Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas alaealine võib rolleriga sõita ilma lubateta?07.11.2013

Kas 15-aastaselt võib rolleriga sõita, kui on rattajuhiload ja roller on alla või siis 50cc.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ei või, kuna rolleriga sõitmiseks vajavad vastavat juhtimisõigust kõik, kes on sündinud hiljem kui 1993.a. Antud roller on seaduse järgi mopeed ja seega alaealisel juhil peab olema AMkateegooria, jalgrattalubadest ei piisa.
 

Küsimus: Kus oleks võimalik näha meditsiiniteenuste hinnaerinevus kindlustatud ja kindlustamata patsiendile?05.11.2013

Kas kuskilt saab näha hinnakirja, mille põhjal oleks näha meditsiiniteenuste hinnaerinevus kindlustatud ja kindlustamata patsiendile?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kindlustatud isikule osutatud tervishoiuteenuse eest tasu maksmise kohustuse ülevõtmisel Eesti Haigekassa poolt, lähtutakse Eesti Haigekassa tervishoiuteenuste loetelust (https://www.riigiteataja.ee/akt/123022013001).

Kui inimesel ei ole ravikindlustust, tuleb tal tervishoiuteenuste eest maksta ise ning sellisel juhul määrab teenuste hinnakirja raviasutus. Seega peaks hindu küsima konkreetselt raviasutuselt.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Mis aja jooksul alates avalduse esitamisest võetakse ühenduse kahtlusalusega?05.11.2013

Sooviks teada, kui on esitatud avaldus, siis mis ajajooksul võetakse kahtlusalusega ühendust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Seadusega ei ole kindlaks määratud aega, millal tuleb kahtlusalusega ühendust võtta. Selleks hetkeks, kui seda tehakse, peab olema lõpetatud kõikide võimalike tõendite kogumine. Küll aga on teatud kuriteoliikide korral ette antud juhis, kui pika aja jooksul peaks üks juhtum lahendatud olema. Näiteks, kui me räägime rasketest süütegudest alaealiste vastu, siis peetakse mõistlikuks 2 kuud, seega viimane aeg kahtlusalust üle kuulata on veidi enne tähtaja saabumist.
 

Küsimus: Kas politsei võib ilma autojuhi nõusolekuta siseneda autosse (rekka)?04.11.2013

Tere! On olnud situatsioon, kus peetakse sõiduk kinni tavalise kontrollimise käigus, politsei siseneb autosse (rekka), et kontrollida dokumente ning töö- ja puhkeaega. kas mul on õigus keelduda, kui politsei ütleb mulle, et ma liiguks juhi koha pealt kõrvale, et ta saaks enda poriste jalgadega minu autosse siseneda ja siis seal omavolitsemist korraldada? Kas mul on õigus autos filmida politsei tegemisi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Juhi töö- ja puhekaja kontrollimine ei kuulu omavoli alla. Tegemist on Politsei- ja Piirivalveametile seadusega pandud ülesandega. Seega kui see sisenemine on vajalik töö ja puhkeaja kontrollimiseks, siis ei ole Teil õigust sellest keelduda. Aga Teil on alati õigus paluda ametnikul võimaluse korral eelnevalt tallad puhtaks teha või paluda oodata seni, kuni panete põrandale ajalehe vms, et ametnik ei määriks saabastega salongi põrandat.

Politseinike tegevuse filmimine ei ole keelatud. Sellest tuleb eelnevalt teavitada ning salvestisega ümberkäimisel tuleb juhinduda isikuandmete kaitse seaduse nõuetest, ehk siis seda videot Youtube laadida teise osapoole nõusolekuta ei või. Kui leiate, et teie õigusi on rikutud, siis võib videot kasutada tõendina kas politsei Sisekontrollibüroo poole pöördumisel või kohtus. Soovitan eelnevalt ka tutvuda asjakohase juhendiga: https://www.aki.ee/sites/www.aki.ee/files/elfinder/article_files/kaamerate%20juhis%20l%C3%B5plik.rtf
 

Küsimus: Kas oma maal võib tulirelvaga laskmist harjutada?04.11.2013

Tere!
Mul on tulirelva kasutamise kohta 2 küsimust.
Kuna tulirelva võib kasutada enese ja vara kaitseks, ületamata hädakaitse piire, siis kas on õigustatud relva kasutamine indiviidina terve kamba purjus kodanike vastu, kes on minust ilmselgelt tugevamad? Antud juhul mõistan, et ründaja relvad (rusikad) ei ole minu relvaga (tulirelv) võrdsed, seega võiks oletada, et tegu oleks õigusvastane. Aga ometigi kui inimesi on mitu, on nad suutelised tekitama ründe korral eluohtlikke vigastusi. Antud olukord on suhteliselt tavaline liikudes öösiti jalgsi väikestes linnades või külades läbi pargi või muu sarnase koha.

