Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas äriühingu omanikku ei võetagi töötuna arvele?03.04.2013

Tere.
Selline mure:
Külastasin töötukassa bürood, aga teenindaja ütles, et mul pole õigust ja töötukassa mind töötuna arvele ei võta.
Ma tean, et töötuna ei võeta arvele isikut, kes on juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige ja saab selle eest tasu.
Mina olen firma omanik ja juhatuse liige, aga selle tegevuse eest tasu ei saa.

Kus on õigus?
Ette tänades,

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel ei saa töötuna arvele võtta inimest, kes töötab ja kes on juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige ja saab selle eest tasu.

Kui Te ei saa tasu endale kuuluva firma juhatuse liikmena, siis peaksite töötuna arvelevõtmisel täiendavalt esitama tõendi tasu mittemaksmise kohta. Kui Te ei saa tasu juhatuse liikmena, siis on võimalik Teid töötuna arvele võtta.
Töötuna arvelevõtmise korral olete kohustatud aktiivselt tegelema töö otsimisega: koostama CV, kandideerima sobivatele tööpakkumistele ja pöörduma töötukassasse individuaalsele konsultatsioonile kokkulepitud ajal.
 

Küsimus: Kas Töötukassa maksab koondamishüvitist ka siis, kui leian juba nädala pärast uue töö?03.04.2013

Tere,
Kas mul on õigus saada Töötukassalt koondamishüvitist ka siis, kui leian uue töö näiteks 10 päeva pärast koondamisega töölepingu lõppemist? Arvestades seda, et töötukassa poolt on hüvitise otsust oodata alles ca 5+14 päeva jooksul. Kui enne otsust tööle asuda, kas siis ei maksta üldse?
Kas koondamishüvitis (minu puhul 2 kuud) makstakse välja ühes osas või jagatakse see kuude lõikes, analoogselt töötukindlustushüvitisega?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,

töötukassa kaudu makstakse koondamise kindlustushüvitist tööandja taotluse alusel, kui koondatud inimene on firmas töötanud üle 5 (üle 10) aasta ühe (kahe) kuupalga ulatuses.

Koondatud isik ise ei pea selle hüvitise saamiseks avaldusi kirjutama, ei pea töötuna arvele võtma, võib kohe tööle asuda - hüvitis laekub tema kontole ühe maksena kuu jooksul.
 

Küsimus: Kas on tööõnnetus ja makstakse 100% hüvitist, kui tööajal asutuse territooriumil libastusin?31.03.2013

Tere!
Asutuse kinnisel territooriumil pargivad ka tööliste autod, läksin tööajal 5 minutit enne lõunat autosse, et midagi sealt võtta, libastusin selja peale katuselt kuhjunud paksul jäärandil ning vigastasin selga ja nüüd mõneks ajaks töövõimetu.
Lugupidamisega,

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse § 22 on tööõnnetus töötaja tervisekahjustus, mis toimus tööandja antud tööülesannet täites või muul tema loal tehtaval tööl, tööaja hulka arvataval vaheajal või muul tööandja huvides tegutsemise ajal. Ettevõtte territooriumil libastumise ja tervisekahjustuse saamisel on tegemist tööõnnetusega, sest paratamatult tekib töötajal mitmesugustel põhjustel vajadus liikuda ettevõtte territooriumil kui ka ruumides. Tööandja on kohustatud tagama vastavalt määrusele "Töökohale esitatavate töötervishoiu ja tööohutuse nõuded", ettevõtte territooriumil liiklevate jalakäijate ehk töötajate ohutuse.
Tööõnnetuse uurimise eesmärgiks on välja selgitada tööõnnetuse asjaolud ja põhjused ning kindlaks määrata abinõud samalaadse juhtumi kordumise vältimiseks. Tööõnnetuse korral saate vastavalt ravikindlustusseaduse § 54 lg 1 haigekassalt 100 protsenti hüvitist ühe kalendripäeva eest ühe kalendripäeva keskmisest tulust.

Vastuse koostas hr Priit Siitan.
 

