomaniku suhtes annaks. Või ka kust saaks vaadata seatud või seatavate hüpoteekide kohta mingile korterile.

Praegusel juhul on ju tegelikult sedasi, et ühed väidavad, et mingi võlgnik elab kuskil ja teised väidavad, et ei ela. No ja elab või ela, polegi ju ka oluline, sest isegi kui üürnik võtaks laenu kuskilt, mida tagasi ei maksa, siis ju üürileandja omandi kallale nagu ka minna ei tohiks (eriti kui pole kirjalikku käendust).
Praegusel juhul oleks küsimus veel ka selles, et laen väljastati, kuid ei kontrollitud, kas antud laenajal üldse on õigust antud aadressi oma elukohana kasutada. Ehk siis sisuliselt peaks andma kindlasti mingisuguse kelmuse variandi välja ehk siis kas valetati kohtule ja võlausaldajatele, andes TEADLIKULT kontaktaadressiks vale elupaiga.

Või siis oleks tegemist justkui investeerimiskelmusega, kus VÄLJASTATIGI laenu, märkides aadressiks suvaliste inimeste elukoha, mida siis kõikvõimalike teatiste ja nõuetega pommitatakse .

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ebamugav, kuid sugugi mitte ebatavaline olukord. Siin on kaks lahendust. Esiteks, kohtutäiturile saab alati e-postiga saata info, et vastav isik ei ela, ega pole kunagi elanud antud aadressil. Sel juhul need kirjad enam ei tuleks. Inkassodega on sama lugu.

Teine lahendus on enda korterisse registreerimine, mida saab teha kohalikus omavalitsuses. Täpsem info https://www.siseministeerium.ee/11843/ . Võimalik on ka registripidajale teada anda, et vastaval isikul, kelle nimele post tuuakse, pole antud aadressiga mitte mingit seost. Seega saab registriandmed korda.

Samas ei välista see olukorda, et ikkagi keegi Teie aadressi ära kasutab. Taolise nahhaalsuse vastu mingit kindlat kaitset ei olegi.

Kui nüüd näiteks inkassofirmad leiavad, et neid on aadressiga petetud, siis kindlasti on lepingus mingi punkt sees "kinnitan, et esitatud andmed on õiged". Sellega on rikutud lepingut ja neil on õigus pöörduda kohtusse. Kui seal taga on mingi petuskeem, siis sellest annavad nad ka politseile teada. Teie antud juhul avaldust teha ei saa.
 

Küsimus: Kas koosolekul või seminaril osaleja on kohustatud helisalvestamiseks küsima luba lektorilt, osalejatelt?31.01.2013

Kas isikul on õigus diktofoniga helisalvestada koosolekut, seminari vms, kus ta isiklikult osaleb? Kas ta on kohustatud küsima luba lektorilt, koosolekul osalejatelt vms?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kuna lektorit võib pidada oma loengu autoriks, siis peaks selle salvestamiseks küsima temalt luba.
 

Küsimus: Kuidas on võimalik kasutada 250 seadusega lubatud haiguslehe hüvitusega päeva, kui jalg vajab pikka taastumist?30.01.2013

Olin eelmisel aastal haiguslehel ja ka sel aastal see jätkub. Olin aasta alguses viirusliku haigusega lehel kuni 16.jaanuarini polikliinikus perearsti juures, 17.jaanuaril läksin haiglasse põlveliigese operatsioonile ja olin haigla kaudu lehel kuni 2.veebruarini, siis lähen 3.veebruarist uuesti perearsti juurde haigulehele ja opi järelravile ja taastusravile niikaua, kui põlv normaalselt liikuma hakkab (kui kaua, ei tea). Tahan teada, mis ajast hakkab kehtima see 120 päeva ja kui ma pärast 120 päeva kasutan ära oma korralise puhkuse tööandja juures, kas mul on siis võimalik uuesti lehele jääda, sest ka perearst arvab, et selle ajaga ma oma põlve veel korda ei saa. Kuidas antud juhul minul oleks võimalik ära kasutada need 250 seadusega lubatud haiguslehe hüvitusega päevad. Ma oleks väga tänulik, kui saaksin Teie abiga selles küsimuses selgusele.
Lugupidamisega patsient.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere,
Haiguslehel on piirang ainult hüvitise maksmise perioodil, mitte lehe kestusel. Arst saab vajadusel väljastada töövõimetuslehe ka pikemaks ajaks kui hüvitise maksmise periood.

