Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu esitatakse haigusleht pärast töölt vabastamist?10.02.2016

Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht pärast töölt vabastamist esitada? Olen töövõimetuspensionär ja tervislikel põhjustel (olen sel aastal olnud haiguslehel 4 kuud) lõpetati mu tööleping. Lepingu lõppemise ajal olin ka haiguslehel. Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht edaspidi esitada. Olen ikka jätkuvalt haiguslehel. Töötukassasse ei saa ka enne end arvele võtma minna kui tervis seda lubab.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui töövõimetusleht algab kehtiva töösuhte ajal, siis Haigekassa maksab hüvitist kuni töövõimetuslehe lõpuni hoolimata sellest, et ravikindlustus vahepeal lõpeb. Kindlustatul on õigus haigushüvitist saada kuni 182 järjestikust kalendripäeva. Kui haigestumine on seotud Teie püsiva töövõimetusega, makstakse hüvitist 60 päeva järjest. Selleks aga , et haigekassa määraks ja maksaks töövõimetuslehe alusel hüvitist, peate töövõiemtuslehe lõpetamisest teatama oma endist tööandjat. Tööandja edastab töövõimetuslehe maksmiseks vajalikud andmed haigekassale elektrooniliselt.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kust leida, millised nõudes peavad olema täidetud kooli arvutiklassis?04.02.2016

Tere!
Lugu siis selline, et mind huvitaks, et kust leida sellist dokumenti (või infot), mis kirjeldab kooli arvutiklassile esitatud nõudeid (näiteks tervisekaitse nõuded, mis (kohustuslik) info peab arvutiklassis väljas rippuma jne.)

Ainus seadus mille ma leidsin selle kohta oli Riigiteatajas (https://www.riigiteataja.ee/akt/27096) aga kui ma seal valin hetkel kehtiv, siis ütleb, et see on kehtetu (ma ei saa aru isegi, et kas see seadus siis veel kehtib või mitte). Äkki oskate aidata.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Koolidega seotud ruume käsitleb järgmine määrus: https://www.riigiteataja.ee/akt/128082013010
Teie poolt toodud määrus on kehtetu.
Koolidega seotud informatsiooni saab kindlasti küsida täpsemalt ka Terviseametilt, nemad vastutavad riiklikult koolidega seotud valdkondade eest (http://www.terviseamet.ee/keskkonnatervis/haridus-ja-sotsiaalteenused.html).

Tervitades,
Kristi
 

Küsimus: Kas on võimalik üldse kunagi politseisse tööle saada, kui olen kunagi kiriminaalkorras karistatud?04.02.2016

Tere,

Tahaks teada, kas on võimalik üldse kunagi politseisse tööle saada, kui olen kunagi kiriminaalkorras karistatud?

Lugupidamisega

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See sõltub kuriteos.

PPVS
§ 40. Isikud, keda ei võeta politseiteenistusse

Teenistusse ei võeta isikut:
1) keda on karistatud tahtlikult toimepandud kuriteo eest, olenemata karistusandmete kustutamisest;
 

Küsimus: Kas pärast väärteo "arhiivi" saatmise tähtaega ei näe seda kunagist karistust enam keegi, ka politsei mitte?04.02.2016

Tere! Tegin enda aegunud väärteo kohta päringu nii karistusregistrisse kui ka politseisse, kuid vastusena tuli, et selle kohta andmed puuduvad. Sain aru, et politsei hoiab süütegusid oma andmestikus 5a ja peale seda saadetakse need arhiivi, kus säilitatakse veel 5a. Kas see siis tähendab, et minu vana väärtegu ei näe enam keegi, ei politsei ega muud riigiasutused? Juhtus see u 17a tagasi, kui oli u 12-aastane. Tänan vastuse eest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teie vana väärtegu ei näe tõesti keegi. Siiski on Politseil võimalus küsida andmeid ka Karistusregistri arhiivi kantud karistuste kohta.
 

Küsimus: Kas oleks võimalik oma õiguste kaitseks midagi ette võtta, kui üks tuttav levitab meie kohta selget laimu?04.02.2016

Tere!
Küsimus avaliku laimu kohta. Inimene, kellega meil läbisaamine on halb, levitab meie kohta linnas laimu, millel pole absoluutselt tõepõhja all (näiteks räägib kohalikele, kuidas me oma vanemaid kodus peksame). Lisaks levitab meie nimel mingit kirja, milles meie väidetavalt neid mõnitame. On saatnud selle kirja meie lähimatele sugulastele ja ka valda. Kuna tegemist on väikse kohaga, kus põhimõtteliselt kõik tunnevad kõiki, kas oleks võimalik oma õiguste kaitseks midagi ette võtta?
Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Laimu levitamise vastu on Teil õigus oma au ja hea nime kaitseks pöörduda laimaja vastu tsiviilhagiga kohtusse.
 

