Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas tööandja peab lubama meil tööautoga tualetti kasutama sõitma mitmekümne kilomeetri kauguselt ning lugema selle tööaja hulka?22.01.2016

Tere,
töötan autojuht-kirjakandjana, teostan ajalehe/reklaami/pakkide kandeteenust maapiirkonnas. Kuna töö ajal puudub võimalus tualeti kasutusele, siis tuleb alustada tööpäeva ja olla ka päeval söömata-joomata. Kuna tööpiirkond asub 30 km kaugusel, ei luba tööandja tühisõitu teha, et tulla vajadusel tualetti. Samuti pole selleks aega, sest kandeaeg on kellaajaliselt piiratud. Tööpäeva pikkuses moodustas siiani sõiduaeg 3,5-4 tundi ja sai ära kannatatud, kuid nüüd lisati töökoormust juurde ja tuleb sõidus olla juba 5 tundi ja enam. Kas tööandja peab lubama meil tööautoga tualetti kasutama sõitma mitmekümne kilomeetri kauguselt ning lugema selle tööaja hulka?
Teine küsimus puudutab terviseprobleeme. Töötame kuuel päeval nädalas tehes ühesuguseid sundliigutusi, iga päev peatame auto postkastide juures ja väljume sellest 100-150 korda toetudes vasakule jalale, lükates vasaku käega lahti autoukse ja tõmmates kinni 100-150 korda, vajutan 150 korda parema jalaga piduripedaali, tööpäeva jooksul vajutan vasaku jalaga sidurile üle 600 korra, parema käega vahetan käike sama palju kordi ja sikutan peale käsipidurit 100-130 korda ja võtan maha sama hulk kordi, 5 tööaasta järel on tekkinud juba kahjustused, mis annavad end valusalt tunda. Tööandja peaks ju tagama, et töötaja töövõime säiliks, mitte et inimesed sandistuks.
Kas tööandja peaks mingeid muutusi ette võtma, kas võimaldama meile sellise koormuse leevendamiseks lisa puhkehetki tööpäeva jooksul ja kas tal on õigus sellisele koormusele lisada veel sama palju peatusi juurde, mis kõik liigutused kahekordistab? Kas siin kaitsevad meid mõned normatiivid, ettekirjutused, seadused?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Vastan Teile küsimuse teemade kaupa:

Töölepingu seadus ütleb tööaja hulka määratud söögi -ja puhkepauside kohta järgmist (Teie õigus puhkepausile):
§ 47. Tööaja korraldus
Kokkulepe, mille kohaselt pikema kui 6-tunnise töötamise kohta ei ole ette nähtud vähemalt 30-minutilist tööpäevasisest vaheaega, on tühine. Tööpäevasiseseid vaheaegu ei arvestata tööaja hulka, välja arvatud juhul, kui töö iseloomu tõttu ei ole võimalik vaheaega anda ning tööandja loob töötajale võimaluse puhata ja einestada tööajal.
Tööandja võib tööaja korraldust ühepoolselt muuta, kui muudatused tulenevad tööandja ettevõtte vajadustest ja on mõlemapoolseid huve arvestades mõistlikud.

Määrus nimega Töökohale esitatavad töötervishoiu ja tööohutuse nõuded, § 9 ütleb, et tualettruumid peavad paiknema töökohtade läheduses. Tualettruumis peab olema võimalik käsi pesta ja kuivatada. Seega on esimesse tualettruumi sõitmiseks alus täitsa olemas.

Kui tualettruumis käimise võimalust ei ole töökohas ning esimesse võimalikku tualettruumi minemiseks on vajalik sinna sõita, siis peaks tööandja poolt olemas olema inimlik arusaam ja seega lubatud sõita tualettruumi.

Tervise hoidmine:

Vastavalt Töötervishoiu ja tööohutuse seadusele (TTOS) on tööandja kohustus tegeleda tervisekahjustuse tekkimise ennetamisega.
Vastavalt TTOS § 12 on tööandja ennetustegevus meetmete kavandamine ja rakendamine terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks.
Samuti on vastavalt TTOS § 13 tööandja kohustus korraldada töökeskkonna riskianalüüsi, mille käigus selgitatakse välja töökeskkonna ohutegurid ning vastavalt riskianalüüsi tulemustele rakendada meetmeid terviseriski maandamiseks. Lisaks peab tööandja läbi viima ohutusalast juhendamist ning väljaõpet, selgitamaks ohututuid töövõtteid ja tegevust tervisekahjustuse ennetamiseks. Tööandja kohustus on Teile ka riskianalüüsi alusel töötervishoiu arsti juures tervisekontrolli korraldamine (tööandja kulul).
Vastavalt TTOS § 9 peab tööandja suure füüsilise või vaimse töökoormuse, pikaajalises sundasendis töötamise või monotoonse töö puhul võimaldama tööpäeva või töövahetuse jooksul töötajale tööaja hulka arvatavad vaheajad.

