Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kellele saadetakse trahviteade, kui kiiruskaamera on rikkumise tuvastanud?20.11.2014

Kas trahviteate saab sõiduki omanik või sõiduki vastutav kasutaja?
politsei.ee KKK alt leiab samale küsimusele vastuse, mis jääb natuke segaseks: Kirjalikus hoiatamismenetluses saadetakse trahviteade alati registrijärgsele (Liiklusregister) mootorsõiduki eest vastutavale isikule.
Kes on vastutav isik. Kas omanik või vastutav kasutaja?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusrikkumise eest on ikkagi vastutav see, kes rikkumise toime pani.

Enamasti saadetakse trahviteade sõiduki omanikule, kellel on kohustus politseile teada anda õige isiku nimi, kui temale kuuluvat sõidukit kasutas sel ajal hoopis keegi teine. Sel juhul vormistatakse trahviteade ümber õigele isikule.

Vastutavale kasutajale saadetakse teade siis, kui on tegemist näiteks liisingus olevate sõidukitega. Sellisel juhul laienevad omaniku kohustused vastutavale kasutajale.
 

Küsimus: Kas seadusega on sätestatud aeg, mille jooksul peab olema liikluseeskirjade rikkumine menetletud?20.11.2014

Tere
Kas Eesti seadusandluses on sätestatud, mis ajavahemikul saab Eesti Liikluspolitsei esitada trahvi või alustada menetlusega väärteo suhtes (liikluseeskirjade rikkumine)? Antud juhul toon näiteks kiiruse üleatmise, mis fikseeriti märtsis - "Teate kiiruseületamise kohta" sai isik kätte alles täna ehk siis novembris. Kas on ette nähtud teatud aeg antud eeskirjade rikkumise menetlemiseks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Menetlustähtajad pole seotud mitte niivõrd seaduse, vaid süüteo liigiga.

Väärtegusid, milleks on suurem enamus liiklusseaduses määratletud rikkumistest, võib menetleda kuni kaks aastat pärast sündmuse toimumist. Selle alla kuuluvad ka kõik kiiruse ületamised. Seadusega pole kindlaks määratud seda, mis ajaks peavad olema esimesed toimingud tehtud, kuid erinevate juhiste järgi püütakse neid teha esimesel võimalusel. Kahe aasta ja ühe päeva pärast on juhtum aegunud ning rohkem toiminguid teha ei saa.

7 kuud tagasi toimunud kiiruseületamise menetlemine ei ole küll seadusevastane, kui kõik toona tehtud toimingud on fikseeritud ja tõendid olemas, kuid kahetsusväärselt pika ootamisajaga sellegipoolest.
 

Küsimus: Kuhu saata kahetsuskiri ja kas see muudab karistust, kui ma alaealisena jäin vahele alkoholi tarbimisega?20.11.2014

Ma olen 17-aastane. Ma olen varem jäänud suitsetamisega vahele ja nüüd jäin alkoholi tarbimisega. Kui ma saadan kahetsuskirja, kas see muudab mu trahvi suurust?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Siin on mitu aspekti:
1) alkoholi joomise ja suitsetamise eest määratakse karistusi erinevate seaduste alusel. Ühe seaduse rikkumise eest saadud karistuse tõttu ei saa suurendada teise seaduse järgi toime pandud rikkumise eest määratavat karistust. Ka ei mõjuta sama seaduse erineva paragrahvi rikkumised üksteist. See on sama nagu asjaolu, et õpetaja ei saa panna matemaatikas hinnet 2, sest õpilane sai juba bioloogias hinde 2. Või et õpetaja ei saa panna õpilasele hinnet 2 korrutustabeliülesande eest ainult sellepärast, et ta eelmise jagamisülesande juba sai hindeks 2.

2) Kahetsust võib alati väljendada. Soovitav on teha seda juba siis, kui trahvi koostatakse. Selle võib ka paberil esitada, kuid see ei tähenda automaatselt, et menetleja seetõttu trahvi vähendaks. Trahvisumma otsustamisel on kahetsuse väljendamine sellest vaid üks osa.

3) Alkoholi tarbimise eest on võimalik saada minimaalselt 12 eurot ja maksimaalselt 40 eurot trahvi. Enamasti jääb esmakordsel rikkumisel määratud trahvi suurus esimese kolmandiku sisse trahvi maksimaalsest väärtusest. Kui see välja arvutada, siis on kahjuks trahvivahemik, mille vahel menetleja otsustab, tegelikult väga väike. Trahvisummad on täisarvud, iga järgnev on 4 euro võrra suurem. Seega 12, 16, 20, 24 eurot oleksid kõige tõenäolisemad trahvisuurused.

