Tööõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas mul on õigus lõpparvele kuigi leping oli sõlmimata ning lahkusin poole päeva pealt?11.08.2013

Tööasin kolm päeva uues kohas 12 tunniste vahetustega. Kaks päeval ja kaks öösel. Eile õhtul andsin poole õhtu pealt lahkumisavalduse ja tulin tulema. Oli teine öine vahetus, mind pandi kõige raskema töö peale, kus poleks kuni hommikuni kordagi puhata saanud, masin oli rikkis ning töö toimus käsitsi. Teised töötajad selle masina taha tulla ei tahtnud.
Kuni eilseni polnud minuga veel töölepingut sõlmitud, ka ei küsitud esimesel päeval isikut tõendavat dokumenti. Avaldusele märkisin siiski, et palun lõpetada minu tööleping alates 02.08.2013. Otsesele ülemusele ütlesin, et pean poole öö pealt minema, sest 3-aastane laps oli võõras kohas ning nuttis ema järgi ja oli hüsteerias. Süda ei lubanud tööle jääda.
Avaldusele märgitud kuupäeval lõpparvet kolme päeva eest ei laekunud.
Soovin teada kas mul on õigus lõpparvele kuigi leping oli sõlmimata ning lahkusin poole päeva pealt.

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Seadus lubab töölepingut suuliselt sõlmida juhul, kui töösuhte kestus ei ületa kahte nädalat.
Sõlmimata lepingu puhul ei saa eitada töösuhet, kuid töötingimused, mis enne lepingu sõlmimist kokku lepitakse, on keeruline, kui mitte võimatu, suulise lepingu puhul tõestada.
Töölepingu lõpetamisest tuleb tööandjat ette hoiatada, seda ka erakorralisel ülesütlemisel. Erakorralist töölepingu üleütlemist tuleb põhjendada ning kirjalikku taasesitamist võimaldavas vormis esitada. Antud juhul ilma kirjaliku kokkuleppeta ongi seda raske teha, sest kumbki pool ei ole tingimustes korrektselt kokku leppinud.
Etteteatamise tähtaeg on katseajal 15 kalendripäeva ning erakorraline ülesütlemine vaid mõistliku aja jooksul pärast seda, kui ülesütlemise aluseks olnud asjaolud ilmsiks tulid (TLS § 91 lg 4).
Saamata jäänud töötasu on Teil küll õigus nõuda, kuid samas on tööandjal õigus esitada vastunõue töölepingu lõpetamisest etteteatamistähtaja eiramise eest. Siinkohal on õige asjaajamise korral oht hoopis tehtud töö eest peale maksta.

Õigeid valikuid edaspidiseks.

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja peab maksma konkurentsikeelu täitmise eest tasu ka peale töölepingu lõppemist?08.08.2013

Tere.
Vana TLN-i kehtivuse ajal sõlmitud lepingus on kirjeldatud, et tööandja tasub igakuiselt N summa palka, millest Y summa on konkurentiskeelu täitmise eest. Seda siis töösuhte ajal. Kokkulepet tasu kohta peale TL lõppemist ei ole. Lepingujärgne konkurentsipiirang peale lepingu lõppemist on 6 kuud.
Uus TLS sätestab, et konkurentsipiirang on kehtiv, kui sh selle järgimise eest tööandja tasub igakuiselt mõistliku tasu piirangu kehtivuse ajal.
Küsimus: kas tööandja võib väita, et piirangu täitmise tagamiseks/eest on makstud nö ette ning peale lepingu lõppemist hoiduda tasu maksmisest?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Töölepingu seaduses sätestatud konkurentsipiirangu rakendamise näol on tegemist töötaja tegevusala või töökoha vaba valiku piiramisega, mistõttu peab vastava piirangu kohaldamine olema põhjendatud ning selle rakendamiseks tuleb järgida seaduses sätestatud nõudeid.

Tulenevalt kehtiva töölepingu seaduse § 131 lõikest 1, kohaldatakse enne 1. juulit 2009 sõlmitud töölepingule alates nimetatud kuupäevast kehtivas töölepingu seaduses sätestatut. Töölepingu seaduse § 131 lg 3 kohaselt, kui töölepingu tingimus on pärast töölepingu seaduse jõustumist vastuolus seaduse sättega, millest ei ole võimalik lepingupoolte kokkuleppel kõrvale kalduda, kohaldatakse lepingutingimuse asemel seaduses sätestatut.