Vastavalt TTOS § 14 on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.

Parimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kui tööleping on lõpetatud poolte kokkuleppel, siis millise aja jooksul on võimalik võtta ennast töötuna arvele?18.01.2016

Kui tööleping on lõpetatud poolte kokkuleppel, siis millise aja jooksul on võimalik võtta ennast töötuna arvele?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuna registreerimine ei sõltu töösuhte lõppemise põhjusest.
Töötuna on võimalik arvele võtta kohe järgmisel päeval pärast töö lõppu. Arvelevõtmise tingimustega saate täpsemalt tutvuda meie kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Töötuna arvelevõtmise avaldust on võimalik esitada:
- kas isiklikult töötukassa kohalikus esinduses: https://www.tootukassa.ee/kontaktid/tootukassa-esindused
- või töötukassa iseteeninduse kaudu: https://www.tootukassa.ee/tkauth/login
kuhu on võimalik sisse logida ID-kaardiga ennast tuvastades või mobiil-ID teenust kasutades.
Iseteeninduse kaudu avalduse esitamisel saate ise valida nädala jooksul töötukassasse konsultatsioonile tulemiseks sobiva päeva ja kellaaja. Töötukassasse pöördumisel tuleb kaasa võtta kehtiv isikut tõendav dokument.
Töötukassa esindused on avatud: E, K, N 8.15 - 16.00 ja T 8.15 – 17.30 ning R 8.15 – 12.00
 

Küsimus: Kui töötu keeldub talle sobivast tööst, siis kas Töötukassal on õigus inimene arvelt maha võtta?14.01.2016

Töötukassa kodulehel on kirjas taoline lause: "Töötuna arvelolek ei ole ajaliselt piiratud." Töötukassa konsultant ütles, et kui klient keeldub talle niiöelda sobivast tööst kolm korda, siis Töötukassa lõpetab tema arvel olemise. Kas neil on see õigus? Ning teine küsimus on Töötukassa poolt pakutavates koolitustes. Nende nõudmisel peab enne koolituse saamist töökoht juba olemas olema, kas see ei lähe loogikaga vastuollu?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

1) Töötu kohustused on toodud tööturuteenuste ja - toetuste seaduse § 3 primm : https://www.riigiteataja.ee/akt/948762?leiaKehtiv
Kui töötu ei täida individuaalses tööotsimiskavas kokku lepitud tööotsingute tingimusi, siis võidakse tema arvelolek lõpetada tööturuteenuste ja - toetuste seaduse § 7 lõikes 1 toodud tingimustel.

2) Missugust tööturuteenust (nt nõustamisteenused, tööpraktika, tööturukoolitus, tööharjutus, vabatahtlik töö jne) iga inimene töö leidmiseks kõige enam vajab, see lepitakse kokku töökeskse nõustamise käigus.
Info tööturukoolituste tingimuste selgitamiseks on avalikustatud meie kodulehel: http://www.tootukassa.ee/content/teenused/koolitused

Töötukassa ei avalikusta töötu isikuandmed ja töötu nõustamise andmeid avalikes portaalides. Kui Teil on küsimusi isiklikult Teile osutatavate teenuste või toetuste kohta, siis palume saata e-kiri aadressile info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kas politsei sekkumine oleks võimalik, kui üürnik ei maksa kommunaalkulusid ja ei lase mind ka korterisse sisse?21.12.2015

Tere!
Lubasin tuttaval ajutiselt elada oma korteris, mis seisis tühjana, tingimusel, et isik maksab ise kommunaalkulud. Üürilepingut ei teinud. Praeguseks pole isik poole aasta jooksul korterit vabastanud ning üürivõlg on tasumata. Uksest sisse ei lase ning kõnesid ignoreerib. Kas politsei sekkumine antud olukorras oleks võimalik?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud olukorras ei saa politsei sekkuda. Esimese sammuna oleks Teil mõistlik pöörduda juristi vastuvõtule, konsultatsioonile. Sealt edasi tuleb Teil pöörduda ilmselt kohtu poole. Politsei saab sekkuda siis, kui on olemas kohtuotsus.

