Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on õigus töötuskindlustushüvitisele, kui tähtajaline tööleping lõpeb kuid kuulun ka korteriühistu juhatusse?05.10.2015

Tere,
Kas mul on õigus töötuskindlustushüvitisele kui tähtajaline tööleping lõpeb?! Aga olen korteriühistu juhatuses. Tasu selle eest ei ole saanud ega saa ka.

Ette tänades

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere
Töötuna ei võeta arvele äriühingu (OÜ, AS) juhatuse liiget. Korteriühistu juhatuse liiget saab töötuna arvele võtta, kui ta ei saa juhtimise eest tasu.

Töötuna arvelevõetud isikul võib, olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest, olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, kui ta vastab toetuse või hüvitise maksmiseks seadusega kehtestatud tingimustele.
Töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustega saate tutvuda töötukassa kodulehel : https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/tootuskindlustushuvitis
 

Küsimus: Mis aja jooksul pärast arvelt maha võtmist makstakse töötuskindlustuse hüvitis?22.09.2015

Võtsin end täna töötuna arvelt maha. Millal makstakse välja töötuskindlustuse viimane makse?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuskindlustushüvitise väljamaksmine toimub alati eelmise kalendrikuu eest hiljemalt iga järgmise kalendrikuu 10. kuupäevaks.
 

Küsimus: Mida teha, kui näed pealt vargust aga mida tõestada ei saa?18.09.2015

Mida teha, kui näed pealt vargust, kuid tõestada sa midagi ei saa? Seega on politseisse helistamine mõttetu.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kriminaalmenetluse seadusdtik § 63. Tõend
(1) Tõend on kahtlustatava, süüdistatava, kannatanu, tunnistaja või asjatundja ütlus, ekspertiisiakt, eksperdi antud ütlus ekspertiisiakti selgitamisel, asitõend, uurimistoimingu, kohtuistungi ja jälitustoimingu protokoll või muu dokument ning foto või film või muu teabetalletus.

Järelikult on Teie ütlus asjas tõendiks, seega midagi tõestada saab kindlasti.

Samas, nagu ütleb ka KrMS: Ühelgi tõendil ei ole ette kindlaksmääratud jõudu. Kas Teie ütlusest piisab, selgub ikkagi siis, kui olete politseisse teatanud ja oma ütlused andnud. Kui jätate teatamata, ei selgu see kohe kindlasti.
 

Küsimus: Mis võib olla minu karistus, kui puhusin politseikontrollis tulemuseks 0,18?18.09.2015

Tere,
Juhtisin autot, politsei pidas kinni ja puhusin alkomeetrisse 0.18. Mis võib olla minu karistus ja kui tõenäoline on, et load kinni pannakse mõneks kuuks?
Varemaid rikkumisi pole olnud ja kuidas ma saaks teada, kes on selle juhtumi menetleja? Kas need samad konstaablid või keegi teine. Kuna olen kuller, siis on load väga tähtsad mu töös.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseaduse § 224. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades

(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,20–0,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,10–0,24 milligrammi –karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

Seega, on juhtimisõigust ka võimalik lisakaristusena ära võtta, kuid kui eelnevaid rikkumisi pole, siis on see pigem ebatõenäoline.

Kõik oleneb, kes Teile protokolli koostas (kohalik konstaabel, liikluspatrull). Enamasti pole trahvi määrajaks sama isik, kes Teid kinni pidas.

Kui soovite teada menetlejat, võite pöörduda lähimasse jaoskonda koos isikut tõendava dokumendiga ning seda küsida. See on kõige kiirem ja lihtsam variant.
 

Küsimus: Kas tohin töötuna arvel oleku ajal minna endisesse töökohta kaheks päevaks asenduseks tööle, kas see on lubatud?17.09.2015

Tere,
Hetkel olen töötukassas arvel aga endine tööandja palus mul tulla asendama koolitusel olevat inimest. Hetkel ainult kaheks päevaks. Kas pean töötukassas oma arveloleku lõpetama ja millise töölepingu peaksin sõlmima asenduse ajaks?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Kui töötuna registreeritud inimene asub tööle, siis peab ta sellest kohe oma konsultanti teavitama. Tema arvelolek, samuti määratud toetuse või hüvitise maksmine, lõpetatakse tööle asumisele eelnevast päevast.
Lühiajalise töösuhte (lepingu vorm ei ole oluline) lõppemisel võib uuesti töötuna arvele võtta kohe järgmisel päeval, kui Te enam ei tööta. Töötukassa kontrollib töötamise registrist andmete õigsust.
Tähtajalise töösuhte lõppemise järel uuesti töötuna arvelevõtmisel saate esitada avalduse töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise maksmise jätkamiseks.
Kui olete töötuna arvel, siis võite kõikide küsimustega julgelt pöörduda oma konsultandi poole.
 

Küsimus: Kui pika aja jooksul peale haiguslehe esitamist haigekassale peaksin saama raha oma pangaarvele?17.09.2015

Olin 2 kuud haiguslehel. Sooviksin teada, kui pika aja jooksul peale haiguslehe esitamist haigekassale peaksin saama raha oma pangaarvele?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Selleks, et haigekassa määraks ja maksaks töövõimetuslehe alusel hüvitist, peab tööandja töövõimetuslehe maksmiseks vajalikud andmed esitama haigekassale. Peale tööandja andmete edastamist haigekassale jõuab hüvitis Teie arvelduskontole paari tööpäeva jooksul. Palun pöörduge tööandja poole küsimusega, millal ta andmed edastab.

