Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida ette võtta kui elukaaslane ähvardab ja nõuab jõuga seksi?26.10.2015

Tere. Olen pea 30-aastane, kolme lapse ema. Viimane elukaaslasega ühine. Ei oskagi kohe alustada. Kas see on normaalne, et elukaaslane kui soovib seksi siis võtab vägisi, viimane kord oli eile hommiku poole. Tõusis umbes pool neli öösel. Tuli alasti voodisse, ajas mu üles, küsis seksi teeme. Vastasin, et ma ei taha. Tema ütles, et tema tahab ja hakkas mu riideid ära kiskuma, musitama, jõuga, vihaselt, siis hakkas üritama seksima. Ütlesin, ära palun tee, mul on valus. Tema aga võttis juustest, tõmbas neid, et jäägu ma vait. Siis pani laksu vastu põske, öeldes ole vait ja pigistas põski kokku. Seksis mind, kui lõpetas ütles stopp. Ja natukese aja pärast võttis uuesti. Tunnike lasi magada ja võttis veel korra. Kui tõusin, et wc-sse minna, oli nii valus urineerimine... ta teeb umbes nii iga kahe nädala tagant. Elame minu majas, olen teda välja visanud, aga ta ei lähe. Olen ise ära olnud nädala kaupa lastega, vannub, et on hoolivam jne. Tulen oma koju tagasi ja hakkab jälle pihta. Kõige hullem oli aasta algul, kus ta pani mulle noa kõri alla ja käskis lastega hüvasti jätta. Sain anudes kuidagi ta rahustatud. Tahtsin siis politseisse minna aga siis ta teavitas, et on nädal aega kodus. Ma ei oska enam midagi teha? Soovin nõu.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud juhtumi korral tuleb ikkagi politseisse minna ja kuriteoteade esitada. Igasugune füüsiline vägivald on karistatav. Elukaaslasel ei ole automaatset õigust vahekorrale. Kui Teie seda ei soovinud ja andsite talle sellest ka selgelt teada, on tegemist vägistamisega. Vägivalda ei tohi sallida.

Võite kirjutada maarja.punak@politsei.ee, saan Teid juhatada ka teiste Teile elukohale lähimate teenusteni, mida Teil võib seoses sellega vaja minna.
 

Küsimus: Mida ette võtta, kui tean, et minu endises töökohas võltsitakse minu allkirja ja vassitakse?26.10.2015

Tere.
Sain teada, et minu endises töökohas võltsitakse minu allkirja. Info andis mulle sealne töötaja, keda nn sunniti võltsima, kes ei olnud nõus seda tegema. Aga ega see ei tähenda, et seda ei tehtud. Samuti tehakse minu tagaselja avaldusi, väidetavalt, et ma töötan veel seal.
Ma ei saa võltsimist kuidagi tõestada. Samas seatakse minu hea nimi ohtu. Mida ette võtta?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Siinkohal on keeruline nõu anda, kuna asjaolud on väga ebaselged. Üldiselt võiks lähtuda sellest, et kui Teie nimel sõlmitakse lepinguid ja võltsitakse dokumente võiks teha avalduse politseisse. Kui asjaolusid täpsustatakse ja tegemist ei ole ühegi taolise rikkumisega, osatakse Teile kindlasti suund kätte anda, kuhu kõige õigem oleks pöörduda (võimalik, et kohtusse või Maksu- ja Tolliametisse).
 

Küsimus: Kas korvab töötajale kahju, kui ta peaks töö juures haigestuma - sügelistesse jääma?15.10.2015

Tere!
Töötan asenduskodus kasvatajana. Mõni aeg tagasi diagnoositi ühel lapsel sügelised. Viidi läbi vastav ravi ja muud vajalikud protseduurid selle äärmiselt nakkava haiguse edasileviku peatamiseks. Tänaseks on avastatud kaks uut juhtumit, kus kahel tüdrukul on sügelised. Tuleb läbida uus kadalipp ning sellega peavad tegelema kasvatajad. Laste asjad pesema, mänguasjad kuivatist 60 kraadiga n-ö läbi laskma, diivanid jm taolised pinnad triikima. Kõik vajalik selleks, et sügelislesta tappa.
Minu küsimus seisneb selles, kas tööandja ei peaks mulle ja teistele kasvatajatele jm töötajatele turvalist töökeskkonda tagama? Kuidas sellises olukorras käituda?
Olen juba vaimselt nii pinges ja ei suuda oma tööd hästi teha, sest hirm või kartus haigus endale saada, on nii suur. Ma ei suuda likvideerida nakkusohtu (pesta asju jne jne), sest nii on mul ju veel suurem võimalus haigus endale saada. Kui töötaja n-ö korjab tööjuurest üles selle haiguse, siis kes korvab temale ravikulud ning selle, et peab kõiki riideid, voodipesu, tekke, patju pesema, kuumutama jms?
Vastust oodates!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Töötervishoiu ja tööohutuse seadus (TTOS) on välja toonud - § 12. Tööandja ennetustegevus on meetmete kavandamine ja rakendamine terviseriskide vältimiseks või vähendamiseks ettevõtte töö kõikides etappides ning töötaja kehalise, vaimse ja sotsiaalse heaolu edendamiseks.
Lisaks on tööandja kohustus (§ 13) viia läbi töökeskkonna riskianalüüsi, kus käsitletakse ka bioloogilisi riske töötajale. Sügelised on lasteasutuses kindlasti ohutegur ning sellega seotud riske tuleb hinnata ja planeerida ennetustegevused töötaja tervise ohustamise vältimiseks/vähendamiseks. Tööandja kohustuseks on ka töötajate tööohutusalane juhendamine sh ennetuslik käitumine ohutegurite esinemise (käesolevalt sügeliste) korral.