Teine küsimus tuleneb sellest, et pole leidnud konkreetset või isegi ligilähedast vastust relvaseadusest küsimusele, kas oma maal võib tulirelvaga laskmist harjutada? Silmas pean enese ja vara kaitsmiseks mõeldud relva. Arusaadav on, et linnas on selline tegevus välistatud avaliku korra rikkumise ja teiste inimeste ohtu seadmise tõttu. Aga kui tegevus toimuks maakohas, kus lähedal ei ela teisi inimesi ja lähimate naabrite vigastamine või isegi häirimine on välistatud?

Ette tänades!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Hädakaitse piiri ja selle ületamist analüüsida fiktsiooni põhjal on üsna keeruline. Teie kaasuse puhul on küsimus seltskonna joobeastmes. Samuti selles, kas olukorda oleks saanud lahendada muul viisil - näiteks põgenedes. Lisaks on väga oluline, et tõrjuti vahetut ohtu - ehk siis isikud kas juba ründasid või oleksid koheselt rünnanud Teid. Ehk siis lihtsalt ähvardava seltskonna suhtes tulirelva kaustamine on pigem hädakaitse piiride ületamine kui enesekaitse.

Omal maal harjutamiseks tuleb järgida Relvaseaduses sätestatut:
§ 84. Lasketiir ja laskepaik

(1) Lasketiir on käesoleva seaduse mõistes laskevõistlusteks või -harjutusteks alaliselt kasutatav ehitis, ruum või territoorium.

(2) Laskepaik on koht, mis sobib või on kohandatud laskevõistluste või -harjutuste ajutiseks korraldamiseks.

(3) Lasketiiru või laskepaiga rajamiseks peab olema selle kohaliku omavalitsuse kirjalik nõusolek, kelle territooriumile see tahetakse rajada.

(4) Lasketiir või laskepaik peab asetsema, olema rajatud ja seadistatud selliselt, et selle kasutamisel on tagatud lasketiiru või laskepaiga kasutajate ja ümbruse ohutus ning välistatud kõrvaliste inimeste ja loomade pääs laskmispiirkonda.

(5) Lasketiir ja laskepaik, kus korraldatakse spordivõistlusi, peab olema ehitatud ja varustatud vastava rahvusvaheliselt tunnustatud spordiorganisatsiooni nõuete kohaselt.

(6) Lasketiirus ja laskepaigas peavad nähtavale kohale olema välja pandud ohutusnõuded, sisekorraeeskiri ning laskmise eest vastutava isiku nimi.

(7) Lasketiiru ja laskepaiga ning laskevõistluse ja treeninglaskmise ohutusnõuded kehtestab siseminister määrusega.

(8) Käesoleva paragrahvi mõisted ja nõuded ei laiene kaitseväe ja Kaitseliidu lasketiirule.

Nimetatud määruse leiate siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/920908
 

Küsimus: Kuhu peab kaebama, kui ei ole nõus politsei karistusega?04.11.2013

Tere
Kui ei olda rahul politsei karistuse peale, kas avaldus tuleb esitada halduskohtule või maakohtule. Tegemist relvaseaduse rikkumise karistusega, mis tundub fabritseeritud olevat.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas politsei peab kohale tulema, kui mu autot on huligaansel viisl kahjustatud?04.11.2013

Tere!
On olnud kahjuks politsei Lõuna prefektuuri juhtimiskeskusega natsa halvad kogemused.
Helistasin septembris, et sooviks avariigruppi enda maja juurde, kuna mu autot oldi rüüstatud ja tekitatud märkimisväärne kahju, juhtus nii, et reaalselt oli võtmetega joonistatud mu auto kapott täis, et asja ära fikseeriks ja saaks loa minna nõudma kaamera salvestusi enda maja ühistult, keeldus dispetšer avariigrupi autot kohale saatmast.
Nüüd hiljuti oli kuritarvitatud uuesti mu autot objektina, kuhu täpsust lüüa jalaga ja samuti öeldi mulle vastuseks, et tehke pildid ja minge ajage nagu ise asja edasi, nemad kohale ei tule.
Kuidas edasi käituda?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tere. On kaks võimalust, mida saate teha.

1. Tehke oma autost ja selle kõikidest külgedest sellel sündmuskohal pildid ja kirjutage avaldus politseisse seoses vara kahjustamisega. Pildid lisage juurde.

2. Istuge autosse ja sõitke koos sellega politseijaoskonna juurde, kus saab pildid teha valves olev politseinik. Seal saate ka kohapeal avalduse teha.

