Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas politsei kontrollib juhilubade ja ülevaatuse olemasolu maanteeameti (mnt.ee) lehelt?04.12.2013

Kas politsei kontrollib juhilubade ja ülevaatuse olemasolu maanteeameti (mnt.ee) lehelt või on see nähtav kusagilt teisest andmebaasist?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Tehes päringu sõiduki kohta, saab politseinik vastused mitmetest erinevatest andmekogudest. Politsei andmebaasid on seotud ka liiklusregistriga. Näiteks on võimalik selgitada, kas sõiduk on ärandatud (politsei andmebaas) või kas sõidukil on tehtud ülevaatus (liiklusregister) või kas on olemas liikluskindlustus (liikluskindlustuse register).
 

Küsimus: Kuidas käib Venemaalt inimese küllakutsumise protseduur?04.12.2013

Tervist,
Kuidas käib Venemaalt küllakutsumise protseduur reaalses elus, kaua see asjaajamine käib ja kui pikaks ajaks viisa antakse?
Kas inimene saab sealt ka omal käel viisat taotleda, näiteks ilma reisibüroo vahenduseta, soovib lihtsalt Eestisse reisida ja kas sellisel juhul on viisa saamine Eestisse võimalik.
lugupidamisega

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Infot viisa taotlemise ja viisataotluse menetlemise kohta leiate Välisministeeriumi lehelt: http://www.vm.ee/?q=node/4897
 

Küsimus: Kas tähtajalise töölepingu lõppedes on õigus saada töötuskindlustushüvitist?28.11.2013

Minu tähtajaline tööleping on sõnastatud nii: leping on sõlmitud tähtajaliselt kuni asendatava töötaja lapsehoolduspuhkuselt naasmiseni (ilma kindla kuupäevata). Juhul kui minu tööstaaž tööandja juures kujuneb näiteks 6-12 kuud, kas siis on mul õigus saada töötukassalt töötuskindlustushüvitist?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul (ei pea olema sama tööandja juures);
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, asutuse likvideerimine, katseajal töösuhte lõppemine, tähtaja möödumine).

Üks kuu kindlustusstaaži arvestatakse kindlustatule iga kalendrikuu eest, mil talle maksti töötasu, millelt maksti töötuskindlustusmaksed.
 

Küsimus: Kas on mõtet esitada politseile avaldus koolis asetleidnud peksmise kohta?27.11.2013

Kas on mõtet esitada politseile avaldus koolis asetleidnud peksmise kohta (11-12 aastased poisid) kui ohvril ei ole nähtavaid vigastusi? On olemas tunnistajad.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Avalduse esitamine on õige mõte. Tõendite pärast ei pea muretsema kannatanu, politsei ülesanne on tõendite kogumine. Tunnistajate ülekuulamised sobivad selleks suurepäraselt. Kõhu piirkonda lüües üldjuhul sinikaid ei tekigi, kuid piisab sellest, kui kannatanu ütleb, et tal oli valus, ning ongi tegemist süüteoga. Kindlasti tuleks juhtunust teavitada ka kooli, kui seda veel ei ole tehtud.
 

Küsimus: Kuidas saada kiiruse ületamise trahvi asemel üldkasulikku tööd?27.11.2013

Ületasin kiirust, sain väärteo protokolli ja tõenäoliselt on oodata paarisaja eurost trahvi. Kuna trahvi maksmine käib ilmselgelt üle jõu, mõtlesin, et ehk saaks teha trahvi asemel üldkasulikku tööd. Oleks vaja teada, mida peab tegema selle jaoks. Kas üldkasulikku tööd peaks taotlema vastulauses protokollile, et politsei määrab ÜKT? Või peab ära ootama politsei otsuse ja seejärel selle edasi kaebama ja kohtult üldkasulikku tööd taotlema, et kohus määraks ÜKT?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Seadus ei näe ette rahatrahvi asendamist üldkasuliku tööga. Kui arvate, et Teil ei ole võimalik korraga kogu trahvisummat ära maksta, siis võite 15 päeva jooksul väärteoprotokolli kättesaamisest esitada taotluse määratava rahatrahvi ositi tasumise võimaldamiseks. Kui otsus on tehtud ja menetlusosaline ei ole nõus kohtuvälise menetleja otsusega, on menetlusosalisel õigus esitada maakohtule kaebus otsuse peale 15 päeva jooksul alates päevast, mil kohtuvälise menetleja otsus on kättesaadav.
Üldkasulikku tööd saab määrata ainult kohus ja seda kahes olukorras. Kui inimene on toime pannud väärteo, mille karistuseks määratakse arest, siis on kohtunikul võimalik inimese nõusolekul see üldkasuliku tööga asendada. Teine olukord on selline, kus inimesele on määratud rahatrahv, see on tasumata ning kohtutäitur leiab, et inimesel ei ole vara, millele sissenõuet pöörata. Sellisel juhul annab täitur sellest politseile teada ning politsei teeb kohtule taotluse trahvi asendamiseks üldkasuliku tööga.
 

