Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas alla 16-aastane laps võib olla peol peale kella 23 kui tal on vanema nõusolek?10.11.2016

Kui toimub pidu, kus on inimesi üle ja alla 16 aasta ja ka üle 18 aasta, kas siis alla 16 aastane laps võib seal viibida kui ta alkoholi ei tarbi ning vanem/vanemad sellest teavad ja on talle loa andnud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lapsevanem saab anda loa mitte lapsele, vaid sellele täiskasvanud inimesele, kes lapse eest seal peol vastutab. Sel juhul on võimalik küll niimoodi ka pärast 23 peol olla.
 

Küsimus: Kas see on karistatav, kui elukaaslane tuleb töö juurde isikliku elu asju klaarima, räuskama ja last nõudma?10.11.2016

Tere!
Minu elukaaslasel käis tööjuures tema eksmees ähvardamas, sõimamas, ning enda last nõudmas (neil on kohtu poolt graafiku alusel lapsehoidmine määratud), aga kui oli aeg last hoida, siis lapse isa oli kodust ära ja ei võtnud telefoni vastu, ning hiljem päevapeale tuli last tööjuurde nõudma.
Kas selline käitumine on karistatav? Ja millised õigused on neiul oma tööaja rahuliku kulgemise eest?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui tegemist on asutusega, siis sellisel puhul on kõige mõistlikum kutsuda kohale turvamees. Kui isik keeldub lahkumast, siis juba politsei.

Kui eksmees karjus solvanguid ja roppusi, on naisel õigus pöörduda kohtusse. Kui ta karjus ähvardusi naise elu, tervise või ka vara suhtes, siis saab naine teha politseisse kuriteoteate. Kui ta tol hetkel tunneb ka hirmu on elu pärast, siis võib alati helistada ka 112.

Tagada, et sellist asja enam kunagi ei juhuks, otseselt ei saagi. Mehega peab rääkima, et sinna töö juurde tulemine ei ole lubatud ja kutsutakse politsei, kui ta tuleb ja keeldub lahkumast. Võimalus on ka minna kohtusse ja jagada lapsehooldus selliselt, et mehel ei ole õigust oma last kas üldse näha, mis on küll väga ränk lahendus, kuid kui lastevanemate omavaheline suhtlus on võimatu ja üks kujutab teisele ohtu, siis midagi peab muutuma.
 

Küsimus: Mida teha, kui naabrid suitsetavad toas ja see imbub minu korterisse?10.11.2016

Tere! Mul on mure naabritega, kes elavad minu üleval. Naabrid on ahelsuitsetajad, üks sigaret ei jõua kustudagi kui teine põlema pannakse ja suitsu tõmmatakse toas. See suitsuhais tungib väga tugevalt minu koju ja ma lihtsalt ei suuda nii elada. Aasta alguses käisin ka ukse taga rääkimas, et see häirib mind ja suitsu hais tungib tuppa, selle peale vastati mulle, et jah nüüd on juba väljas soojem ja võime teha suitsu rõdul (tegemist on vene rahvusest 50-dates inimestega) ja nad on mõlemad kodused. Mina olen samuti oma 5-aastase lapsega kodune ja ma ei soovi, et mu laps peaks oma kodus hingama sisse tubaka haisu. Nüüd kui jälle külmaks on läinud tõmbavad nad jälle toas suitsu ja see on nii kohutav, et nutt tuleb kurku. Kuhu ma võiks pöörduda sellise murega? Kas saab midagi ette võtta? Suured tänud ette vastamast!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõige mõistlikum on see teema tõstatada maja ühistus ja üle vaadata reeglid selliselt, et kõikidel oleks üheskoos seal hea elada. Olgu selleks kas kokkuleppe sõlmimine suitsetajatega või maja ventilatsioonisüsteemi parandamine. Politsei saab menetleda lähtuvalt tubakaseaduse § 29 keelatud kohtadest ja seal on kirjas vaid koridor, trepikoda ja muu üldkasutatav ruum. Kui süütegu ikkagi neis kohtades toime ei panda, siis meie käed jäävad lühikeseks.
 

Küsimus: Kas 40% töövõimetuse korral on õigust hambaravi või hambaproteesi hüvitiseks?04.11.2016

Tere. Kas 40% töövõimetuse korral on õigust hambaravi või hambaproteesi hüvitiseks?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Haigekassa maksab hambaravi ja hambaproteesihüvitist töövõimetuspensionäridele, vanaduspensionäridele, üle 63-aastastele ravikindlustatud isikutele, rasedatele, alla 1-aastase lapse emadele ja isikutele, kellel on talle osutatud tervishoiuteenuse tagajärjel tekkinud suurenenud vajadus saada hambaraviteenust.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas töötuna arvelt maha võtmiseks piisab vabas vormis avaldusest?31.10.2016

Kui ma soovin ennast arvelt maha võtta, siis kas piisab vabas vormis avaldusest? Ei ole seoses tööle asumisega.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud töötukassa klient
Avalduse töötuna arveloleku lõpetamise kohta võite saata oma konsultandile e-posti teel digiallkirjaga. Avalduses palume Teil põhjendada, mis põhjusel soovite töötuna arvelolekut lõpetada.
Avalduse saate kirjutada ka kohapeal igas töötukassa esinduses või saata paberikandjal posti teel.
 

