Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas on reguleeritud mingi seadusega allkirja muutmine - nimi, perekonnanimi jäävad samaks, muuta tahaks ainult allkirja?08.09.2016

Tere,
Kas on reguleeritud mingi seadusega allkirja muutmine - nimi, perekonnanimi jäävad samaks, muuta tahaks ainult allkirja? Mis tingimustel ning mis asutuses seda on võimalik teostada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Eraldi seadust, mis kohustaks allkirja konkreetselt ühel või teisel kujul endale tegema, pole. Seega ei ole ka korda ette nähtud, mida täpselt teha, kui inimene soovib seda muuta. Küll on aga oluline järjepidevus - ühte allkirja tuleks läbivalt kasutada igal pool. Kui on soov jäädavalt enda allkirja muuta, siis on soovitav kõik tähtsad dokumendid (pass, ID kaart) ja pangakaardid ümber vahetada.

Ühes vanemas artiklis on seda teemat ka käsitletud: http://www.rmp.ee/rutiinist-valja/huvitav-lugemine/allkirja-turvalisemaks-muutes-tuleks-muuta-ka-allkirjanaidiseid-2005-09-01
 

Küsimus: Mida ette võtta, et naaber lõpetaks trepikojas suitsetamise?08.09.2016

Tere!
Probleem on ühiskoridoris suitsetava naabriga. Olen temaga rääkinud ja teda ka kirjalikult teavitanud, et maja ühiskasutatavas koridoris on Eesti Vabariigi seaduste järgi suitsetamine keelatud. Tema vastus sellele on, et kuna selles koridori osas on ventilatsioon ja aken, on see lubatud. Ja et tema suitsetas seal enne, kui mina korteri ostsin ja teeb seda ka edaspidi. Soovin teada, mis õigused minul on, kuna oma korterisse pääsemiseks pean sellest koridori osast läbi kõndima. On mul õigus nõuda koridoris suitsetamise lõpetamist antud olukorras? Isegi kui aken on lahti, on seal tugev suitsuhais. Ostsin alles korteri sinna majja ja sisse kolimine on pooleli.

Tänan vastuse eest

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tubakaseaduse § 29 lg 1 p 19 alusel on korterelamu koridoris suitsetamine keelatud. Järelikult on Teil õigus teha antud asjas politseile ametlik avaldus koos kuupäeva ja kellaajaga, et kes ja kus täpselt suitsetas. Teid kuulatakse tunnistajana üle, veel parem, kui seda nägi ka mõni teine isik pealt, sest siis ei ole ka sõna sõna vastu olukorda. Isik saab selle eest trahvi. Kui rääkimisest ei ole kasu ja isik on selgelt andnud teada, et ei kavatse oma käitumist muuta, siis tulebki kasutada muid meetodeid.
 

Küsimus: Kas tõesti saab aastaid lube omanud sõitmist taasalustav juht rohelise vahtralehe kasutamise eest trahvi?08.09.2016

Roheline leht ja 10 aastat vanade lubadega juht. 10 aastat tagasi sai üks mu tuttav load. Paraku pole 5-6 aastat vahepeal pidanud ühegi liiklusvahendi roolis olema. Hetkel sooviks ta oma autole panna rohelise lehe ja "võõras linnas" märgise, et kaasliiklejad oleksid tähelepanelikumad võimaliku algaja suhtes. Küsides selle kohta nõu ühelt politseis töötavalt tuttavalt sai vastuseks, et rohelise vahtralehe kasutamine kogenud juhi puhul on karistatav trahviga. Lugesin läbi kogu kehtiva LSi ... ja ei leidnud selle kohast viidet.
Kui olen kogemustega juht ja jälgin piirkiiruseid ka 110 alas ei sõida rohelisest lehest lähtuvalt üle 90, siis mis seadust ma täpsemalt rikun?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseadus ei näe ette vastutust algaja juhi tunnusmärgi kasutamise eest juhul, kui see ei ole enam kohustuslik. Algaja juhi tunnusmärgi kõige üldisem eesmärk ongi teiste liiklejate teavitamine sõidukist, mida juhib väheste sõidukogemustega isik, et nad oskaksid seoses sellega arvestada kasvõi näiteks pikivahe pikkust. Olenevalt oskuste unustamise tasemest võib võtta ka mõne sõidutunni lähimast autokoolist, kus õppesõidu õpetaja oskab anda vajalikke juhiseid. Kindlasti tasub aga esialgu alustada liiklemist väikese liiklusega piirkonnas, et autoga harjumine ja liiklemine teisi võimalikult vähe takistaks või häiriks.
 