Küsimus: Kuidas ma saaks kinnitust, et kas mu trahvi summa ülekanne on õnnestunud ja sellega kõik korras?21.11.2013

Tervist,
Ületasin ma aasta tagasi mopeediga sõites kiirust, sain trahvi ja maksin ka selle hiljem ära. Kuna viite kood oli suhteliselt kulunud ja raskesti välja loetav, ei ole ma enam eriti kindel, kas see makse sai ikka korralikult sooritatud. Niisiis, ma tahaks teada, kus kohast ma saaks kinnitust, et kas mu trahv on makstud ja kas see ka aegunud on?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Võite teha politseisse ametliku teabepäringu, kuhu lisate väärteoasja numbri või otsuse numbri koos küsimusega, et kas selle rikkumise eest määratud trahvisumma on jõudnud kohale. Lisada võite ka küsimuse, et millal trahv laekus st siis sellest hetkest alates aasta pärast trahv ei ole enam kehtiv.

Kui aasta on möödunud, siis tegelikult peaks selle aja jooksul olema Teiega ühendust võtnud ka kohtutäitur juhul, kui makse läbi ei läinud ja politsei trahvi täitemenetlusse suunas. Kui vastavat kirja ei ole tulnud, siis suure tõenäosusega makse siiski õnnestus.
 

Küsimus: Kas kuriteost teavitamiseks ja avalduse esitamiseks on mingi tähtaeg?21.11.2013

Tahan teada, et kui tahan teha politseile avalduse kallaletungi kohta, kas selle jaoks on mingi teatud tähtaeg kui kaua on seda võimalik teha alates kallatungist? Või on seda võimalik igavesti teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuritegu on võimalik menetleda alates selle toimepanemise hetkest 5 aasta jooksul. Pole kohustuslikku tähtaega, millal tuleb politseisse pöörduda, kuid on selge, et mida hiljem pöördute, seda suurem on tõenäosus, et tunnistajad ei mäleta enam juhtunut täpselt ja asitõendid on hävinud. Eriti, kui me räägime füüsilisest kallaletungist. Sellel juhul tuleks minna esimesel võimalusel (kohe pärast rünnakut) traumapunkti ja lasta vigastused fikseerida. 3 päeva hiljem võibolla ka veel midagi on näha, kuid kui Te pöördute sinna kuu või aasta aega hiljem, ei pruugi arstid mingeid vigastusi enam täheldada.
 

Küsimus: Kas tasulise operatsiooni korral on haigusleht ikka tavaline?20.11.2013

Tulemas operatsioon, valisin tasulise teenuse, kuna järjekorrad pikad. Küsimus, kas haigusleht on tavaline? St et arst kirjutab välja, esitan tööandjale ja saan raha? Või ei maksta üldse?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Arst väljastab Teile vajadusel töövõimetuslehe, mille Te esitate oma tööandjale ja tööandja haigekassasse. Ajutise töövõimetusehüvitist makstakse isikutele, kellel on tööandja kaudu kehtiv ravikindlustus.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetialist
 

Küsimus: Kas töötul rasedal on ka ravikindlustus?20.11.2013

Tere
Olen olnud töötu töötukassas üle kuue kuu ja nüüd ootan ka last. Küsimus selline, et kui ma töötukassast arvelt maha võtan, kas mul ka siis on ravikindlustus, kui jah siis kui kaua? Kui ei, siis kas peaksin edasi olema töötukassa nimekirjas?
Ette tänades

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kindlustuskaitse taotlemiseks rasedana esitage isikut tõendav dokument ja arsti või ämmaemanda poolt väljastatud tõend raseduse tuvastamise kohta haigekassa klienditeenindusbüroosse.

Kindlustuskaitse tekib ravikindlustuse andmekogusse kande tegemisest. Haigekassal on õigus teha kanne viie kalendripäeva jooksul pärast nõuetekohaselt vormistatud dokumentide haigekassasse saabumist.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum?19.11.2013

Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum? Tänapäeva nutitelefonidel on sellised võimalused olemas ja see oleks kasulik olukorras, kus ei taheta kurjategija tähelepanu äratada. Vahel oleks vaja nt. saata kiirelt foto kurjategijast (multimeediasõnum).

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Hetkel pakub vaid 112 sõnumi saatmise võimalust ja selleks tuleks end eelnevalt nende süsteemis registreerida. Samas, kui näiteks elu on ohus, siis ma usun, et õige info suudetakse õigesse kohta suunata. Kahjuks tekib viivitus (saatmine, kohalejõudmine, lugemine, õige politsei adressaadi otsimine..), seega hädaolukorras on mõistlikum siiski teha politseisse tühi kõne st Te valite numbri, kuid ei räägi ja lasete 110 töötajal kuulata, mis toimub. Kui nad mõistavad, et kellegi elu võib olla ohus, tehakse positsioneerimine ning Teile tullakse appi. Kõnedele, kus midagi ei räägita, pigem reageeritakse, sest selline tüüpiline tühikõne on näiteks perevägivalljuhtumite korral ja seal on vaja politseil sekkuda.