Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas oma osaühingust juhatusest taandamist peab mööduma ka mingi aeg, et saada töökohalt koondamise järel töötu abiraha?15.12.2015

Tere,
Mind ootab koondamine, tõenäoliselt esimesest jaanuarist. Peale selle olen ka ühe firma ainuomanik, juhatuse esimees, palka ma ei saa sealt. Sain teada, et kui ma olen juhatuse esimees, siis peale töökohalt koondamist töötukassast ma abiraha ei saa. Kui ma taandan ennast juhatuse esimehe koha pealt, kas siis on selleks ka mingi aeg, mis peab olema juhatuse esimehest taandamisest kuni minu praegusest töökohast koondamise hetkeni olema, et töötukassa saaks mulle maksta töötuabiraha minu praegusest palgast seadusega ettenähtud toetust.
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Selgitan Teile töötuna arvelevõtmise protseduuri, kuid Teil on võimalik kõikide töötuna arvelevõtmise tingimustega täpsemalt tutvuda ka töötukassa kodulehe kaudu:
https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Äriühingu juhatuse liiget töötuna arvele võtta ei saa. Alates 01.05.2014 jõustusid tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muudatused, mille järgi ei saa töötuna registreerida isikut, kes on äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht.

Kui inimene ei tööta ja kui ta soovib kasutada oma tööotsingutel töötukassa abi, siis on tal võimalik esitada töötuna arvelevõtmise avaldus, kas isiklikult töötukassa esinduses või elektrooniliselt töötukassa iseteeninduse kaudu.
Seejärel töötukassa saadab päringu äriregistrisse, õppimise registrisse, töötamise registrisse ja teeb kindlaks, kas inimene vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele.

Kui inimene on töötuna registreeritud ja otsus selle kohta talle teatavaks tehtud - alles pärast seda asume menetlema tema avaldust töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise määramiseks.

Kui töötuna registreeritud inimene vastab töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise maksmiseks seadusega kehtestatud tingimustele, siis otsus rahalise väljamakse määramise kohta saadetakse kohe tema e-posti aadressile.

Vastame ka Teid isiklikult puudutavatele küsimustele, kui saadate e-kirja aadressile: info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kas välismaalt naasnud eesti kodanikul on lootust Töötukassa kaudu saada ettevõtlusalast koolitust?08.12.2015

Eesti Vabariigi kodanik elas aasta aega välismaal. Nüüd tuli perekondlikel põhjustel tagasi Eestisse. Esialgu sobivat tööd pole leidnud. Kas tal on õigus töötuna arvele võtta? (Käesoleval aastal töötas 8 kuud, viimased 3 kuud töötanud pole). Soov on hakata ettevõtjaks.
Kas on lootust Töötukassa kaudu saada ettevõtlusalast koolitust?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsija

Eesti Töötukassas saab töötuna arvele võtta igat Euroopa Liidu või Eesti kodanikku, kes ise töö otsimise sooviga meie poole pöördub, kui ta vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele.
Arvelevõtmise tingimustega saab täpsemalt tutvuda meie kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Kas ja missugust tööturuteenust (nt nõustamisteenused, tööpraktika, tööturukoolitus, tööharjutus, vabatahtlik töö jne) iga inimene töö leidmiseks vajab, lepitakse kokku töötu ja tema konsultandi vahel töökeskse nõustamise ja individuaalse tööotsimiskava koostamise käigus.
 

Küsimus: Kui kaua kehtib ravikindlustus peale töölepingu lõppemist?04.12.2015

Võlaõiguslik tööleping lõpeb 28.12.2015. Kui kauaks jääb kehtima ravikindlustus?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuse üle ühekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna. Peale lepingu lõppu kehtib ravikindlustus kaks kuud.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas koondamisel tuleb koondamishüvitiselt kinni pidada töötuskindlustusmakse (1,6%)?03.12.2015

Kas töötaja koondamisel tuleb koondamishüvitiselt kinni pidada töötuskindlustusmakse (1,6%) ja kas tööandja peab sellelt tasuma töötuskindlustusmakset (0,8%)?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud tööandja

Eestis tegeleb maksude kogumisega ja maksude maksmise kohta selgituste andmisega Maksu- ja Tolliamet. Info töötuskindlustusmakse kohta on avalikustatud ka Eesti Töötukassa kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/tooandjale-ja-partnerile/tootuskindlustusmakse
Töötaja töötuskindlustusmakset (1,6%) peavad maksma kõik töötajad, sh võlaõigusliku lepingu alusel töötavad inimesed ning avalikud teenistujad.
Töötuskindlustusmakset tuleb kinni pidada ja maksta töötajale makstud palgalt ja muudelt tasudelt (nt puhkusetasu).
Töötuskindlustusmakset ei maksta:
- töö- või teenistussuhte lõpetamisel seadusega ettenähtud hüvituselt (nt koondamishüvitus, tööandjapoolse lepingutingimuste rikkumise tõttu töölepingu lõpetamisel ette- nähtud hüvituselt vms);
- töö- või teenistussuhte ebaseaduslikul lõpetamisel seadusega ettenähtud hüvituselt ja viiviselt (nt töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamise korral individuaalse töövaidluse lahendamise seadusega ettenähtud hüvituselt);
- tööraamatu või lõpparve kinnipidamisel seadusega ettenähtud palgalt;
- sotsiaalmaksuseaduse §-s 3 nimetatud summadelt.