Kui inimene on olnud haige üle 120 (tuberkuloosi korral 178) kalendripäeva, tuleb tema raviarstil hüvitise maksmise pikendamiseks või püsiva töövõimetuse otsuse tegemiseks saata hiljemalt 121. (tuberkuloosi korral 178.) päevaks arstliku ekspertiisi komisjoni taotlus.
Ekspertiisi vastava otsuse korral on kindlustatul õigus haigushüvitist saada kuni 182 järjestikuse kalendripäeva (tuberkuloosi korral 240 kalendripäeva) ning kokku kuni 250 kalendripäeva eest kalendriaastas.

Kena päeva soovides,
Pille Sõõrde
 

Küsimus: Kas haigusraha arvestatakse tööpäevade või haiguspäevade järgi?30.01.2013

Palun, kas haigusraha arvestatakse haigusperioodis oldud tööpäevade või haiguspäevade kaupa?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere,
Töövõimetushüvitist arvutatakse kalendripäevade alusel.

Kena päeva soovides,
Pille Sõõrde
 

Küsimus: Kes näevad, et mul on väärteokaristus, kui sain karistada kogemata poest välja viidud 2-eurose asja eest?29.01.2013

Jalutasin poest välja käruga ja varastasin kogemata ühe väikse eseme, mille hind oli natuke alla 2 euro. Kogemata, aga siiski. Kohapeal tunnistasin süüd ja vabandasin ja nõustusin kiirmenetlusega. Tehti kiirmenetlus - 20 eurot ja tasusin samal päeval trahvi. Kohapeal turvatöötajalt küsides järgnevaid küsimusi, seletati mulle, et vargus on erinev kui liiklusseaduse rikkumine ja rohkem mulle ei vastatud. Juhtus paar kuud tagasi ja seni pole selle peale eriti mõelnud, aga nüüd hakkan töökohta muutma ja viisat vormistama. Tegu esmase ja ainsa seaduserikkumisega elu jooksul. Ei ole ühtegi varasemat trahvi ega hoiatust. Kellel on võimalik näha, et mul selline rikkumine on? Kui kaua on see info avalik/leitav? Kas tööandja või tulevane tööandja näeb seda või võib politseile päringu esitades leida? Kuidas ja kellele saab selline info üldse leitav olla? Kas politsei andmebaasi jääb see igaveseks alles ja on leitav?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Alustan vastamisega kõige lõpust. Politsei andmebaasi jääb info igaveseks alles, kuid seda näevad vaid politseinikud. Samas uue rikkumisega seoses saab karistuse määramisel arvesse võtta vaid kehtivat karistust.

Karistusregistris on info nähtav kõikidele vaid siis, kui trahv oli suurem kui 200 eurot või kui trahviga kaasnes lisakaristus. Selle vaatamiseks peab inimene maksma riigilõivu. Antud juhul see juhtum kõikidele nähtav ei ole. Info on karistusregistrist leitav kuni 1 aasta pärast trahvi tasumist. Täpsem info www.rik.ee/et/karistusregister.

Seoses tööle kandideerimisega tasub ise aus olla ja selgitada juhtumit. Viisade korral üldjuhul väärteo toimepanemise eest saadud trahvid määravaks ei saa, probleemid tekivad kriminaalkaristustega.
 

Küsimus: Kas alaealine saab trahvi või hoiatuse, kui ta omab kinnist alkoholi pudelit?29.01.2013

Kas alaealine saab trahvi või hoiatuse, kui ta omab nt kinnist alkoholi pudelit või politsei võtab pudeli ära?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Seaduse mõttes ei ole vahet, kas alkoholipudel on avatud või suletud, omamine on keelatud alkoholiseaduse paragrahv 47 lõike 1 järgi. See nõue on võrreldes teiste seaduses olevate nõuetega eriline, kuna selle eest ei ole ette nähtud vastutust. Seega politsei karistada ei saa, samas on õigus helistada alaealise seaduslikule esindajale, paluda tal kohale tulla, et alaealiselt võetud alkohol allkirja vastu üle anda. Üldiselt lapsevanemad selle üle õnnelikud ei ole. Teine mure on see, et politseid huvitab kindlasti alkoholi saamise lugu (alaealisena ostmine on karistatav) ja sellega seoses see omamise juhtumi lahendamine võtab aega ja võib ikkagi lõppeda alaealise või kellegi teise karistamisega, kes alaealisele alkoholi müüs või üle andis.
 

