Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas seletuskiri on kohustuslik, kui jäin alaealisena joobes olekus vahele?04.10.2016

Tere!
Jäin alaealisena joobes vahele. Kirjutati protokoll, aga promilli ei kirjutatud sinna ning öeldi, et 15 päeva jooksul pean kirjutama seletuskirja. Politsei ütles, et hea kirja puhul võidakse karistust leevendada aga samas, mis nii hull ikka võib juhtuda, 40 eurot maksimaalne trahv. Seega küsimus, kas see on kohustuslik?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

 

Küsimus: Kas koolil on õigus piirata 18-aastase õpilase esigareti kasutamist, kui tegevus ei toimu kooli territooriumil, kuid vahetunni ajal?04.10.2016

Kas koolil (gümnaasium) on õigus piirata õpilase esigareti kasutamist, kui tegevus ei toimu kooli territooriumil, kuid vahetunni ajal ja õpilane on vähemalt 18-aastane? Kas sel juhul, kui kooli kodukorras on punkt, et õpilane ei suitseta, tuleb seda järgida, hoolimata sellest, et tubakaseadust ei rikuta? Minu teada esigareti kasutamist seaduses ei nimetata suitsetamiseks. Aga juhul, kui tuleb, kas koolil on mingi õigus rakendada mõjutavaid meetmeid (käskkiri, koolist välja arvamine jne)?
Vabandust, kui see on vale teema all, ei oskanud seda mujale paigutada.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kooli kordukord kehtib kooli territooriumil. Mujal ei saa kool reguleerida täisealise isiku käitumist. Siiski oleks mõistlik kooli soovi austada ja oodata e-sigareti tarvitamisega koolipäeva lõpuni. Kui kool otsustab Teid selle teo eest mõjutada siis on Teil õigus pöörduda kooli otsuse vastu kohtusse. Sellisel juhul otsustab kohus kas ja millisel määral on koolil õigus täisealise isiku õigusi kitsendada väljaspool enda territooriumi.
 

Küsimus: Kas alaealine tohib omada ja tarbida e-sigaretti tingimusel et "e-vedelik" on nikotiinivaba?04.10.2016

Kas alaealine tohib omada ja tarbida e-sigaretti tingimusel et "e-vedelik" on nikotiinivaba?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ei või.
Aluseks on Tubakaseauds:
§ 27. Alaealisele kohaldatav keeld

(1) Alla kaheksateistaastasel isikul (edaspidi alaealine) on suitsetamine, suitsuvaba tubakatoote ja tubakatootega sarnaselt kasutatava toote tarvitamine keelatud.

E-sigarett on tubakatootega sarnaselt kasutatava toote.
 

Küsimus: Kas on võimalus Norra sissetuleku järgi töötuskindlustust saada?30.09.2016

Olen töötanud Norras 6 kuud, viimane palgalipik saabub aga novembris. Kolin tagasi Eestisse ning ei jõua viimasele palgalipikule panga poolt templit võtta, kas on võimalus kuidagi Norra sissetuleku järgi töötuskindlustust saada?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Euroopas töötamist saab tõendada ainult vastava riigi tööturuasutuse poolt välja antud vormi U1 alusel.
Eestis töötuna arvelevõtmisel ja töötuskindlustushüvitise taotlemisel tuleb esitada järgmised dokumendid:
- vorm U1 (välismaal kogutud töötuskindlustusstaaž);
- viimase töösuhte kestvust ja lõppemise põhjust tõendav dokument (lõpetatud tööleping, kus on sõnadega välja kirjutatud lõpetamise põhjus);
- andmed viimasel 12 kuul välismaal saadud töötasu kohta (nt palgalipik, millel panga kinnitus ei oma küll tähtsust).
Personaalselt Teid puudutavatele küsimustele vastame hea meelega, kui saadate kirja e-posti aadressile info@tootukassa.ee
 

Küsimus: Kas makstakse kinni ka haiguslehe raha, kui sattusin rünnaku ohvriks, aga olin ka ise joobes?30.09.2016

Tere.
Sattusin üritusel viibides noarünnaku ohvriks. Olin ise ka tarvitanud alkoholi. Kas haigekassa maksab minu haiguslehe kui olin kannataja? Ründaja on kinni peetud ja algatatud kriminaalasi.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ajutise töövõimetuse hüvitist ei ole õigust saada, kui kindlustatud isiku haigestumine või vigastus on tingitud liiklusseaduse alusel kehtestatud korras või arsti tehtud ekspertiisiga tuvastatud joobeseisundist.

Töövõimetuslehe hüvitamise otsus selgub menetlemise käigus.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kuidas saan välismaa kodakondsusega 79-aastasele vanaemale ravikindlustuse kui ükski kindlustus nii eakalt ei kindlusta?28.09.2016

Tere!
Elamisloa saamise üheks tingimuseks on kehtiva ravikindlustuse vormistamine. Minu 79-aastane Venemaa kodakondsusega vanaema nüüd on elamisloa saanud ning peaksin talle ravikindlustust tegema. Kuid nii vanu inimesi keegi kindlustusbüroodest kindlustada ei taha. Ainus büroo pakub kuni 80-aastastele inimestele ravikindlustust aastamaksega ca 1800 eurot, kuid kui vanaema saab 80-aastaseks, siis ka nemad teda enam ei kindlusta. Mida saaksin teha, et seadust täita (elamisluba) ning ka mingit meditsiinilist abi vanaemale saada (tal õnneks kroonilisi ega äkilisi haigusi hetkel pole)?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ravikindlustuse seadus annab välisriigist pensioni saavale isikule võimaluse sõlmida haigekassaga nn vabatahtlik kindlustusleping, mille alusel võrdsustatakse ta kindlustatud isikuga.

