Korteriomandiõigus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas korteriühistu juhatuse valimisel võib kandidaat hääletada enda poolt?13.05.2015

Kas korteriühistu juhatuse valimisel võib kandidaat hääletada enda poolt?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriühistu põhikirjas ei ole hääle andmise kohta sõneselgelt vastavat piirangut, siis võib korteriühistu liige hääletada iseenda kandidatuuri poolt juhatuse valimistel.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Millised on teie ettepanekud, et korteriomanik saaks seaduslikul teel näha ühistu arvepidamise dokumente?10.05.2015

Tere.
1. Kas KÜ esimees, soojaettevõtte tootmisjuht ja KÜ raamatupidaja võib olla ühes isikus? Revidendi valimine tõrjuti osavalt ära ja KÜ moodustamisest alates puudub ka sisuliselt kontroll. 9 korteriga majas 3-liikmeline juhatus (2 juhatuse liiget pole ilmselgelt kursis rahaasjadega ega muude asjaajamistega täpsemalt).
Kas ja kui palju õigusi on ühel korteriomanikul kontrollida kogu raamatupidamist, mis on alates 2011. aastast sisuliselt 1 inimese kontrolli all ja teistele teadmata. Küsimise peale näidatakse dokumente valikuliselt viidates isikuandmetele, soojalepingu koopiat küsides korduvalt, pole seni näidatud. Kuidas on võimalik sellises ühistus maksta remondi ja haldus rahasid, kui igasugune kontroll ära tõrjutakse, pensionärid ei julge küsida, usutakse mesimagusat juttu ja valesid? Millised on teie ettepanekud seaduslikul teel näha ühel korteriomanikul dokumente (v.a koosolekul, sest igasugu võtetega on justkui sõnad suhu pandud kõikidele ja ei saada arugi kui neid ära kasutatakse). Isegi veenäitudega on midagi salapärast, sest hakates neid põhjalikumalt kontrollima, lukustati ainuisikuliselt vee ja soojasõlme uks ja näitude teatamine salastati.

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistuseadus, mittetulundusühingute seadus ja raamatupidamise seadus ei keela juhatuse liikmetel endal korteriühistu raamatupidamist teostada.
Raamatupidamise ja raamatupidamise algdokumentide osas vastutab raamatupidamist vahetult teostav isik juhatuse ees. Juhatus on omakorda kohtustatud esitama korteriühistu üldkoosolekule kinnistamiseks eelseisva aasta majanduskava ja möödunud majandusaasta aruande. Viimase suhtes ei ole nõuet koostada seda sellise detailsusega, nagu küsimuse esitaja soovib, ning kui korteriühistu üldkoosolek selles probleemi ei näe, siis tuleb tal korteriühistu liikmena sellega leppida.
Eeltoodu ei tähenda siiski seda, et korteriühistu juhatus saab keelduda Teile, kui korteriomanikule korteriga seotud dokumente ette näitamast, samas on juhatusel õigus nõuda ettenäitamisega seotud põhjendatud kulutuste hüvitamist (vt võlaõigusseaduse paragrahv 1015 ja 1017).

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu võib jagada infot maja remondi plaanist, mille tulemusena ühe korteri ostja loobus tehingust?09.05.2015

Tere,
Korteriühistu liikmed arutavad maja renoveerimise võimalusi ca 10a, viimase aasta jooksul on koostamisel renoveerimise projekt, eesmärgiks hinnata võimaliku ehitustööde maksumust. Koosolekul oli otsustatud, et siis kui projekt saab valmis, võib otsustada: kas teostada renoveerimistöid täis mahus, etappidena või loobuda sellest ideest üldse (sõltuvalt hinnast), kas võtta laenu või mitte. Hetkel koosolekul arutati teemat, et paljudel pole laenu võtmiseks võimalusi.
Samas majas on üks korter on müügis, ostja suhtles KÜ esimehega, kes väitis, et meil on plaan laenu võtta. Peale seda ostja loobus tehingust. Küsimus: kas KÜ juhatus võib väljastada info (suuline või kirjalik) kui see ei põhine koosoleku otsusel vaid eeldusel, et elanikud sellega nõustuvad. Kas selline info on eksitamine?

