Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui palju tohib teha trahvi alaealisele alkoholitarvitamise eest?18.04.2013

Tere
Sain Tallinnas protokolli, olles alaealine joobega (0.082 promilli). Ootasin kuu aega, sain otsuse kätte ning vaatasin, et tehti 20€ trahvi. Varem pole karistusi olnud. Sellest tulenevalt ka küsimus, et miks ei tehtud 12€? Üks imelik asi, mis silma jäi oli see, et otsuse koostas sama politseinik, kes mu vahele võttis. Kas otsuse koostaja ei peaks erapooletu isik olema?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Esmakordse rikkumise korral kohaldatakse tavaliselt suulist hoiatust või miinimumi lähedast rahatrahvi. Suurema trahvi määramine ei ole välistatud, kuid seda menetleja ka põhjendab. Seda põhjendust on Teil õigus menetlejalt ka küsida. Kui Te ei ole oma trahvi suurusega nõus, on Teil õigus esitada vastavasisuline kaebus maakohtule kümne päeva jooksul pärast otsuse kättesaamist. Sel juhul langetab kohus otsuse, kas suurema trahvi määramine oli õigustatud.

Kohtuväline menetleja võib viia menetluse ise algusest lõpuni läbi. Menetlejalt eeldatakse, et ta on õiglane, erapooletu ja lähtub oma otsuste tegemisel seadustest. Kui menetlusalune isik arvab, et kohtuväline menetleja on temale teinud liiga või ta ei ole menetleja tegevusega rahul, siis on õigus pöörduda 15 päeva jooksul peale väärteomenetluse protokolli kätte saamist vastava avaldusega kohtuvälise menetleja juhi poole, kes vastab määrusega.
 

Küsimus: Kas on võimalik tagasi võtta politseile perevägivalla kohta tehtud avaldust?18.04.2013

Tere. Kas on võimalik tagasi võtta politseile perevägivalla kohta tehtud avaldust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

See ei ole tavapärane praktika. Samas ei ole sellest kirjast tulenevalt võimalik välja selgitada asjaolusid, miks Te seda avaldust enam ei soovi esitada, seega soovitan Teil ühendust võtta selle üksuse või menetlejaga, kellele avaldus kirjutati, ning täpsustada edaspidist juba nendega.
 

Küsimus: Kas töötukassa finantseerib magistriõpet?15.04.2013

Tere,
Kas töötukassa finantseerib TTÜs magistrikraadi omandamist (ingliskeelsetel erialadel pole RE kohti), kui inimene oli 3 a lapsehoolduspuhkusel, peale seda töötab poole kohaga 9 kuud ja seejärel lõpetas töölepingu omal soovil?
Tänan!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Hea küsimuse esitaja,

Eesti Töötukassa ei hüvita tasemekoolitusel osalemise kulusid.
Palun tutvuge erinevate HTM-i algatustega: http://vota.archimedes.ee/
ja TULE: http://www.hm.ee/index.php?0511565
 

Küsimus: Kust leida infot, millised soodustused on töövõimetuspensionil oleval inimesel?15.04.2013

Olen töövõimetuspensionil ja ei tea millised soodustused, kui neid üldse on, mulle kehtivad. Kas näiteks hambaproteesid on võimalik saada soodustusega või kas bussiga saab soodsamalt sõita. Kust ma saaksin soodustuste kohta käivat infot. Aitäh.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetuspensionäril on õigus saada hambaravihüvitist. Seda maksab haigekassa igal kalendriaastal kuni 19,18 eurot. Samuti on töövõimetuspensionäril õigus saada proteesihüvitist. Seda maksab haigekassa kord kolme aasta jooksul kuni 255,65 eurot. Lisainfo leiate http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/hambaravi.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Mida teha, kui tööandja ei korrasta platsi ja suurte aukude tõttu valutavad seljad mitmel tõstukijuhil?13.04.2013

Tere
Töötan tõstukijuhina ja tööks on palkide vedamine palgisorteerile, sealt lattu ja laost saele. Mure on selles, et platsil, kus peame tõstukitega töötama on tohutud augud. Selle kvaliteet on 0. Ainult auk augus kinni ja töötempo tihe, sellega kaasnevad seljavalud ja need on kõigil töötajatel, kes sellega tegelevad. Firma nagu ei kavatse/ei taha seda korda teha.
Kas töötajatel on siis nagu õigus vähemalt firmalt nõuda ravimite kulu hüvitamist vms?

