Politsei

Küsimus: Mis võib sõpra ees oodata, kui ta lastekaitseteenistuse kõnedele ja kutsetele ei reageeri?19.04.2016

Mul on sõbra pärast mure. Ega ta mulle ka kõigest ei räägi, aga mure tema pärast suur. Talle helistatakse tihti lastekaitseteenistusest (politseist), aga ta eirab kõnesid ja meilide teel on ka välja kutsutud (vist oli paragrahv 141). Mis nüüd temast saab, kui ta kirjalikule kutsele ega kõnedele ei vasta? Ja ei ela ka elukohajärgses kohas.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kriminaalmenetluse seadustikus on sätestatud kannatanu, tunnistaja ja kahtlustatava õigused ja kohustused. Kuna hetkel ei ole teada, milline tema neist on, siis tasub täpsustada ja seejärel seadusest lugeda õiguste ja kohustuste osa.

Kui kannatanu, tunnistja või kahtlustatav ei reageeri kutsele minna ülekuulamisele, on õigus politseil kohaldada sundtoomist. Kui isik ei ela tema elukohajärgsel aadressil, siis politseil on õigus teha toiminguid isiku asukoha tuvastamiseks ning tema menetlusasutusse toimetamiseks.