Küsimus: Kas töötukassa maksab koondamishüvitist kui pensionär koondatakse?25.10.2016

Olen töötav pensionär ja mind koondatakse. Kas töötukassa maksab koondamishüvitist (staaž firmas üle 15 a), kuigi minu palgalt ei peeta kinni töötuskindlustusmakset?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Lugupeetud küsimuse esitaja

Kui koondatud töötaja on töötanud firmas üle 10 aasta, on tal õigus täiendavale koondamise kindlustushüvitisele, mida makstakse tööandja poolt töötukassale esitatud avalduse alusel – kahe kuupalga ulatuses.
Koondamise kindlustushüvitise saamiseks ei pea töötuna registreerima, ei pea ise avaldusi kirjutama, võite kohe tööle asuda sobiva töö leidmisel ja hüvitist makstakse ka pensioniikka jõudnud inimestele.
Hüvitis makstakse otse Teie kontole kolme nädala jooksul tööandjalt taotluse saamise järel.
Koondamise kindlustushüvitise kohta leiate infot meie kodulehelt: https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/koondamishuvitis
 

Küsimus: Kui kaua pärast töösuhte lõppu kehtib ravikindlustus?17.10.2016

Tere!
Minu ajutine tööleping jõustus 24.09 ja lõpeb 23.10. Eelnevalt töötasin samas kohas kuni 31.08. Kas ravikindlustus lõpeb koheselt peale töölepingu lõppemist?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Kui tööleping sõlmitakse lühemaks perioodiks kui 1 kuu, siis ei ole õigust ravikindlustusele.

Täpsema info saamiseks pöörduge palun haigekassa poole infotelefonil 669 6630 või info@haigekassa.ee.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas lapsehooldustasu (emapalga) lõppedes lõppeb ka haigekassa kindlustus?13.10.2016

Kas lapsehooldustasu (emapalk) lõppedes lõppeb ka haigekassa kindlustus või saab seda pikendada kuni laps saab kolme aastaseks? Kui Jah siis kus? Ja kui palju enne lõppemist tuleks seda teha?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Riigipoolsele ravikindlustusele on õigus ühel Eestis elaval ning alla 3-aastast Eestis elavat last kasvataval vanemal. Ravikindlustuse saab see alla 3-aastast last kasvatav vanem, kellele makstakse vanemahüvitist või lapsehooldustasu. Riigi poolt sotsiaalmaksu maksmisega on tagatud lapsi kasvatava isiku ravikindlustuskaitse.
Saades igakuist tasu, on ravikindlustus tagatud kuni lapse 3-aastaseks saamiseni.

Ravikindlustuse vormistamiseks vajalikud andmed edastab haigekassale Sotsiaalkindlustusamet. Sotsiaalkindlustusamet esitab andmed haigekassale kahes osas- esmalt kuni vanemahüvitise lõpuni ja siis kuni lapse 3-aastaseks saamiseni.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Mis summa või mitu ühikut on miinimum karistus juhilubadeta sõidu eest?12.10.2016

Mis summa või mitu ühikut on miinimum karistus juhilubadeta sõidu eest?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Karistusseadustiku § 47 lg 1: Kohus või kohtuväline menetleja võib väärteo eest kohaldada rahatrahvi kolm kuni kolmsada trahviühikut. Trahviühik on rahatrahvi baassumma, mille suurus on 4 eurot.
 

Küsimus: Kas mina vastutan, kui rendin maja välja ja sinna tulevad alaealised, kes tarbivad alkoholi?04.10.2016

Kui olen ise täisealine ning rendin maja (u 24 tunniks) ning sinna tulnud alaealised tarbivad alkoholi, kas siis mina vastutan nende eest ning kas mina võin selle eest trahvi saada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastaksin Teie küsimusele küsimusega. Kui Teie juurde tuleb seltskond alaealisi kes soovivad Teie maja rentida, et seal kanepit kasvatama asuda. Kas ka siis oleks Teie ainus mure, et ega Teid selle eest karistada saa? Olukorras kus Teil on ette teada, et alaealised kavatsevad Teie renditavat maja kasutada õigusrikkumise toimepanemiseks võiksite pigem keelduda rendile andmisest.