Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas töövõimetuslehe ajal makstakse ka töövõimetushüvitist kui ka töötu hüvitist?26.03.2016

Tere, mind koondati firmast hetkel kui olin töövõimetuslehel ja võtsin ennast töötuna arvele. Kas sellisel juhul töövõimetusleht veel kehtib ja makstakse töövõimetushüvitist kui ka töötu hüvitist?
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient

Lühike vastus Teie küsimusele on – jah.
Konkreetselt Teiega seotud küsimustele makstavate hüvitiste ja osutatavate tööturuteenuste osas vastame hea meelega, kui saadate kirja e-posti aadressile info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kui kaua kehtib ravikindlustuskaitse pärast töölepingu lõpetamist, ja kas see kehtib ka välismaal?23.03.2016

Tere,
Kui lõpetan töölepingu omal soovil nt 15.04.2016 kaua kehtib siis ravikindlustus ja kui lähen välismaale ja oman euroopa ravikindlustuskaarti, kas siis kaitse on ka välismaal peal?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere
Töötajana kindlustatud isikute ravikindlustus lõpeb kahe kuu möödumisel töötamise registrisse kantud töötamise lõppemise päevast. Juhul, kui Teie tööleping lõpeb 15.04.2016, siis ravikindlustus kehtib kuni 15.06.2016.

Euroopa ravikindlustuskaart annab õiguse vajaminevale arstiabile Euroopa Liidu territooriumil ja Euroopa Majanduspiirkonnas viibimise ajal. Kui isik on teadlik oma kindlustuskaitse puudumisest, ei tohi ta Euroopa ravikindlustuskaatri kasutada. Nimetatud informatsioon on kirjutatud ka ravikindlustuskaardi pöördele.

Oma ravikindlustuskaitse kehtivust saab kontrollida riigiportaali www.eesti.ee kaudu või helistades haigekassa infotelefonile +372 669 6630.

Parimate soovidega

Kaie Selter
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas tööandja saab nõuda tervisekontrolli kindla teenusepakkuja juures?16.03.2016

Kas tööandja saab nõuda tervisekontrolli kindla teenusepakkuja juures? Nt. Päästeamet ei aktsepteeri teist firmat, kes enne seda 10 aastat on päästjate tervisekontrolli teostanud. Vastuväide on selline, et ainult hanke võitja võib teostada. Samas on kaks tööandjat, teine on kiirabi. Ja nemad suunaks mind hea meelega vanasse kohta. Sealt olen ma alati saanud ühe korraga tõendi mõlemale.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Vastan Teile vastavalt Töötrevishoiu ja tööohutuse seadusele. Antud seaduse alusel kohaldatakse määrust Töötajate tervisekontrolli kord (Vastu võetud 24.04.2003 nr 74).
Määrus kohustab tööandjat läbi viima tervisekontrolli töötajatele, kelle tervis on määruses toodud ohutegurite osas ohustatud.
Seadus ja määrus ei ütle, et tervisekontrolli (töötervishoiu) peab läbima kindla, tööandja poolt määratud pakkuja juures. Tähtis on see, et see läbitakse.
Tavapäraselt on see nii, et minnakse tööandja poolt määratud tervisekontrolli, kuna tööandja peab selle eest ise täies mahus maksma. Seega võib olla tööandja vastuväide seotud kuludega, kus teise teenusepakkuja juures on need kõrgemad.

Hanked on juba aga teised teemad ja siinkohal on võibolla mõned teised reeglid. Hanke võidab alati odavam. Seega võivad avalikus sektoris olla selles osas teenuste kasutamisele teised reeglid. Aga kas nende reeglite sees arvestatakse ka erisusi nt lubada Teil minna teise tervisekontrolli korraldaja juurde - seda ei oska ma kahjuks öelda.

