Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas kuriteost teavitamiseks ja avalduse esitamiseks on mingi tähtaeg?21.11.2013

Tahan teada, et kui tahan teha politseile avalduse kallaletungi kohta, kas selle jaoks on mingi teatud tähtaeg kui kaua on seda võimalik teha alates kallatungist? Või on seda võimalik igavesti teha?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuritegu on võimalik menetleda alates selle toimepanemise hetkest 5 aasta jooksul. Pole kohustuslikku tähtaega, millal tuleb politseisse pöörduda, kuid on selge, et mida hiljem pöördute, seda suurem on tõenäosus, et tunnistajad ei mäleta enam juhtunut täpselt ja asitõendid on hävinud. Eriti, kui me räägime füüsilisest kallaletungist. Sellel juhul tuleks minna esimesel võimalusel (kohe pärast rünnakut) traumapunkti ja lasta vigastused fikseerida. 3 päeva hiljem võibolla ka veel midagi on näha, kuid kui Te pöördute sinna kuu või aasta aega hiljem, ei pruugi arstid mingeid vigastusi enam täheldada.
 

Küsimus: Kas tasulise operatsiooni korral on haigusleht ikka tavaline?20.11.2013

Tulemas operatsioon, valisin tasulise teenuse, kuna järjekorrad pikad. Küsimus, kas haigusleht on tavaline? St et arst kirjutab välja, esitan tööandjale ja saan raha? Või ei maksta üldse?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Arst väljastab Teile vajadusel töövõimetuslehe, mille Te esitate oma tööandjale ja tööandja haigekassasse. Ajutise töövõimetusehüvitist makstakse isikutele, kellel on tööandja kaudu kehtiv ravikindlustus.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetialist
 

Küsimus: Kas töötul rasedal on ka ravikindlustus?20.11.2013

Tere
Olen olnud töötu töötukassas üle kuue kuu ja nüüd ootan ka last. Küsimus selline, et kui ma töötukassast arvelt maha võtan, kas mul ka siis on ravikindlustus, kui jah siis kui kaua? Kui ei, siis kas peaksin edasi olema töötukassa nimekirjas?
Ette tänades

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kindlustuskaitse taotlemiseks rasedana esitage isikut tõendav dokument ja arsti või ämmaemanda poolt väljastatud tõend raseduse tuvastamise kohta haigekassa klienditeenindusbüroosse.

Kindlustuskaitse tekib ravikindlustuse andmekogusse kande tegemisest. Haigekassal on õigus teha kanne viie kalendripäeva jooksul pärast nõuetekohaselt vormistatud dokumentide haigekassasse saabumist.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum?19.11.2013

Kas numbrile 110 helistamise asemel on võimalik saata ka tekstisõnum või multimeediasõnum? Tänapäeva nutitelefonidel on sellised võimalused olemas ja see oleks kasulik olukorras, kus ei taheta kurjategija tähelepanu äratada. Vahel oleks vaja nt. saata kiirelt foto kurjategijast (multimeediasõnum).

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Hetkel pakub vaid 112 sõnumi saatmise võimalust ja selleks tuleks end eelnevalt nende süsteemis registreerida. Samas, kui näiteks elu on ohus, siis ma usun, et õige info suudetakse õigesse kohta suunata. Kahjuks tekib viivitus (saatmine, kohalejõudmine, lugemine, õige politsei adressaadi otsimine..), seega hädaolukorras on mõistlikum siiski teha politseisse tühi kõne st Te valite numbri, kuid ei räägi ja lasete 110 töötajal kuulata, mis toimub. Kui nad mõistavad, et kellegi elu võib olla ohus, tehakse positsioneerimine ning Teile tullakse appi. Kõnedele, kus midagi ei räägita, pigem reageeritakse, sest selline tüüpiline tühikõne on näiteks perevägivalljuhtumite korral ja seal on vaja politseil sekkuda.
 

Küsimus: Kui kaua aega on õigus politseil mulle protokolli teha?19.11.2013

Tere!
Kui kaua on aega politseil mulle protokolli teha?
Jäin umbes 5 kuu eest politseile ilma kiivrita sõitmise eest vahele, ta küsis siis minu andmed ja sellised asjad ning lubas mulle nädala pärast helistada, aga helistanud pole siiani.

Ja kas politsei saab teha kaks protokolli korraga? Näiteks üks kiivrita sõitmise eest ja teine pakiraamil istumise eest?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Väärtegude menetlemise aeg on kuni 2 aastat alates teo toimepanemisest. Hetkel ei ole politseil veel hilja trahvi teha. Küsitav on selle trahvi mõju rikkujale.

Kui ühe teoga pandi toime mitu rikkumist, siis on neid võimalik ka ühte protokolli kokku kirjutada. Kahte erineval ajahetkel toimunud erinevat rikkumist ühte protokolli ei kirjutata.
 