Vastavalt TTOS (§ 14) on töötajal õigus:
1) nõuda tööandjalt töötervishoiu ja tööohutuse nõuetele vastavaid töötingimusi ning ühis- ja isikukaitsevahendeid;
2) saada teavet töökeskkonna ohuteguritest, töökeskkonna riskianalüüsi tulemustest, tervisekahjustuste vältimiseks rakendatavatest abinõudest, tervisekontrolli tulemustest ja tööinspektori ettekirjutusest tööandjale;
3) keelduda tööst või peatada töö, mille täitmine seab ohtu tema või teiste isikute tervise või ei võimalda täita keskkonnaohutuse nõudeid, teatades sellest viivitamata tööandjale või tema esindajale ja töökeskkonnavolinikule;
4) saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.

Vastavalt Võlaõigusseadusele (7. peatükk) on töötajal, kes on saanud tööülesannete täitmisel tervisekahjustuse, õigus nõuda tööandjalt tervisekahjustusega tekitatud kahju hüvitamist.
Vastavalt Võlaõigusseaduse § 129 peab kahju tekitaja (tööandja) hüvitama eelkõige tervisekahjustuse mõistlikud ravikulud.
Kannatanul on õigus tööandjalt nõuda ka töövigastusest tingitud lisakulutuste, näiteks retseptiravimite kulu hüvitamist. Kui tööandja töötaja või temaga seotud isikute nõuet ei aktsepteeri, võivad pooled vaidluse lahendamiseks pöörduda kohtusse.

Siin on head lugemist sügeliste kohta: http://terviseamet.ee/fileadmin/dok/Nakkushaigused/nakkused/sugelised.pdf

Lugupidamisega,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas saan töötuskindlustushüvitist, kui tööandja peaks lõpetama lepingu, kuna lapse kõrvalt ma ei saa käia öövahetustes?15.10.2015

Töötan ametikohal, millega kaasneb öötöö. Kuni praeguse hetkeni tuli tööandja vastu võimaldades päevaseid vahetusi. Lapse kõrvalt pole võimalik. Kui tööandja lõpetab minuga töösuhte, kuna ma ei saa täita nende töötingimusi ja teha öövahetusi, kas mul on võimalik saada töökindlustushüvitist? Töötanud ametikohal 9 aastat. Tänud vastamast

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt. TLS § 88 lg1 p1-2, koondamine, katseaja või tähtajalise töösuhte lõppemine).

Töötuskindlustuse seaduse § 6 lõikes 2 on loetletud töösuhte lõppemise alused, mille puhul ei ole õigust töötuskindlustushüvitisele:
1) töölepingu ülesütlemisel töötaja algatusel või teenistussuhte lõpetamisel avaliku teenistuja algatusel, välja arvatud töösuhte lõpetamisel töölepingu seaduse § 37 lõikes 5, § 91 lõikes 2 ja § 107 lõikes 2 nimetatud alustel;
2) töölepingu seaduse § 88 lõike 1 punktides 3–8 nimetatud põhjusel või teenistuskohustuste rikkumise, usalduse kaotamise või vääritu teo tõttu;
3) poolte kokkuleppel.

Seega, kui võtate töötuna arvele ja viimane töösuhe lõppes näiteks töölepingu seaduse § 88 (töölepingu erakorraline ülesütlemine tööandja poolt töötajast tuleneval põhjusel) lõike 1 punktis 1 (töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu) või punktis 2 (töövõime vähenemine) toodud alusel ja kui Teil on täidetud ka töötuskindlustusstaaži nõue, siis vastate töötuskindlustushüvitise määramise tingimustele.
 