Kui sa politseinike juuresolekul oma rikkumist ei õigustanud ja käitusid selliselt, et nad said aru, et kahetsed tegu, siis minu arvates ei ole sellel kahtsuskirjal väga suurt mõtet, aga see on ikkagi sinu enda otsustada. See kiri tuleks esitada enne 15 päeva möödumist pärast rikkumist, hiljem tehakse juba otsus ära.
 

Küsimus: Kust saab Eestis ametlikult töötav välismaalane haiguslehe, kui tal ei ole perearsti?20.11.2014

Minu abikaasa ei ole Eesti kodanik, kuid on siin ametlikult tööl. Nüüd jäi ta haigeks ning oleks vaja haiguslehte. Oma perearsti tal siin ei ole. Olemas on tal ka Eesti isikukood.
Kuhu pöörduda? Kust saaks talle haiguslehe?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Eestis töötav isik, kes on haigestunud ja vajab töövõimetuslehte, peab tervishoiuteenuse ja töövõimetuslehe saamiseks pöörduma endale lähima perearstikeskuse poole.
Perearstide andmed leiate haigekassa kodulehelt http://www.haigekassa.ee/kindlustatule/perearstid.

Kui soovite teada, milline on Teile lähim perearstikeskus, kuhu Te Eesti aadressi järgi kuulute, leiate info Terviseameti kodulehelt http://mveeb.sm.ee/Nimistud/.
Perearsti leidmise küsimustes võite pöörduda Terviseameti peremeditsiini osakonna poole http://www.terviseamet.ee/peremeditsiin/peremeditsiinist.html.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Mis karistus mind ootab, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja lähen linna peale vurama?20.11.2014

Tere
Mis karistus ootab mind ees, kui autol pole kindlustust, ülevaatust ega mul endal lube ja siiski otsustan minna Tallinna tänavatele vurama. Autokool iseenesest läbitud ja kogemust veits nagu oleks.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Ausalt öeldes väga imelik küsimus. Teades, et rikute kohe mitu nõuet, plaanite istuda kindlustuse ja ülevaatuseta auto rooli ning juhtida ilma juhtimisõiguseta. See oleks kindlasti mõtlematu ja vastutustundetu tegu.

Esiteks, on suur tõenäosus, et auto, mis ei ole läbinud ülevaatust, on tehnilise rikkega, mis võib saada saatuslikuks teel nii teile kui ka teistele liikluses osalejatele.

Teiseks, kindlustuseta sõiduk tähendab, et liiklusõnnetuses osalemise/põhjustamise korral peate oma taskust hüvitama liiklusõnnetusega tekitatud kahju.

Kolmandaks, et teil „kogemust veits nagu oleks“ ei anna teile õigust juhtida autot. Selleks peab autokool läbitud olema ja autokoolis ning Maanteeametis edukalt sooritatud teooria- ja sõidueksamid ning juhtimisõigus omistatud.

Lisaks võib karistuse saamine tähendada, et järgmine võimalus endale juhtimisõigus saada on Teil 1 aasta pärast karistuse kandmist.

Karistusemäärad, kui rikute küsimuses mainitud nõuded:

LIIKLUSSEADUS § 201. MOOTORSÕIDUKI, MAASTIKUSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE JUHTIMISÕIGUSETA ISIKU POOLT
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot) või arestiga.
(2) Sama teo eest isiku poolt, kes on mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimiselt kõrvaldatud või kelle mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus on peatatud või peatunud, kehtetuks tunnistatud või kellelt on mootorsõiduki või trammi juhtimisõigus ära võetud, –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 (1200 eurot) trahviühikut või arestiga.

LS § 207. TEHNONÕUETELE VASTAVUSE KONTROLLI MITTELÄBINUD MOOTORSÕIDUKI VÕI TRAMMI JUHTIMINE
Tehnonõuetele vastavuse kontrolli mitteläbinud mootorsõiduki või trammi juhtimise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 50 trahviühikut (200 eurot).

LIIKLUSKINDLUSTUSE SEADUS § 81. LIIKLUSKINDLUSTUSETA SÕIDUKI JUHTIMINE
Liikluskindlustuseta sõiduki juhtimise eest või välisriigis põhiasukohta omava sõiduki juhi poolt riiklikku järelevalvet teostavale politseiametnikule või abipolitseinikule liikluskindlustuse olemasolu tõendava dokumendi esitamata jätmise eest –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut (400 eurot).
 

Küsimus: Kas oleks saanud vaidlustada politsei trahvi, kui protokollis oli märgitud vale kodakondsus?17.11.2014

Politsei tegi trahvi, protokollis oli kirjas, et kodakondsus "eesti", aga mul ei ole see. Kas oleks saanud vaidlustada?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vigasid võib alati vaidlustada, kuid antud juhul see ei oleks tõenäoliselt trahvi tühiseks muutnud.

