Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui naaberkorteri elanik tahab majas täielikku vaikust, ahistab iga väiksema asja pärast naabreid?23.02.2016

Tere
Kui tavaliselt on mure, et naaber lärmab, siis meil mure, et naaber soovib haudvaikust majas. Nimelt meie trepikojas on enamus korterites 1 kuni 2 keskealist inimest. Meie oleme pere 1 lapsega ja meie elutegevus häirib alumist üksikut naisterahvast. Ilmselt on isik harjunud, et tema peal oli pikka aega korter tühi, sest remondi tegemisel seal ei elatud. Muusikat kuulan heal juhul 1 kuni 2 korda kuus ja siis ka selliselt, et ise saan normaalselt samal ajal rääkida. Naaber aga kohe ukse taga, et mis pidu siin on.
Vestlustest kasu pole olnud, olen soovitanud tal vaid metsa kolida. Korteriühistusse pöördus ta ka, kuna radikad pidid kõvasti kohisema ja teda häirib. Ühesõnaga teistpidi normaalset elu segav naaber. Lõpuks muud ei aidanud kui kolisin ära ja üürisin välja, kuid nüüd terroriseerib ta mu üürnikke samadel põhjustel. Helistas ka mulle ja ütles, et nüüd uued seadused ja temal õigused.
Käskisin politsei kutsuda, politsei oli kohal käinud ja rikkumist ei tuvastanud. Kuidas saaks antud isikut distsiplineerida või vastutusele võtta (vale väljakutse, naabrite pidev ahistamine) ta pidavat kuulama ka kuidas lapsele õhtuti unejuttu loetakse, see on ilmselgelt võimatu (kas see mitte ebaseaduslik jälitustegevus ei ole).
Saan aru, et tsiviilkohus oleks samm, aga kas on veel seaduslikke võimalusi. Ilmselt piisaks kui politsei ütleks, et mõjuva põhjustea paluks mitte helistada, muidu saab tema rikkumise.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kindlasti tasuks korteriühistuga läbi arutada kõik võimalused, mida ühiselt saab ette võtta. Tsiviilkohtusse minek aga tundub antud juhul olevat tõesti ainuvõimalik lahendus.

Üürnikele võib soovitada, et kui nad on kindlad, et ei riku rahu, siis las nad paluvad isikul politsei välja kutsuda, kes annaks hinnangu antud olukorrale. Kui ühest kohast on tulnud korduvaid väljakutseid, siis siinkohal võiks sekkuda piirkonna konstaabel. Võite temaga ka ise sel teemal ühendust võtta.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et ülekuulamisruumis lasti mind alasti võtta ja otsiti läbi, hiljem alles märkasin, et ruumis oli ka kaamera?23.02.2016

Tere! Kui mind on kinni peetud ning viidud ülekuulamisruumi, kus on otsitud läbi kõik minu asjad ja ka mind ennast, tekkis mul küsimus kaamera kohta, mis oli toa nurgas. Kuna mind paluti võtta totaalselt paljaks, ja ma selle kaamera alles pärast seda avastasin, on mul võimalik selle kohta uurida, kas see salvestas ja kas seda kasutatakse kuidagi minu vastu ära? See on siis inimlik suhtumine? Selle kohta ei öeldud mulle kohapeal mitte ühtegi sõna.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud juhul on ebaselge, kas kaamera töötas või mitte. Kaamerate salvestiste vaatamiseks ning nende säilitamiseks on ette nähtud eraldi kord. Kõige mõistlikum oleks antud juhul pöörduda selle konkreetse jaoskonna poole ning esitada päring, kas kaamera töötas ning mis on saanud antud salvestisest.
 

Küsimus: Kust leian liikluskaamera trahvi andmeid, kui kviitungi olen kaotanud?23.02.2016

tervist!
Tahaks teada, kust leian liikluskaamera trahvi andmed? Küll oli kviitung, aga olen selle kuhugi ära kaotanud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Pöörduge lähimasse politseijaoskonda ja paluge see uuesti väljastada.
 

Küsimus: Kas lapsehoolduspuhkuselt naastes ja töökohta vahetades on ka Töötukassalt mingit tuge loota?18.02.2016

Tere,
Olen hetkel oma igapäevasest tööst eemal ja lapsehoolduspuhkusel. Huvi seisneb selles, et soovin ca aasta pärast kindlasti oma töökohta vahetada isiklikel põhjustel, mis seotud kaastöötajaga. Millised on võimalused ja kas saan täna toetuda ka töötukassa abile? Kaalun ka valdkonna vahetust.
Heade soovidega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Kui Te olete lapsehoolduspuhkusel, siis Te töötate (Teie tööleping on peatatud kuni lapse 3 aastaseks saamiseni). Töötavat inimest ei saa töötuna registreerida.

