Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui käin särava helkurjopega, mis kiirgab kui jõulupuu, kas siis on ikka helkuri kandmine kohustuslik?03.03.2016

Kannan helkurjopet, mis on tõesti nagu kuusepuu jõulude ajal ja põleb ka tänavavalgustus. Siit küsimus, kas on helkur kohustuslik? Mina leian, et olen nähtavam ja ei vaja helkurit, seda on ka tuttavad autojuhid mulle öelnud.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Liiklusseadus ei sätesta millisel kujul peab helkurit kandma.
LS § 22 lg 8 sätestab vaid, et halva nähtavuse korral või pimeda ajal teel liikudes peab jalakäija kasutama helkurit või valgusallikat.
Helkuri mõiste on kirjeldatud LS § 2 punktis 11: helkur on vahend inimese või muu objekti märgatavuse suurendamiseks pimeda ajal sellelt vahendilt valgusallika poole tagasi peegelduva valguse abil, mis on nähtav lähitulede valgusvihus vähemalt 150 meetrit ja kaugtulede valgusvihus vähemalt 300 meetrit;

Seega kui Teie jope suudab täita LS § 2 p 11 nõuded siis ongi tegemist ka helkuriga ja täiendava rippuva helkuri kandmine ei ole vajalik.
 

Küsimus: Kas alaealisena 0,2 promilli ja lumepallidega viskamise peale kutsutud politsei on takistuseks sisekaitseakadeemiasse sisseastumisel?02.03.2016

Tere!
1) 0,2 promilli alaealisena, pandi nimi kirja ning midagi ei tehtud.
2) lumepallidega viskamine, kutsuti politsei kohale ning pandi nimi kirja ning midagi ei tehtud.
Kas need tekitaks probleeme tulevikus sisekaitseakadeemiasse sisseastumisel ja kas need mõjutaksid kuidagi konkurentsi (konkurentsist välja langemist) ning kas nende pärast võidakse paigutada pingereas tahapoole?
Taustauuringus peaks need vist olema kirjas ning kas need on rikkumised või menetlused?
Parimate soovidega

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud juhtumid on politseis tõenäoliselt kirjas infona meie enda andmebaasis, kui nende kohta kohapeal peale nimede kontrollimist midagi muud ei tehtud. Need ei saa takistuseks kooli sisseastumisel. Sisekaitseakadeemias on erialasid erinevaid, kuid eeldades, et küsite küsimuse minult kui politseinikult, eeldan, et soovite politsei eriala õppima minna. Te võite nendest juhtumitest rääkida komisjonis vestlusel olles, kui uuritakse, kas Teil on olnud eelnevaid kokkupuuteid politseiga. Esiteks on ausus meie organisatsioonis olulisel kohal, teiseks võib see anda Teile hoopis ka positiivset mõju juurde - olete näinud politseid oma tööd tegemas, oskate seda hinnata, jäite rahule, oleksite ise politseinikuna teinud midagi paremini või mis iganes tundeid need kokkupuuted põhjustasid, see võib viidata sellele, kui kindel ja läbimõeldud on Teie soov politseinikuks saada.
 

Küsimus: Miks riik tahab teha liiklejatest kurjategijad kuna on pannud aastase lubade tegemise keelu?02.03.2016