Lugupidamisega

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ja tema juhtorganite liikmed peavad omavahelises tegevuses juhinduma hea usu põhimõttest, mis antud küsimuse kontekstis tähendab seda, et korteriühistu liige (korteriomanik) ja juhatus peavad oma tegevuses arvestama üksteise huvidega.
Antud juhul on korteriomaniku huvi oma korter maha müüa, juhatuse huvi (ohuolukorras ka kohustus) on kortermaja renoveerida, raha leidmine selleks on teisejärguline.
Teadmata täpselt seda, kui suures osas on renoveerimisvajadus põhjustatud olemasoleva korterelamu amortiseerumisest ja/või selle alarahasamisest korteriomanike poolt, ei saa ma anda hinnangut sellele, kas korteriomanikud, kes vastanduvad laenuvõtmise soovile, oma kohustust rikuvad. Küll aga ei saa korteriomanik kindlasti teha juhatusele etteheiteid selle eest, et juhatus informeerib kolmandaid isikuid korterelamu renoveerimise soovist, ning kui korteriomanik leiab, et juhatuse tegevus ei ole tema huvides (näiteks tema arvates ei ole vaja kortermaja renoveerida), siis saab ta algatada juhatuse tagasikutsumise.

Tervitades,
Andry Krass, MAL
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida teha, kui kindlustati kogu kortermaja sisustus tervikuna, aga mina soovin ise oma korterisisustust kindlustada?09.05.2015

Tere! Väiksemas kortermajas, milles puudub veel KÜ, kuid mis on jagatud korteriomanditeks, otsustati korteriomanike üldkoosolekul hoone kindlustada. Üks korteriomanikest sõlmiski hoone kindlustuslepingu, kindlustades kortermaja ühtse tervikuna, s.t. ühe lepingu raames kindlustati nii hoone kaasomandi ese kui ka kõigi korteriomandite siseviimistlus. Olemasolev kindlustuspoliis katab ainult teatud riskid, puudub vastutuskindlustus. Korteriomandiseaduse paragrahv 15 lõige 6 punkt 3 käsitleb korteriomanike huvidele vastava valitsemisena ainult kaasomandi eseme ja korteriomanike vastutuse kindlustamist.
Olen ainuke korteriomanik majast, kes sooviks teiste korteriomanikega ühiselt kindlustada ainult hoone kaasomandi eseme, ja seda koos vastutuskindlustusega. Isikliku korteriomandi siseviimistluse sooviksin kindlustada ise enda poolt valitud tingimustel ja kindlustusseltsis. Kahjuks ülejäänud korteriomanikud on olemasoleva kindlustuslepinguga rahul ja mingeid muutusi selles osas teha ei soovi.
Kas ja kuidas oleks võimalik mõjutada teisi korteriomanikke tühistama olemasolev kindlustusleping ja sõlmima uus leping vastavalt Korteriomandiseaduses soovitatule? Kas on võimalik nõuda siiski ka vastutuskindlustuse võtmist, kui korteriomanike enamus on kategooriliselt vastu "igasugusele raha mõttetule raiskamisele"? Aitäh vastamast!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, eeldan, et lähtute küsimuse esitamisel eeldusest, et korteri siseviimistlus on korteriomandi reaalosa, ning kuna korteriomandiseaduse (KOS) § 15 lg 6 p 3 sätestab kaasomandi eseme kindlustamise kohustuse, siis järeldate, et korteriomanikud on Teie korteri siseviimistlust kindlustades ületanud oma pädevuse piire.

Vastus küsimusele sõltub selle eelduse õigsusest.
Küsimuse eelduse kontroll: korteriomandi reaalosa ulatuse sätestab KOS § 2, selle lõige 1 kohaselt ON reaalosa: piiritletud eluruumid või mitteeluruumid ning nende juurde kuuluvad hooneosad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või teise korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata. Sama paragrahvi lõige 2 ütleb, et reaalosa EI OLE: ehitis ja selle osad ega ehitise püsimiseks või ohutuse tagamiseks või korteriomanike ühiseks kasutamiseks vajalikud seadmed, ka siis, kui need asuvad korteriomandi eseme reaalosa piires.

