Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas lubadeta isik võib autot omada, politsei käitumisest jäi mulje, et nagu ei tohiks?18.11.2013

Pole veel lube kätte saanud, aga auto sai ära ostetud. Mu parkivale autole sõideti otsa. Kohale sai kutsutud politsei ja mulle jäi mulje, nagu et ma ei või autot omada, sain omajagu pähe. Ja takkalõppu öeldi ka veel, et auto on nüüd punases nimekirjas, et iga kord kui patrull näeb, võetakse rajalt maha.
Tahaks teada, kas see vastab tõele, kas politsei patrull saab panna nii auto punasesse nimekirja?
Autot kasutab vahel sõber ja endal ka kohe kohe load käes. Väga tüütu oleks, kui igapäev politsei patrull kinni peab.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Auto omamine ei ole keelatud ka siis, kui isikul ei ole juhiluba. Keelatud on ainult auto juhtimine ilma vastava kategooria mootorsõiduki juhtimisõiguseta. Mingit "punast nimekirja" ei eksisteeri. Autole jääb märge külge siis, kui seda on juhtinud juhtimõisõiguseta isik, kes on juhtimiselt tabatud.
 

Küsimus: Kas politsei saab väljastada uue relvaloa teise aadressiga?18.11.2013

Tere
Kui relvaluba on mingil põhjusel politseisse hoiule võetud ja hiljem tekib küsimus, et kas see on seesama relvaluba, kas politseil on kuidagi võimalik hoiulevõetud relvaloa asemel välja printida teine relvaluba, kus pilt ja kõik andmed on samad ainult relvade asukoha aadressi on muudetud. Asi selles, et mäletan aadressi, mis kirjutasin avaldusele kui relvaluba taotlesin, kuid ei mäleta aadressi, mis oli väljastatud relvaloa peal. Siis sattus relvaluba politseisse ja praeguseks on relvade asukoha aadress seal teine kui relvaloa väljastamise avaldusel.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Relvade hoiukoha aadressist tuleks lubadeametnikke lihtsalt teavitada.
 

Küsimus: Kui kaua on õigus hoida riigi teataja lehel üleval kohtulahendeid, kas eluaeg? 13.11.2013

Tere
Mul on küsimus, et kui kaua on õigus hoida antud (riigi) portaalil avalikult kohtulahendeid üleval? Kas eluaeg?

Kõik kohtulahendid on kättesaadaval siin: https://www.riigiteataja.ee/kohtuteave/maa_ringkonna_kohtulahendid/main.html

Antud saiti pean siis silmas.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kuna kohtulahendite andmekogu vastutav töötleja on Justiitsministeerium, siis soovitan lugeda infot kohtulahendite avalikustamise kohta siin - http://www.just.ee/1527

Ja kohtulahendites avalikustatud andmete kohta siin - https://www.aki.ee/et/kas-kohtulahendist-saab-oma-nime-eemaldada
 

Küsimus: Kas aasta hiljem tööõnnetuse vigastuse tõttu uuesti operatsioonile minekul hüvitatakse haiguslehega 100%?13.11.2013

Novembris 2012 oli tööõnnetus ja tagajärjeks luumurd (õnnetus on nõuetekohaselt vormistatud). Tehti operatsioon ja pandi metall sisse. Olin haiguslehel 100%. Nüüd aasta hiljem lähen uuesti operatsioonile, et metall välja võtta. Kas mul on õigust saada uuesti haigusleht 100%? (tööandja väidab, et ei ole - kuigi mina leian, et tegu on põhjusliku seosega).

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui Teile on väljastatud töövõimetusleht põhjusega "Tööõnnetuse tagajärjel tekkinud tüsistus/haigestumine", on Teil õigus hüvitisele määras 100%. Haigekassa maksab hüvitist alates haigestumise 2.päevast.

Parimat soovides

Ülvi Rebane
vanemklienditeenindaja
 

Küsimus: Kui jäin haiguslehele enne kui tööandja mu Haigekassas registreeris, kas nüüd ei saagi haigushüvitist?11.11.2013

Minu ja tööandja vahel sõlmiti leping 1.10.13. Mul veel vanas kohast kehtis ravikindlustus kuni 2.11.13. Ja nüüd olen ma juba 3 nädalat olnud haiguslehel. Minu tööandja aga teatas minu tööl olekust Haigekassasse alles 8.11.13. Kas ma nüüd ei saagi haigushüvitist haigekassest?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui tööandja on jätnud ravikindlustuse tekkimiseks vajalikud dokumendid esitamata, ei maksa haigekassa töövõimetuslehtede alusel hüvitist. Vastavalt ravikindlustuse seadusele peab sellisel juhul töövõimetuslehe hüvitama tööandja.