Tervitades,
Kristi
 

Küsimus: Millised dokumendid peab esitama Töötukassasse juhul, kui jäin pikaajaliseks haigeks töötuna arvel oleku ajal?15.03.2016

Millised dokumendid peab esitama Töötukassasse juhul, kui jäin pikaajaliseks haigeks töötuna arvel oleku ajal? Kahjuks töötukassa infotelefoni teel vastuse ei saanud. Kas jätkatakse töötuskindlustuse hüvitise maksmist pikajalise haigestumise ajal, mille jooksul puudub võimalus kohe asuda tööle? Kas ma pean selle aja jooksul käima Töötukassa vastuvõtule?

Lugupidamisega ja vastuse ootel

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient

Töötu personaalseid andmeid sisaldavatele küsimusele saame vastata ainult isiklikult, kui saadate kirja e-posti aadressile: info@tootukassa.ee
või kui esitate küsimuse töötukassa kodulehe lingi kaudu: http://www.tootukassa.ee/content/tootukassast/esita-teabenoue
Töötu isikuandmeid ja individuaalset tööotsimiskava sisaldav teave ei kuulu avalikustamisele avalikus portaalis.
 

Küsimus: Kas Haigekassa hüvitab töövõimetuse, kui inimene oli alkoholijoobes ja sai autos kaasreisijana avariis kannatada?09.03.2016

Tere. Küsimus puudutab liiklusõnnetust. Nädalavahetusel toimus avarii, kus olime kannataja pool, juhil olid kõik nõuded täidetud ja kaine. Kuid teemaks on kõrvalistuja, kes oli avarii hetkel alkoholijoobes, mis ka fikseeritud haigusloos. Küsimus, kas sellisel puhul haigekassa töövõimetust hüvitab? Tänud!

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustusseaduse § 60 lõige 1 kohaselt kindlustatud isikul ei ole õigust saada ajutise töövõimetuse hüvitist, kui kindlustatud isiku või põetatava isiku haigestumine või vigastus on tingitud liiklusseaduse alusel kehtestatud korras või arsti tehtud ekspertiisiga tuvastatud joobeseisundist. Otsuse töövõimetushüvitise maksmise kohta teeb haigekassa töövõimetuslehe menetlemise käigus.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas Haigekassa hüvitab operatsiooni, kui olen 8 kuud järjekorras olnud, operatsioon aprillis, kuid ravikindlustus lõpeb märtsis?07.03.2016

Tere, olen olnud operatsiooni järjekorras juba 8 kuud ja nüüd teatati, et saan aprillis operatsioonile. Kahjuks lõppes mul tööleping jaanuaris, seega kindlustus lõpeb märtsis. Kas haigekassa hüvitab selle operatsiooni või mitte?
Tänan

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Eesti Haigekassa võtab üle tasu maksmise kohustuse kindlustatud isikutele osutatud tervishoiuteenuste eest mis on kantud tervishoiuteenuste loetellu ning osutatud meditsiinilisel näidustusel haigekassaga ravi rahastamise lepingu sõlminud raviasutuses. Kui Teil raviteenuse osutamise ajal ravikindlustust ei ole, siis tuleb Teil teenuse eest ise tasuda.

Lisainformatsiooni saate haigekassa infotelefonilt 16363 või 669 6630 ja meiliaadressilt info@haigekassa.ee.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa



Parimate soovidega
 

Küsimus: Kas see on enesekaitse, kui autojuht sõidab teda relvaga sihtivale isikule otsa?03.03.2016

Tere.
Delfis ilmus artikkel, kus mingid kodanikud ähvardasid relvaga: http://epl.delfi.ee/news/eesti/nommel-ehmatati-autojuhte-politseil-polnud-alust-kedagi-kinni-pidada?id=73806893

Kas sellise juhtumi kirjelduse järgi ja tekkinud olukorras on õigust nn ründajale autoga otsa sõita või tulirelva kasutada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellist "enesekaitse" taktikat ma Teil valida ei soovita, mõistlik oleks võimalikust ründajast sooritada ümberpõige. Veel vähem soovitan kasutada tulirelva. Miks? Otsasõitmiseks peaks kasutama võrdlemisi sirget trajektoori, kui tegemist on reaalse tulirelvaga on sirgelt enda suunas liikuvat objekti üsna lihtne tabada. Hakata otsima enda relva, sellega lasu sooritamiseks autost väljuma, sihtima annate vastaspoolele piisavalt aega, et ta esimesena päästikule vajutaks. Ehk Teie eelistatud taktika seab Teid ennast oluliselt suuremasse ohtu kui sündmuskohalt põgenemine. Need meetodid võiks jääda filmilinale.