Kui olete kaalunud uue eriala omandamist, siis valikute tegemisel võib Teile abiks olla portaal kutseharidus.ee
Kutse- ja rakenduskõrgkoolides õppimine on Eestis tasuta, kvaliteetne ja õppetegevus võib toimuda nii täis- kui osakoormusega.

Töötukassa on samuti laiendanud tasuta teenuseid, mida saavad kasutada kõik inimesed ka ilma töötuna või tööotsijana registreerimata.

I. Töövahendus: https://www.tootukassa.ee/toopakkumised
Kõik inimesed saavad otsida, sorteerida ja tutvuda töötukassa kodulehel avaldatud tööpakkumistega ning sobivatele tööpakkumistele kandideerida.

II. Iseteenindus: https://www.tootukassa.ee/tkauth/login
Iseteenindusse on võimalik sisse logida ID-kaardiga ennast tuvastades või mobiil-ID teenust kasutades
Iseteeninduses saab koostada ja salvestada oma CV, siis on lihtne ühe klikiga leitud sobivatele tööpakkumistele kandideerida.

III. Karjäärinõustamine: https://www.tootukassa.ee/content/teenused/karjaarinoustamine
Tasuta karjäärinõustamise päeva ja kellaaja saate ise kokku leppida, kui helistate Tallinnas Lilleküla büroo infotelefonile 6348000, mujal Eestis maakondliku esinduse infotelefonile: https://www.tootukassa.ee/kontaktid/tootukassa-esindused

Karjäärinõustamise tulemusena oskate paremini hinnata enda võimalusi tööturul.
 

Küsimus: Kui palju peab tööandja kompenseerima 0,5 kohaga töötava raamatupidaja arvutiprillide maksumusest?10.02.2016

Kui palju peab tööandja kompenseerima 0,5 kohaga töötava raamatupidaja arvutiprillide maksumusest? Asutuse sisekorraeeskirjas pole summat välja toodud.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere,

Määrus "Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded" ütleb järgmist - lg (5) Tööandja peab töötajale, kes vähemalt poole oma tööajast töötab kuvariga, korraldama tervisekontrolli, mis hõlmab:
1) silmade ja nägemise kontrolli, arvestades töötervishoiuarsti või silmaarsti määratud tähtaega konkreetsele töötajale, kuid mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud nägemishäirete korral;
2) luu- ja lihaskonna seisundi kontrolli, eelkõige sundasendis viibimisega seotud vaevuste avastamiseks, sagedusega mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud vaevuste korral.
(6) Kui lõike 5 punktis 1 nimetatud kontrollil selgub, et töötaja nägemisteravus on vähenenud, peab tööandja § 3 lõike 2 täitmiseks hankima arsti tõendi alusel töötajale kuvariga tööks ettenähtud prillid või muud nägemisteravust korrigeerivad abivahendid või kokkuleppel töötajaga hüvitama nende maksumuse.

Antud lähenemist arvestatakse 40 tundi nädalas töötavale töölepingulisele töötajale. Kui töötaja töötab üle 20 tunni nädalas kuvariga, kohaldub talle tervisekontroll ning silmanägemise halvenemisel hüvitatakse kuvariprillide maksumus kokkulepitud summas. Kindlat summat ei ole määruses välja toodud, summa määratakse tööandja ja töötaja kokkuleppel.

Tervitades,
Kristi Jõeorg
Riskianalüüs OÜ
 

Küsimus: Kas osalise tööajaga kodus töötav raamatupidaja peab ka käima tööandja poolt ette nähtud tervisekontrollis?10.02.2016

Tere,
olen osalise tööajaga raamatupidaja, kes töötab kodus, kuid käin dokumente toomas firmast. Firmas vahetus direktor. Nüüd on leitud, et kõik töötajad peavad läbima tervisekontrolli. Kas minule on ette nähtud kohustuslik tervisekontroll? Milline seadusandlik dokument reguleerib seda valdkonda?