Olen kaks korda ilma juhtimisõiguseta autot juhtides karistada saanud. Peale rahatrahvi on otsustanud riik veel topeltkaristusena keelata mul juhtimisõiguse taotlemise. Esimene rahatrahv oli 300€ ning teine oli 720€. Mõlemad trahvid on makstud. Esimest korda jäin vahele 2014 aasta augustis, teist korda 2015 aasta mais. Suhteliselt surnud ring on see situatsioon, sest liigelda on vaja, tööl on vaja käia. Samas teeb riik kõik võimaliku, et mind taga kiusata, sest lube ei lasta mul ARKis teha. Miks riik tahab teha minust kriminaali, sest kolmas kord peaks olema juba kriminaalkaristus. Kuna need esimesed trahvid kustuvad? Miks riik ei lase hakata mul seadusekuulekaks kodanikus, vaid tahab kriminaalkaristusega mu elu ära rikkuda. Kas politsei ülesanne polegi kodanike ohutuse tagamine ning õigusrikkumise ennetamine? Statistikat vaadates pole see liiklusohutuse seisukohalt mitte mingit muutust toonud. Selline totter seadus pigem tekitab pahameelt.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Riik on andnud Teile liiklusseadusest tulenevalt õiguse saada juhtimisõigust, kui Te sooritate vastavalt ette nähtud korrale nõutavad eksamid. Seda õigust ei kasutanud Te enne esimest rikkumist ega ka pärast seda. Teine rikkumine jäi üheaastase perioodi sisse, mis tähendab, et uus rikkumine pandi toime ajal, mil ees oli kehtiv sama paragrahvi eest määratud karistus. Seetõttu oli ka uus karistus selle võrra karmim. Liiklusseadusest tulenevalt ei ole võimalik Teil ega ka teistel sama rikkumise toime pannud isikutel, kel pole juhtimisõigust, ühe aasta jooksul juhtimisõigust taotleda. Taoliselt on riik püüdnud mõjutada inimesi seaduskuulekale käitumisele - kui isik ei riku seadust, on juhtimisõiguse omandamine lihtsam. Kindlasti on selle taga veel teisigi põhjendusi. Samamoodi jätkates on aga üsna tõenäoline, et konfiskeeritakse ka Teie sõiduk. Samas, kui Te siiski leiate, et see liiklusseaduse punkt võiks olla teistsugune, siis peaksite esitama seadusemuudatuse ettepaneku.

Riik ei ole sundinud Teid juhtimisõiguseta sõidukit juhtima, selle otsuse olete Te siiski ise langetanud, küll on see aga teadlikult tehtud keerulisemaks inimesele, kes ei ole liiklusseadust järginud. Juhtimisõigust ei anta ainult inimesele, kes teab, kuidas rooli keerata ja käike vahetada, see hõlmab endas ka teadmiste kogumit reeglitest, mis liikluses kehtivad ning teatud reegleid tundmata võite Teie tekitada liikluses just ohtlikke olukordi.
 

Küsimus: Kuhu pöörduda, kui minu registris on "pisivargus", aga mida ma kindlasti ei ole sooritanud?02.03.2016

Tere!
Olen kursis, et mul on registris rikkumine, mida pole sooritanud ning see on tekitanud meelehärmi, kuna ma pole eales midagi sellist nagu "pisivargus" toime pannud. Seega mis moel ning kuhu ma peaksin sellega pöörduma? Ma tõesti loodan, et seda on võimalik sealt eemaldada.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud juhul võiks alustada info@karistusregister.ee aadressile päringu tegemisest. Nemad saavad kontrollida, kas neile saadetud andmed on korrektsed (välistavad süsteemi või ametniku vea, nimede kattumise jne). Kui need on õiged ja nendepoolset viga pole olnud, siis tuleb pöörduda juba politsei poole, et selgitada välja, kuidas menetluses selline viga on tulnud (kas keegi kasutas näiteks Teie andmeid).
 

Küsimus: Kas on uus seadus välja antud, et kõik esimese astme kurjategijad on internetis üleval?02.03.2016

Tere. Ma sooviks teada kas on uus seadus välja antud, et kõik esimese astme kurjategijad on internetis üleval?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Sellele on keeruline vastata, kuna küsimus vajaks täpsustamist, et kus ja millisel kujul need andmed on üleval. Uut just seda reguleerivat seadust ei ole välja antud. Kohtulahendites avalikustatakse andmeid karistusregistri seadusest, tsiviilkohtumenetluse seadustikust, halduskohtumenetluse seadustikust ja kriminaalmenetluse seadustikust tulenevalt. Karistusregistris on võimalik teha päringuid ning seal on nähtavad kehtivad täisealistele määratud karistused, täpsema info leiate juba siit: http://www.rik.ee/et/karistusregister.
 

Küsimus: Kui kaua on liiklusalane kriminaalkaristus registris?02.03.2016

Tere,

2011.a jaanuaris sain kriminaalkorras karistada liikluseeskirjade rikkumise eest. Kui kaua selline karistus karistusregistris on? Täna avastasin, et karistusregistris on endiselt märge "Kehtiv karistus". See on ainus kriminaalkaristus ja viimase kolme aasta jooksul pole saanud ühtegi karistust ka mitte väärteo karistust.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõik oleneb sellest, millist liiki kuritegu Teil oli. Kustumine on karistusregistri seaduse paragrahvis 24 kirjas (https://www.riigiteataja.ee/akt/129122011226?leiaKehtiv). Kui selgub, et Teie rikkumine peaks olema kustunud, kuid on jätkuvalt alles, siis võtke ühendust info@karistusregister.ee.
 