Küsimus: Kas tohin töötada kui mul on diagnoositud kutsehaigus?14.10.2015

Tere. Leidsin töökoha. Mul on küsimus, kas ma tohin töötada, kui mul on kutsehaigus diagnoositud?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Kutsehaigusega töötamine ei ole keelatud. Teie poolt on kena uut tööandjat tevitada enda tervislikust seisundist, et uus tööandja saaks arvestada Teie tervisliku seisundiga.

Lugupidamisega,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas musta püssirohtu võib omada ilma relvaloata?12.10.2015

Kas võib omada musta püssirohtu ilma relvaloata? Mis on seaduse mõistes püssirohi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Püssirohtu võib omada koos relvaloaga RelvS § 19 lg 3 ja § 46 lg 5 p 6 alusel kuni 1 kg püssirohtu iga tulirelva kohta, kuid kokku mitte üle 5 kg. Seejuures tuleb järgida RelvS § 46 lg 6 sätet: Padruneid, püssirohtu ja sütikuid hoitakse relvakapis relvadest eraldi lukustatavas osas või relvahoidlas.

Must püssirohi on lõhkeaine LMS § 3 lg 1 p 2 alusel. Lõhkeaine ebaseaduslik käitlemine on karistatav vastavalt KarS § 414 lg 1.

Ilma relvaloata musta püssirohtu käidelda (sh omada) ei või.

RelvS: https://www.riigiteataja.ee/akt/119032015018?leiaKehtiv
LMS:https://www.riigiteataja.ee/akt/735272?leiaKehtiv
KarS: https://www.riigiteataja.ee/akt/112032015021?leiaKehtiv
 

Küsimus: Miks politsei võttis minult telefoni, mina ostsin ju selle ausal teel ja ei teadnud, et see on varastatud?12.10.2015

Tere!
Ostsin pandimajast 28.05.2015 telefoni, mis osutus tagaotsitavaks (varastatuks). Ilma selgitusteta minu õigustest konfiskeeris politsei telefoni 11.06.2015.
Politsei palus mul raha tagasisaamiseks pöörduda pandimaja poole. Seal on aga asjad kõik ametlikult ja ausalt vormistatud, nendel süüd ei ole. Politsei lubas tegeleda võimaliku kahtlusaluse käest raha tagasiküsimisega. Olen korduvalt küsinud asjade käigu kohta, selgus, et kahtlusalune on nüüd tagaotsitav. Politsei ei oleks ju tohtinud nõuda minult telefoni üleandmist, ilma selle eest maksmata, sest mina ei ole ju varas (tõestatud). Kas peaksin pöörduma kohtu poole ja esitama politseiinspektori vastu süüdistuse alusetu eseme konfiskeerimise pärast? See on päris suur summa, mida mulle tagastada lubati. Antud juhul ostsin mina telefoni ausal teel, nüüd olen aga kannataja.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Varastatud esemed omandavad reeglina asitõendi seisuse ja asitõendid võetakse ära ka heauskselt ostjalt. Teie olukorras on reaalselt 2 võimalust, kas pöörduda nõu saamiseks juristi poole või oodata kriminaalmenetluse lõppu.
 

Küsimus: Kas politsei võib koostada protokolli tagantjärgi, näiteks kui kaks nädalat hiljem tunnistan, et jõin alkohoolset jooki?12.10.2015

Kas politseil on võimalik teha trahvi alaealisele tagantjärele. Näiteks, kui ülekuulamisel kaks nädalat hiljem tunnistan, et jõin alkohoolset jooki, siis kas nad võivad protokolli teha?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah võivad. Alaealisel on keelatud alkohoolse joogi tarvitamine. Tegemist on väärtegu ja väärtegu aegub 2 aastaga.
 

Küsimus: Kas see on võimalik, et inimesel on load ajutiselt ära võetud, aga politsei olevat lubanud sõita üksnes tööle ja tagasi?12.10.2015

Tere
tahtsin küsida, et kas selline asi on võimalik, et mu naise vennal võeti load 6 kuuks ajutiselt ära purjus peaga auto juhtimise eest ja ta ise väidab, et politsei lubab tal autoga tööle sõita aga kuhugi mujale ei tohi sõita? On selline asi võimalik? Ta ise räägib et on.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei, selline asi ei ole võimalik. Teie naise vend on millestki kas väga valesti aru saanud või ei räägi tõtt. Kui ta läheb autod juhtima, võite sellest teada anda numbril 112.
 

Küsimus: Kas siledaraudsele lisaks vintraudse relva muretsemiseks pean sooritama uuesti eksami ja kas vaja ka uut tervisetõendit?12.10.2015

Tere.
Soovin soetada siledaraudsele lisaks vintraudset relva. Kas pean sooritama uuesti eksami ja kas on vaja ka uut tervisetõendit?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui Teil on kehtiv relvaluba olemas, siis uus eksam ja tervisetõend ei ole vajalikud.