Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kui kaua peab ID kaart kehtima, et ei oleks Euroopas reisides probleeme, reisile lähen septembris ja kaart kehtib oktoobri lõpuni?12.10.2015

Tere,
Olen erinevatelt lehtedelt lugenud ID kaardi kehtivuse kohta reisides Euroopa Liidus, kuid siiski kindluse mõttes (arvestades praeguseid poliitilisi situatsioone Euroopas) küsin üle:
Minu ID kaart kehtib 28.10.2015 ja ma lähen reisile Prantsusmaale, Pariisi 29.09.2015 ning tagasi tulen 06.10.2015. Kas selle ID kaardiga minnes mul probleeme ei teki? Täpsustuseks igaks juhuks - autoga sõidan Riiga ning sealt lennukiga Prantsusmaale.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tegemist on küsimusega, millisele korrektse vastuse saamiseks tuleb pöörduda Välsiministeeriumi või Prantsuse saatkonna poole. Üks võimalus on ka Välisministeerumi veebikonsul: https://www.facebook.com/veebikonsul
 

Küsimus: Kas kiiruseületamise korral saab kahetsuse avaldamisega oma karistust leevendada?05.10.2015

Tere,
Sõber peeti politseipatrulli poolt kinni seoses kiiruseületamisega. Patrull fikseeris sõbra auto liikumiskiiruseks 94 km/h Tallinna linnas viiekümne alas. Kas antud juhul võib esitada vastulause (nö kahetsuskirja) ja kas sellest oleks ka mingitki abi? Sõber kahetseb oma tegu siiralt ning loodab südamest, et talle määratakse vaid rahaline trahv.
Lugupidamisega

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kahetsuskirja võib esitada, kuid see oleneb juba menetlejast, kui palju seda arvesse võetakse. Kui isik tunnistas süüd ning kahetses tegu ja väljendas seda ka kohapeal, siis lisaks eraldi kahetsuskirja edastamine enam vajalik ei ole, kuid keelata selle saatmist ei saa.
 

Küsimus: Kas on nii, et kui ühe aasta jooksul on üle 2 varguse, siis tuleb kolmandaga kohe kriminaalasi?05.10.2015

Tere. Paar aastat tagasi juhtus selline asi, et lõhkusin ära tuttava autol klaasi. Selle eest sain väärteo korras trahvi Kars 218 lg 1. Nüüd see aasta juhtus üks pisivargus ja selle eest on otsuses ka kirjas, et Kars 218 lg 1 ja Kars 218 lg 3 ja Kars 25´1. Kas nüüd on nii, et kui tuleks üks vargus veel, siis oleks see automaatselt kriminaalasi või on see esimene vara lõhkumine aegunud? Trahv on veel maksmata. Vara lõhkumine oli siis 2013a ja vargus oli 2015. Või on lihtsalt nii, et 1a. jooksul kui on üle 2 varguse siis tuleb kolmas kriminaalasi isegi kui trahv on maksmata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Autoklaasi lõhkumine kustus karistusregistrist aasta pärast trahvi tasumist. Antud juhul ei mängiks see ka rolli, kuna süütegu peab olema liigiliselt vargus. Kui te selle süüteo toimepanemisest aasta jooksul rohkem poevargusi ei tee, siis süstemaatilisust ei teki. Süstemaatilisus tekiks kolmanda poevargusega ühe aasta jooksul. Trahv tuleks kindlasti tasuda, samuti võiks hoiduda järgmiste poevarguste toimepanemisest.
 

Küsimus: Kas meil on keelatud laatadel natsisümboolika müümine, nt haakristiga lipukesed, tassid, kiivrid?05.10.2015

Kas meil on keelatud laatadel natsisümboolika müümine, nt haakristiga lipukesed, tassid, kiivrid. Luige laadal nägin seda just.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lühike vastus on, et müümine ei ole keelatud. Probleeme valmistab see, et kus ja mis võtmes neid lippe ja sümboleid kasutatakse.
 

Küsimus: Mis juhtub kui tagaotsitav alaealine täiskasvanuks saab?05.10.2015

Mis juhtub kui tagaotsitav alaealine täiskasvanuks saab?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui alaeline on pannud toime kuriteo või on teadmata kadunud, siis tema täisealiseks saamine midagi ei muuda.
 

