Politsei

Küsimus: Kas internetis teiste inimeste nimede ja muude andmete kasutamine on keelatud?28.03.2013

Tere!
Facebookis on silma jäänud palju gruppe, kus tegeletakse ostmise-müümise ja muude tehingutega. Olen silmanud neid ning märganud, et paljud gruppide loojad on teinud dokumendid, kuhu saavad grupis olevad isikud postitada andmeid müüjate/ostjate kohta. Kui keegi on kaubas pidanud pettuma, pole olnud rahul või on küsitud rohkem raha/saadud rahaliselt petta, siis lisatakse sinna müüjate isikuandmed (nimed, mõningatel juhtudel pangakontonumbrid, telefonid, aadressid jms info).
Mul tekkis küsimus, kas see kuidagi ebaseaduslik pole tulenevalt isiku- ja andmekaitseseadusest?
Niimoodi üles riputada internetti teiste isikute nimesid/andmeid - peaks olema keelatud?
Juhul kui jah, siis kas on õigust paluda facebooki gruppide loojatel sellised "dokumendid" kustutada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teie tunne ei valeta, kuna tõepoolest ei või keegi avalikustada teise isiku andmeid, kui tal puudub nende eelnev nõusolek. Siin kehtivad teatud erandid näiteks ametiasutuste suhtes, kuid kindlasti ei ole põhjendatud eraisikute poolt andmete levitamine Facebooki kommuunides. Kui inimene märkab seal oma nime, siis on tal õigus pöörduda andmekaitse inspektsiooni või kohtu poole. Inimesed, kes neid kommuune haldavad, peavad arvestama, et neile võidakse selle eest koostada ettekirjutus ning selle eiramisel ka neid rahaliselt trahvida. Eesmärk neil lehtedel võib olla üllas (et kaaskodanikud petistega äri tegema ei hakkaks ja petta ei saaks), kuid kahjuks sellist isetegevust seadused ei soosi. Pealegi, valeteadete juhtumeid on samuti palju ja vaevalt, et taolised kommuunid tahaksid nende eest vastutavad olla.