Vahekkkuvõte 1: KOS ei sätesta sõnaselgelt siseviimistluse kuuluvust korteriomandi reaalosasse.
Vahekokkuvõte 2: seisukohta, mille kohaselt on siseviimistlus korteriomandi reaalosa, toetab KOS § 2 lg-s 1 tehtud viide hooneosadele, mida saab eraldi kasutada teiste korteriomanike õiguseid kahjustamata. Seisukohta, mille kohaselt siseviimistlus ei ole korteriomandi reaalosa, toetab KOS § 2 lg-s 2, mille kohaselt ei ole reaalosa ehitis.

Vahekokkuvõttes toodud kollisioonolukorra lahendamiseks juhindun tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 55 lg-st 1, mille kohaselt on ehitise olulisteks osadeks asjad, millest see on ehitatud või mis on sellega püsivalt ühendatud ja mida ei saa eraldada ehitist või eraldatavat asja oluliselt kahjustamata, ning asun seisukohale, et siseviimistluse puhul TULEB EELDADA selle kuulumist kaasomandi eseme hulka. Eeltoodust tulenevalt tuleb eeldada ka seda, et korteriomanikud ei ole siseviimistlust tervikuna kindlustades oma pädevuse piire ületanud.

Olukorras, kus Teie siseviimistluse kindlustamisega ei nõustu, tuleb Teil tõendada selle kuulumist korteriomandi reaalosa hulka ning taotleda selle kindlustamisega seoses vastuvõetud otsus(t)e tühistamist.
Vastutuskindlustusega on lahendus lihtsam. Kuna KOS sätestab selle sõlmimise kohustuse sõnaselgelt, siis on korteriomanikel (või valitsejal või korteriühistul) kohustus selline leping sõlmida juba siis, kui seda nõuab üks korteriomanik. Juhul, kui kohustatud isikud korteriomaniku nõuet ei täida, siis annab KOS § 15 lg 2 talle õiguse sõlmida ise vastav kindlustusleping ning nõuda sellega seotud kulud sisse isiku(te)lt, kes vastavat kohustust rikkus(id).

Tervitades,
Andry Krass
Õigusteaduse magister
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu juhatusel on õigus algset küttesüsteemi muuta nii, et toas saab olema 2 radiaatori asemel üks?05.05.2015

Tervitus!
Elan 1998 a ehitatud maja 5. korrusel. Ühistu tahab küttesüsteemi ehitada 2-toru süsteemile, lisaks paigaldada plekkradiaatorid. Ühes toas on maja algusest peale 2 radikat, üks akna all, teine väliseinas. Nüüd väidab ühistu esimees, et pannakse ainult üks. Elamine on niigi talvel külm 17-19 kraadi, kardan, et nüüd läheb veel külmemaks. Kas juhatusel on selline õigus, et algne süsteem ümber teha ja paigaldada ainult üks radikas? Ääre korterite omanikud pole sellega nõus, kuidas on see võimalik, et juhatus teeb mis tahab. Loodan väga vastust saada.
Ilusat kevadet

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, küttesüsteemi rekonstrueerimise otsustamine kuulub korteriühistu pädevusse, ning kui vastav otsus on langetatud korteriühistu üldkoosolekul, siis on see täitmiseks kohustuslik kõikidele korteriomanikele.
Mis puutub aga kartustesse, et uue küttesüsteemi paigaldamise tulemusena väheneb korterisisene temperatuur, siis soovitan paluda juhatuselt küttesüsteemi rekonstrueerimisprojekti koopia ning lasta see erapooletul asjatundjal üle vaadata. Otseselt seetõttu, et radiaatorite arv Teie korteris väheneb, ma siiski veel suureks muretsemiseks põhjust ei näe, kuna korterisisene temperatuur sõltub radiaatorite võimsusest, mitte arvust.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas ostjana saab minult nõuda korteri kommunaalide võla maksmist kui ostulepingus on selgelt kirjas, et see on müüja võlg?05.05.2015

Tere, soovin osta korterit, millel on üürivõlg. Praegune omanik on teinud KÜ-ga lepingu, et maksab võla osamaksetena tagasi. Tegelikult on see võlg juba 5 a vana, enne praegust omanikku tekitatud. Praegune omanik lubas, et maksab selle võla osamaksetena edasi, vastavalt graafikule. Kui panna notariaalsesse ostu-müügi lepingusse see sõnasõnalt kirja, et eelmine omanik maksab, kas KÜ-l on ikka õigus minult kui praeguselt omanikult maksmata osamakseid nõuda, kui ta ei maksa?
Tänud ette

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kokkulepe, millega üks isik võtab endale teise isiku ees kohustuse tasuda võlgnevus korteriühistu ees on siduv üksnes kokkuleppe poolte, mitte aga korteriühistu suhtes. Viimase suhtes saab selline kokkulepe siduv olla üksnes juhul, kui korteriühistu ise sõlmitud kokkuleppega nõustub - sundida teda selleks aga ei saa.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Mida ette võtta kui korteriühistu esimees lihtsalt ei vasta avaldusele?01.05.2015

Tere,
Kuidas käituda olukorras kui korteriühistu esimees ei vasta avaldusele?
Probleem on selline:
Kolisin korterisse aasta tagasi ja avastasin, et korteris on prussakaid. Järgmise aasta jooksul tegin tõrjet umbes 5 korda, aga vabaneda nendest ei saanud, kuna nad ei ela minu korteris, vaid kuskil majas. Saatsin korteriühistu esimehele avaldus tõrje tegemiseks terve trepikojas.
Üks nädal läks mööda ja vastust ma ei saanud. Tol ajal toimus meil üldkoosolek ja ma proovisin rääkida esimehega, kes käitus väga agressiivselt ja ütles mulle, et see on minu probleem. Palusin teda saata mulle kirjaliku vastuse. Kaks nädalat on möödas ja pole temalt midagi saanud.
Mida võib teha? Kas on võimalik sundida neid tõrjet tegema?

Tänan ette!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, kui korteriühistu juhtorgan, üldkoosolek või juhatuse, ei ole nõus korteriomaniku palvel (korteriomandi tavakasutamiseks vajalikku) prussakatõrjet teostama, siis on selline olukord vastuolus tsiviilseadustiku üldosa seaduse paragrahvis 32 sätestatud kohustusega järgida omavahelistes suhetes hea usu põhimõtet ja üksteise õigustatud huvisid, mis annab korteriomanikule õiguse pöörduda oma nõudega korteriühistu vastu kohtusse.
Teine võimalus olukorra vastu võitlemisel on korraldada prussakatõrje ise, ning nõuda korteriühistult sellega seotu kulud sisse- või tasaarvestada korteriühistu majanduskulu arvetega (vt ka Riigikohtu lahend 3-2-1-61-14, p 30, http://www.nc.ee/?id=11&tekst=222575710).

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas eelnevad suulised kokkulepped üldpindade kasutamise osas ei tähenda midagi ja tegu ongi ebaseadusliku hõivamisega?01.05.2015

Tere
Meie majas on kaasomandis mitteeluruumid - ühisköögid, WC-d, pesuköögid. Aastate jooksul on tehtud erinevaid suulisi kokkuleppeid ja enamus nendest pindadest on võetud korteriomanike poolt ainukasutusse. Ehk siis, üks kasutab WC-d, teine ühiskööki jne. Nendele korteriomanikele, kes ühispinda enda kasutusse ei soovinud, kompenseeriti loobumine kas siis rahas või korrastasid kaasomandi ainukasutajad oma rahaliste vahenditega koridori/remontisid katuse jne. Aastate jooksul on korduvalt püütud neid kaasomandis olevaid pindu ka võõrandada, kuid see on alati nö toppama jäänud, kuna keegi 50-st korteriomanikust on ikka vastu olnud.
Täna on uus ja aktiivne KÜ juhatus võtnud seisukoha, et need kaasomandi pinnad on ebaseaduslikult hõivatud ja soovib nüüd sõlmida 5-aastase tähtajaga rendilepingud, mitte just eriti mõistliku ruutmeetrihinnaga.
Nüüd minu küsimused. Kas sellise rendilepingu sõlmimise saab otsustada korteriomanike enamuse häältega? Kas ei oleks oluline tagada kõigile korteriomanikele õiglane lahendus, mistõttu tuleks küsimuse lahendamiseks saavutada kõigi korteriomanike nõusolek? Kas eelnevad suulised kokkulepped siis ei tähenda midagi ja tegu ongi lihtsalt ebaseadusliku hõivamisega? Kui selline olukord on 10 või rohkemgi aastat kestnud, siis kuidas seadus seda tõlgendab? Kaasomandi kasutajad soovivad pindade võõrandamist, mitte rentimist, ja tänane seadus seda 2/3 majaelanike nõusolekul ka võimaldab.