Küsimus: Kas peaksin kirjutama minu ja minu pere pideva solvaja kohta avalduse politseisse?05.10.2015

Tere!
On isik, kes pidevalt solvab nii mind, kui ka kogu minu peret. Olen tema käest kuulnud ka erinevaid lubadusi, et maksab vägivallaliselt millegi eest tagasi jne. Ausalt öeldes tõmbab hirmu nahka. Tegemist on täisealise isikuga. Kui kirjutan avalduse politseisse, mis mind ja seda isikut ees ootab? Mida pean selleks tegema?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Solvamine on probleem, mida lahendab tsiviilkohus. Seega tuleb Teil pöörduda sinna. Politsei kahjuks selliseid juhtumeid seadusest tulenevalt lahendada ei saa.

Ähvardamine on politsei lahendada. Kui isik on konkreetselt lubanud teha Teile või Teie lastele liiga, siis selle kohta kirjutage kindlasti politseisse süüteoteade. Ähvarduses peab sisalduma konkreetne oht elule, tervisele või varale.
 

Küsimus: Kas on õigus töötuskindlustushüvitisele, kui tähtajaline tööleping lõpeb kuid kuulun ka korteriühistu juhatusse?05.10.2015

Tere,
Kas mul on õigus töötuskindlustushüvitisele kui tähtajaline tööleping lõpeb?! Aga olen korteriühistu juhatuses. Tasu selle eest ei ole saanud ega saa ka.

Ette tänades

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere
Töötuna ei võeta arvele äriühingu (OÜ, AS) juhatuse liiget. Korteriühistu juhatuse liiget saab töötuna arvele võtta, kui ta ei saa juhtimise eest tasu.

Töötuna arvelevõetud isikul võib, olenevalt tema eelmisest tegevusest, töötamis- ja kindlustusperioodidest, olla õigus töötutoetusele või töötuskindlustushüvitisele, kui ta vastab toetuse või hüvitise maksmiseks seadusega kehtestatud tingimustele.
Töötuskindlustushüvitise maksmise tingimustega saate tutvuda töötukassa kodulehel : https://www.tootukassa.ee/content/toetused-ja-huvitised/tootuskindlustushuvitis
 

Küsimus: Mis aja jooksul pärast arvelt maha võtmist makstakse töötuskindlustuse hüvitis?22.09.2015

Võtsin end täna töötuna arvelt maha. Millal makstakse välja töötuskindlustuse viimane makse?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuskindlustushüvitise väljamaksmine toimub alati eelmise kalendrikuu eest hiljemalt iga järgmise kalendrikuu 10. kuupäevaks.
 

Küsimus: Mida teha, kui näed pealt vargust aga mida tõestada ei saa?18.09.2015

Mida teha, kui näed pealt vargust, kuid tõestada sa midagi ei saa? Seega on politseisse helistamine mõttetu.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kriminaalmenetluse seadusdtik § 63. Tõend
(1) Tõend on kahtlustatava, süüdistatava, kannatanu, tunnistaja või asjatundja ütlus, ekspertiisiakt, eksperdi antud ütlus ekspertiisiakti selgitamisel, asitõend, uurimistoimingu, kohtuistungi ja jälitustoimingu protokoll või muu dokument ning foto või film või muu teabetalletus.

Järelikult on Teie ütlus asjas tõendiks, seega midagi tõestada saab kindlasti.

Samas, nagu ütleb ka KrMS: Ühelgi tõendil ei ole ette kindlaksmääratud jõudu. Kas Teie ütlusest piisab, selgub ikkagi siis, kui olete politseisse teatanud ja oma ütlused andnud. Kui jätate teatamata, ei selgu see kohe kindlasti.
 

Küsimus: Mis võib olla minu karistus, kui puhusin politseikontrollis tulemuseks 0,18?18.09.2015

Tere,
Juhtisin autot, politsei pidas kinni ja puhusin alkomeetrisse 0.18. Mis võib olla minu karistus ja kui tõenäoline on, et load kinni pannakse mõneks kuuks?
Varemaid rikkumisi pole olnud ja kuidas ma saaks teada, kes on selle juhtumi menetleja? Kas need samad konstaablid või keegi teine. Kuna olen kuller, siis on load väga tähtsad mu töös.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseaduse § 224. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades

(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,20–0,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,10–0,24 milligrammi –karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

Seega, on juhtimisõigust ka võimalik lisakaristusena ära võtta, kuid kui eelnevaid rikkumisi pole, siis on see pigem ebatõenäoline.

Kõik oleneb, kes Teile protokolli koostas (kohalik konstaabel, liikluspatrull). Enamasti pole trahvi määrajaks sama isik, kes Teid kinni pidas.

Kui soovite teada menetlejat, võite pöörduda lähimasse jaoskonda koos isikut tõendava dokumendiga ning seda küsida. See on kõige kiirem ja lihtsam variant.