Tänud

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seadusele (TTOS) on tööandja kohustus korraldada töökeskkonna riskianalüüs, kus ta tuvastab riskid töötaja tervisele ning määrab tegevused riskide maandamiseks. Hetkel peaks tööandja Teie poolt kirjeldatud võimalikud ohud riskianalüüsis tuvastama, selgitama võimalikud seosed Teie terviseprobleemidega ning kavandama meetmed.
§ 12. Tööandja ennetustegevus (1) Tööandja ennetustegevus on meetmete kavandamine ja rakendamine terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks.
Kas Teile on teostatud töötervishoiuarsti poolt tervisekontrolli?
Tervisekontrollis tuvastatakse võimalikud terviseprobleemid, mis tulenevad tööst ning mis võivad kujuneda ka kutsehaiguseks.
Tööst põhjustatud haigestumist tuvastab töötervishoiuarst ja teatab kirjalikult või kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis hiljemalt viie päeva jooksul pärast haiguse diagnoosimist Tööinspektsiooni kohalikule asutusele.
Vastavalt TTOS-le on töötajal õigus keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule. Lisaks on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.
Hüvitise nõude aluseks võib olla töötervishoiu arsti poolt tuvastatud tööst põhjustatud haigestumine. Töötervishoiuarst tuvastab ka haiguse tekkepõhjused ning kindlasti viitab ka töökeskkonna ohutegurite mõjule.
 

Küsimus: Kui suur trahv võib oodata 16-aastast seoses huuletubaka müümisega või omamisega?11.04.2013

Kui suur trahv võib tulla 16-aastasele isikule seoses huuletubaka kasutamise või müümisega?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Alaealise poolt suitsetamise või suitsuvaba tubakatoote tarvitamise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 10 trahviühikut (kuni 40 eurot).

Närimistubakast erineva suitsuvaba tubakatootega kauplemise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut (kuni 1200 eurot) või arestiga.
 

Küsimus: Kuidas saab raske haiguse tõttu liikumisvõimetuks jäänud inimene taotleda tasuta ravimeid?10.04.2013

Kui raske haiguse tõttu jääb noor inimene töötuks (mitte koondamise, vaid liikumisvõimetuse tõttu (SM)), kuidas on võimalik 100% soodustusega talle eluks vajalikke kalleid ravimeid saada?

Tänan

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Eesti Haigekassa ravimite loetellu kantud ravimitele rakendatakse soodustuse protsenti 100 alla 4-aastaste laste puhul ja konkreetsete diagnoosidega patsientidele. Infot leiate: Vabariigi Valitsuse 26.09.2002. a määrus nr 308 Haiguste loetelu, mille ravimiseks või kergendamiseks mõeldud ravim kantakse piirhinna või hinnakokkuleppe olemasolu korral ravimite loetellu soodustuse protsendiga 100 või 75 ja haigekassa kodulehelt http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/soodusravimid.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Milline on karistus esimest korda joobes juhtimise eest, joove oli 0.89 mg/l?09.04.2013

Mis karistus võib mind oodata, kui jäin vahele joobes peaga, joove oli 0.89 mg/l, esimest korda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Karistus määratakse KarS § 424. "Mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine joobeseisundis" alusel, mis sätestab järgmist:

Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest joobeseisundis –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
 

Küsimus: Kas juhil on õigus küsida politseilt alkomeetri kalibreerimisdokumente?09.04.2013

1) Kas isikul on teda kinni pidanud liikluspolitseilt õigus nõuda töötõendit? Kui jah, kas politsei võib ka mingil põhjusel keelduda?