Küsimus: Kas politseisse saab teha avalduse, kui mehe eksnaine ahistab ja igal viisil tekitab ebameeldivusi?04.02.2016

Olen suhtes mehega, kellel on eelmisest suhtest 2 last. Eksnaine aga ahistab meid nii kuidas suudab. Ta on rääkinud oma sõbrannadele, et ma peksin tema lapsi. Siis suunas ta minu numbri mingisugusele perverdile, kes mind üles ähvardas otsida ja maha ähvardas lüüa. Siis sõimas ta meid, et ma olevat talle lastekaitse kaela saatnud ja politsei. Ja nüüd räägib, et ma olevat talle mingi sõnumi saatnud. Lisaks ütles ta, et teeb kõik, et meid lahku ajada. Mul on olemas kõikidest nendest olukordadest tõendid, aga ma ei tea enam kuhu minna või mida teha. Mu tervislik seisund on selle naise pärast halb. Ma vajan abi. Kas politseisse saab nendega avalduse teha?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politseisse saab avalduse teha ähvardamise kohta, kui on ähvardatud tapmisega või tervisekahjustuse tekitamisega ja Teil on olnud reaalne alus karta ähvarduse realiseerimist. Teie kirjeldatud olukorras oleks mõistlik pöörduda juristi vastuvõtule selgitamaks välja, kas antud olukorras oleks võimalik pöörduda kohtusse lähenemiskeelu taotlemiseks.
 

Küsimus: Kas 17-aasta tagune poevargus võib veel kuskil politseiregistris olla?04.02.2016

Tere! Tegin karistusregistrisse päringu enda kahe väärteo kohta, kuid vastuseks tuli, et neil pole neid vanu andmeid arhiivis ka. Tegu siis poevargusega ja toimus see u 17a tagasi ja olin siis alla 14a vana. Sooviks teada, kas kuskil politsei andmebaasis on need asjad olemas ja kas ma saan teha nende kohta päringu? Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Päringu saate teha vastavalt siinsetele juhistele: https://www.politsei.ee/et/organisatsioon/teabenoue/ Selles päringus saate ka küsida milliseid andmeid Teie poolt toime pandud õigusrikkumiste kohta PPA omab.
 

Küsimus: Kas eelnev kriminaalkaristus kanepi omamise eest mõjutab minu praeguse narkojoobes sõitmise karistust?04.02.2016

Tervist, olen 24-aastane noormees. Juhtus selline intsident, et tõmbasin kanepit ja otsustasin linna minna. No muidugi nagu ikka, juhtusin puhuma ja tuvastati narkojoove. Muidugi ei tea, mis määraga, see selgub alles analüüsidest, kuu aja jooksul antakse otsusest teada. Eelnevalt olen saanud kriminaalkaristuse omamise eest. Et kas selle ajendil võib mulle määrata karmima karistuse? Praegune oli mul liiklusseadusest tulenev, et olin joobes, kuid eelmise eest sain ainult omamise eest. Sellest lähtuvalt oleks küsimus selline, et kas eelnev kriminaalkaristus omamise eest võib anda mõju minu praeguse narkojoobes sõitmise osas?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Varasem kriminaalkaristus narkootilise aine omamise eest ei mõjuta võimalikku karistust narkojoobes juhtimise eest.
 

Küsimus: Kas helkuri mittekandmise eest saadud trahv takistab esmaste juhilubade omandamist ja autokooli minemist?04.02.2016

Sain üleeile politseipatrullilt helkuri mittekandmise eest 40€ trahvi. Olen 17-aastane. Muid karistusi ega väärtegusid pole mul varem olnud. Tahtsin minna suvel autokooli. Kas see helkuritrahv mõjutab kuidagi autokoolis toimuvat?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See trahv ei takista lubade tegemist.
 

Küsimus: Kas Haigekassa hüvitab ka välisriigis teostatud raviprotseduuri kulud?02.02.2016

Tere,
Huvitaks, kas Haigekassa hüvitab osaliselt välisriigis teostatud raviprotseduuri kulud järgneval juhul. Ravi teostati välismaa erakliinikus (analoogset ravi oleks saanud teostada ka Eestis), kuna seal pakuti lisaks ka teisi raviprotseduure, mida Eestis ei pakuta. Ravi oli tulemuslik ja see on ka Eesti arstide poolt dokumenteeritud.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Haigekassa saab tasuda plaanilise arstiabi eest välisriigis Euroopa patsiendiõiguste direktiivi (EL 2011/24) alusel nii riiklikes kui ka eraraviasutustes.
Antud juhul ei ole vajalik esitada haigekassale taotlust enne ravile minekut (ei ole eelluba), kuna kõigepealt tuleb ravikulud isikul endal kanda. Tagantjärele on õigus taotleda plaaniliste tervishoiuteenuste hüvitamist samadel alustel nagu seda tervishoiuteenust oleks isikule osutatud Eestis ehk hüvitamine toimub vastavat haigekassa tervishoiuteenuste loetelus sätestatud hindadele. Patsiendi omaosalustasud, transpordikulud jms jääb patsiendi enda kanda.
Hüvitise saamiseks tuleb haigekassale esitada vastavasisuline tagasimakse taotlus (kättesaadav haigekassa kodulehel, klienditeenindusbüroodes või Eesti Posti postkontorites) koos järgnevate dokumentidega: raviteenuse originaalarved, maksmist tõendavad dokumendid, retsepti koopia, eriarsti saatekiri (olenevalt erialast) ja raviloo kokkuvõte.

Kogu vajaminev info tagantjärele hüvitamise kohta on kättesaadav haigekassa kodulehel https://www.haigekassa.ee/et/euroopa-liit/arstiabi-valisriigis/euroopa-liidu-ravikulude-tagasimakse-0.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa