Korteriomandiõigus


Küsimus: Kas eelnevad suulised kokkulepped üldpindade kasutamise osas ei tähenda midagi ja tegu ongi ebaseadusliku hõivamisega?01.05.2015

Tere
Meie majas on kaasomandis mitteeluruumid - ühisköögid, WC-d, pesuköögid. Aastate jooksul on tehtud erinevaid suulisi kokkuleppeid ja enamus nendest pindadest on võetud korteriomanike poolt ainukasutusse. Ehk siis, üks kasutab WC-d, teine ühiskööki jne. Nendele korteriomanikele, kes ühispinda enda kasutusse ei soovinud, kompenseeriti loobumine kas siis rahas või korrastasid kaasomandi ainukasutajad oma rahaliste vahenditega koridori/remontisid katuse jne. Aastate jooksul on korduvalt püütud neid kaasomandis olevaid pindu ka võõrandada, kuid see on alati nö toppama jäänud, kuna keegi 50-st korteriomanikust on ikka vastu olnud.
Täna on uus ja aktiivne KÜ juhatus võtnud seisukoha, et need kaasomandi pinnad on ebaseaduslikult hõivatud ja soovib nüüd sõlmida 5-aastase tähtajaga rendilepingud, mitte just eriti mõistliku ruutmeetrihinnaga.
Nüüd minu küsimused. Kas sellise rendilepingu sõlmimise saab otsustada korteriomanike enamuse häältega? Kas ei oleks oluline tagada kõigile korteriomanikele õiglane lahendus, mistõttu tuleks küsimuse lahendamiseks saavutada kõigi korteriomanike nõusolek? Kas eelnevad suulised kokkulepped siis ei tähenda midagi ja tegu ongi lihtsalt ebaseadusliku hõivamisega? Kui selline olukord on 10 või rohkemgi aastat kestnud, siis kuidas seadus seda tõlgendab? Kaasomandi kasutajad soovivad pindade võõrandamist, mitte rentimist, ja tänane seadus seda 2/3 majaelanike nõusolekul ka võimaldab.

Suur tänu vastamast!

Vastus: Andry Krass, Õigusteaduse magister, Eesti Omanike Keskliit, juhatuse liige; Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ, juhatuse liige, www.omanikud.ee/

Tere, õigusvastase korteriomandi kaasomandi eseme hõivamise puhul ei mängi ajafaktor rolli, ning teised korteriomanikud saavad esitada igal ajal nõude kaasomandi eseme ebaseadusliku valduse lõpetamiseks. Sellise nõude saab valiteva kohtupraktika kohaselt esitada korteriomanikule ka korteriühistu. Mida aga korteriühistu teha ei tohi, on kaasomandi eseme koosseisu kuuluvate ruumide väljaüürimine ilma kõikide korteriomanike nõusolekuta kuna vastav tegevus väljub korteriühistuseaduse paragrahv 2 lõikes 1 sätestatud korteriühistu pädevuse piiridest.
Kujunenud olukorras on lahendusteks ebaseaduslikult hõivatud kaasomandis olevate ruumide korteriomandiga liitmise taotlemine korteriomandiseaduse paragrahv 8 primm alusel või ruumide vabastamine.

Tervitades,
Andry Krass
Kvatro Kinnisvarahalduse OÜ