Kehtiv töölepingu seadus sätestab imperatiivselt eeldused, millisel juhul pärast töölepingu lõppemist kohaldatav konkurentsipiirangu kokkulepe kehtib (vt töölepingu seaduse § 24 lg 1) ning kuivõrd seadus nõuab muuhulgas konkurentsipiirangu kokkuleppest kinnipidamise eest pärast töölepingu lõppemist igakuise mõistliku hüvitise maksmist, siis nimetatud nõudest ei saa tööandja ühepoolselt kõrvale kalduda, olenemata asjaolust, et senini on makstud töötajale varemkehtinud töölepingu seaduse mõttes eritasu palgalisana. Samuti on märgitud töölepingu seaduse eelnõu seletuskirjas (299 SE III), et töölepingu seaduses nimetatud eeldustest sõltub konkurentsipiirangu kehtivus ja eeldused on kumulatiivsed ehk kui üks eeldustest on täitmata, ei saa tööandja töötajalt piirangule allumist nõuda.

Arusaadavalt tekitab küsimusi olukord, kus tööandja on varemkehtinud töölepingu seaduse alusel sõlmitud töölepingus sätestatu kohaselt sisuliselt maksnud konkurentsipiirangust kinnipidamise kompenseerimiseks eritasu nö ettemaksuna. Kuivõrd aga 01.07.2009 jõustunud töölepingu seaduse rakendamiseks ei sätestatud nimetatud juhuks eriregulatsiooni, tuleb konkurentsipiirangut täita täna kehtiva seaduse alusel ning töötajale ka pärast töölepingu lõppemist igakuist mõistlikku hüvitist maksta. Iseasi, kui lepingupooled jõuavad kokkuleppele, et juba tehtud maksed arvatakse ettemakseks (vt ka E. Ojamäe, „Saladuse hoidmise kohustus ja konkurentsipiirang uues töölepingu seaduses“, Juridica, IV, 2009).


Tanel Melk
Tanel Melk & Partners Law Firm
juhtivpartner
www.melk.ee
 

Küsimus: Kas katseaja lõpetamise peab ka kuidagi vormistama?07.08.2013

Tere.
Mul on selline mure, et ma asusin tööle 24.10.2012. Sai tehtud tööleping, kus oli kirjas, et katseaeg kehtib 4 kuud. Nüüd ma olen käinud tööl 8 kuud (millest ma olin 3 kuud haiguslehel). Ja siiani mul pole katseaega lõpetatud. Kas see on tööandja poolne rikkumine või lihtsalt minupoolne viga?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Nii Teie töölepingu kui ka Töölepingu seaduse järgi ei saa katseaeg olla pikem kui 4 kuud. Teatud mööndustega võib katseaeg peatuda, kui tööandjal ei ole võimalust Teie katseaja läbimist hinnata. Isegi, kui Teie tööandja oleks tahtnud Teie puhul rakendada katseaja peatumist haiguse ajal, siis lihtne matemaatiline tehe 8 kuud - 3 kuud töövõimetust= 5 kuud tööl, millal tööandjal oli piisavalt võimalust hinnata Teie oskusi, võimeid, isikuomadusi jne.
Teie küsimuses oleva info põhjal võin väita, et ilma igasuguse kahtluseta on katseaeg positiivselt läbitud, sest seaduses ettenähtud aja jooksul ei ole tööandja Teie töölepingut katseaja eesmärgi täitmata jätmise tõttu üles öelnud. Katseaja lõpetamist eraldi vormistama ei pea.
Positiivset töösuhet soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas saan ka detsembri puhkuse kuidagi kompenseeritud, kui soovin nüüd töölt lahkuda?07.08.2013

Tere.
Soovin esitada lahkumisavalduse, kuid korraline puhkus on alles detsembri alguses. Kas mulle makstakse see puhkus kinni ning kui kaua saab mind peale avalduse esitamist veel tööl kinni hoida? Millistel asjaoludel saab koheselt töölt vabastuse?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Töösuhte lõppemisel hüvitab tööandja väljateenitud ja aegumata puhkuseosa, mida Te ei ole jõudnud kasutada. Kui töösuhe lõpeb aasta keskel, siis on Teil väljateenitud puhkust vähem ja sellevõrra vähendatakse ka Teie puhkusehüvitist.
Töölepingut korraliselt üles öeldes teavitab töötaja tööandjat sellest kirjalikult taasesitatavas vormis 30 kalendripäeva ette.
Erakorraliselt on töötajal õigus tööleping üles öelda TLS § 91 toodud alustel. Vastavalt asjaoludele, kas töötajast endast tuleneval olulisel põhjusel ilma hüvitist saamata või tööandjapoolse olulise rikkumise korral tööandjalt hüvitist saades. Viimasel juhul peab töötaja suutma tõendada tööandjapoolsete kohustuste olulist rikkumist.
Rahumeelset ja õiglast töösuhte lõppu soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui ma ei ole nõus üle minema tükitöölt tunnitasule, kas siis on õigus mind vallandada?07.08.2013