Töötuskindlustusmakset peab arvestama, kinni pidama ning Maksu- ja Tolliametile üle kandma tööandja. Kui tööandja peab töötuskindlustusmakset kinni töötaja, kes pole kindlustatu, palgalt, ei anna see isikule kindlustuskaitset ega õigust töötuskindlustushüvitisele. Samuti ei suurenda töötaja õigusi see, kui tööandja on töötuskindlustusmakse kinni pidanud summalt, millelt tegelikult ei pea töötuskindlustusmakset maksma (nt koondamishüvitiselt).
Sellisel juhul võib töötaja taotleda tööandjalt õigusliku aluseta kinni peetud maksete tagastamist ning tööandja saab taotleda Maksu- ja Tolliametilt enammakstud summade tagasimaksmist või tasaarvestamist maksukorralduse seaduses sätestatud korras.
Tööandja töötuskindlustusmakset (0,8%) peavad maksma kõik tööandjad kõigile töötajatele makstud tasudelt (kogu palgafond), sh ka vanaduspensionieas või ennetähtaegset vanaduspensioni saavatele töötajatele makstud tasudelt.
 

Küsimus: Kuidas võin oma rihma otsas olevat koera kaitsta tänaval vabalt liikuvate agressiivsete koerte eest?19.11.2015

Elan väikses linnas ja suur osa koeraomanikke laseb oma koertel kodu ümbruses vabalt ringi liikuda. Olen pöördunud mitmel korral ka politseisse, et inimesed oma koeri kinni hoiaks, kuid kõigi kohta ei jõua avaldust esitada ja jääb ikkagi ka variant, et loom on tõesti kogemata aiast välja pääsenud. Kahjuks on paljud neist koertest liigikaaslaste suhtes agressiivsed ja püüavad minu rihmastatud koerale jalutamise ajal kallale minna.
Olen proovinud kasutada pipragaasi, kuid see on ebamugav (võib ka oma koerale silma sattuda) ning korralik pipragaas on ka kallis.
Kuidas tohin oma koera agressiivsete koerte eest kaitsta?
Tean, et Venemaal kasutavad inimesed edukalt elektrišokkerit, kuid minu teada on see Eestis keelatud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Relvaseadusest tulenevalt on elektrišokirelv tsiviilkäibes keelatud, seega seda tõepoolset kasutada ei saa.

Vahendite kohta, mida teised koeraomanikud looma ja enda kaitseks kasutavad, võite nõu küsida erinevatest koertega seotud foorumistest või sotsiaalmeedia lehtedest. Gaas tundub olevat üks kasutajasõbralikemaid variante. Küll aga soovitan tõsiselt võtta ette see hulkuvate loomade teema kohalikus omavalitsuses. Sealsed ametnikud vastutavad eeskirjadest kinnipidamise eest ning neid ka seetõttu huvitab, et mis koertega probleeme on. Vajadusel on neil võimalik teha ettekirjutusi omanikule. Kui võimalik, tehke neist loomadest pilte ning edastage need KOVi.
 

Küsimus: Mida ette võtta vabalt ringihulkuva kariloomaga?19.11.2015

Kuhu pöörduda, kui küla vahel liigub pidevalt plehku pannud veis?
Andke palun teada, kuidas olukord lahendada!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Siin on mitu lahendust:
1) kui omanik on teada, võtta temaga koheselt ühendust
2) kui veis tekitab liiklusohu (liigub teedel), siis tuleb helistada 112, korrapidaja saab välja saata patrulli, et tagada liiklusohutus ajani, kuni omanik saab looma kinni püüda.
3) kui otsest ohtu ei ole (loom on liiklusest ja inimestest eemal), kuid omanik teada pole, helistage kas kohalikku omavalitsusse või 6123000 (politsei infoliin)

Loomade pidamise eeskirjade täitmist kontrollib kohalik omavalitus ja on hea, kui neid taolistest asjadest teavitatakse. Kui vaja, on neil võimalik teha ettekirjutusi looma omanikule selleks, et taolist asja rohkem ei juhtuks.
 