Parimat soovides

Ülvi Rebane
vanemklienditeenindaja
 

Küsimus: Kas oman õigust töötuskindlustushüvitisele, kui minust sõltumatul põhjusel pole võimalik tööl käia?11.11.2013

Töötan kodukohast 15 kilomeetri kaugusel. Tööl käin ühistranspordiga (liinibussiga). Sellest kuust suleti bussiliin, millega sain töölt koju. Nüüd polegi enam võimalik kuidagi koju saada, jalgsi käimiseks ka maa pikk. Kui lõpetan töösuhte, kas saan siis taotleda töötuskindlustushüvitist? Kuidas peaksin tööandjale lahkumisavalduse sõnastama? Olen sellel kohal töötanud kolm aastat.
Aitäh!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseajal töösuhte lõppemine, tähtaja möödumine).

Töötuskindluse seaduse (TKindlS) § 6 lõikes 2 on loetletud töösuhte lõppemise alused, mille puhul ei ole õigust töötuskindlustushüvitisele:
1) töölepingu ülesütlemisel töötaja algatusel või teenistussuhte lõpetamisel avaliku teenistuja algatusel, välja arvatud töösuhte lõpetamisel töölepingu seaduse § 37 lõikes 5, § 91 lõikes 2 ja § 107 lõikes 2 nimetatud alustel;
2) töölepingu seaduse § 88 lõike 1 punktides 3–8 nimetatud põhjusel või teenistuskohustuste rikkumise, usalduse kaotamise või vääritu teo tõttu;
3) poolte kokkuleppel.

Kui inimene võtab töötuna arvele ja ta on saanud töötasu vähemalt 12 kuul, siis on tal õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui töösuhe lõpeb tööandja algatusel, kuid hüvitisele ei teki õigust, kui töösuhe lõpeb omal soovil või poolte kokkuleppel.

Teie küsimuses nimetatud ühiskondliku transpordi muudatused ei mahu põhjuste hulka, mille puhul tööandja oleks sunnitud Teiega töösuhet lõpetama, seega võiksite töölt koju jõudmise probleemist tööandjaga rääkida (või kohaliku omavalitsusega) ehk leiate koos mõne hea lahenduse nii, et ei peaks töösuhet lõpetama.
 

Küsimus: Kas mul on õigus hambaarstilt saada röntgenülesvõtted, et ravida teise hambaarsti juures?11.11.2013

Käisin hambaarsti juures, kes tegi mulle põhjaliku analüüsi hammaste olukorra kohta. See sisaldas mitmeid röntgenpilte. Kõik see läks maksma üle 100 euro (!). Kuna see hambaarst ongi vist kallimate killast, siis ei ole mul majanduslikult võimalik oma hambaid tema juures parandada. Kas mul on õigus saada need röntgenülesvõtted tema käest endale, et otsida mõni soodsam hambaarst, kus ravi jätkata? Kui küsisin, siis mulle neid ei antud.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kinnitame Teile, et patsiendil on õigus saada tervishoiuteenuse osutajalt koopiat või väljavõtet röntgeniülesvõttest.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kas tööohutus/töökaitse spetsialist oleks pidanud ka töötajatega vestlema, et töötingimustest aru saada?08.11.2013

Tere
Pöördun jälle Teie poole.
Eelmine küsimus-vastus
http://www.vastused.ee/loe/sotsiaalne-turvalisus/tootervishoid-ja-tooohutus/5297/kuidas-lahendada-tool-tervisele.html

Täna, 08.11.2013 võin öelda, et olukord on sama. Meil käis kohal küll tööohutus/töökaitse spetsialist. Kasu sellest aga ei olnud, kuna ta käis aprillis, kui oli üsna soe. Lisaks oli tema tulek ette teada. Kas nii on üldse õige? Siis ei näe kunagi täit tõde. Kummaline oli ka see, et see daam vestles vaid tööandjaga ja mina talle oma talvist muret kurta ei saanud. Jah, ma nüüd plaaningi töölepingu erakorralist ülesütlemist, kuna olin jaanuaris kopsupõletikus selle külmetamise tagajärjel. Aga see ei lahenda veel olukorda, järgmine töötaja on samas olukorras.

