Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas FIE-l tekib töökohast koondamisel õigus töötuskindlustushüvitisele, kui FIE tegevus on sel ajal peatatud?11.11.2015

Tere!
Kui FIE-na tegutsev isik, kes töötab tööandja juures täiskohaga, peatab ajutiselt FIE tegevuse nt 6 kuuks, kas tal tekkib õigus koondamise korral töötuskindlustushüvitisele?
Tänan!

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) ta on töötuna arvele võetud;
2) tal on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töösuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, katseaja või tähtajalise töösuhte lõppemine.

Töötuna on võimalik arvele võtta isikut, kes ei tööta ja kes ei ole ettevõtja (äriregistri andmetel registreeritud FIE), kuid kes otsib tööd, soovib tööle asuda ja kes vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele. Töötuna arvelevõtmise tingimuste kohta saate täpsemat infot meie kodulehelt: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine
 

Küsimus: Milline on odavaim võimalus saada endale ravikindlustus, kui olen töötu kodune kahe lapsega ning plaanin alustada ettevõtlusega?06.11.2015

Tere,
Milline on odavaim võimalus saada endale haigekassa? Olen tööta kodune ema, lapsed 12- ja 10-aastane. Plaanin alustada aasta lõpus väikse ettevõtlusega - käsitöö müügiga, kuid sinnamaani läheb natuke aega, ei tahaks vahepeal ilma ravikindlustuseta olla. Töötute nimekirjast võtsin end maha.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kõik võimalused ravikindlustuse saamiseks leiate haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/kindlustus.

Juhul, kui inimesel ei ole ravikindlustust ja ta ei kuulu ühtegi kindlustatud inimeste gruppi, annab ravikindlustuse seadus võimaluse sõlmida haigekassaga nn vabatahtlik kindlustusleping, mille alusel võrdsustatakse ta ravikindlustuse seaduse alusel kindlustatud isikuga.
Rohkem infot, lepingu tüüptingimused ja avalduseblanketi avalduse sõlmimiseks leiate haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/kindlustus/vabatahtlik-kindlustus.

Parimat soovides

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Millise seadusepunkti alusel karistatakse alla 20 % lubatud täismassi ületamist?29.10.2015

Liiklusseadus ütleb järgmist:
§ 2101. Üle 12 000 kilogrammi lubatud täismassiga sõiduki, autorongi ja masinrongiga maksimaalse lubatud täismassi ületamine
Üle 12 000 kilogrammi lubatud täismassiga sõiduki, autorongi või masinrongi, mille maksimaalset lubatud täismassi ületatakse 20 protsendi võrra või rohkem, juhtimise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.
Millise seadusepunkti alusel karistatakse alla 20 % lubatud täismassi ületamist? Liiklusseadus sellist olukorda ei reguleeri. Järelikult ei saa ka karistada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere


Selleks sätteks on liiklusseaduse § 261 ülamärgiga 2

§ 261 -2. Tee püsivust ohustava liikluse lubamine



(1) Sõiduki, autorongi või masinrongi juhtimise eest, mis ei vasta lubatud mõõtmetele, massile või teljekoormusele või mis muul viisil ohustab tee püsivust või liiklusohutust, samuti sõiduki, autorongi või masinrongi juhi poolt eriveo tingimuste rikkumise eest või sõiduki, autorongi või masinrongi juhtimise eest liiklemiseks suletud teel või liiklemiseks mitteettenähtud teerajatisel –

karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut.
 

Küsimus: Mitme tööpäeva jooksul peaks tulema vastus politseisse veebis saadetud avaldusele?29.10.2015

Mitme tööpäeva jooksul peaks tulema vastus politseisse veebis saadetud avaldusele?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Reeglina tuleb vastus 5-30 päeva jooksul.
 

Küsimus: Kas on võimalik teada saada telefoni IMEI koodi järgi, kas telefon on varastatud või ei ole?29.10.2015

Kas on võimalik teada saada telefoni IMEI koodi järgi, kas telefon on varastatud või ei ole?
 