Tühistada saaks siis, kui näiteks ei ole võimalik isikut üheselt tuvastada. Kui kõik muud Teie kohta käivad andmed olid õiged, siis vale kodakondsus ei muuda andmeid valeks, vaid ebatäpseks. Teile oleks väljastatud uus trahv korrektsete isikuandmetega.

Trahvi saaks tühistada siis, kui rikkumisega seotud andmed oleksid ebatäpsed. Antud juhul ma oletan, et need olid fikseeritud korrektselt. Liiklusrikkumiste juures ei oma kodakondsus mingit tähtsust.
 

Küsimus: Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub korduvalt maksimaalse müra piiranguid?17.11.2014

Tere!
Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub (k.a. korduvalt) maksimaalse müra piiranguid?
Tänan!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Avaliku korra rikkumine eeldab konkreetse füüsilise isiku olemasolu, karistusõiguslikust aspektist on välistatud KarS § 262 (avaliku korra rikkumine) kohaldamine juriidilisele isikule, antud juhul viidate restoranile mitte konkreetsele füüsilisele isikule.

Politseil puudub pädevus mõõta müra taset. Müra normtasemed ja müra mõõtmise meetmed on kehtestatud RTerS § 8 lg 2 p 17 alusel sotsiaalministri 04.03.2002 määrusega nr 42 „Müra normtasemed elu- ja puhkealal, elamutes ning ühiskasutusega hoonetes ja mürataseme mõõtmise meetodid”. RTerS seaduse § 15 kohaselt teostab tervisekaitse riiklikku järelevalvet rahvatervise seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides ettenähtud nõuete täitmise üle Terviseamet.

Politsei saab lõpetada hetkelise rahu rikkumise, paluda muusika mängimine lõpetada või vaiksemaks keerata.

Juhul, kui füüsiline isik rikub avaliku korda sh kui on tekitatud teist isikut oluliselt häirivat müra (KorS §56 lg 1), siis saab rikkujale teha ettekirjutuse, määrata rahatrahvi kuni 400 eurot või määrata aresti.

KorS - https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014084?leiaKehtiv
KarS - https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
RTerS - https://www.riigiteataja.ee/akt/115032011017?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kas kooli õpetajana tööle minnes piisab perearsti tervisetõendist?10.11.2014

Kui ma lähen kooli õpetajana tööle, siis kas on vaja teha põhjalikke terviseuuringuid ja milliseid või piisab perearsti tervisetõendist?
Tänan!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Tööohutusalaselt (vastavalt Töötervishoiu- ja tööohutuse seadusele) ei ole Teil vajalik läbida eelnevat (enne tööle asumist) tervisekontrolli, kuna Teie töö ei ole kõrgendatud riskiga (nt on kõrgendatud riskiga töötaja lendur, politseinik). Vastavalt Töötajate tervisekontrolli korrale (https://www.riigiteataja.ee/akt/1005703) peab tööandja Teid 1 kuu jooksul arvates tööle asumisest suunama tervisekontrolli omal kulul.

Võibolla on tervisetõend nõutud mõne teise seaduse alusel, mis ei seondu töötervishoiu- ja tööohutusega.

Parimat soovides!
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel?05.11.2014

Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel, kui töö olemas või peab töökohast loobuma kui kohtutäitur teeb kohtusse avalduse?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Sellist mõistet nagu võlavangla Eestis ei eksisteeri. Võlgade katmiseks võib kohtutäitur arestida võlgniku vara.

Kui mõtlesite oma küsimuses trahvi asendamist arestiga, siis seda otsustab kohus ja täiendavat informatsiooni võimalusest istuda nädalavahetusel soovitan küsida kas kohtutäiturilt või kohtult.
Lisan, et kui kohus asendab mõistetud rahatrahvi arstiga, siis rahatrahvi kümnele trahviühikule vastab üks päev aresti (KarS § 72 lg 1,2).

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
 

Küsimus: Milline võib tulla karistus kanepi tarvitamise eest, kui eelnevaid rikkumisi ei ole?05.11.2014

Tervist!
Tehti uriiniproov määramaks kindlaks kanepit, kas olen kanepit tarvitanud. Kuna olin kaks nädalat tagasi suitsetanud, siis võib kindlalt öelda, et test tuleb positiivne.
Sooviks teada, milline võib tulla karistus. Eelnevaid rikkumisi ei ole.

Ette tänades

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse § 15'1 narkootilise või psühhotroopse aine arsti ettekirjutuseta tarvitamise või väikeses koguses ebaseadusliku valmistamise, omandamise või valdamise eest - karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut (s.o. 800 eurot ) või arestiga.
Iga rikkumine menetletakse eraldi lähtudes konkreetse juhtumi asjaoludest, seega on mul raske öelda, kui suure karistuse teile määratakse.

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/109052014004?leiaKehtiv