Üks sarnane lugu on siin: http://www.lounaleht.ee/?page=1&id=16879&print=1
 

Küsimus: Miks inimesed jäävad kadunuks või leitakse surnuna?21.12.2015

Miks ma leian delfi portaalist kirjutisi teemal, et otsitav inimene leiti surnuna. Kas mobiili abil ei ole politseil võimalik inimese asukohta määrata? Miks kulub inimese leidmiseks niipalju aega, et inimene ära sureb? Või miks ei leita teda üldse? Miks sellised asjad juhtuvad? See pole normaalne, et 14-aastane laps niimoodi äkki sureb.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kahjuks tuleb tunnistada, et osa inimesi ei võta endaga kaduma minnes mobiiltelefoni kaasa, koju või kuskile jäetud telefoni positsioneerimine inimese leidmisele kaasa ei aita. Osa inimesi kaovadki, eesmärgiga sooritada enesetapp ja kadumist märgatakse, sellest teavitatakse politseid tunde peale kadumist. Selleks ajaks võib inimene olla juba ennast tapnud. Kui tegemist ei ole enesetapuga, siis peab surma põhjuse välja selgitama kohtuarstlik lahang.
 

Küsimus: Kas teise relva soetamiseks on vajalik teha uus eksam teisele relvale ja kas on ka vajalik uus tervisetõend?21.12.2015

Tere.
On olemas kehtiv relvaluba püstolile, mida kasutan enesekaitseks ja laskespordis. Tahaksin soetada vintraudset püssi laskespordi jaoks. Kas mul on nüüd vajalik teha uus eksam teisele relvale ja kas on ka vajalik uus tervisetõend?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Uut tervisetõendit ei ole vaja, kuna kehtiv on olemas. Teooriaeksamit samuti sooritama ei pea, küll tuleb sooritada relva tundmise ja laskmise test.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et pimedal ajal annab politseinik puhumisreidi ajal peatumismärguande mustas nahkkindas käega?21.12.2015

Pimedal ajal toimus puhumisreid ühes väikelinnas. Istusin autos, millele anti peatumismärguanne mustas kindas käega, mida pimeda aja tõttu ei olnud näha.
Kas sellisel viisil võib üldse politseinik märguannet pimedal ajal anda? Loogika ütleb, et pimedal ajal peaksid märguanded toimuma ikkagi helkursauaga.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Peatumismärguande andmise juures ei ole kirjelda seadus seda, kuidas tuleb pimedas märguanne anda seega võib ka pimedas anda peatumismärguande mustas kindas käega (LS § 200 lg 1 p 1; KorS § 45 lg 1). Tänapäeval antakse pimedal ajal märguanded reeglina punase märgutulega (taskulambiga, millel on punane koonus). Kui selle lambi patarei juhtub tühjaks saama, siis tuleb hakkama saada olemasolevate vahenditega. Alati võib politseinikule viisakalt viidata, et tema mustas kindas olev käsi ei ole juhile kõige paremini nähtav.
 

Küsimus: Kas mind karistatakse, kui kannan haakristi sümboliga sõrmust?21.12.2015

Tahaksin osta haakristi märgiga sõrmust ja kas mind karistatakse selle eest kui ma kannan seda avalikus kohas?
Mulle lihtsalt meeldib see märk, mitte selle ajalugu.
Tänades ette

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei, tegemist ei ole karistatava teoga.
 

Küsimus: Kas mul on õigus raha tagasi saada, kui toll konfiskeeris paki, kus oli minu ostetud "võltsdressid"?21.12.2015

Tere!
Ostsin eraisiku käest endale võlts dressid ja kui pakk jõudis Eestisse, siis toll pidas paki kinni ja pakk läks hävitamisele. Kas mul on õigus nõuda raha tagasi eraisikult? Enne ostmist olin teadlik, et ostan endale võlts dressid. Eraisik ütles, et pakki ei ole enam ja ei ole ka raha.
Kellel on õigus? Kas mul on õigus raha tagasi saada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Raha kaotamine on siin risk, mille võtsite endale kui tellisite teadlikult võltsitud tooteid. Kui siiski leiate, et eraisik peab Teile raha tagasi maskma, siis võite pöörduda kohtusse (see õigus on Teil alati olemas) ja nõuda sealt raha tagasi, sellisel juhul otsustab kohus, kellel on õigus.
 

Küsimus: Mida teha, kui sain teate krediitkaardiga tasumise kohta, kuid pole sellist kulutust teinud?21.12.2015

Sain teate Facebooki kontole, et olen tasunud mängu rakendusele ühe tunni jooksul neli makset. Kasutades mu ettevõtte krediitkaarti andmeid. See summa (üle 800€) on mu ettevõtte kontolt broneeritud.
Kuidas sellisel juhul käituda. Tegemist on minu jaoks vargusega.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee