Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kaugele võib minna enesekaitsega, kui koer püüab mind avalikus ruumis rünnata? 18.11.2016

Kui kaugele võib minna enesekaitsega, kui koer püüab mind rünnata? Koer on avalikus kohas lahti. Koera peremeest see ei huvita, et ta koer lahtiselt jookseb.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellist piiri ei ole seaduses ette nähtud. Üldine reegel on, et piir on sealmaal kus oht on kõrvaldatud, ehk kus koer enam ei ründa.
 

Küsimus: Kui jäin Rootsis joobes juhtimisega vahele ja load konfiskeeriti, siis kas see info jõuab Eesti politseini?18.11.2016

Tere!
Nimelt leidis aset kahetsusväärne juhtum, milles jäin Rootsi politseile joobes juhtimisega vahele ning juhiload konfiskeeriti. Trahv on makstud ja load saadeti ARKi. Kas see info jõuab ka Eesti politseini?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah, jõuab kuna Politsei- ja Piirivalveamet saab teabe juhtimisõiguse kohta Liiklusregistrist (ARK).
 

Küsimus: Kas tööle minnes kukkumine töökoha õuel on tööõnnetus või mitte?17.11.2016

Kas tööle minnes kukkumine töökoha õuel on tööõnnetus või mitte? Kas tagantjärele saab selle registreerida?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Kui antud õu oli ettevõtte ametlik territoorium (ettevõtte isiklikus valduses või omanduses), siis on tegu tööõnnetusega, kuna viibisite juba töötamise territooriumil, mille korrashoiu eest peab tööandja hea seisma. Õnnetust on võimalik registreerida ka tagantjärgi.

Juhul kui antud töökoha õu ei ole otseselt Teie tööandja otseses valduses vaid on mõeldud üldiseks kasutamiseks, siis ei ole antud õnnetus tööõnnetus kuna tööle minnes või töölt tulles toimunud õnnetus ei ole tööõnnetus.

Lugupidamisega,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas tööandja peab saatma mind uuesti töötervishoiuarstile kui ma ei saa tervise tõttu täita oma tööülesanded?11.11.2016

Oktoobris sain uue diagnoosi ja rasket töö ma ei saa teha. Kas tööandja peab saatma mind uuesti töötervishoiuarstile kui ma ei saa täita oma tööülesanded? Töötan kaupluses teenindajana osalise tööajaga sest veebruaris töötervishoiuarst ütles, et ma ei saa töötada rohkem kui 8 tundi ja maksimaalselt 3 päeva järjest.

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Tööandja peab töötaja uuesti suunama töötervishoiuarstile ja arst kirjutab otsuses, kuidas töötaja saab töötada peale haigestumist ja millistes tingimustes.

Vastuse kootamisel nõustas Annika Küüdorf.
 

Küsimus: Kas politseinikud võivad ületada kiirust kui vilkurid ei tööta?10.11.2016

Sooritasin parempööret ja kiirendasin, vastu tuli politsei. Jätkasin sõitu ja nägin, et politsei auto keerab ringi. Selleks hetkeks oli meie vahemaa umbes pool kilomeetrit. Mina sõitsin siis lubatud maksimaalse kiirusega ja politsei auto jõudis mulle mõne hetkega järgi ja lülitas sisse sinised ja punased vilkurid. Uurisin siis, et kas see on normaalne käitumine teie poolt nii linnas kihutada ilma vilkuriteta ja sain üsnagi ülbe vastuse, et "ma võin kiirust ületada ilma vilkuriteta kui ma tahan". Mulle tundub see natuke kahtlane, kuna alles saime lehest lugeda kuidas politseinikud ülekäigu rajal inimese surnuks sõitsid. Seega küsimus jääb, et kas ilma sinise vilkurita võib kiirust ületada või mitte? Kui vastus on eitav siis kuhu peaks sellest politseinikust teatama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Konkreetsele juhtumile saate seaduse mõttes korrektse hinnangu politsei sisekontrollibüroolt. Nendeni jõuab Teie päring kas läbi ppa@politsei.ee või siis piirkondliku meiliaadressi kaudu (pohja@politsei.ee, louna@politsei.ee, ida@politsei.ee, laane@politsei.ee). Kirjeldage juhtunut võimalikult täpselt nii konkreetse aja kui ka muude tehioludega, et nad saaksid kindlaks teha patrullekipaaži, kes Teiega tegeles.

Üldreeglina jah, liiklusseaduse § 84 järgi võib teatud kindlaid liiklusreegleid eirata siis, kui kasutatakse siniseid vilkureid ja vajadusel helisignaali. Samuti ei ole politseiametniku vastus minu hinnangul väärikas ega ka korrektne, isegi siis mitte, kui see on kontekstist välja rebitud (antud juhul ei ole teada ei eelnev ega järgnev vestluse kulg). Hoolimata olukorrast peab ametnik jääma rahulikuks, viisakaks ning andma ammendava vastuse seadusele viidates.

Kindlasti soovitan teinekord pärast parempöörde sooritamist sõita siiski lubatud kiirusepiirangut jälgides. Sel juhul ei ole vaja politseinikel Teid üleüldse ka kinni pidada ja turvaline liikluskeskkond teistele liiklejatele olekski tagatud.
 