Küsimus: Kas haiguse tõttu töölt lahkunud töövõimetuspensionäril säilib ravikindlustus?07.09.2016

Lahkusin haiguse tõttu töölt. Olen töövõimetuspensionär. Kas mu ravikindlustus kehtib siis edasi või on vaja selleks midagi teha?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuskaitse isikutele, kes saavad Eestis määratud riiklikku pensioni. Töövõimetuspensionäril on õigus ravikindlustusele.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Mis võimalused on saada ravikindlustust, kui töötan VÕS lepingu alusel ja kuupalk jääb alla 390 euro?07.09.2016

Mis võimalused oleks saada ravikindlustust, kui töötan VÕS lepingu alusel ja kuupalk jääb alla 390 euro (250-300)? Tervis ja kodused olud ei võimalda rohkem töötada.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Õigus ravikindlustusele on ühe või mitme võlaõigusliku lepingu alusel töö- või teenustasusid saavatel isikutel, kelle eest üks või mitu juriidilist isikut maksavad sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 4 alusel ühes kuus kokku vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses.

Ravikindlustus tekib TSD esitamise tähtpäevast järgmisel päeval juhul, kui TSD-l on väljamaksed deklareeritud koodidega 17, 18, 19, 123 või 125. Ravikindlustuse saamiseks peab sotsiaalmaks olema deklareeritud kas ühe tööandja TSD-lt või mitme tööandaja TSD-delt summeerituna vähemalt sotsiaalmaksu miinimumkohustuse ulatuses (2016.a on sotsiaalmaksu minimaalne kohustus 128,70 eurot kuus).

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas töövõimetuspensionäril on õigus ravikindlustusele?06.09.2016

Kas töövõimetuspensionäril on õigus ravikindlustusele?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab ravikindlustuskaitse isikutele, kes saavad Eestis määratud riiklikku pensioni, sh töövõimetuspensioni.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas saan hooldushüvitist, kui olen puudega lapse hooldaja ja jään ise haigeks?06.09.2016

Tere!
Sooviksin täpsustada seaduses olevat järgmist punkti.
Kindlustusjuhtum, mille esinemisel makstakse kindlustatud isikule hooldushüvitist, on:
1) alla 12-aastase lapse põetamine;
2) haige perekonnaliikme kodus põetamine;
3) alla 3-aastase lapse või alla 16-aastase puudega lapse hooldamine, kui hooldav isik ise on haige või hooldavale isikule osutatakse sünnitusabi.

Kas 3. punkt kehtib ka juhul, kui mul on alla 16-aastane puudega laps ja ma jään ise haigeks? Kas mul on võimalus võtta haiguslehe asemel hooldusleht? Kui ei, siis palun kirjutage pikemalt, mis juhtudel see punkt kehtib.

Lugupidamisega

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töövõimetushüvitis on rahaline kompensatsioon, mida makstakse töövõimetuslehe alusel töötavale isikule, kellel jääb töö- või teenistuskohustustest või majandus- või kutsetegevusest ajutise vabastuse tõttu saamata isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatav tulu.

Vastavalt sotsiaalministri määrusele nr 114 “Töövõimetuslehe registreerimise ja väljaandmise tingimused ja kord ning töövõimetuslehe vormid“ § 6 lg 2 kirjutatakse hooldusleht välja tegelikule põetajale või hooldajale, kui hooldamise või põetamise vajadus tuleneb põetatava või «Ravikindlustuse seaduse» § 51 lõike 4 punktis 3 nimetatud juhul lapse hooldaja tervise seisundist.

Näiteks, kui alla 16-aastase puudega lapse hooldaja haigestub ja ei saa seetõttu last hooldada, siis lapse tegelikule hooldajale (kes omab kehtivat töösuhet ja ravikindlustust tööandja kaudu) väljastatakse hooldusleht.

