Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas peaksin tegema avalduse politseile, kui minu ostetud auto on registrist maas ja juba mitu korda edasi müüdud?14.04.2016

Tere
Ostsin heauskselt omale esimese auto ning kui ostulepinguga ARK-sse läksin, selgus, et müüja allkiri sellel on võltsitud ning masinat minu nimele ümber ei kirjutata. Lisaks on masin veel ka arvelt maha võetud (ostu hetkel oli masin aga arvel). Võtsin ühendust lepingus olnud müüjaga, kes väitis, et on selle sõiduki maha müünud sõiduki passis olevale vastutavale kasutajale, kes on talle selle eest võlgu ning et tema seda enne minu nimele ümber ei kirjuta kui talle on makstud selle eest. Proovin talle selgitada, et ega mina pole ju selles süüdi, et talle võlgu ollakse, kuid siiski keeldus ta ümberkirjutamisest. Võtsin siis ka ühendust vastutavaks kasutajaks määratud isikuga, kuid ka tema olevat selle juba kellegi teisele ostumüügi lepinguga maha müünud. Seega on sõiduk juba enne minu kätte sattumist korduvalt edasi müüdud ostumüügi lepinguga, mille allkiri on võltsitud. Mida peaksin mina nüüd edasi tegema? Kas peaksin tegema politseile avalduse?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ma kaldun arvama, et olete millestki valesti aru saanud. Nimelt sõidukit on võimalik arvelt maha võtta ainult lammutustõendi alusel. Dokumendi võltsimise osas võiksite jaoskonda avalduse esitada.
 

Küsimus: Kas alaealisena alkoholi tarvitamise eest saadud trahv mõjutab piiratud B-kat piitatud lubade ümbervahetamist?14.04.2016

Tere
Kas alaealisena alkoholi tarvitamise eest saadud trahv mõjutab piiratud B-kat piitatud lubade ümbervahetamist B- kategooria lubade vastu. Kuulsin ka, et tuttava sõber ületas teed selleks mitte ettenähtud kohas ja nüüd peab aasta aega ootama, et juhtimisõigust taotleda. Missugused karistused üldse mõjutavad juhilubade tegemist?
Tänud!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt liiklusseaduse § 106 mõjutab juhtimisõiguse andmist ainult liiklusalase süüteo toimepanemine.
 

Küsimus: Kuidas mõjutab minu tulevikku, kui esitasin teise inimese ID kaardi ja sain kriminaalkaristuse (olen 17-aastane)?14.04.2016

Tere,
Sain hakkama sellise lollusega, et esitasin politseile kellegi teise ID-kaardi, kuna olin alkoholi tarvitanud ja olen 17-aastane ning sain selle eest kriminaalkaristuse. Kas see kriminaalkaristus mõjutab kuidagi minu tulevikku?

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

See karistus mõjutab Teie astumist avalikku teenistusse seni kuni karistuse kandmisest on möödunud vähemalt 3 aastat.

ATS § 15. Isikud, keda ei või võtta teenistusse

Teenistusse ei või võtta isikut:
1) kellel on karistatus tahtlikult toimepandud kuriteo eest;
 

Küsimus: Kuidas lahti saada sellest, et Googlisse nime kirjutades tuleb esimese viitena ammune kriminaalkaristus?14.04.2016

Tere
2010a mõistetud kriminaalkaristus Kar424 - karistuseks rahatrahv, mida ei pööratud täitmisele kui 3a jooksul uut kuritegu ei soorita. Tänaseks siis otsuse jõustumisest 5a 6 kuud möödas ja karistuse kandmisest 2a 6kuud. Googlisse oma nime lüües tuleb aga esimese asjana antud juhtum ette. Kas seda on võimalik eemaldada? Kas on seaduslikku alust? Kui hetkel ei ole, siis millal antud kuupäevadele tuginedes see oleks?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt Karistusregistri seadusele

§ 24. Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtajad
(1) Karistusandmed kustutatakse registrist ja kantakse üle arhiivi, kui:
6) tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest on möödunud kolm aastat;

§ 25. Karistusandmete kustutamise tähtaja kulgemine

(1) Registrisse kantud karistusandmete kustutamise tähtaeg algab:
1) põhi- ja lisakaristuse ärakandmisest;
 

Küsimus: Kuhu saab isik kaevata, kui menetleja avaldab teisele poolele isiku puude diagnoosi andmeid?14.04.2016

Menetleja räägib puudega isiku diagnoosist teistele ja laseb puudega isiku ja teiste vahel vihavaenu tekkida ja ebavõrdsust. Mis saak teha puudega isik? Kuuldavasti valitsuse seaduse järgi on kaebamise õiguse järgi kaebekoht siseministeerium ja kui sealt abi ei saa, siis eesti valitsus ning kohus.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Enne siseministeeriumit võib kaebuse esitada ka uurija asukoha prefektuuri sisekontrollibüroole, sealt edasi ka otse kohtusse.
 

Küsimus: Kui palju peab maksma sotsiaalmaksu alla 3-aastase lapse ema pealt, et tal kehtiks ravikindlustus?06.04.2016

Peres on alla 3-aasta laps. Isa jäi lapsehoolduspuhkusele ja seega kehtib temale ravikindlustus. Ema läks tööle poole kohaga. Ema töötasu on kuus 250 eurot. Kas Tööandja võib maksta ema töötasu pealt sotsiaalmaksu 82,50 eurot ja ema on sellega ravikindlustatud? Või selleks, et tekiks õigus ravikindlustusele, tuleks maksta sotsiaalmaksu 128,70 eurot?
Tänan vastuse eest!