Küsimus: Kui kaks aastat on väärteost möödas, kas siis on mul võimalik minna tööle avalikku teenistusse?10.11.2016

Kas olen õigesti aru saanud, et väärtegu aegub karistusregistrist 2 aasta pärast alates karistuse täitmisest? Kui kaks aastat on möödas ja väärtegu enam karistusregistris näha pole, siis kas mul on võimalik minna tööle avalikku teenistusse (st. riigiametnikuks jne) või on see riigi poolse taustauuringu tegemisel endiselt näha ning võib saada takistuseks avalikus teenistuses?

Ette tänades ja vastust ootama jäädes

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Avalikus teenistuses töötamist reguleerib Avaliku teenistuse seadus: https://www.riigiteataja.ee/akt/106102016002?leiaKehtiv. Paragrahvis 15 on kirjas isikud, keda teenistusse võtta ei saa. Ka kehtiva väärteoga isik saab kandideerida avalikku teenistusse.

Kas ja kui põhjalikult tehakse isiku suhtes taustakontroll, on juba igas asutuses erinev. Politseis vestlusvoorus olles on see trahv kindlasti asi, mida tuleks mainida. Politsei ja piirivalveseadus § 40 laiendab keelde isikute suhtes, keda ei saa ametisse võtta, kuid väärtegu takistavaks teguriks pole. Ausameelsus, ka suhtumise väljaütlemine oma enda isikliku rikkumise suhtes võib minu arvates saada positiivse kaalu kandideerimisel. Eksimusi teevad kõik, küsimus on see, mida sellest õpitakse.
 

Küsimus: Kas see on karistatav kui võõras inimene jälgib igat käiku mu tegu - millal välja lähen, mis seljas on, palju meiki on...? 10.11.2016

Tere.
Kas see on karistatav kui võõras inimene jälgib igat käiku ja tegu (millal välja lähen, mis seljas on, palju meiki on, millal tulen, kellega lähen jne) internetis kasutab juba teiste kontosi, et mind jälgida ning see kõik on kestnud juba üle aasta aga mina ei saa nii rahus elada kui keegi võõras mind jälgib ja jutust see inimene aru pole saanud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud küsimuses on raske nõu anda, kuna tegelik taust vajab täpsustamist. Jah, karistusseadustikus on olemas järgnev paragrahv:
§ 137. Eraviisiline jälitustegevus
(1) Jälitustegevuseks seadusliku õiguseta isiku poolt teise isiku jälgimise eest tema kohta andmete kogumise eesmärgil –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

Aga siia alla ei kuulu info, mis on lihtsasti kättesaadav ka ilma erinevad meetodeid või tehnikat kasutamata. Naaber vastasmajast näeb alati, millal lähete ja tulete, kuid ta ei pane sellega automaatselt toime jälitustegevust. Kui Teie facebookis on uued pildid Teist ja keegi selle isiku sõpradest neid talle näitab, siis ehk tuleks need sõbrad ära blokeerida, nende õigusi kontol nähtaval olevate asjade suhtes vähendada või ise sinna mitte midagi postitada, mida Te ei soovi võõrastega jagada.

Kui Te isikut teate, siis saate näiteks oma sõpradele teada anda, et nad ei jagaks Teie kohta käivat infot temaga. Kui tema tegevus häirib juba Teie igapäevaelu, on võimalik pöörduda kohtusse lähenemiskeelu rakendamiseks.
 

Küsimus: Kas on võimalik midagi teha olukorras, kus koerad on avalikus kohas lahtiselt ja koeraomanik naerab mulle näkku?10.11.2016

Kas on võimalik midagi teha olukorras, kus koerad on avalikus kohas lahtiselt ja koeraomanik naerab mulle näkku, et nad (koerad) ju ei tee midagi? Selleks ajaks kui mupo kohale jõuab on koeraomanik oma koera või koertega juba ammu lahkunud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud olukorra kohta saab esitada munitsipaalpolitseisse kirjaliku avalduse. Veel parem, kui avalduse juures on ka pilt või videofail, kus on näha, millal ja millised koerad ning kus täpselt ringi jooksevad.

Ja siiski, helistada tasub ikka. On täiesti võimalik, et lähim patrull ei asu kaugel ning neil on võimalik kohe tulla ise seda juhtunut registreerima. Ning kui tundub, et need koerad kujutavad ohtu Teile või teistele inimestele, võite helistada ka 112.
 

Küsimus: Kas alaealine saab trahvi ise ära maksta või peab eestkostja ka kaasas olema?10.11.2016

Tere!
Alaealine jäi joomisega vahele, vanus 17. Võimalus on trahvi ise ära maksta minnes politsei juurde. Kas selleks peab olema ka eestkostja kaasas?

Ette tänades! :)

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Trahve tasutakse pangaülekannetega. Eestkostja osalemine antud toimingutes ei ole vajalik.
 

Küsimus: Kas ma saan ise esitada avalduse politseisse, kui mind süüdistatakse varguses, mida ma teinud ei ole?10.11.2016

tere,
Kas ma saan ise esitada avalduse politseisse, kui mind süüdistatakse varguses, mida ma teinud ei ole? Süüdistaja ise ei ole asja politseisse andnud.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Ei saa. Tegemist on seaduse mõttes laimamisega ning laimamise juhtumeid lahendab tsiviilkohus. Rohkem infot: http://www.kohus.ee/et/kohtuasjade-menetlused/tsiviilkohtumenetlus