Lisaks huvitab mind ka see, kas mul on võimalik midagi ette võtta selles osas, et töö on kahjustanud minu tervist. Peale selle kopsupõletiku põdemist, on bronh ja kops nii nõrk, et köha on väga kerge tulema. Ometi ei põdenud ma enne seda talvist haigust kunagi külmetushaigusi ja köha ja nohu olid mulle tundmatud asjad.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Tööinspektoril on õigus tööandjat ette teavitada enda tulekust.

Tervisekahjustuse korral peaksite kõigepealt pöörduma töötervishoiuarsti poole, kes teeb selgeks, kas tegemist on kutsehaigusega. Töötervishoiuarsti poolt pandud kutsehaiguse diagnoos tähendab seda, et töötervishoiuarst on välja selgitanud ja leidnud seosed töökeskkonnaohutegurite mõjude ja terviseprobleemide vahel. Kutsehaiguse tuvastamise järel on töötajal ametlikule uurimisele ja lõppjäreldustele tuginedes õigus nõuda töötervishoiu ja tööohutuse seadusele tuginedes tööandjalt töötaja tervisele tekitatud kahju hüvitamist. Vastavalt Võlaõigusseadusele on kahju hüvitamise nõudeaeg 5 aastat tekkinud kahju tuvastamise hetkest.

Parimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas 6 aastat tagasi menetlemata jäänud kallaletungi on veel võimalik kohtusse kaevata?08.11.2013

Kui politseinikud on ära visanud minu kirjutatud avalduse kallaletungi kohta, et oma sugulast kaitsta ja kui mul on ka tõend selle kohta, et alguses saadeti kiri - avalduse mittepiisaval alusel menetlust ei alustata ning hiljem saadetud kirjana, et minu poolt kirjutatud avaldust nad pole kunagi saanud/näinud. Sellest on möödas nüüd kuus aastat ja küsimus, et kas siis ei saa enam seda asja üles võtta ja kohtusse minna, selle asjaga, on see liiga hilja?
See asi lihtsalt ei anna rahu hinges...

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kriminaalasjad aeguvad 5 aastaga. Kui antud juhtum ei lõppenud surmaga, on see tänaseks aegunud. Distsiplinaarmenetlusi alustatakse politseinike suhtes, kes on jätnud oma töökohustused täitmata või neid valesti täitnud. Avaldusele vastati, seega menetleja võttis otsuse vastu ja täitis tööülesande. Kui Te sellega rahul ei olnud, siis teatises pidi olema viide edasikaebamise tähtajale. See on möödas. Avalduse kaotamine on dokumentidega seotud lohakus, sellest võite politsei sisekontrollile teada anda. Nemad võtavad juba seisukoha, kas ametniku distsiplinaarkorras karistamine on antud juhul vajalik. Dokumendi säilitamise kohustust ei saa eirata.
 

Küsimus: Kas 18-aastane õpilane võib endale ise puudumistõendeid kirjutada?08.11.2013

Tere, sooviksin teada saada, kas 18-aastane õpilane võib endale ise puudumistõendeid kirjutada?
Eesti riigi seaduse järgi.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Põhikooli- ja gümnaasiumiseaduse paragrahv 36 järgi teavitab koolikohustusliku lapse puudumisest kooli lapsevanem. Koolikohustuslik õpilane on kuni 17-aastane või põhiharidust omandav õpilane. Muudel juhtudel on seadus jätnud koolidele vabad käed oma kodukorras sätestada neid tingimusi, mis kehtivad 18-aastastele (aluseks sama seaduse paragrahv 35). Tean juhtumit, kus lapsevanem ei soovinud, et tema laps gümnaasiumi läheb, kuid kuna laps nagunii enam kodus ei elanud, tegi õpilane kokkuleppe kooliga. Kui 18-aastane on võtnud endale kohustuse haridust omandada, kuid hakkab põhjuseta puuduma ja ei täida seega oma kohustusi, siis ei saa kool talle kvaliteetset teenust enam pakkuda ja seega lähevad kooli ja õpilase teed lahku.