Küsimus: Kas saan politseile avalduse teha, kui minu andmetega pannakse kuulutusi ja tehakse kontosid eri netikeskkondades?29.10.2015

Tere, Kuna ühe inimese valed tulid välja ning ta ei suuda kuidagi leppida sellega, siis nüüd ta ähvardab mind, saadab sms, on mingitesse portaalidesse üles pannud mind. Mulle helistavad erinevad võõrad numbrid, nüüd tuli mulle sms, et ma olen teinud konto erootilisele lehele, kuigi ma pole seda teinud, ühesõnaga ta jagab minu andmeid ilma minu loata, mul on tänasepäeva jooksul üle 30 vastamata kõne ja telefonikõned toimuvad iga 1 minuti tagant. Kuidas ma pean käituma? Millisel alusel ma politsei poole saan pöörduda, et ma saaks tema vastu kaebuse esitada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Püüdke oma telefoni numbriga otsides leida need kuulutused ja tuvastada millised andmed seal Teiega veel, peale telefoni numbri, kattuvad. Salvestage kuulutus kuvatõmmisena. Tegemist võib olla identiteedivargusega KarS § 157 ülamärgiga 2 mõistes.
 

Küsimus: Kas koerte haukumise puhul on tegemist avaliku korra rikkumisega?29.10.2015

Kas koerte haukumise puhul on tegemist avaliku korra rikkumisega kui lähinaaber peab koeri ja koerad hauguvad nii öösel, kui päeval ja puhata ei saa?
Kes peaks juhumeid menetlema ja millise seaduse alusel, kas politsei või kohalik omavalitsus?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on pigem loomapidamise nõuete rikkumisega. Menetlejaks on kohalik omavalitsus.
 

Küsimus: Kas alaealine, kes ei käi koolis, saab ennast registeerida töötukassas?29.10.2015

Kas alaealine, kes ei käi koolis, saab ennast registeerida töötukassas?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere
Töötuna saab arvele võtta inimest, kes ei õpi, kes on vähemalt 16 aastane, kes otsib tööd ja kes soovib oma tööotsingutel kasutada töötukassa abi.
 

Küsimus: Miks pean maksma töötuskindlustusmakset, kui olen ka osaühingu osanik ja seetõttu nagunii töötuskindlustuskaitset ei saa?27.10.2015

Tervist olen osaühingu ainuomanik, töölepingut mul selles oü-s ei ole, aga töötan täiskohaga teises firmas (mille juhatusse ma ei kuulu). Kõik maksud on sellelt palgast kinnipeetud, kaasaarvatud töötukindlustusmaks. Miks ma pean seda töötukindlustust maksma kui seadusandlus ei luba mul töötuks jäädes töötuskindlustust taotleda (1,6% kuus on üsna suur raha kasvõi taskurahaks lapsele).

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud osaühingu omanik

Seaduse järgi tuleb töötaja töötuskindlustusmakset maksta töötajale makstud töötasult kuni vanaduspensioni ikka jõudmiseni.
Tööandja töötuskindlustusmakset peavad maksma kõik tööandjad kõigile töötajatele makstud tasudelt.

Äriühingu omanikuks olemine ei takista töötuna arvelevõtmist. Töötuna ei saa arvele võtta äriühingu juhatuse liiget.

Töötuskindlustuse vahenditest makstakse ka selliseid hüvitisi, mille saamiseks ei pea töötuna registreerima, need on koondamishüvitis ja pankrotihüvitis.
Töötuskindlustushüvitise määramiseks peab vastama kolmele tingimusele:
1) olema töötuna registreeritud;
2) töötuskindlustusstaaži peab olema vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul;
3) viimane töö- või teenistussuhe peab olema lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine, katseaja või tähtajalise töösuhte lõppemine).
 

Küsimus: Kuidas politseile teatada, kui on vaja filmida avalikus kohas vägivaldset stseeni või inimröövi?26.10.2015

Tere! Kui filmi jaoks on vaja filmida avalikus kohas vägivaldset stseeni või siis inimröövi, kuidas sellest eelnevalt politseile teatada? Ja kas on üldse selline asi lubatud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Taoline info tuleb edastada sellesse jaoskonda, kelle tegevuspiirides seda stseeni filmida soovitakse. Juhul, kui filmimine võib häirida ka liiklust (näiteks kui peate mingiks ajaks liikluse sulgema), tuleks see kooskõlastada nii politsei kui kohaliku omavalitusega (olenevalt ürituse kestvusest ja osalejate arvust võib tekkida ka kohustus see avaliku üritusena registreerida).

Vägivalda võib filmida, kui tegemist on näitlemisega. Teine asi oleks, kui inimrööviks valitakse inimene, keda sellest eelnevalt teavitatud pole, see on küll keelatud :)