Küsimus: Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?19.11.2013

Tere!
Kas politsei saab teha protokolli, kui ta on üksinda ja tal kaastöötajat pole?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõik oleneb, millega on tegemist. Kui politseinikul on tõendeid (videosalvestus, foto, tunnistaja..), siis võib ikka teha. Samas ei ole see tavaline, kuna parimaks tõendiks on ikkagi kellegi teise ülekuulamine ja üldjuhul kuulatakse pealtnägijana üle just paarimees. Kui trahv tehti ilma igasuguste tõenditeta, siis on õigus Teil esiteks teha kaebus menetleja juhile ja hiljem, kui selle rikkumise eest, mille toime panite, trahv määratakse, saate pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kui sõidan lähetusse välismaale, siis kas lähetusrahade saamisel tuleb katkestada töötuhüvitise maksmine?19.11.2013

Tere,
Olen väikefirma omanik ja juhatuse liige, samas registreeritud ka töötuna. Saan töötukassalt ka töötuhüvitise raha.
Kui ma sõidan nädalaks lähetusse välismaale, siis kas lähetusrahade saamisel tuleb katkestada töötuhüvitise maksmine.
Suured tänud vastamast,

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient,

kui Te olete töötuna arvele võetud, siis isiklikult Teid puudutavatele küsimustele (töötuna arveloleku ja töötuskindlustushüvitise maksmise kohta) vastame personaalselt Teie e-posti aadressile: http://www.tootukassa.ee/content/tootukassast/esita-teabenoue
 

Küsimus: Kas juhatuse liikmel on võimalik võtta ennast töötuna arvele ja saada töötuskindlustushüvitist?19.11.2013

Tere,
Olen osaühingu omanik ja juhatuse liige, mille eest ma pole mingit tasu saanud. Samas olen töötanud põhikohaga teises ettevõttes juba üle 9 aasta, kus minu palgast on kinni peetud ka töötuskindlustusmakse. Nüüd mind aga koondatakse. Olen kuulnud, et tulemas on uus seadus uuest aastast, et firma juhatuse liikmel ei ole võimalik enam töötuna arvele võtta ja saada ka töötuskindlustushüvitist.
Kas see on tõesti nii?
Tänan Teid vastuse eest ette.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere,
tõepoolest Vabariigi Valitsus on saatnud riigikogusse tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muutmise eelnõu.
Enne seaduse vastuvõtmist ei ole töötukassal võimalik täpsemaid selgitusi jagada.

Kui Te töötate töölepinguga, siis koondamise korral maksab tööandja Teile ühe kuupalga ulatuses koondamishüvitist.
Kui olete töötanud selle tööandja juures 5 kuni 10 aastat, maksab töötukassa tööandja taotluse alusel Teile täiendavat koondamise kindlustushüvitist ühe kuupalga.
Töötuna arvelevõtmise korral on õigus töötuskindlustushüvitisele. Kõik otsused teeb töötukassa haldusmenetluse seaduses kehtestatud tingimustel, seega töötuna arvelevõtmise otsuse või töötuskindlustushüvitise määramise otsuse vastuvõtmisel järgitakse taotluse esitamise ajal kehtivaid seadusi.
 

Küsimus: Kas komandandil on õigus ühiselamusse külla tulnud isiku isikut tõendav dokument külastuse lõpuni enda kätte jätta?18.11.2013

Tere. Kas ühiselamu komandandil on õigus nõuda ühiselamusse külla tulnud isikult dokumenti ja see enda kätte jätta kuniks külaline lahkub?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seaduslikku alust ühiselamu komandandil teise isiku isikut tõendava dokumendi hoiule võtmiseks ei ole. Paraku aga ei ole seaduses ka otseselt sellist keeldu, mis keelaks komandandil dokumendi nõudmist. Mõistlikum oleks, kui komandant tuvastab isiku, paneb kirja külalise nime ja sünniaja/isikukoodi ja teeb hiljem märke külalise lahkumise kohta. Külalisel on õigus keelduda dokumendi hoiule jätmisest.
 

Küsimus: Kas kuskilt oleks võimalik saada mingi kogus helkureid, et neid liiklemise käigus jagada neile, kellel veel ei ole?18.11.2013

Tere,
kas politseist (või kuskilt mujalt) oleks võimalik tasuta saada karp helkureid selleks, et saaksin maapiirkonnas, asulavälistel pimedatel teedel jm neid jagada inimestele, kes kõnnivad tee pervel ilma helkurita ja keda pole praktiliselt pimedas nähagi?
Sõidan autoga päris palju sellistes kohtades ning hirm tuleb peale, kui äkki märkad helkurita inimest komberdamas sinu ees. Heameelega jääksin autoga seisma ning ulataksin sellele inimesele helkuri ja paluksin tal seda kanda nii tema enda kui autojuhtide turvalisuse pärast.

Vastuse eest ette tänades,

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei oska kahjuks öelda, kus kohast oleks võimalik see karp tasuta saada. Politseist karpi helkureid paraku tasuta ei saa.