Lepingu tüüptingimused ja avalduse leiate haigekassa kodulehelt https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/kindlustus/vabatahtlik-kindlustus.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kuidas saan käia Eestis arstil ja kas pean maksma, kui läksin Soome tööle?13.09.2016

Tere.
Mul lõppes töösuhe eestis juuli algul ja nüüdsest puudub haigekassa. Läksin tööle soome, aga küsimus siis selline, et kas ma saan käia eestis arstil ja kas pean maksma selle eest?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui Eesti kodanik asub Euroopa Liidu liikmesriiki tööle ning tema eest tasutakse selles riigis maksud, saab ta seal töötades ka ravikindlustuse. Isik ei saa olla kindlustatud kahes liikmesriigis korraga.
Eestis viibides saab ta ainult vajaminevat arstiabi kindlustajariigi väljastatud Euroopa ravikindlustuskaardi alusel. Plaaniline arstiabi (nt pikemaajaliselt etteplaneeritavad operatsioonid; teenused, mille osutamine on võimalik lükata ajale, mil isik naaseb oma kindlustajariiki) on tasuline.

Parimat soovides

Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas ma jään enne koondamise tähtaega operatsioonile minemisega ilma tööandaja makstavast 4-8 päeva hüvitisest?13.09.2016

Tere
01.10.16 lõpeb minu töösuhe seoses koondamisega. 30.09.16 on mul varakult planeeritud operatsioon ja seoses sellega oleks vajadus võtta vähemalt kuuks haigusleht. Kuidas toimub sellisel juhul haigushüvitise arvutamine? Kas ma jään ilma tööandaja poolt makstavast 4-8 päeva hüvitisest või maksab seda haigekassa?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Pärast töösuhte lõppemist tööandja hüvitist maksma ei pea. Kui töövõimetusleht algas kehtiva töösuhte ajal, siis alates 9. haiguspäevast maksab hüvitist haigekassa.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kuidas on tagatud arstiabi alaealisele lapsele kui lapsevanem on ravikindlustuseta?09.09.2016

Tere!
Kuidas on tagatud arstiabi alaealisele lapsele kui lapsevanem on ravikindlustuseta?
Ette tänades

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere
Laste ravikindlustus ei ole seotud vanemate kindlustusega. Alla 19-aastased lapsed on Eestis kindlustatud elukoha põhiselt, s.t kui nende alaline elukoht rahvastikuregistri andmete põhjal on Eestis, siis on neil ka ravikindlustus.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas mul on õigust töötuskindlustushüvitisele, kui pean töölt ära tulema, kuna lapsega ei saa ma selliseid pikki vahetusi teha?08.09.2016

Tere
Tean tingimusi, mille alusel makstakse töötuskindlustushüvitist ja tean, et seda ei maksta juhul, kui kestev tööleping omal algatusel üles öelda. Samas tekib mul selline küsimus:
Olen hetkel lapsehoolduspuhkusel ettevõttes, kus olid 12-tunnised vahetustega tööpäevad, ka nädalavahetustel. Olles nüüd lapse üksikvanem, ei ole mul võimalik enam 12-tunniste vahetustega tööl käia ja töötada nädalavahetustel (kuna väljaspool lasteaia aega pole võimalik lapsele hoidjat võtta jne), siis olen ma sunnitud töölepingu üles ütlema vaid seetõttu, et tööaeg, mis mul enne lapsesaamist oli, mulle nüüd edasi enam ei sobi. See aga ei tähenda, et töökoht ise või amet mulle meeldinud ei oleks, seega olen ma sunnitud töölepingu ütlema üles ka endale vastumeelselt. Töötaks hea meelega firmas edasi, aga kahjuks lihtsalt ei ole see lapse kõrvalt enam võimalik.
Kas sellisel juhul siiski ei ole mul õigust töötuskindlustushüvitisele mingilgi moel? Mõistan, et ütleksin lepingu üles omaalgatuslikult, kuid rõhutan veelgi, et ei tee seda isegi meeleldi.
Kas on veel mõni lahendus?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud noor ema

Jah, Te olete õigesti aru saanud, et seadus ei anna õigust töötuskindlustushüvitise määramiseks omal soovil või poolte kokkuleppel töösuhte lõppemise järel töötuna arvelevõtmisel.

Inimesel on õigus töötuskindlustushüvitisele, kui tema viimane töösuhe on lõppenud töölepingu seaduse järgmiste sätete alusel:
- töötasu vähendamine töö mitteandmise korral;
- töölepingu lõppemine tähtaja möödumisel;
- töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu ja töövõime vähenemine;
- koondamine;
- tööandjapoolse kohustuse olulise rikkumise tõttu;
- töölepingu lõpetamine kohtus või töövaidluskomisjonis.