tere.
Mul on hetkel töö juures tükitöö, ülemus tahab teha tunnitasu, mistõttu tõenäoliselt kuupalk tuleb väiksem kui tükkitööna. Kas mul on õigus mitte kirjutada uuele lepingule alla, kui ma nõus ei ole? Kas ta saab mind vallandata? aitäh

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Vastavalt TLS § 5 lg 1 p 5 peab töölepingus olema kirjas töötasu arvutamise viis. Juhul, kui tahetakse muuta töötasu arvutamise viisi (tükitöö tasult tunnitasule), siis on tegemist töölepingu muutmisega. TLS § 12 kohaselt saab töölepingut muuta ainult poolte kokkuleppel. Kui kokkulepet ei saavutata, on mõlemad osapooled kohustatud töölepingut jätkama endistel tingimustel.
Päris kindlasti ei saa töölepingu muudatusest keeldumine olla tööandjapoolse töölepingu lõpetamise aluseks.
Kas teil on tööandjaga juttu olnud ka kuupalga suurusest? Ehk võiks läbirääkimiste aluseks olla viimase 6 kuu keskmine tasu?
Edukaid ja vastastikku ausaid läbirääkimisi soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas töölepingus võib töötasu kokkulepe olla selliselt sõnastatud, et viidatakse üksnes tükitöö hinnakirjale?06.08.2013

Tere!
Kas on õige kui töölepingus on töötasu kohta kirjutatud:
- Töötajale makstakse palka tükitöö alusel vastavalt kehtestatud hinnakirjale?
Olenevalt tellimustest võib juhtuda, et töötaja ei teeni isegi miinimum palka välja, tehes odavama hinnaga toorikuid. Kas sellisel juhul on tööandjal kohustus miinimumpalka maksta, kui töötaja on töötanud normtööajaga?
Milline oleks töölepingus korrektne ja kõigile arusaadav sõnastus töötasu kohta?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Korrektse sõnastusena tuleks töölepingus ära märkida, mis on töötasu arvestamise aluseks ning kuidas on see ettevõttes korraldatud.
Töötasu makstakse vastavalt ettevõttes kehtestatud (tükitööhindadele.. [lisa], töö tasustamise süsteemile [lisa] vms..) , kuid mitte vähem kui Vabariigi Valitsuse poolt kehtestatud töötasu alammäärale. Tasu maksmisele kohaldatakse TLS § 29 ja § 33. Oluline on ka märkida tööajaarvestuse periood, mis summeeritud tööajaarvestuse puhul on maksimaalselt neli kuud.
Selgesõnalise lepingu vormistamist!

Merike Michelson
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas tööandja võib ise hinnata töötaja terviseseisundit, kuna töötaja tervise tõttu võivad ohtu sattuda teised kolleegid?03.08.2013

Tere
Töötaja on ise tööandjale avaldanud oma terviseseisundi kohta infot, mis seab kahtluse alla tema sobivuse töökohale. Tema tööülesannetega toimetulek on päeviti erinev ning tingitud tervisest. Sama on täheldanud ka kolleegid ja kolmandad isikud, kuid keegi ei soovi kirjalikult seda väljendada. Tööandja huviks oleks kiiresti tööleping lõpetada, sest töösuhte jätkumisel võib ohtu sattuda kolmandate isikute elu ja tervis.
Töötaja ei soovi ise lepingut lõpetada. Kas TLS §88 lg 1 p 1 võimaldab tööandjal ise terviseseisundit hinnata ilma arsti vastava seisukohata? Kui puuduvad ka kirjalikud tõendid vahetult töötajaga kokkupuutes olnud isikutelt?

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Pigem võiks tulla kõne alla töösuhte lõpetamine TLS § 88 lg 1 p 2 alusel:

2) ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega ebapiisava tööoskuse, töökohale sobimatuse või kohanematuse tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata (töövõime vähenemine).

Teie poolt viidatud punkt 1 eeldab, et töötaja ei ole oma terviseseisundi tõttu tööülesandeid täitnud 4 kuu jooksul.
Siiski ei saa ka minu poolt viidatud punkti alusel töösuhet meelevaldselt päevapealt lõpetada, vaid läbida tuleks kindlad protseduurid. Eelkõige tuleks töötajat hoiatada, andes talle aega oma töötulemuste parandamiseks, võimalusel pakkuda teist tööd, kaaluda isegi ümberõppe korraldamist, kui see ei too tööandjale kaasa ebaproportsionaalselt suuri kulutusi.
Protseduuride eiramine või puudulik järgimine võib kaasa tuua kuluka töövaidluse, kui töötaja ise pole töösuhte lõppemisega nõus. Seetõttu soovitaksin tööandjal tulla konsultatsioonile meie konsultatsioonipunkti:
http://www.metiabi.eu/Uudised/toooigusabi-konsultatsioonipunkt.html , et hinnata, kas töösuhte lõpetamiseks on piisavalt alust ja kuidas vajadusel konkreetse juhtumi puhul käituda, et töötaja õigusi mitte rikkuda ja tagada tööandja kaitse.
Õiguspärast ja õiglast lahendust soovides:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kui kuu aega jäi vahele töötu staatusega, kas siis tööle asudes varasemat 20 aastat arvesse ei võetagi?03.08.2013

Tere
Töötasin haridusasutuse juhina 20 aastat. Lahkusin ametikohalt omal soovil juulis. Soovisin asuda alates septembrist õpetaja ametikohale, kokkulepe selleks oli olemas, kuid kooli spetsiifikast tulenevalt sõlmiti tööleping alates 1.09. Vahepeal olin korralisel puhkusel ja kuu aega töötu staatuses. Nüüd ilmnes, et minu tööstaažiks asutuses loetakse aega õpetaja ametikohale asumisest, 20-t aastat justkui poleks olnud, kuigi tegin pedagoogilist tööd. Probleem selles, et nüüd algavad koolide reorganiseerimised ja üheks valikukriteeriumiks oma ametikohal jätkamiseks on tööstaaž ametikohal. Kas minuga on käitutud õiguspäraselt.
Tänan juba ette vastuse eest

Vastus: Tiit Kruusalu, juhatuse liige, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere,
Teie küsimusest ei selgu, kas vahetasite tööandjat. Kui vahetasite tööandjat, siis algab Teie tööstaaž asutuses tõepoolest alates 01.09.2013. Samas juhin tähelepanu asjaolule, et eristada tuleb tööstaaži tööandja juures, mis algab tööleasumisest tööandja juures ja pedagoogilist staaži, mis on seotud erialase tööga. Tööandjate vahetumine ei nulli ära Teie varasemat pedagoogilist staaži.
Soovides Teile töö jätkumist:

Tiit Kruusalu
tiit@metiabi.eu
www.metiabi.eu
 

Küsimus: Kas viibinud koondamishüvitise eest on õigus nõuda viivist?02.08.2013

Kas pankroti tõttu koondatul on ka õigus viivist nõuda seni saamata jäänud koondamishüvitise eest, mis on ka kindla summana fikseeritud, ja kellelt seda nõuda? Koondamine toimus 1 aasta ja 4 kuud tagasi, menetlus kestab. Kaua võib taotleda enda tööle ennistamist, kui koondamine pole õigustatud?

Vastus: Tanel Melk, partner/jurist, Advokaadibüroo LMP OÜ, www.lmp.ee

Esitasite küsimuse, kas pankroti tõttu koondatul on õigus nõuda viivist seni saamata jäänud koondamishüvitiselt, mis on fikseeritud kindla summana. Soovisite ka teada, kelle käest on seda õigus nõuda.

Eeldusel, et mõtlesite tööandja poolt makstavat hüvitist, mille sätestab töölepingu seaduse § 100 lg 1 (ehk siis, et töölepingu ülesütlemisel koondamise tõttu maksab tööandja töötajale hüvitist töötaja ühe kuu keskmise töötasu ulatuses), siis on koondatul õigus saada viibinud hüvitise eest viivist tulenevalt võlaõigusseaduse § 101 lg 1 p-st 6. Nimetatud säte lubab nõuda võlgnikult (so isik, kes on kohustatud koondamishüvitist välja maksma) viivist rahalise kohustuse täitmisega viivitamise korral. Detailsem viivise regulatsioon on sätestatud võlaõigusseaduse §-is 113 (seal leiab nt millest alates viivist arvutada, viivise tingimused). Kuna Teie poolt kirjeldatud asjaoludest tuleneb, et pankrotimenetlus veel jätkub, siis vastava nõude peaks esitama pankrotihaldurile pankrotimenetluses tööandja vastu.