Küsimus: Kas internetis teiste inimeste nimede ja muude andmete kasutamine on keelatud?28.03.2013

Tere!
Facebookis on silma jäänud palju gruppe, kus tegeletakse ostmise-müümise ja muude tehingutega. Olen silmanud neid ning märganud, et paljud gruppide loojad on teinud dokumendid, kuhu saavad grupis olevad isikud postitada andmeid müüjate/ostjate kohta. Kui keegi on kaubas pidanud pettuma, pole olnud rahul või on küsitud rohkem raha/saadud rahaliselt petta, siis lisatakse sinna müüjate isikuandmed (nimed, mõningatel juhtudel pangakontonumbrid, telefonid, aadressid jms info).
Mul tekkis küsimus, kas see kuidagi ebaseaduslik pole tulenevalt isiku- ja andmekaitseseadusest?
Niimoodi üles riputada internetti teiste isikute nimesid/andmeid - peaks olema keelatud?
Juhul kui jah, siis kas on õigust paluda facebooki gruppide loojatel sellised "dokumendid" kustutada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teie tunne ei valeta, kuna tõepoolest ei või keegi avalikustada teise isiku andmeid, kui tal puudub nende eelnev nõusolek. Siin kehtivad teatud erandid näiteks ametiasutuste suhtes, kuid kindlasti ei ole põhjendatud eraisikute poolt andmete levitamine Facebooki kommuunides. Kui inimene märkab seal oma nime, siis on tal õigus pöörduda andmekaitse inspektsiooni või kohtu poole. Inimesed, kes neid kommuune haldavad, peavad arvestama, et neile võidakse selle eest koostada ettekirjutus ning selle eiramisel ka neid rahaliselt trahvida. Eesmärk neil lehtedel võib olla üllas (et kaaskodanikud petistega äri tegema ei hakkaks ja petta ei saaks), kuid kahjuks sellist isetegevust seadused ei soosi. Pealegi, valeteadete juhtumeid on samuti palju ja vaevalt, et taolised kommuunid tahaksid nende eest vastutavad olla.
 

Küsimus: Kas sellest võib mingeid probleeme tekkida, et tööandja viivitas sünnituslehe haigekassasse saatmisega?28.03.2013

Tere, tööandja viivitas sünnituslehe haigekassasse saatmisega, kuna tööandja hooletuse tõttu oli leht vahepeal kaduma läinud, kas sellest oleneb ka midagi, et tööandja oma kohustusi ei täitnud ja 7 päeva jooksul mu sünnituslehte haigekassale ei saatnud vaid kuu aega hiljem?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetusleht tuleb haigekassale esitada hiljemalt 90 kalendripäeva jooksul, alates töövõimetuslehel märgitud töö- või teenistuskohustuste täitmisele asumise päevast. Töövõimetuslehe hilisema esitamise korral keeldub haigekassa hüvitise maksmisest.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui kuu aega sai välismaal töötatud, kuid organiseerijad ei maksa tasu ega vasta telefonile?27.03.2013

Tere,
Soovin nõu.
Minu mees ja tema 2 sõpra (nad on ehitajad) said tööpakkumise Norrasse. Tööpakkuja oli tundmatu Eesti kodanik, kes lubas elamise ja piletikulud ise kanda. Ning saabudes pidi tema paarimees kohe vormistama ametliku töölepingu ja palka lubas kanda ainult arvele. Saabudes nad alustasid tööd ehitusobjektil. Neilt korjati konto andmed, et kuhu palka soovivad saada. Ja kõik. Aeg läks, kuid lepingut ega palka nad ei saanud. Möödus kuu, objekt sai otsa. Et mõtetult ilma tööta ja rahata seal edasi passida. Neile osteti Eestisse piletid ja lubati maksta juba Eestis, kuna raha olevat natuke hilinemas. Sellest, kui nad tagasi tulid, on möödas juba kuu aega ja tööpakkuja numbritele keegi ei vasta enam. Kuid telefonid on sisselülitatud ja vahel ka kinni. Nendest tööpakkujatest on ainult teada kaks eesnime ja kaks tel. numbrit. Ja hiljem selgus, et mõlemad nad on varem kriminaalkorras karistatud.
Mida oleks võimalik ette võtta nende inimeste suhtes, et palk kätte saada kasvõi? Soovitage palun mida oleks mõistlik ette võtta.
Ette tänades,

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Soovitan kõigepealt proovida pöörduda tööinspektsiooni poole ja esitada avaldus töövaidluskomisjonile, konsulteerides eelnevalt tööinspektsiooni juristiga. Lähemalt sellest võite lugeda tööinspektsiooni lehelt www.ti.ee .
Politseile võite samuti esitada avalduse, kui otsustate seda teha, siis lisage avaldusele Teil olemasolevad dokumentaalsed tõendid. Tuginedes avalduses toodud andmetele politsei otsustab, kas on alust menetluse alustamiseks või mitte.
 

