Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub korduvalt maksimaalse müra piiranguid?17.11.2014

Tere!
Mis on vastavalt korrakaitseseadusele tagajärg kui restoran rikub (k.a. korduvalt) maksimaalse müra piiranguid?
Tänan!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Avaliku korra rikkumine eeldab konkreetse füüsilise isiku olemasolu, karistusõiguslikust aspektist on välistatud KarS § 262 (avaliku korra rikkumine) kohaldamine juriidilisele isikule, antud juhul viidate restoranile mitte konkreetsele füüsilisele isikule.

Politseil puudub pädevus mõõta müra taset. Müra normtasemed ja müra mõõtmise meetmed on kehtestatud RTerS § 8 lg 2 p 17 alusel sotsiaalministri 04.03.2002 määrusega nr 42 „Müra normtasemed elu- ja puhkealal, elamutes ning ühiskasutusega hoonetes ja mürataseme mõõtmise meetodid”. RTerS seaduse § 15 kohaselt teostab tervisekaitse riiklikku järelevalvet rahvatervise seaduses ja selle alusel kehtestatud õigusaktides ettenähtud nõuete täitmise üle Terviseamet.

Politsei saab lõpetada hetkelise rahu rikkumise, paluda muusika mängimine lõpetada või vaiksemaks keerata.

Juhul, kui füüsiline isik rikub avaliku korda sh kui on tekitatud teist isikut oluliselt häirivat müra (KorS §56 lg 1), siis saab rikkujale teha ettekirjutuse, määrata rahatrahvi kuni 400 eurot või määrata aresti.

KorS - https://www.riigiteataja.ee/akt/112072014084?leiaKehtiv
KarS - https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
RTerS - https://www.riigiteataja.ee/akt/115032011017?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kas kooli õpetajana tööle minnes piisab perearsti tervisetõendist?10.11.2014

Kui ma lähen kooli õpetajana tööle, siis kas on vaja teha põhjalikke terviseuuringuid ja milliseid või piisab perearsti tervisetõendist?
Tänan!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Tööohutusalaselt (vastavalt Töötervishoiu- ja tööohutuse seadusele) ei ole Teil vajalik läbida eelnevat (enne tööle asumist) tervisekontrolli, kuna Teie töö ei ole kõrgendatud riskiga (nt on kõrgendatud riskiga töötaja lendur, politseinik). Vastavalt Töötajate tervisekontrolli korrale (https://www.riigiteataja.ee/akt/1005703) peab tööandja Teid 1 kuu jooksul arvates tööle asumisest suunama tervisekontrolli omal kulul.

Võibolla on tervisetõend nõutud mõne teise seaduse alusel, mis ei seondu töötervishoiu- ja tööohutusega.

Parimat soovides!
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel?05.11.2014

Kui palju maksab üks öö võlavanglas ja kas saab istuda ka nädalavahetustel, kui töö olemas või peab töökohast loobuma kui kohtutäitur teeb kohtusse avalduse?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Sellist mõistet nagu võlavangla Eestis ei eksisteeri. Võlgade katmiseks võib kohtutäitur arestida võlgniku vara.

Kui mõtlesite oma küsimuses trahvi asendamist arestiga, siis seda otsustab kohus ja täiendavat informatsiooni võimalusest istuda nädalavahetusel soovitan küsida kas kohtutäiturilt või kohtult.
Lisan, et kui kohus asendab mõistetud rahatrahvi arstiga, siis rahatrahvi kümnele trahviühikule vastab üks päev aresti (KarS § 72 lg 1,2).

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv
 

Küsimus: Milline võib tulla karistus kanepi tarvitamise eest, kui eelnevaid rikkumisi ei ole?05.11.2014

Tervist!
Tehti uriiniproov määramaks kindlaks kanepit, kas olen kanepit tarvitanud. Kuna olin kaks nädalat tagasi suitsetanud, siis võib kindlalt öelda, et test tuleb positiivne.
Sooviks teada, milline võib tulla karistus. Eelnevaid rikkumisi ei ole.

Ette tänades

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete ning nende lähteainete seaduse § 15'1 narkootilise või psühhotroopse aine arsti ettekirjutuseta tarvitamise või väikeses koguses ebaseadusliku valmistamise, omandamise või valdamise eest - karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut (s.o. 800 eurot ) või arestiga.
Iga rikkumine menetletakse eraldi lähtudes konkreetse juhtumi asjaoludest, seega on mul raske öelda, kui suure karistuse teile määratakse.