Soovisite teada lisaks, kaua on koondatul õigus taotleda enda tööle ennistamist, kui koondamine pole õigustatud.

Kehtiva töölepingu seaduse kohaselt mõistet "ennistamine" enam ei kasutata. Juhul, kui töölepingu lõpetamine oli tühine seadusest tuleneva aluse puudumise või seaduse nõuetele mittevastavuse tõttu või tühistatud vastuolu tõttu hea usu põhimõttega ja kohus või töövaidluskomisjon selle tuvastab, siis ei loeta töölepingut lõppenuks. See aga tähendab omakorda, et töösuhe kestab endistel tingimustel edasi, töötaja on kohustatud naasma tööle ning tööandja ei tohi selleks teha takistusi. Kusjuures töösuhte jätkumise korral on töötajal õigus nõuda kahju hüvitamist, milleks on eelkõige saamata jäänud töötasu.

Selleks, et töösuhe nö automaatselt ei jätkuks peale töölepingu lõpetamise tühiseks tunnistamist või tühistamist, peaks seda sooviv pool olema ise aktiivne ning esitama töövaidluskomisjonile või kohtule ka taotluse töölepingu lõpetamiseks.

Teie esitatud informatsiooni kohaselt oli koondamine juba 1 aasta ja 4 kuud tagasi. Vastavalt töölepingu seaduse § 105 lõikele 1 on ülesütlemise tühisuse tuvastamise hagi (või avalduse) esitamise tähtaeg 30 päeva ning seega on see tähtaeg möödunud.
 

Küsimus: Kellel on eelisõigus, kui kaks töötajat tahavad saada puhkust samal perioodil?02.08.2013

Sooviksin ja vajaksin puhkust 27.12.2012-03.01.2013. See periood meie firmas on kõige väiksema müügiga ja vaiksem periood üldse. Kuna üks töökaaslane soovis veel umbes samal ajal puhkust, siis minule ei anta seda põhjusega, et üks tüdruk läheb ka samal ajal puhkusele. Kuigi töötajaid peaks jaguma ja varemgi kaks inimest korraga puhkusel olnud. Küsimus siis selline, kas see oli piisav põhjus, miks juhataja võiks mu puhkusesoovid tagasi lükata ja millised on üldse need põhjused, mil ta ei pea mulle soovitud puhkust andma?

Vastus: Merike Michelson, info- ja personalitöö, METI personaliabi OÜ, www.metiabi.eu; www.facebook.com/METIabi

Tere.

Nimetatud kuupäevad on juba ajalugu, kuid loodan, et tegemist on väikese "näpuveaga".
Põhipuhkuse aja määrab tööandja, arvestades töötajate soove, mis on mõistlikult ühitatavad tööandja ettevõtte huvidega (TLS § 69).
Puhkuse kasutamine toimub üldjuhul puhkuste ajakava alusel. Ajakava koostatakse, kinnitatakse ning tutvustatakse töötajatele kalendriaasta esimese kvartali jooksul. Sellisel juhul on töötajal õigus kasutada oma puhkust ajakavas märgitud ajal ning selle muutmiseks on tööandjal kohustus saavutada kokkulepe töötajaga.
Ajakavasse märkimata puhkuse kasutamisest peab töötaja tööandjale ette teatama 14 kalendripäeva kirjalikus taasesitamist võimaldavas vormis.
Õigus nõuda põhipuhkust sobival ajal on:
1) naisel vahetult enne ja pärast rasedus- ja sünnituspuhkust või vahetult pärast lapsehoolduspuhkust;
2) mehel vahetult pärast lapsehoolduspuhkust või naise rasedus- ja sünnituspuhkuse ajal;
3) vanemal, kes kasvatab kuni seitsmeaastast
4) lastevanemal, kes kasvatab seitsme- kuni kümneaastast last, – lapse koolivaheajal
5) koolikohustuslikul alaealisel – koolivaheajal.

Soovides puhkuse nautimist, soovitud ajal!

Merike Michelson
www.metiabi.eu