Küsimus: Mida pean tegema kui minult nõutakse SMS-laenu tagasi maksmist, kuid ma ei ole sellist laenu võtnud?26.03.2013

Tere,
Tahaksin nõu küsida, kas peaksin pöörduma politseisse? Selline asi, et minult nõutakse sms laenu maksmist mida ma ei ole tegelikult võtnud ja oma arvel pole ka näinud. Ometi nad väidavad, et olen isegi natuke tagasi maksnud, kuid ma tõesti ei tea asjast midagi. Siis, kui ma neile helistasin, ei anta mulle selgeid vastuseid, vaid öeldakse, et võtke ühendust inkassofirmaga, ehk nemad oskavad teid rohkem aidata. Kui nad väidavad, et olen laenu võtnud, aga mingit korralikku infot ei saa, öeldi ainult, et makske ära.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui Teilt nõutakse laenu tagasimaksmist, mida Teie ei ole võtnud, võimalik, et Teie suhtes on toime pandud õigusrikkumine. Võite selle kohta esitada avalduse politseile.
Avalduse võib esitada lähimasse politseijaoskonda või elektrooniliselt prefektuuri üldmeilile. (http://politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot)
 

Küsimus: Kas koondades on minu rahaline toetus töötukassa poolt suurem, kui ise lahkumisel?26.03.2013

Tere, minu tööleping lõpeb nädala pärast koondamisega. Olen firmas töötanud poolteist aastat ning õpin täiskoormusega päevases õppes. Kas koondamine mõjutab, minu igakuist saadavat toetust? Ehk kas koondades on minu rahaline toetus töötukassa poolt suurem, kui ise lahkumisel?
Ette tänades

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere!

Töötuna arveloleval isikul võib olenevalt töösuhte lõppemise põhjusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele.

Omal soovil töösuhte lõppemise järel töötuna arvelevõtmisel on õigus töötutoetusele, mille päevamäär 2013.aastal on 3,28 eurot.

Kui töösuhe lõpeb koondamisega ja kui on olemas vajalik kindlustusstaaž (12 kuud), siis on võimalik töötuna taotleda töötuskindlustushüvitist. Töötuskindlustushüvitise suurus esimesel 100-l päeval on 50% ja alates 101-st päevast kuni määratud perioodi lõpuni 40% kindlustatu keskmisest ühe kalendripäeva töötasust.
Rohkem infot töötuskindlustushüvitise kohta leiate töötukassa kodulehelt: http://www.tootukassa.ee/index.php?id=11245
 

Küsimus: Kas luulusalvei (Salvia divinorum) kasvatamine ja tarbimine on Eestis keelatud?25.03.2013

Tere,

Sooviksin teada kas Salvia Divinorumi kasvatamine ja tarbimine on Eestis keelatud?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sotsiaalministri 18. mai 2005. a määruse nr 73
«Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete meditsiinilisel ja teaduslikul eesmärgil käitlemise ning sellealase arvestuse ja aruandluse tingimused ja kord ning narkootiliste ja psühhotroopsete ainete nimekirjad»
lisa 1 alusel ei ole salvia divinorum sellesse nimekirja kantud. Seega ei ole tegemist keelatud ainega.
 

Küsimus: Miks rikutakse minu õigusi, kui trahviotsus on edasi kaevatud, kuid märkus tehtud trahvi kohta on liiklusregistris üleval?25.03.2013

Tervist,

On siis selline lugu, et politsei määras lubadeta sõitmise eest trahvi. Otsus vormistati ühe kuu jooksul, edasi kaebamiseks oli tähtaeg kaks nädalat. Trahvi peale esitati kaebus õigeaegselt ning politsei ja ka kohus kinnitavad, et otsus on edasi kaevatud (istungit pole toimunud ja otsust pole tehtud). Ark-s teooria eksami aega kirja pannes ütleb ark teenindaja, et ei saa aega kinni panna, sest karistus on all. Karistust tegelikult ju ei saa põhimõtteliselt olla, sest kohtuotsust selle kohta pole (ühtegi teist tegu pole, register puhas). Politsei väidab, et nemad midagi muuta ei saa, sama ütleb ka kohus. Kuid õigusi ikkagi rikutakse.

Küsimus seisneb siis selles, et miks ja kuidas saab rikkuda antud süsteem süütuse presumptsiooni?
Ning teine küsimus, et kes siis sellekohase liialt vara sisse kantud märkuse ära saab kustutada?
Kolmandaks, kes vastutab selle eest, et praegu ebaseaduslikult piiratakse isiku eneseteostamisvabadust riikliku institutsiooni poolt?

Olen tänulik vastuse eest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kuna politsei ei tegele Karistusregistri pidamisega, vaid vastavalt Karistusregistriseaduse § 4 -le on selleks Justiitsministeerium, siis peate oma küsimuse suunama neile.

§ 4. Registri vastutav ja volitatud töötleja

Registri vastutav töötleja on Justiitsministeerium ning registri volitatud töötleja Registrite ja Infosüsteemide Keskus (edaspidi keskus).