Suur tänu vastamast!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õigusvastase korteriomandi kaasomandi eseme hõivamise puhul ei mängi ajafaktor rolli, ning teised korteriomanikud saavad esitada igal ajal nõude kaasomandi eseme ebaseadusliku valduse lõpetamiseks. Sellise nõude saab valiteva kohtupraktika kohaselt esitada korteriomanikule ka korteriühistu. Mida aga korteriühistu teha ei tohi, on kaasomandi eseme koosseisu kuuluvate ruumide väljaüürimine ilma kõikide korteriomanike nõusolekuta kuna vastav tegevus väljub korteriühistuseaduse paragrahv 2 lõikes 1 sätestatud korteriühistu pädevuse piiridest.
Kujunenud olukorras on lahendusteks ebaseaduslikult hõivatud kaasomandis olevate ruumide korteriomandiga liitmise taotlemine korteriomandiseaduse paragrahv 8 primm alusel või ruumide vabastamine.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas korteriühistu võib inimese otse kohtusse anda, kui pole eelnevalt maksmise meeldetuletust üldse saadetud?01.05.2015

Tere,
KÜ esitas maksekäsu kiirmenetluse avalduse kohtule, kus nõuab teatud summat (arved+viivisarved), mis olen võlgu. Tutvudes selle avaldusega, mida KÜ esitas kohtule, tuli välja, et nimekirjast 3 arvet olin juba enne maksnud (kui nad avalduse esitasid) ja viivisarved on valesti koostatud. Kas KÜ ei peaks täpselt enne üle kontrollima? Kas KÜ tohib esitada kohtule vale andmeid? Mida mina peaksin nüüd tegema? Tekkis küsimus ka, kas nüüd võibki inimesi otse kohtusse anda, kui pole eelnevalt meeldetuletust/nõuet üldse saadetud? Kas enam ei ole vaja avaldusele lisada ka väljasaadetud meeldetuletust/nõuet ja sellele saadud vastust?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korteriühistu ja korteriomaniku (korteriühistu liige) vahelistes suhetes kehtib põhimõte, mille kohaselt peavad korteriühistu ja korteriomanik omavahelistes suhetes lähtuma hea usu põhimõttest. Olukorras, kus korteriomanik ei ole täitnud oma kohustust korteriühistu ees õigeaegselt, tuleks eeltoodud põhimõttest tulenevalt eeldada, et korteriomanik informeerib ise korteriühistut, millal ta oma võlgnevuse tasub, jäämata seejuures ootama, millal korteriühistu tema võlgnevust meelde tuletab.
Kui korteriühistu on võla suuruse valesti arvestanud, siis tuleks Teil kindlasti esitada maksekäsu menetluses sellekohane vastuväide.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ
 

Küsimus: Kas KÜ saab maja üldremontimisel kohustada korteriomanikku vahetama oma kulul aknaid?30.04.2015

Korteriühistu plaanib maja üldremonti (fasaad, katus, küttesüsteem, osaliselt torustik). Minul ja ühel teisel elanikul on ees vanad puitaknad. Seoses sellega, et saada Kredexilt laenu, kohustab ühistu mind vahetama oma kulul vanad aknad plastakende vastu (Kredexi nõue). Kas akende vahetus ei peaks kuuluma üldremondi hulka ja kas korteriomanik on sunnitud vahetust tegema omal kulul kui ta seda isiklikult ei soovi ega vaja?

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, korterelamu aknad kuuluvad korteriomandite kaasomandi eseme hulka, mille vahetamisega seotud kulud kannavad korteriomanikud vastavalt sellele, kuidas sätestab korteriühistu põhikiri. Juhul, kui korteriühistu põhikiri akende vahetamisega seotud kulude jagamist ei reguleeri, siis tuleb juhinduda korteriühistuseaduse paragrahvist 15 primm, mis ütleb, et korteriühistu majanduskulud (sh kaasomandi eseme korrashoiukulu) jaguneb korteriomanike vahel lähtudes korterite üldpinnast.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