Seega, kui puudega lapse hooldaja ise haigestub, ei väljastata talle hoolduslehte.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas ma ei saagi töötuks vormistada, kui olen mittetöötava äriühingu juhatuse liige kuigi tasu ei saa?05.09.2016

Tere
Olen mittetegutseva ettevõtte juhatuse liige, kuid tasu ma selle eest ei saa. Samuti puudub mul sissetulek, kuna ei tööta. Töötukassa keeldub mind samal põhjusel vormistama töötuks. Kuidas oleks riigi abil võimalik taastada ravikindlustus? Kas töötukassa peab mind vormistama töötuks, sest otsin tööd vaatamata asjaolule, et olen ka juhatuse liiga?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud äriühingu juhatuse liige

Jah, 2016. aasta septembris kehtib tööturuteenuste ja –toetuste seaduse säte, mille järgi äriühingu juhatuse liiget töötuna registreerida ei saa.
Töötukassa tegevuse aluseks olevate seadustega saate tutvuda meie kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/tootukassaga-seotud-oigusaktid
Kuid töötukassa saab tasuta aidata igat inimest tema tööotsingutel ka ilma töötuna arvele võtmata, sest tänapäeval toimub töö otsimine peamiselt elektrooniliste tööportaalide kaudu. Töövahendus töötukassa portaalis: https://www.tootukassa.ee/toopakkumised
Kõik inimesed saavad otsida, sorteerida ja tutvuda töötukassa kodulehel avaldatud tööpakkumistega ning sobivatele tööpakkumistele kandideerida.

Töötukassa iseteenindusse on võimalik sisse logida ID-kaardiga ennast tuvastades või mobiil-ID teenust kasutades: https://www.tootukassa.ee/tkauth/login
Iseteeninduses on võimalik igal inimesel koostada ja salvestada oma CV, siis on lihtne ühe klikiga leitud sobivatele tööpakkumistele kandideerida.
Karjäärinõustamine : https://www.tootukassa.ee/content/teenused/karjaarinoustamine

Tasuta karjäärinõustamise päeva ja kellaaja võib iga inimene kokku leppida, kui helistab Tallinnas Lilleküla büroo infotelefonile 6348000,
mujal Eestis maakondliku esinduse infotelefonile: https://www.tootukassa.ee/kontaktid/tootukassa-esindused

Ravikindlustusega tegeleb Eesti Haigekassa https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/kindlustus
 

Küsimus: Kas kallaletungi kohta tehtud avalduse saab tagasi võtta?04.08.2016

Kirjutasin tänaval juhtunud kallaletungi osas avalduse. Soovin seda tagasi võtta enda edasise turvalisuse huvides, kuna kardan ründajapoolset kättemaksu reageerimisviisile.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Avalduse tagasivõtmine on küll teatud juhtudel võimalik, kuid kui põhjuseks on see, et ründaja on Teid uuesti ähvardanud, siis tuleks pigem võtta menetlejaga ühendust ja võimalik, et isik peetakse selle alusel kinni. Sel juhul ei kujuta ta Teile ka enam otsest ohtu. Pärast karistusotsuse kättesaamist aga on isik teadlik, mis juhtub järgmisel korral, kui Teid ähvardama tuleb ning on piisavalt arukas, et seda enam mitte teha. Tagajärgi selgitavad talle vajadusel nii uurija, prokurör kui kohus.
 

Küsimus: Kas saan pöörata võla poja vastu, kes aastaid tagasi alaealisena minu dokumentidega laene võttis?04.08.2016

Tere!
Kui poeg alaealisena (2007-2008 a) on kasutanud ära ema pangadokumente ja võtnud tema nimel laene kiirlaenufirmadelt, siis kas seda saab käsitleda identiteedivargusena? Kas nüüd (aastal 2016) selle asjaga tegelemine on lootusetult hiljaks jäänud? Nüüdseks on poeg täiskasvanu ja emal võlad 5 kohtutäituri ees. Kas on mingisugune võimalus pöörata võlgade täitmise kohustus võla tekitajale ehk pojale?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Politsei seda tegu enam identiteedivargusena menetleda ei saa, kuna seadusest tulenevalt on see tänaseks aegunud.

Alaealise lapse poolt tekitatud kahjud on kohustatud lapsevanem kinni maksma, kuid kui isik on tänaseks juba isemajandav ja täisealine, siis oleks mõistlik vanemal sõlmida temaga kokkulepe kahjude hüvitamise osas. Võib ka uurida võimalust kohtusse pöörduda, et kohustused õigele isikule üle kanda.