Viide seadusele: https://www.riigiteataja.ee/akt/109052014004?leiaKehtiv
 

Küsimus: Kui kaua kehtib kodanikul veel ravikindlustus, kui ta on lahkunud Eesti firmast ja asunud tööle Soome firmasse?05.11.2014

Tere,
Eesti kodanik on töötanud Eesti firmas Soomes ja tema eest on sotsiaalmaksed tasutud Eestis. Nüüd soovib kodanik minna tööle Soome firmasse Soome. Kui kaua kehtib kodanikul veel Eesti ravikindlustus, kui ta on lahkunud Eesti firmast ja asunud tööle Soome firmasse?
Kui kodanikul lõppeb Eesti ravikindlustus ja pole veel Soome ravikindlustust, et kas selleks perioodiks oleks mõtekas võtta reisikindlustus?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Peale töölepingu lõppu kehtib ravikindlustus 2 kuud.
Reisikindlustuse küsimusega palun pöörduge erakindlustust pakkuvate ettevõtete poole.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Kas palgatööl töötav isik, kes on ka FIE, saab koondamise korral võtta ennast arvele töötuna?04.11.2014

Tere!
Olen töövõimetuspensionär, FIE, mis juba mitu aastat ei ole tegutsenud (tuludeklaratsioonid esitatud nullidega). Alates 2013 töölepinguga tööl ja 22.11.14 koondamine.
Fie-na olen siiamaani arvel, kas mul on võimalust koondamise korral võtta ennast arvele ja saada mingit hüvitist?
Aga, kui ma Fie tegevuse lõpetan ja saan töötuna registreerida, siis kui palju tuleb töötuskindlustushüvitist?

Ette tänades,
ja vastust oodates.

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere
Te olete õigesti aru saanud, et töötuna on võimalik arvele võtta inimest, kes ei tööta ja kes ei ole registreeritud ettevõtjana (FIE-na). Kui Te otsite tööd, kui Te olete valmis tööle asuma ja kui Te vastate töötuna arvelevõtmise tingimustele, siis on võimalik Teid töötuna arvele võtta. Arvelevõtmise tingimustega saate tutvuda meie kodulehel: https://www.tootukassa.ee/content/kaotasin-too/tootuna-arvelevotmine

Õigus töötuskindlustushüvitisele on kindlustatul, kes vastab kolmele tingimusele:
1) kes on töötuna arvele võetud;
2) kellel on töötuskindlustusstaaži vähemalt 12 kuud töötuna arvelevõtmisele eelnenud 36 kuu jooksul
3) kellega viimane töö- või teenistussuhe on lõpetatud alusel, mis annab õiguse hüvitisele (nt koondamine).
Te saate ise e-maksuametist kontrollida, kas Teil on ikka olemas 12 kuud töötuskindlustusstaaži (kas olete saanud töötasu, millelt on makstud töötuskindlustusmaksed, vähemalt 12 kalendrikuul).

Töötuskindlustushüvitise suurus ühe kalendripäeva eest on alljärgnev protsent kindlustatu keskmisest ühe kalendripäeva töötasust:
- 50% esimesest kuni 100. kalendripäevani;
- 40% 101-st kuni perioodi lõpuni.
Kindlustatul on õigus saada töötuskindlustushüvitist kuni tööle asumiseni - töötuna arveloleku perioodil (töötu otsib tööd ja pöördub töötukassasse kokkulepitud ajal),
kuid mitte kauem, kui:
- 180 kalendripäeva kindlustatul, kelle kindlustusstaaž on 1 kui 5 aastat;
- 270 kalendripäeva kindlustatul, kelle kindlustusstaaž on 5 kuni 10 aastat;
- 360 kalendripäeva kindlustatul, kelle kindlustusstaaž on 10 aastat või enam.
 

Küsimus: Kas turvahällile lapse näo ette riputatavad mänguasjad on tõesti avariiolukorras ohutud?04.11.2014

Tere! Ei tea, kas küsimus kuulub Teie töövaldkonda. Nimelt huvitab mind, kas turvahällile lapse näo ette riputatavad mänguasjad on tõesti ohutud avariiolukorras? Mulle tundub, et avarii korral on need lapse ajus nagu rosinad saias. Ometi kasutatakse neid laialdaselt ja isegi poes on müügil spetsiaalsed turvahälli aksessuaarid - nööri otsa lükitud pardikesed ja klounid, mis tõmmatakse lapse näo ette, et tal oleks sõidu ajal lõbusam.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kindlasti pädevama vastuse saab Teile anda Maanteeamet (www.mnt.ee). Kui küsite Maanteeameti käest soovitan tuua ka näitena konkreetne turvahäll, siis on ka kergem hinnangut anda.