Küsimus: Kas see, kui lubadeta juht jääb süüdi, kuidagi mõjutab ka trahvi suurust?23.02.2016

Tere,
Kui suur on esmane trahv lubadeta sõidu eest? Kas see, kui lubadeta juht jääb süüdi, kuidagi mõjutab ka trahvi suurust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseadus ütleb järgmist: § 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt – karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.

Seega maksimaalne karistus rikkumise eest on 800eurot. Menetleja poolt määratav trahv sõltub näiteks sellest, kas rikkuja kahetseb oma tegu või mitte. Antud teo eest üldjuhul hoiatusmenetlust ei kohaldata. Hinnanguliselt võiks trahv jääda 12-280euro vahele, kuid otsuse teeb ikkagi menetleja.

Teine küsimus vajab täpsustamist. Praegu vastaksin, et kui juhil puudub vastava kategooria juhtmisõigus, siis ta igal juhul jääb süüdi, kui juhib seda sõidukit, mille juhtimisõigust tal pole.
 

Küsimus: Kas 15 aasta tagune poevargus, mille kohta ei ole andmeid ei politseis ega arhiivis, võib saada takistuseks Sisekaitseakadeemias?23.02.2016

Tere!
Tegin päringu enda vana väärteo kohta nii politseisse kui ka karistusregistrisse, kust palusin ka arhiivis olevaid andmeid. Tegu u 15-16a vana poevargusega. Vastusteks sain mõlemast kohast, et minu kohta andmed puuduvad ja arhiivis ka pole midagi. Kas on mingi võimalus, et need andmed veel kuskil olemas on ja kellelgi on neile juurdepääs? Ühest õiguskantsleri jutust jäi silma, et mingeid karistuskaarte vms hoitakse veel alles 50a.
Kas see seab mulle piirangud, kui soovin Sisekaitseakadeemiasse õppima minna, korrektsiooni erialale? Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vangistuseadus ütleb järgmist:
§ 114. Isikud, keda on keelatud võtta vanglateenistusse
(1) Vanglateenistusse ei või lisaks avaliku teenistuse seaduse §-s 15 nimetatud isikutele võtta isikut:
1) keda on karistatud tahtlikult toimepandud kuriteo eest, olenemata karistusandmete kustutamisest;
2) kes on kandnud vangistuslikku karistust, olenemata karistusandmete kustutamisest, või
3) kes on kriminaalmenetluses kahtlustatav või süüdistatav.

Järelikult ei oma tänaseks karistusregistrist kustutatud väärteokaristus mitte mingisugust rolli. Pigem on küsimus selles, et vestluse käigus võidakse küsida, kas Teil on olnud seaduserikkumisi ning sel juhul soovitan ausalt vastata. Kõik eksivad, kuid on oluline, et sellest on õppust võetud ning ausus maksab palju enam.

Ei saa kommenteerida komisjoni tegevust ja seda, kui põhjalikku taustakontrolli tehakse. Teie enda tekstist tulenevalt aga tundub, et teenistusse võtmist välistavaid asjaolusid Teil pole. Edu katsetel.
 

Küsimus: Kas ma võin lahtiselt jooksvat koera pildistada?23.02.2016

Kas ma võin lahtiselt jooksvat koera pildistada, et pilt hiljem kohalikule omavalitsusele esitada või ei tohi, kui koeraomanik pole sellega nõus? Osa koeraomanikke laseb oma koeri lahtiselt ilma rihmata joosta.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, võib küll. Varasem juhend ütleb, et lemmiklooma pildistamiseks ei ole luba vaja küsida. http://www.targaltinternetis.ee/wp-content/uploads/2015/12/Fotod.pdf
 

Küsimus: Kas ma pean politseinikuga rääkima, kui ma ei taha?23.02.2016

Kas ma pean politseinikuga rääkima, kui ma ei taha temaga või nendega rääkida? Juhul kui politseinik alustab vestlust või rääkimist. Kas juhtub midagi, kui ma ei vasta ega räägi temaga või nendega?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui ma saan õigesti aru, et politseinik ei kuula Teid üle, vaid soovib vabas vormis vestelda, siis jah, Teil on õigus keelduda. Politseinik peab viitama seaduses välja toodud alusele, millest nähtub, et Te olete kohustatud tema küsimustele vastama.