Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas võib kutsuda politsei, kui korteriomanik on andnud korteri üürile äritegevuseks?11.05.2016

Tere,
Kas mul õigus pöörduda politsei poole, kui korteriühistus korteriomanik andis üürile oma korter mitte elamiseks vaid äritegevuseks. Mis toimub korteris - käivad võõrad inimesed, võõrad autod päeval ja õhtul. Korteriomanik ise juhatuse liige. Kõigi korteriomanike nõusolekut ei ole ja korteriühistu üldkoosoleku otsuse luba ka ei ole antud. Korteris osutatakse teenuseid, kas on võimalus politsei kutsuda kohale.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist ei ole olukorraga kuhu PPA sekkuda saab. Äritegevus korteris ei ole seadusega keelatud.
Palun tutvuge vastusega nr 3:
http://www.meiekodu.ee/kusimustele-vastab-invictus-oigusburoo-november-2015/
 

Küsimus: Kas ma võin arestimajja karistust kandma minna purjus peaga?11.05.2016

Kas ma võin arestimajja karistust kandma minna purjus peaga?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kuidas saaks kuulekas välismaalane, kellel ei ole aadressigi, maksta liikluskaamera kiiruse ületamise trahvi?11.05.2016

Olen välismaalane. Liikluskaamera tegi klõpsu. Omast arust sõitsin õigel kiirusel 70 km h. Pärnu poolt teine kaamera. Võib-olla ka oli märk muutunud 50, ei tea, pole kiiruse ületaja. Ainult kui kogemata tähelepanematusest. Muidugi see pole vabandus, ega otsigi vabandusi. Kuid mida teen? Mul pole isegi tiguposti? Kas ei ole tõesti mingit telefoninumbrit, kuhu helistada? Kuidas siis need välismaalased käituvad, kes ei oska Eesti keelt, kuid on sõnakuulelikud kodanikud ning soovivad omad pahandused lahendada? Aitäh

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Teil tuleks helistada numbril 612 3280.
 

Küsimus: Mida teha, kui sa näed või kuuled midagi väga õudsat?11.05.2016

Mida teha, kui sa näed või kuuled midagi väga õudsat - nagu õudusfilmis? Sa kahtled, kas helistada politseisse või mitte. Kuna tead, et selleks ajaks kui politsei kohale jõuab on kõik möödas. Sekkuda sa ei saa, kuna see ei ole mõistlik. Sa ei näe seda väga lähedalt vaid eemalt, seega autonumbreid sa ei näe ja inimesi hiljem ära ei tunne. Sa tead vaid kohta, kus see toimus.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui on kahtlus, et kellegi elu või tervis on ohus, siis tuleb helistada 112.
 

Küsimus: Kas 3 aastat tagasi lubadeta sõiduga vahele jäämine takistab täna abipolitseinikuks saamast?11.05.2016

Tervist!
Ma ei teagi nüüd, kas see on õige koht, kust küsida, aga noh... Küsija suu pihta vast ei lööda?
Igatahes, olen nüüd jõudnud sinnamaale, kui võiksin liituda abipolitseinikuna appi politseisüsteemi. Kuna see tõesti pakub mulle pinget ja ma tahaks ka oma panust anda meie riigi sisekaitsele ning motivatsioon on ilmselt isegi väga laes, aga mind painab üks asi.
Olen üritanud nn googeldada ka mujalt informatsiooni, küll abipolitseinike kodukalt, Riigiteatajast, aga hetkel olen ilma vastuseta senimaani.
Nimelt, 3 aastat tagasi (Olin 16 siis), suutsin ka ühe lollima käki kokku keerata ja jäin politseile lubadeta sõidu eest vahele ja ilmselgelt sellega kaasnes ka väärtegu.
Tookord mul oli küll sellest ükstapuha, sest noh, võib-olla nn pubeka mõttelaad vms, aga nüüd igatahes küll seda kahetsen ja halb isegi seda meelde tuletada.
Kuid tekib küsimus, kas sellises astmes väärtegu võib saada saatuslikuks abipolitseinikuks saamisel ja mis üldse teadma sellises olukorras peaks? Või kas iga inimese rikkumist vaadatakse erinevalt?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Nõuded abipolitseinikule on toodud siin: http://abipolitseinik.ee/et/liitu-meiega/kuidas-liituda.html

Vastavalt seal toodule ei ole väärteokaristus takistuseks abipolitseinikuks saamisel. Siiski võidakse selle väärteo kohta Teile küsimusi esitada. Kindlasti vaadatakse ka edaspidist käitumist, kui kolme aasta jooksul muid analoogseid rikkumisi toime pandud ei ole, siis pigem ei ole tegemist takistusega.
 