Küsimus: Mis aja jooksul saab kirjutada kallaletungi kohta avalduse, kui politsei on käinud kohal ja fikseerinud juhtunu?19.11.2015

Mis aja jooksul saab kirjutada kallaletungi kohta avalduse, kui politsei on käinud kohal ja fikseerinud juhtunu? Samuti on olemas kannatanust pildid ja emo ning kiirabi tõend.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Soovitav on kirjutada see avaldus esimesel võimalusel. Seda kiiremini on juhtunut võimalik menetleda ning tunnistajatel on sel juhul asjaolud ka paremini meeles. See süütegu aegub viie aasta pärast, kuid kindlasti ei tasu nii kaua oodata. Karistus, mis määratakse kellelegi aastaid tagasi juhtunud löömise eest, ei ole kindlasti nii mõjus, kui see määratakse kaks kuud tagasi juhtunud löömise eest.
 

Küsimus: Kas kiiruse ületamise trahvi maksmise viibimine 5 päeva üle tähtaja tähendab nüüd kohtutäiturit?19.11.2015

Tere,
3 kuud tagasi sain kiiruse ületamise eest trahvi. Viimase makse tähtpäev oli 4.11.2015. Minu poolt oli makstud ainult 9.11.2015. Kas minu makse oli juba hilja ja siis tulebki kohtutäiturit oodata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui trahv ei ole õigeaegselt tasutud, siis see suunatakse edasi täitemenetlusse. Praktika näitab, et suunamisega oodatakse mõned päevad, kuna sel juhul on välistatud olukorrad, kus isik kandis selle raha küll õigeaegselt üle, kuid laekumine toimus temast mitte olenevatel asjaoludel hiljem. Kas Teie makse jõudis enne suunamist kohale, tasub uurida juba lähimast jaoskonnast. Isikut tõendava dokumendi alusel saab jaoksonnas politseinik seda kontrollida.

Edaspidiseks: kui on näha, et Te mingil põhjusel ei saa teha ülekannet tähtajaks, tuleb esitada politseisse valgel paberil soov maksetähtaja pikendamiseks. Juurde tuleb lisada väärteoasja number ning Teile sobiv tähtaeg koos põhjendusega, miks praegune aeg ei sobi (näiteks, et ei oma piisavat sissetulekut trahvi ühe korraga tasumiseks jne). Menetleja võib tähtaega pikendada kuni aasta võrra ning makseid võib soovi korral ka teha osade kaupa, samuti võib menetleja pikendamisest keelduda.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui liikluses kohatud autojuhi käitumine jätab mulje, nagu ta meelega sooviks luua kindlustusjuhtumi?19.11.2015

Tere,
sõitsin täna hommikul tööle Kristiine suunas ning Suur-Ameerika - Endla ristmikul vahetult enne valgusfoori sõitis mulle ette auto. Mina sõitsin paremal real, vasak rida oli nii ees kui ka taga tühi. Auto sõitis mulle niimoodi ette, et mina pidin täiesti blokki pidurdama. Andsin signaali, et juhtida tähelepanu, et see on ohtlik, kuid selle peale pidurdas see auto ise blokki, kuigi selle ees ühtegi autot ei olnud. Vaatasin internetist ka antud sõiduki liikluskahjude infot ning tekkis selline mulje, et see autojuht sõidab meelega teiste autode ette, et tekitada kindlustusjuhtumit. Kuhu tuleb pöörduda, et antud sõiduki autojuht läbiks kontrolli, et ta on võimeline autoga sõita?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Juhiloa kehtetuks tunnistamine saab käia vaid kindlatel alustel. Liiklusseadusest otseselt ei ole võimalik välja lugeda seadusepunkti, mis annaks võimaluse tunnistada kehtetuks isiku juhtimisõigust, kes on osalenud mitmetes kindlustusjuhtumites ning tekitab peaaegu liiklusõnnetusi oma pahatahtliku käitumisega. Küll aga tasub tema liiklusrikkumistest teavitada politseid, kes menetluse tulemusena saab lisakaristusena rakendada ka juhtimisõiguse peatamist.
 

Küsimus: Kas politseil peab kohtus minu väidetava üle pideva joone tehtud tagasipöörde tõestuseks olema mingi asitõend nagu video või foto?19.11.2015

Tere, politsei pidas kinni ning väidavad, et tegin tagasipöörde üle pideva joone. Ise sellega nõus ei olnud ning keeldusin kiirmenetlusest. Kas politseil peab kohtus olema ka asitõend (film, foto)? Mille alusel nad saavad mind süüdistada, kui tagasi pöörde ajal olid nad üldse minust 400 m kaugusel ning sõitsid teises suunas?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Pole olemas nõuet seaduses, et igale taolisele juhtumile tuleb lisada ka videomaterjal. Kui see on olemas, siis loomulikult see lisatakse. Tunnistaja ütlused on tõendiks ning see on ka üks nendest põhjustest, miks politseinikud patrullivad tavaliselt kahekesi. Seega kohtumenetlust see video puudumine ei takista, küll aga oleks kohtunikul otsuse tegemine lihtsam, kui see video oleks olemas.