Seda, kas sellises olukorras otsasõit/tulirelva kasutamine oleks õigustatud on väga keeruline öelda teadmata milline oli see relvataoline ese millega väidetavalt ähvardati. Kui relvast on juba lask tehtud ja Teid sihitakse edasi ja muul viisil ei ole Teil võimalik ohtlikust olukorrast põgeneda siis jah, pigem on õigustatud. Muudel juhtudel on mõistlik püüda põgeneda, mitte püüda ise ohtu neutraliseerida.
 

Küsimus: Kas saan anda politseisse, kui sõber ei maks võlga ära?03.03.2016

Tere!
Laenasin oma sõbrale raha, kuna tal oli endal kõik otsas ja surus peale. Olin siis hea sõber ja laenasin. Nüüdseks on see summa 70 € ja juba augustikuust on ta lubanud maksta aga iga kord mingi vabandus miks ei saa. Tõendiks ainult sõnumid, kus ta kirjutab, et lubab maksta. Nüüd aga on ta mimu ja oma tuttavate telefoninumbrid ära blokeerinud, mu sõnumitele ei vasta ja mul pole aimugi, kus ta asub või elab. Ta on ka teistele inimestele võlgu. Et kas saaks anda asja politseisse, tõendiks sõnumid ja tal endal pikk kuriteoregister.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

PPA ei tegele võlgade sissenõudmisega, selleks on inkassofirmad ja kohus. Raha laenamisega sõbrale sõlmite omavahel lepingu võlaõigusseaduse alusel laenulepingu. Lepingu tingimuste rikkumisel tuleb Teil olukorras, kus kohtuvälise kokkuleppe saavutamine ei ole võimalik, pöörduda laenusaaja vastu kohtusse ja nõuda läbi kohtu laenusumma tagastamist.
 

Küsimus: Kas punasega tulega teeületuse eest saadud väärteoprotokoll takistab minna autokooli?03.03.2016

Tere,
Sain 5. veebruar (2016) trahvi punasega tee ületamise eest. Olen 17-aastane ja plaanis oli minna märtsis autokooli, et 18-ndaks sünnipäevaks saaks load kätte.
Kas see takistab mul autokooli minna ja juhieksameid teha?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei see ei takista Teid. Vatsavalt LS § 106 lg 1 punktile3: Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel: ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest. Teie karistuse kvalifikatsioon oli LS § 259.
 

Küsimus: Kui palju peab aega möödas olema trahvi maksmisest, et pääseda peale autokooli juhilubade eksamitele?03.03.2016

Tere, jäin joobes juhtimisega vahele umbes 3 a tagasi ja tegu oli kriminaalteoga. Kohus määras mulle 3 a tingimisi ja kohtukulud. Kohtukulud maksin läbi kohtutäituri. Kui palju peab aega möödas olema trahvi maksmisest, et pääseda peale autokooli juhilubade eksamitele?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Trahvi maksmisest (trahvi näol on tegemist väärteokaristusega) peab möödas olema 1 aasta (KarRS § 24 lg 1 p 1).
Teie puhul on tegemist kuriteo eest saadud karistusega ja siinkohal on oluline teada lisaks, kas süüteo toimepanemise ajal olite täis- või alaealine. Täisealise puhul vastavalt KarRS § 24 lg 1 p 6: tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest on möödunud kolm aastat;
Alealise puhul: KarRS § 24 lg 2 p 5 tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest on möödunud kaks aastat;