Tere

Selleks, et haigekassa määraks ja maksaks töövõimetuslehe alusel hüvitist, peab tööandja töövõimetuslehe maksmiseks vajalikud andmed esitama haigekassale. Peale tööandja andmete edastamist haigekassale jõuab hüvitis Teie arvelduskontole paari tööpäeva jooksul. Palun pöörduge tööandja poole küsimusega, millal ta andmed edastab.

Ise näete infot oma töövõimetuslehe andmete kohta riigiportaalis:
https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/isiku_toovoimetusehuvitised_3.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas saan töötuskindlustushüvitist kui olen osaühingu omanik, tasu ei maksa ja koondatakse teisest firmast, kus hetkel töötan?15.09.2015

Tere. Kas saan ennast töötuna arvele võtta ja taotleda hüvitist, kui:
- olen tegelikult OÜ omanik, aga tasusid ei saa ja juhatusse ei kuulu,
- töötan töölepingu alusel teises äriühingus, kus ees ootab koondamine.

Aitäh

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Alates 01.05.2014 jõustunud tööturuteenuste ja -toetuste seaduse alusel ei saa töötuna registreerida isikut, kes on äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht.

Seega töötuna ei saa registreerida äriühingu juhatuse liiget.
Äriühingu osade või aktsiate omamine (omanik olemine) ei takista töötuna arvelevõtmist.
Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, katseaja või tähtajalise töösuhte lõppemine).
 

Küsimus: Kui kaua peale lepingu lõppemist võib olla töötuna registreerimata, et hiljem taotleda töötukindlustushüvitist?11.09.2015

Tere,

Küsimus järgnev: Mind vabastati töölt tervislikel põhjustel § 88 1. (1) ja mul on õigus saada töötukindlustus hüvitist. Kui kaua peale lepingu lõppemist võib inimene olla ilma tööta ja töötuna registreerimata, et hiljem taotleda töötukindlustushüvitist? Mitu kuud võib inimene sellega oodata, ei soovi kohe uuesti tööle asuda ega töötukindlustust saama hakata.

Tänan

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kui ta vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna registreerimisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõppenud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt TLS § 88 lg 1 p 1).

Üks kuu töötuskindlustusstaaži arvestatakse töötajale iga kalendrikuu eest, mil talle maksti tasu ja sellelt peeti kinni töötuskindlustusmakse.
 

Küsimus: Kuidas saaks ravi- ja reisikindlustuse pikaajalisel välismaal töötamiseks?11.09.2015

Tere,
läheme perega pikaajaliselt (18 kuud) tööle välismaale (väljaspoole EUd). Lepingus on eelarve rida pere kindlustamiseks, aga ei suuda Eestist leida ühtegi kindlustustoodet, mis kasvõi enam vähem meie nõuetele vastaks, st. et oleks kombineeritud ravikindlustus (välismaal) ja reisikindlustus perele pluss kindlustus juhuks, kui eestis jõulude ajal või järgmisel suvel käies midagi juhtub. Pakutakse reisikindlustuse variante, aga tingimustes tavaliselt öeldud, et üle aasta ei kehti ja/või kehtivad kogu maailmas, aga mitte Eestis jne.
Järsku oskate pakkuda, kuskohast peaks otsima sellist kindlustust, Ajutistele töötajatele Euroopa Komisjon seda ei paku, eesti kindlustused ravikindlustust välismaale ei paku, v.a. välisministeeriumile riigihankega tehtud eripakkumine, mida aga kindlustus ei ole huvitatud seda teistele tööandjatele laiendama.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Euroopa Liitu kuulumisega seoses on Eesti Haigekassas kindlustatud inimestel võimalus saada EL liikmesriikides, majanduspiirkonna riikides ja Šveitsis
viibides arstiabi võrdsetel tingimustel selles riigis elavate kindlustatud inimestega. Eesti Haigekassa ravikindlustus ei laiene väljapoole Euroopa Liitu ja reisikindlustust puudutavat valdkonda Haigekassa ei reguleeri.


Parimat soovides

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas peaksin töötukassale teatama, kui tööturuteenuse osalemise ajal laekub minu kontole kunagi tuttavale antud laen?09.09.2015

Kui tööturuteenusel osalemise ajal tagastatakse mulle arveldusarvele varasemalt teisele inimesele antud võlg, kas siis see mõjutab töötukindlustuse maksmist ja kas sellest peaksin töötukassasse teatama?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuskindlustushüvitise väljamaksmist ei mõjuta töötuna arveloleku perioodil saadud sissetulek, mis ei ole tasu töötamise eest.

Kui töötule on määratud töötutoetus (2015 aastal 4,01 €/päevas), siis peab ta töötukassat teavitama muudest sissetulekutest, mis ületavad 31-kordsest töötutoetuse päevamäära (124,31).
Muude sissetulekute hulka arvatakse nt. maksuameti poolt tulumaksu tagasimaksmine, kinnisvara müügist või rendist saadav tulu, ühekordne stipendium jms.
Kui töötutoetuse saaja sissetulek kalendrikuus ületab 124,31 €, siis peatatakse töötutoetuse maksmine 30 päevaks.
Järgmisel kalendrikuul jätkatakse töötutoetuse maksmist, kusjuures toetuse maksmise periood pikeneb 30 päeva võrra.