Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Miks inimesed jäävad kadunuks või leitakse surnuna?21.12.2015

Miks ma leian delfi portaalist kirjutisi teemal, et otsitav inimene leiti surnuna. Kas mobiili abil ei ole politseil võimalik inimese asukohta määrata? Miks kulub inimese leidmiseks niipalju aega, et inimene ära sureb? Või miks ei leita teda üldse? Miks sellised asjad juhtuvad? See pole normaalne, et 14-aastane laps niimoodi äkki sureb.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kahjuks tuleb tunnistada, et osa inimesi ei võta endaga kaduma minnes mobiiltelefoni kaasa, koju või kuskile jäetud telefoni positsioneerimine inimese leidmisele kaasa ei aita. Osa inimesi kaovadki, eesmärgiga sooritada enesetapp ja kadumist märgatakse, sellest teavitatakse politseid tunde peale kadumist. Selleks ajaks võib inimene olla juba ennast tapnud. Kui tegemist ei ole enesetapuga, siis peab surma põhjuse välja selgitama kohtuarstlik lahang.
 

Küsimus: Kas teise relva soetamiseks on vajalik teha uus eksam teisele relvale ja kas on ka vajalik uus tervisetõend?21.12.2015

Tere.
On olemas kehtiv relvaluba püstolile, mida kasutan enesekaitseks ja laskespordis. Tahaksin soetada vintraudset püssi laskespordi jaoks. Kas mul on nüüd vajalik teha uus eksam teisele relvale ja kas on ka vajalik uus tervisetõend?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Uut tervisetõendit ei ole vaja, kuna kehtiv on olemas. Teooriaeksamit samuti sooritama ei pea, küll tuleb sooritada relva tundmise ja laskmise test.
 

Küsimus: Kas see on normaalne, et pimedal ajal annab politseinik puhumisreidi ajal peatumismärguande mustas nahkkindas käega?21.12.2015

Pimedal ajal toimus puhumisreid ühes väikelinnas. Istusin autos, millele anti peatumismärguanne mustas kindas käega, mida pimeda aja tõttu ei olnud näha.
Kas sellisel viisil võib üldse politseinik märguannet pimedal ajal anda? Loogika ütleb, et pimedal ajal peaksid märguanded toimuma ikkagi helkursauaga.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Peatumismärguande andmise juures ei ole kirjelda seadus seda, kuidas tuleb pimedas märguanne anda seega võib ka pimedas anda peatumismärguande mustas kindas käega (LS § 200 lg 1 p 1; KorS § 45 lg 1). Tänapäeval antakse pimedal ajal märguanded reeglina punase märgutulega (taskulambiga, millel on punane koonus). Kui selle lambi patarei juhtub tühjaks saama, siis tuleb hakkama saada olemasolevate vahenditega. Alati võib politseinikule viisakalt viidata, et tema mustas kindas olev käsi ei ole juhile kõige paremini nähtav.
 

Küsimus: Kas mind karistatakse, kui kannan haakristi sümboliga sõrmust?21.12.2015

Tahaksin osta haakristi märgiga sõrmust ja kas mind karistatakse selle eest kui ma kannan seda avalikus kohas?
Mulle lihtsalt meeldib see märk, mitte selle ajalugu.
Tänades ette

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei, tegemist ei ole karistatava teoga.
 

Küsimus: Kas mul on õigus raha tagasi saada, kui toll konfiskeeris paki, kus oli minu ostetud "võltsdressid"?21.12.2015

Tere!
Ostsin eraisiku käest endale võlts dressid ja kui pakk jõudis Eestisse, siis toll pidas paki kinni ja pakk läks hävitamisele. Kas mul on õigus nõuda raha tagasi eraisikult? Enne ostmist olin teadlik, et ostan endale võlts dressid. Eraisik ütles, et pakki ei ole enam ja ei ole ka raha.
Kellel on õigus? Kas mul on õigus raha tagasi saada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Raha kaotamine on siin risk, mille võtsite endale kui tellisite teadlikult võltsitud tooteid. Kui siiski leiate, et eraisik peab Teile raha tagasi maskma, siis võite pöörduda kohtusse (see õigus on Teil alati olemas) ja nõuda sealt raha tagasi, sellisel juhul otsustab kohus, kellel on õigus.
 