Ette tänades,

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Kuvaritööd reguleerib määrus "Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded". Määrus ütleb järgmist: lg (5) Tööandja peab töötajale, kes vähemalt poole oma tööajast töötab kuvariga, korraldama tervisekontrolli, mis hõlmab:
1) silmade ja nägemise kontrolli, arvestades töötervishoiuarsti või silmaarsti määratud tähtaega konkreetsele töötajale, kuid mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud nägemishäirete korral;
2) luu- ja lihaskonna seisundi kontrolli, eelkõige sundasendis viibimisega seotud vaevuste avastamiseks, sagedusega mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul, või töötaja nõudmisel kuvariga töötamisel tekkinud vaevuste korral.

Kui Te töötate kodus tööandja huvides ning töölepingu alusel üle 20 tunni nädalas kuvariga, kohaldub Teile tervisekontrolli vajadus.

Tervitades,
Kristi Jõeorg
Riskianalüüs OÜ
 

Küsimus: Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu esitatakse haigusleht pärast töölt vabastamist?10.02.2016

Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht pärast töölt vabastamist esitada? Olen töövõimetuspensionär ja tervislikel põhjustel (olen sel aastal olnud haiguslehel 4 kuud) lõpetati mu tööleping. Lepingu lõppemise ajal olin ka haiguslehel. Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht edaspidi esitada. Olen ikka jätkuvalt haiguslehel. Töötukassasse ei saa ka enne end arvele võtma minna kui tervis seda lubab.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui töövõimetusleht algab kehtiva töösuhte ajal, siis Haigekassa maksab hüvitist kuni töövõimetuslehe lõpuni hoolimata sellest, et ravikindlustus vahepeal lõpeb. Kindlustatul on õigus haigushüvitist saada kuni 182 järjestikust kalendripäeva. Kui haigestumine on seotud Teie püsiva töövõimetusega, makstakse hüvitist 60 päeva järjest. Selleks aga , et haigekassa määraks ja maksaks töövõimetuslehe alusel hüvitist, peate töövõiemtuslehe lõpetamisest teatama oma endist tööandjat. Tööandja edastab töövõimetuslehe maksmiseks vajalikud andmed haigekassale elektrooniliselt.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kust leida, millised nõudes peavad olema täidetud kooli arvutiklassis?04.02.2016

Tere!
Lugu siis selline, et mind huvitaks, et kust leida sellist dokumenti (või infot), mis kirjeldab kooli arvutiklassile esitatud nõudeid (näiteks tervisekaitse nõuded, mis (kohustuslik) info peab arvutiklassis väljas rippuma jne.)

Ainus seadus mille ma leidsin selle kohta oli Riigiteatajas (https://www.riigiteataja.ee/akt/27096) aga kui ma seal valin hetkel kehtiv, siis ütleb, et see on kehtetu (ma ei saa aru isegi, et kas see seadus siis veel kehtib või mitte). Äkki oskate aidata.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Koolidega seotud ruume käsitleb järgmine määrus: https://www.riigiteataja.ee/akt/128082013010
Teie poolt toodud määrus on kehtetu.
Koolidega seotud informatsiooni saab kindlasti küsida täpsemalt ka Terviseametilt, nemad vastutavad riiklikult koolidega seotud valdkondade eest (http://www.terviseamet.ee/keskkonnatervis/haridus-ja-sotsiaalteenused.html).

Tervitades,
Kristi
 

Küsimus: Kas on võimalik üldse kunagi politseisse tööle saada, kui olen kunagi kiriminaalkorras karistatud?04.02.2016

Tere,

Tahaks teada, kas on võimalik üldse kunagi politseisse tööle saada, kui olen kunagi kiriminaalkorras karistatud?

Lugupidamisega

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See sõltub kuriteos.

PPVS
§ 40. Isikud, keda ei võeta politseiteenistusse

Teenistusse ei võeta isikut:
1) keda on karistatud tahtlikult toimepandud kuriteo eest, olenemata karistusandmete kustutamisest;
 

Küsimus: Kas pärast väärteo "arhiivi" saatmise tähtaega ei näe seda kunagist karistust enam keegi, ka politsei mitte?04.02.2016

Tere! Tegin enda aegunud väärteo kohta päringu nii karistusregistrisse kui ka politseisse, kuid vastusena tuli, et selle kohta andmed puuduvad. Sain aru, et politsei hoiab süütegusid oma andmestikus 5a ja peale seda saadetakse need arhiivi, kus säilitatakse veel 5a. Kas see siis tähendab, et minu vana väärtegu ei näe enam keegi, ei politsei ega muud riigiasutused? Juhtus see u 17a tagasi, kui oli u 12-aastane. Tänan vastuse eest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teie vana väärtegu ei näe tõesti keegi. Siiski on Politseil võimalus küsida andmeid ka Karistusregistri arhiivi kantud karistuste kohta.