2) Kas isikul on õigus küsida alkomeetri kalibreerimis pabereid (veendumaks, et alkomeeter on töökorras)? Kas ka siis, kui isik on puhund puhta nulli (ehk pole alkoholi tarbinud)?
Seega tuli siit mul kolmas küsimus, kas kodanik võib küsida kalibreerimis dokumenti enne puhumist või pärast?

3) Kas patrullautost pildi tegemine on kuidagi karistatav? Isegi siis, kui konstaablid on patrullautos või patrullauto lähedal?

4) Kui liikluspolitsei teeb juhusliku kontrolli, näiteks dokumentide kontrolli, kas politseil on õigus kinnipeetud auto pagasiruumi ilma kahtlusteta (ehk "niisama") vaadata. Kas kodanikul on õigus keelduda politseile seda näitamast?

Ette tänades!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastame küsimuste järjekorras.

1) Jah on õigus nõuda ja on ka õigus keelduda juhul kui hetkeolukorras lähtuvalt ei ole selle esitamine võimalik.

2) Kalibreerimistunnistust võib küsida. Ka siis, kui olete puhunud puhta nulli, ent miks peaksite sellisel juhul aparaadi töökindluses kahtlema? Kunas küsida, on puhuja otsus, kuid see ei peata siiski puhumistesti läbiviimist.

3) Ei ole karistatav, kuid politseinikule tuleb anda võimalus vältida fotole jäämist või tuleb teha foto nii, et politseinikud ei ole äratuntavad. (Andmekaitseinspektsiooni juhend)

4) Kui pagasiruum palutakse avada põhjendusel "niisama" siis on õigus sellest keelduda.
 

Küsimus: Kas mul on õigus nõuda aja ja kütuse eest kompensatsiooni, kui politsei kutsub mind tunnistama?09.04.2013

Kui mulle saadetakse kiri, et olen oodatud politseisse tunnistama ja pean tänu sellele jätma pooleli oma toimetused. Kes kompenseerib mulle aja ja kütusekulu?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Seda reguleerib Kriminaalmenetluseseadustik

§ 178. Kannatanu, tunnistaja, tõlgi, eksperdi ja spetsialisti kulude hüvitamine

(1) Kannatanule, tunnistajale, koosseisuvälisele tõlgile ning eksperdile ja spetsialistile, kes ei tööta riiklikus ekspertiisiasutuses, hüvitatakse seoses kriminaalmenetlusega tekkinud järgmised kulud:
1) saamata jäänud sissetulek käesoleva paragrahvi lõike 4 järgi;
2) päevaraha;
3) sõidu- ja ööbimiskulud.

(2) Tõlgile, eksperdile ja spetsialistile makstakse kohustuste täitmise eest tasu, välja arvatud juhul, kui nad täitsid oma kohustusi ametialase ülesandena. Eksperdile, spetsialistile ja tõlgile makstav tunnitasu ei või olla väiksem töösuhtes olevale isikule minimaalselt maksta lubatud tunnitasust ega ületada seda rohkem kui 50-kordselt.
[RT I 2010, 8, 35 - jõust. 01.03.2010]

(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 loetletud kulud hüvitatakse ka juhul, kui kohtuistung lükatakse edasi. Tasu ja hüvitist ei maksta isikule, kes edasilükkamise on põhjustanud.

(4) Kannatanule, tunnistajale, tõlgile, eksperdile ja spetsialistile, kellele ei säilitata töökohal palka, hüvitatakse menetleja kutsel ilmumise korral kogu töölt eemalviibitud aja eest tema keskmine palk tööandja tõendi alusel. Kui kannatanu, tunnistaja, tõlk, ekspert või spetsialist ei esita tööandja tõendit, arvutatakse hüvitis töölt eemalviibitud aja eest, lähtudes kehtivast miinimumpalgast.

(5) Vabariigi Valitsus kehtestab oma määrusega:
1) kannatanule, tunnistajale, tõlgile, eksperdile ja spetsialistile makstava tasu suuruse ning maksmise korra;
2) käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud hüvitiste suurused ja maksmise korra;
3) vajaduse korral erisused välisriigis elavale eksperdile, spetsialistile ja tõlgile tasu või hüvitise maksmisel.