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuse:
● üle ühekuulise töölepingu alusel töötavatele töötajatele;
● töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saav isik, kes ei ole kantud äriregistrisse füüsilisest isikust ettevõtjana ja kelle eest lepingu teine pool maksab või teised pooled maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses (2016. aastal on kuumäär 390 eurot);
● juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liige tulumaksuseaduse § 9 tähenduses, kelle eest juriidiline isik maksab või juriidilised isikud maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel ühes kuus kokku vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna (2016. aastal on kuumäär 390 eurot).

Seega kui töölepingu pikkus on üle ühe kuu on ravikindlustusseaduse kohaselt töötajal õigus ravikindlustusele, kuidas sellisel juhul sotsiaalmaksu tuleb tasuda küsige palun Maksu-ja Tolliametist www.emta.ee.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kui kaua kehtib ravikindlustus, kui käsundusleping, mille alusel maksti sotsiaalmaksu, lõppes 1. märtsil?04.04.2016

Tere

Üle ühe aasta kehtinud käsundusleping, mille alusel oli tasutud sotsiaalmaksu lõppes 01.03.2016.

Kui kaua kehtib ravikindlustus?

Tänan

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Alates 1. jaanuarist 2016 muutusid ravikindlustuse saamise võimalused ettevõtte juhatuse liikmetele ning töövõtu- ja käsunduslepingu alusel töötavatele inimestele. Neile kehtib uus ravikindlustuskaitse süsteem, mille kohaselt kindlustuskaitse algus ja peatamine on seotud maksudeklaratsiooni (TSD) esitamisega Maksu- ja Tolliametile, mitte enam vastava lepingu algus- ja lõpuajaga.
Kindlustuskaitse tekib peale TSD esitamist järgmisel päeval ja peatub, kui järgmise deklaratsiooni esitamise tähtajaks ei ole deklareeritud sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses.
Ravikindlustus antakse igakuiselt peale TSD esitamist. Ülemineku perioodil on lisatud ravikindlustusele ühekuuline garantiiaeg.

Ise saab oma ravikindlustuse kehtivust kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee lingilt: https://www.eesti.ee/est/teenused/kodanik/tervis_ja_tervisekaitse/kindlustatus_1.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Mida peaksin tegema, kui tööandja ei esita Haigekassasse haiguslehte?29.03.2016

Detsembris oli selgroo operatsioon, detsembri ja jaanuari eest sain hüvitise kätte. Veebruaris ja märtsis käisin veel taastusravil. Kuna tööandja pole maksnud siiamaani palka eelmise aasta eest ja minu töökoht (kontor) on arestitud, kirjutasin lahkumisavaldust TLS § 91 lg 2 alusel alates 18.02. Tööandja ei vasta ega reageeri kuidagi, saatsin talle mitu SMS ja kirja. Tean ainult, et ta pole minu lahkumise põhjusega nõus. 31.03 meil on töövaidluse istung. Kas ma saan seda summat nõuda tema poolt? Kui haigusleht pikendatakse, kas ikka peab tööandja selle kinnitama 7 päeva jooksul või see läheb automaatselt edasi? Ongi see, et märtsi kuu eest ta peab ka kinnitama, isegi kui ma ei tööta seal?
Muidu haigusleht on juba kinni pannud minu poolt ja otsin uut töökohta.
Tänan ette

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töösuhte ajal alanud töövõimetuslehe ja selle järglehed maksab haigekassa välja hoolimata sellest, et töösuhe vahepeal lõpeb. Selleks, et haigekassa määraks ja maksaks töövõimetuslehe alusel hüvitist, peab tööandja omapoolsed töövõimetuslehe maksmiseks vajalikud andmed haigekassale esitama elektroonilise teenuse kaudu.

Haigekassa ei maksa kindlustatule töövõimetushüvitist nende lehtede eest, mis on esitatud haigekassale hiljem, kui 90 kalendripäeva pärast lehele märgitud tööle asumise päeva. Juhul kui töötajal jääb hüvitis saamata tööandja süül, on töötajal õigus lähtuvalt võlaõigusseadusest nõuda tööandjalt tekkinud kahju hüvitamist.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas haigestudes peaksin võtma haiguslehe või ootan kuni vahetusvanem leiab võib-olla asendaja?28.03.2016

Tere, töötan toitlustusega tegelevas ettevõttes 0,5 koormusega. Jäin haigeks 38,9°C palavik ja tugev kurguvalu. Kuna otsene ülemus on hetkel puhkusel, pidin teavitama vahetuse vanemat soovist jääda haiguslehele, kuna tervis on hetkel kehva. Kuid tema andis vihje, et haigusleht pole esmane lahendus. Mida ma tegema peaks, kas võtma haiguslehe, või ootan kuni vahetusvanem leiab võib-olla asendaja?
Ette tänan

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Selliste juhtumite korral tuleb kindlasti võtta haigusleht, et enda tervist kaitsta ja hoida. Samas haigena tööl viibides on ohus ka kolleegid.

Tervitades,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas tööandjal on ka mingi hüvitamise kohustus, kui inimene sai ebaturvalistes tingimustes töötamisel raskelt viga?28.03.2016

Tere,
Isik töötas ebaturvalistes tingimustes tööandja jaoks ja sattus raskesse õnnetusse. Praegu on ta 80% töövõimetu ja saab mingis summas riiklikku pensioni selle eest. Kas tööandjal lasub ka teatud kohustus midagi hüvitada talle või mitte.

Lugupidamisega

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Jah, tööandja vastutab Võlaõigusseaduse paragrahv 130 alusel, kus tööandja peab hüvitama osalise või täieliku töövõimetusega seotud kahju, sealhulgas sissetulekute vähenemisest ja edasiste majanduslike võimaluste halvenemisest tekkinud kahju.

Parimat soovides,
Kristi Jõeorg