Küsimus: Mida teha, kui sain teate krediitkaardiga tasumise kohta, kuid pole sellist kulutust teinud?21.12.2015

Sain teate Facebooki kontole, et olen tasunud mängu rakendusele ühe tunni jooksul neli makset. Kasutades mu ettevõtte krediitkaarti andmeid. See summa (üle 800€) on mu ettevõtte kontolt broneeritud.
Kuidas sellisel juhul käituda. Tegemist on minu jaoks vargusega.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas oma osaühingust juhatusest taandamist peab mööduma ka mingi aeg, et saada töökohalt koondamise järel töötu abiraha?15.12.2015

Tere,
Mind ootab koondamine, tõenäoliselt esimesest jaanuarist. Peale selle olen ka ühe firma ainuomanik, juhatuse esimees, palka ma ei saa sealt. Sain teada, et kui ma olen juhatuse esimees, siis peale töökohalt koondamist töötukassast ma abiraha ei saa. Kui ma taandan ennast juhatuse esimehe koha pealt, kas siis on selleks ka mingi aeg, mis peab olema juhatuse esimehest taandamisest kuni minu praegusest töökohast koondamise hetkeni olema, et töötukassa saaks mulle maksta töötuabiraha minu praegusest palgast seadusega ettenähtud toetust.
Lugupidamisega

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Selgitan Teile töötuna arvelevõtmise protseduuri, kuid Teil on võimalik kõikide töötuna arvelevõtmise tingimustega täpsemalt tutvuda ka töötukassa kodulehe kaudu:
https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Äriühingu juhatuse liiget töötuna arvele võtta ei saa. Alates 01.05.2014 jõustusid tööturuteenuste ja -toetuste seaduse muudatused, mille järgi ei saa töötuna registreerida isikut, kes on äriühingu juhatuse liige, prokurist, täis- või usaldusühingut esindama volitatud osanik, välismaa äriühingu filiaali juhataja või mitteresidendi muu püsiva tegevuskoha juht.

Kui inimene ei tööta ja kui ta soovib kasutada oma tööotsingutel töötukassa abi, siis on tal võimalik esitada töötuna arvelevõtmise avaldus, kas isiklikult töötukassa esinduses või elektrooniliselt töötukassa iseteeninduse kaudu.
Seejärel töötukassa saadab päringu äriregistrisse, õppimise registrisse, töötamise registrisse ja teeb kindlaks, kas inimene vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele.

Kui inimene on töötuna registreeritud ja otsus selle kohta talle teatavaks tehtud - alles pärast seda asume menetlema tema avaldust töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise määramiseks.

Kui töötuna registreeritud inimene vastab töötutoetuse või töötuskindlustushüvitise maksmiseks seadusega kehtestatud tingimustele, siis otsus rahalise väljamakse määramise kohta saadetakse kohe tema e-posti aadressile.

Vastame ka Teid isiklikult puudutavatele küsimustele, kui saadate e-kirja aadressile: info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kas välismaalt naasnud eesti kodanikul on lootust Töötukassa kaudu saada ettevõtlusalast koolitust?08.12.2015

Eesti Vabariigi kodanik elas aasta aega välismaal. Nüüd tuli perekondlikel põhjustel tagasi Eestisse. Esialgu sobivat tööd pole leidnud. Kas tal on õigus töötuna arvele võtta? (Käesoleval aastal töötas 8 kuud, viimased 3 kuud töötanud pole). Soov on hakata ettevõtjaks.
Kas on lootust Töötukassa kaudu saada ettevõtlusalast koolitust?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsija

Eesti Töötukassas saab töötuna arvele võtta igat Euroopa Liidu või Eesti kodanikku, kes ise töö otsimise sooviga meie poole pöördub, kui ta vastab töötuna arvelevõtmise tingimustele.
Arvelevõtmise tingimustega saab täpsemalt tutvuda meie kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Kas ja missugust tööturuteenust (nt nõustamisteenused, tööpraktika, tööturukoolitus, tööharjutus, vabatahtlik töö jne) iga inimene töö leidmiseks vajab, lepitakse kokku töötu ja tema konsultandi vahel töökeskse nõustamise ja individuaalse tööotsimiskava koostamise käigus.
 

Küsimus: Kui kaua kehtib ravikindlustus peale töölepingu lõppemist?04.12.2015

Võlaõiguslik tööleping lõpeb 28.12.2015. Kui kauaks jääb kehtima ravikindlustus?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuse üle ühekuulise võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatele inimestele, kelle eest on kohustatud maksma iga kuu sotsiaalmaksu lepingu teine pool sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna. Peale lepingu lõppu kehtib ravikindlustus kaks kuud.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas koondamisel tuleb koondamishüvitiselt kinni pidada töötuskindlustusmakse (1,6%)?03.12.2015

Kas töötaja koondamisel tuleb koondamishüvitiselt kinni pidada töötuskindlustusmakse (1,6%) ja kas tööandja peab sellelt tasuma töötuskindlustusmakset (0,8%)?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud tööandja

Eestis tegeleb maksude kogumisega ja maksude maksmise kohta selgituste andmisega Maksu- ja Tolliamet. Info töötuskindlustusmakse kohta on avalikustatud ka Eesti Töötukassa kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/tooandjale-ja-partnerile/tootuskindlustusmakse
Töötaja töötuskindlustusmakset (1,6%) peavad maksma kõik töötajad, sh võlaõigusliku lepingu alusel töötavad inimesed ning avalikud teenistujad.
Töötuskindlustusmakset tuleb kinni pidada ja maksta töötajale makstud palgalt ja muudelt tasudelt (nt puhkusetasu).
Töötuskindlustusmakset ei maksta:
- töö- või teenistussuhte lõpetamisel seadusega ettenähtud hüvituselt (nt koondamishüvitus, tööandjapoolse lepingutingimuste rikkumise tõttu töölepingu lõpetamisel ette- nähtud hüvituselt vms);
- töö- või teenistussuhte ebaseaduslikul lõpetamisel seadusega ettenähtud hüvituselt ja viiviselt (nt töölepingu lõpetamise ebaseaduslikuks tunnistamise korral individuaalse töövaidluse lahendamise seadusega ettenähtud hüvituselt);
- tööraamatu või lõpparve kinnipidamisel seadusega ettenähtud palgalt;
- sotsiaalmaksuseaduse §-s 3 nimetatud summadelt.

Töötuskindlustusmakset peab arvestama, kinni pidama ning Maksu- ja Tolliametile üle kandma tööandja. Kui tööandja peab töötuskindlustusmakset kinni töötaja, kes pole kindlustatu, palgalt, ei anna see isikule kindlustuskaitset ega õigust töötuskindlustushüvitisele. Samuti ei suurenda töötaja õigusi see, kui tööandja on töötuskindlustusmakse kinni pidanud summalt, millelt tegelikult ei pea töötuskindlustusmakset maksma (nt koondamishüvitiselt).
Sellisel juhul võib töötaja taotleda tööandjalt õigusliku aluseta kinni peetud maksete tagastamist ning tööandja saab taotleda Maksu- ja Tolliametilt enammakstud summade tagasimaksmist või tasaarvestamist maksukorralduse seaduses sätestatud korras.
Tööandja töötuskindlustusmakset (0,8%) peavad maksma kõik tööandjad kõigile töötajatele makstud tasudelt (kogu palgafond), sh ka vanaduspensionieas või ennetähtaegset vanaduspensioni saavatele töötajatele makstud tasudelt.