Oma poolt lisan, et sõidukis võib olla kinnitamata veel hulk asju mis oluliselt rohkem ohustavad nii lapsi kui ka teisi reisijaid , kui turvahällil rippuvad mänguasjad.
 

Küsimus: Kust ma saan teavet, kas mul on kehtiv ravikindlustus?03.11.2014

Tere! Kust ma saan teavet, kas mul on kehtiv haigekassa kindlustus?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Oma ravikindlustuse kehtivust saate kontrollida riigiportaalist www.eesti.ee-E-teenused - Kodanikule- Tervis ja tervisekaitse-Ravikindlustuse ja perearsti info (haigekassa) või helistades haigekassa infotelefonile 16363.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist
 

Küsimus: Kas vanemate nõusolekul saaks minu täiskasvanud vend mind oma vastutusel võtta üheks õhtuks klubisse õe sünnipäevapeole?30.10.2014

Tere,
Olen 16-aastane tüdruk ning paari nädala pärast on mu õe sünnipäeva pidamine 21+ klubis (õde ise saab 29). Kuna see on ainuke sünnipäevapidu, mida tähistatakse ja ma olen kutsutud koos oma 27-aastase vennaga, siis kas oleks mu vennal võimalus teha mingi avaldus politseisse, et võtab üheks õhtuks mind enda vastutusele ning seetõttu saaksin klubisse sisse? Tean, et see selline suhteliselt veider küsimus, kuid ma olen kuulnud sellisest "müüdist" et on olemas selline avaldus või leping, mis kehtib ühe õhtu ning vastutuse saab enda peale võtta keegi täisealine perekonnast. Mu vanemad on samuti asjast teadlikud ning oleksid nõus selleks vastavaid allkirju panema.
Ette tänades,

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Klubisse pääsemise piirang ei ole pandud paika politsei poolt, vaid klubide endi reeglitega. Seega soovitan ühendust võtta konkreetse klubiga ning uurida, kas nemad seda teile võimaldavad. Politsei poole pealt, kui tuleme klubilisi kontrollima, on oluline see, et oleksite kaine.
 

Küsimus: Kas uurija võib kodaniku välja kutsuda selgitusi andma ka siis, kui ei ole menetlust algatatud, väärtegu toimunud?30.10.2014

Kas uurija/menetleja võib kodaniku välja kutsuda ütlusi/selgitusi andma ka siis, kui ei ole menetlust algatatud, kuritegu/väärtegu toimunud? Ja kui kutsutav keeldub ikkagi kohale ilmumast, kas siis kohaldatakse sundtoomist?
Kui saadetakse kirjalik kutse, kas siis on seal kirjas ka paragrahvid või põhjendused, miks välja kutsutakse?
Kui kutsutav on nt kuskil välisriigis ja uurija välja kutsub, kas siis tuleb kohe Eestisse tulla või saab uurijaga kokku leppida sobiva aja hilisemaks, kui kutsutav on Eestis tagasi?
Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, võib küll, seda siis politsei- ja piirivalve seadusest tulenevalt näiteks ohutõrjelise vestluse läbiviimiseks. Selle käigus politsei püüab kas saada rohkem infot eesootavate sündmuste kohta või selgitada inimesele seadust, kui on märke selle kohta, et ta võib selle vastu lähiajal eksida. Kuna tegemist ei ole süüteomenetlusega, siis kriminaalmenetluse seadustiku sätted siin ei kehti ja tavaliselt jõutakse omavahelisele kokkuleppele, milline aeg ja koht on selleks vestluseks sobivaim. Kui isik kohale ei ilmu, kuid informatsioon, mida politsei temalt sooviks teada, on olulise väärtusega, siis politsei tõenäoliselt läheb ise inimese juurde või kui inimesele sooviti midagi selgitada, on seda võimalik teha ka muid teid pidi (näiteks e-kiri).

Kirjalikul kutsel on olemas paragrahv, millega seoses ülekuulamine toimub. Juhtunu kohta tavaliselt pikemat selgitus ei ole välja toodud. küll aga on selgelt kirjas, kas isik on tunnistaja või kahtlustatav/menetlusalune isik.

Kutsel oleva aja saab läbi rääkida. Koos uurijaga on võimalik leida mõlemale sobiv aeg, kuid seda tuleb kindlasti teha enne kutsel märgitud päeva.