Avariigruppi ei saadeta kohale, kuna tegemist ei ole avariiga. Kohale ei ole mõtet saata ka kriminaliste, kes autolt jälgesid võtaksid, sest arvestades praegust ilma, siis pole sealt suurt midagi leida. Jah, võite soovida ka patrulli kohale tulemist, kes saab samuti pildid teha, kuid siis tuleb arvestada, et see pole kiireloomuline väljakutse ning seega võib kuluda sinnajõudmiseks aega.

Kuna sõidukeid, millele viga tehti, oli vaid üks, peaksite enne politseisse pöördumist kindlasti läbi mõtlema isikud, kes taolisest kättemaksust oleksid huvitatud. Sellega saate tõmmata koomale nende inimeste ringi, keda politsei juhtumi raames saab kontrollida.

Avalduse võite esitada ka elektrooniliselt.
 

Küsimus: Kas 2-aastaste laste emal lõpeb ravikindlustus pärast vanemahüvitise lõppemist?31.10.2013

Tere
Olen kohe kaheaastaseks saavate lastega kodune. Minu vanemahüvitis lõppes maikuus aga lasterahad on kogu aeg läinud minu mehe arvele. Täna avastasin, et mul puudub ravikindlustus. Kas vanemahüvitise lõppedes lõppes ka minu ravikindlustus? Ja kas seda seetõttu, et lasteraha ei tule minu nimele?

Ette tänades!

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kuni lapse 3-aastaseks saamiseni on ravikindlustus tagatud isikule, kes saab igakuist lapsehooldustasu. Kui Teile ei maksta lapsehooldustasu, ei ole Teil ka õigust ravikindlustusele.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Mil määral vastutan mina kui küllakutsuja välismaalt kutsutud külalise tegude eest Eestis?30.10.2013

Tere!
Mu usaldusväärne vene kodanikust sõber soovib, et ma saadaksin tema samuti venelasest sugulasele küllakutse Eesti (Schengeni) viisa saamiseks. Mind siiski igaks juhuks huvitab, kas üldse ja mil määral vastutan mina kui küllakutsuja tema tegude eest Eestis. Nt kui peaks juhtuma kiiruseületamine või midagi tõsisemat, kas ka minul võib probleeme tekkida?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Küllakutsuja kohustused on välja toodud välismaalaste seaduses § 291.

(1) Kutsuja on kohustatud kontrollima, et tema poolt Eestisse kutsutud välismaalasel oleks Eestis viibimiseks seaduslik alus.
(2) Kutsuja on kohustatud võtma välismaalase Eestis vastu, tagama tema majutamise ning kandma välismaalase Eestis viibimise ja Eestist lahkumise kulud.
(3) Kui välismaalane ei kanna menetluskulusid või väljasõidukohustuse sundtäitmise või kinnipidamiskeskuse või politsei arestimajas viibimise kulusid, siis on kutsuja kohustatud hüvitama nimetatud kulud, kuid mitte rohkem kui 32 000 eurot.
(4) Kutsuja on kohustatud tõendama vastavust kutsuja suhtes kohaldatavatele nõuetele.

Välismaalase seadus - https://www.riigiteataja.ee/akt/102072013065?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kas hiljem on võimalik eelmisest töökohast taotleda hüvitist, kui töö rikkus tervist?23.10.2013

Tere.
7 aastat töötasin puidufirmas, kus olid rasked ja vettinud prussid, mis oli pakki vaja panna. Unustasin ka selle ütelda, et olen naine ja kui tööle läksin, siis olin 20-aastane. Nüüd olen sealt küll ära tulnud, kuid sain sealt tugevad seljavalud. Olen olnud enne kuude kaupa hoolduslehel kui ka nüüd, kui olen uues töökohas. Küsimus oleks mul selline, kas mul on võimalik taotleda vanast töökohast endale hüvitist või mingeid rahasid?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Siin on raske täpselt vastata, sest osa olulisi andmeid on puudu, mis tuleks vastamisele kasuks.
Kas kutsehaigus on diagnoositud (kui seda ei ole, ei ole alust ka hüvitise nõudmisel)? Teil on võimalik pöörduda Hiiul asuvasse Kutsehaiguste ja töötervishoiu keskusesse.
Kas Teil on kutsehaigus diagnoositud, kui jah siis millal? Hüvitise nõudmisel on aegumine. Millal Te töötasite tervistkahjustaval tööl?
Lisaks: hüvitise nõudmise aluseks on ka töövõimekaotus, kas see on Teile määratud?

Vastuse koostamisel oli abiks Hr Priit Siitan.

Tervitades,
Kristi Jõeorg