Küsimus: Kuhu teatada, kui politsei laskis õhtu jooksul mitu korda minema auto joobes juhiga?29.01.2013

Politsei laskis ühe õhtu jooksul mitu korda minema auto purjus juhiga. Kuhu järgmine kord sellest teatada või kas nüüd on hilja? Linnas on ka palju kaameraid, mis võiksid seda tõestada. Tegemist on väikelinnaga.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Taolisest sündmusest teatamiseks ei ole kindlasti hilja, kuna antud juhtumil on politsei poolt tegemist seaduserikkumisega, kui info vastab tõele. Selle info võib edastada PPA sisekontrolli büroole aadressil sisekontroll@politsei.ee. Sealsed töötajad koguvad tõendeid ning olenevalt tulemusest ja süüteost alustatakse politseinike suhtes kriminaal-, väärteo-, distsiplinaarmenetlus. Kui tulemuseks on see, et rikkumisega tegemist ei olnud, antakse sellest Teile teada.
 

Küsimus: Kas võin varrukast sikutavatele pensionisambavärbajatele, turvameestele ja muudele ahistajatega kaupluste uste juures jõuga vastu hakata?29.01.2013

Kas mina olen kohustatud reageerima ja astuma vestlusesse, kui keegi erafirma nimesildiga tööriietuses (oletatavasti selle erafirma palgaline) isik pöördub minu poole katsega alustada vestlust või isegi mind puudutada või füüsiliselt ahistada? Ma pean silmas juhtu, kui ma ei soovi sellelt firmalt saada teenuseid, kaupu või muid pakkumisi.
Näiteks nimesiltidega ja lipsudega piibliuurijad usufirmadest, firmalogoga koristajad puhastusfirmadest, viigipükstega turvamehed turvafirmadest, sülearvutitega värbajad pensionisambafirmadest ja muu selline (tavainimesest riietuse poolest erinev) seltskond.

Kas mul on õigus sel juhul füüsilise ahistamise katsele jõuga vastu hakata ja tülitaja eest põgeneda, kui mõni selline hakkab mind näiteks kaubanduskeskuses pärast poest väljumist varrukast tirima ja nõudma, et järgneksin talle või et oma koti sisu näitaksin?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Erinevate teenusepakkujate korral on Teil alati õigus öelda EI. Piisab ka sellest, kui ütlete: "palun ärge tülitage!". Kui tõesti on juhus, et isik jätkab pealekäimist, võib anda keskuse turvateenistusele või väljas viibides helistada politseile, kuna avalikus kohas kolmandate isikute tülitamine on avaliku korra rikkumine karistusseadustiku paragrahv 262 järgi karistatav kuni 400 euro suuruse trahvi või 30 arestipäevaga.

Samas ei kehti see poodides turvameeste kohta. Kui Teil palutakse minna turvaruumi ja koti sisu näidata, siis seda tulebki teha. Sellise palve eelduseks on varguse kahtlus. Kui Te keeldute, kutsutakse politsei, kes omakorda annab pärast turvatöötajalt selgituse kuulmist Teile korralduse koti sisu näidata. Kui kõik on korras, siis vabandatakse ning Te saate sealt lahkuda. Kui ei, siis oleneb juba kõik sellest, mis Teil kotis oli - kas viiakse politseiautos jaoskonda või vormistatakse materjalid kohapeal. Aus ülestunnistus on oluline, igasugune eitamine ja takistamine teevad kogu juhtunu endale ebameeldivamaks.
 

Küsimus: Kui pean raske puudega lapse hooldamise tõttu töölt ära tulema, kas see annab õiguse töötuskindlustushüvitiseks?25.01.2013

Tere,
Hetkel töötan suures riigiasutuses, töökoormus on 0,75 kohta. Ei tööta täiskohaga, kuna mul on laps, kellel raske puue. Siiani on tööandja mulle vastu tulnud, et saan töötada osalise tööajaga, kuid nüüd ta ei soovi enam minu avaldust pikendada. Mul pole mingit võimalust lapse pärast ka täiskohaga välja tulla. Kunagi vist oli avaliku teenistuse seaduses selline punkt, et need, kellel on raske puudega laps, on õigus töötada osalise tööajaga, kuid kindlalt ei tea seda, kas oli see poolte kokkuleppel või mitte.
Ühesõnaga, millised oleksid minu võimalused, et saada töötukindlustusmakset?
Siiani olen aru saanud, et kui kirjutan avalduse omal algatusel, isegi kui märgin avaldusse, et laps on raske puudega, siis see ei ole alus saada töötukindlustust? Kas variant on ainult see, et tööandja vallandab mind, et ma ei saanud tööga hakkama või olen liiga palju hoolduslehel? Kas mingeid muid variante ei ole?

Lugupidamisega,

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,

Isiklikult Teid puudutavatele küsimustele vastame e-posti teel: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=12621