Küsimus: Kas Haigekassa hüvitab töötasu vahe, kui tööandja viib tervise tõttu mind väiksemale koormusele?06.05.2016

Tere
Olen tööl kõnekeskuses, praegu on TVL ja saan suu piirkonda kiiritust; tööandjal on mulle pakkuda väiksema koormuse/tasuga kirjalikku tööd. Kas kehtib: Terviseseisundile vastava töö andmisel ja üleviimisel kergemale ametikohale maksab haigekassa töötajale haigushüvitist sellises summas, et hüvitis koos selle ajavahemiku eest saadava palgaga oleks võrdne isiku kalendripäeva keskmise tuluga eelmisel aastal. (https://www.eesti.ee/est/teemad/kodanik/tervisekaitse/tervishoid/haigushuvitise_maksmine) ja millised dokumendid on vaja selleks esitada.
Mis juhtub, kui tervis ei luba taas üldse tööl käia ja vaja haiglas olla?

Lugupidamisega

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Hüvitist kergemale tööle üleviimisel maksab haigekassa ainult raseduse korral. Teistel juhtudel haigekassa tekkinud palgavahet ei kompenseeri.
Kui töötaja haigestub ja ta peab seetõttu töölt eemal olema, väljastab arst selle tõendamiseks töövõimetuslehe. Töövõimetuslehe väljastamine sõltub arsti otsusest ja inimese terviseseisundist.

Töötaja enda haigestumisel töövõimetushüvitist haigestumise esimese kolme päeva eest ei maksta. Tööandja maksab hüvitist 4.- 8. päevani ja haigekassa alates 9. päevast, määraga 70% eelmise kalendriaasta sotsiaalmaksuga maksustatud tulust.
Hüvitiselt peetakse kinni ka tulumaks 20%

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas alaealine võib omada e-sigaretti ja nikotiiniga vedelikku?27.04.2016

Tere!

Kas alaealine võib omada e-sigaretti ja näiteks nikotiiniga vedelikku või nikotiinita? Ja kas nende omamine on karistatav. Kas politseinik võib selle ära võtta?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Alaealine ei või tubakaseadusest tulenevalt e-sigarette ega selle täiteballoone omada. Politseil on õigus need hoiule võtta ja hiljem lapsevanemale üle anda.
 

Küsimus: Kuhu pean pöörduma või mida tegema, kui mind on hakanud läbi interneti nägupidi tuttav inimene ähvardama?20.04.2016

Tere! Kuhu ma pean pöörduma või mida tegema, kui mind on hakanud läbi interneti nägupidi tuttav inimene ähvardama? Ähvardused tekitavad minus hirmu ja tunnen läbi nende ähvarduste ja sõimamiste pärast ohtu. Inimesel on ka väga kriminaalne taust.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui Te tunnete hirmu, et isik võib teha Teile füüsiliselt liiga või hävitada Teie vara, siis pöörduge süüteoteatega lähimasse politseijaoskonda. Kui ta on muutunud ahistavaks, siis pöörduge suhtlemiskeelu saamiseks kohtusse. Esialgu aga soovitan isiku blokeerida ja temaga mitte suhelda.
 

Küsimus: Mida nüüd teha, kui andsin politseile vale telefoninumbri?20.04.2016

Eelmine reede jäin alkoholijoobes politseile vahele, võeti andmed ja kutsuti vanemad ning öeldi, et esmaspäeval võetakse ühendust, telefoninumbrit öeldes ajasin paar numbrit segi, ning praegu (esmaspäeval) pole veel ühenfust võetud, mida ma peaksin tegema ja mida ootama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kirjutage enda prefektuuri e-postiaadressile, kes Te olete, millal süütegu toimus ning edastage oma õige telefoninumber. See saadetakse edasi menetlejatele.
 

Küsimus: Kas parklas kerge otsasõit ja lahkumine on tõesti väärt karistust 600 eurot?20.04.2016

Parklas tagurdades põhjustasin liiklusõnnetuse ja kriimustasin kergelt taga seisvat autot. Peale pisut ootamist teise auto juhti ei saabunud ja lahkusin sündmuskohalt. Ei teavitanud ka politseid nõuetekohaselt. Mulle on esitatud väärteootsus. Kergendavad asjaolud: süü tunnistamine ja kahetsus. Raskendavad puuduvad. Trahviks määrati liiklusseaduse 223 ja 236 alusel rahatrahv 75 ja 90 trahviühikut kokku 660 eurot. Pean seda trahvi ebaproportsionaalselt suureks. Kuidas toimida? Kas esitada kaebus kohtule?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Mõlema rikkumise eest on ette nähtud kuni 300 TÜ karistus so 1200 eurot. Üldiselt loetakse tavapäraseks esmakordsel rikkumisel trahvi määramist kuni 30% makismaalsest karistusest. Samas, Teil on alati õigus esitada kohtusse kaebus politsei tehtud trahviotsuse peale.