Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha kui poiss lõi mitu aastat tagasi tüdrukule vastu hambaid ja nüüd vajavad hambad breketeid?08.10.2014

Mitu aastat tagasi üks poiss lõi tüdrukule vastu hambaid ja nüüd lähme hambaarsti juurde ja tüdruk saab breketid, aga mure, et kes peab maksma selle arve, sest nii vist ei ole, et tuleb, lööb ja läheb ja hiljem eitab seda. Vanemad ka midagi ei teinud. Kas siis nii võib teha ja mis ma peaksin tegema?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Taolises olukorras on keeruline hakata konkreetset nöu andma, kuna taustainfot pole. Põhimõtteliselt ju võib küsida lööja poole vanematelt tekitatud kahju hüvitamist, kuid
1) süü pole antud juhul tuvastatud, kuna menetlus selle osas puudub ( seega praegu on tegemist vaid teie seisukohaga, et lööja oli süüdi)
2) põhjuslik seos ei ole tuvastatud, sest nii palju aega on möödunud, seega on kohtul keeruline otsustada, millises osas tuleks hüvitus teha (hambumust mõjutavad paljud tegurid ja seega, kui just tol korral mõni hammas välja ei kukkunud, on praktiliselt võimatu öelda, kas see muutus just ainult "tänu" löömisele).

Kui nad vabatahtlikult kahjusid hüvitad ei soovi, peaksite selle asjaga pöörduma pigem kohtusse.
 

Küsimus: Kas kaugõppes täiskoormusega õppides saan võtta end töötuna arvele?03.10.2014

Tere, kas kaugõppes täiskoormusega õppides saan võtta end töötuna arvele?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Töötuna ei võeta arvele isikut, kes õpib õppeasutuses statsionaarses või täiskoormusega õppes.
Samas teeb seadus erandi ja lubab töötuna arvele võtta ülikoolis või rakenduskõrgkoolis täiskoormusega õppes õppiva isiku,
kes on töötuna arvelevõtmisele eelnenud 12 kuu jooksul vähemalt 180 päeva töötanud või viibib akadeemilisel puhkusel.
 

Küsimus: Kuidas saavad inimesed peale politseireformi jõustumist oma muret rääkida ja millise politseiametniku juures?02.10.2014

Kuidas toimub kriminaalmenetluse/väärteomenetluse raames ülekuulamine peale uue politseireformi jõustumist - kas siis kuulavad ikka üle piirkonnapolitseinikud või menetlevad nii väärteo- kui kriminaalasju uurijad?

Kas avalduse saab uue reformi ajal ikka teha piirkonnapolitseinikule või kuidas siis saab avaldust teha?
Kui seni sai inimene minna kindlal päeval muret kurtma piirkonnapolitseiniku vastuvõtuajal konstaablipunkti, siis kuidas saavad inimesed peale uue reformi jõustumist oma muret rääkida ja millise politseiametniku juurde?
Tänan!

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Politsei- ja Piirivalveametis toimuv reform ei mõjuta kodanike politsei poole pöördumiste korda. Kui isikul on mure, millest ta tahab rääkida oma piirkonnapolitseinikuga või tahab esitada politseile avalduse võib isik pöörduda otse politseijaoskonda või esitada avalduse interneti teel.

Politsei- ja Piirivalveameti veebilehel leiate nii piirkonnapolitsei kontaktid ja vastuvõtu ajad kui ka avalduse esitamise korda.

Kontaktid prefektuuride kaupa:
http://politsei.ee/et/kontakt/konstaablijaoskondade-kontaktid.dot

Avalduse esitamise kord: http://www.politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot

Töötab ka kliendi infotelefon 612 3000 : http://www.politsei.ee/et/teenused/kliendiinfo.dot
 

Küsimus: Kas autole on lubatud paigaldada LED ventiilikorgid?01.10.2014

Kui ma soovin autole paigaldada LED ventiilikorgid, siis millised värvid on lubatud, millised keelatud (roheline, roosa, punane, sinine, valge)?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Sõidukile on lubatud paigaldada ainult mootorsõiduki ja selle haagise tehnonõuetes (Majandus- ja kommunikatsiooniministri 13.06.2011 määrus nr 42) käsitletud valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmeid. Teie poolt kirjeldatud seadmeid ei ole kirjeldatud, seega sõidukile ei tohi neid paigaldada.

Kõnealune määrus leitav siit: https://www.riigiteataja.ee/akt/117092014012
 

Küsimus: Mida võtta ette naabriga, kes pidevalt teeb õhtuti ehitustöid?26.09.2014

Tere!
Mida võtta ette naabriga, kes pidevalt teeb oma ehitus-lammutustöid õhtuti. Tavaliselt peale kella 21. Naabriga rääkimine pole tulemusi andnud, öeldakse, et ela oma elu! Aga see ju häirib ja endal on tal ju kodus väikesed lapsed (alla 2-aastane ja 3-kuune). Kuhu ma peaksin pöörduma või mida ette võtma, et inimesed kortermajas arvestaksid ka teistega?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, öörahu veel ei kehti ja inimene võib enda igapäevatoiminguid kodus teha. Kui selleks on pidev mööbli ümberkolimine, siis kahjuks see õigus on tal siiski olemas. Loomulikult võib loota, et ühel hetkel peaks tema ehitus ka valmis saama.

Samas, mina kirjutaksin viisaka kirja piirkonna lastekaitse spetsialistile. Pigem on siin mure nende laste vajaliku une ja rahu suhtes. Sel juhul ei ole te naaber, keda teine häirib, vaid naaber, kes muretseb laste heaolu pärast.
 

Küsimus: Milline on võimalik karistus kui inimene lööb teist nii, et viimane satub haiglasse?26.09.2014

Tere,
Milline on karistus kui inimene lööb teist nii, et viimane satub haiglasse?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustiku järgi võib kohus isikule määrata kuni 3 aastase vangistuse või rahalise karistuse.
 

Küsimus: Mida teha endise poisssõbraga, kes pressib välja ja laimab?24.09.2014

Tere.
Mida peaksin tegema inimesega, kes tahab tahtlikult minu nime mustata? Nimelt, on üks noormees, kellega olen suhelnud eelmise aasta keskpaigast. Nüüd, mõned kuud tagasi soovisin noormehega suhtlemise lõpetada, kuid tema hakkas mind individuaalselt solvama ja ähvardama, et rikub minu praeguse suhte ära jms. Nüüdseks on asjad läinud nii kaugele, et noormees nõuab tagasi raha, mille ta ise heast südamest mulle kandis, korduvalt (rohtude, hügieenitarvete ja arsti juures käimiseks). Tõendeid selle kohta ma ei mõelnudki tollel korral alles jätta). Meil ei ole mingit kokkulepet, et ta oleks mulle justkui võlgu andnud, või kajastuks see kusagilt sellisel moel, nagu ma oleks temalt selle välja petnud. Nüüd ta aga väidab nii. Ja räägib, mismoodi ta võib kõigile kuulutada, et ma olen vaimselt haige inimene, rikun teiste inimeste elusid, petan temalt raha välja. Lubas ka kusagile petturite lehele minu nime üles panna. Igale inimesele on tema maine oluline. Tean, et pole midagi halva tagamõttega teinud ja ei ole temalt raha välja petnud. Aga ta ähvardab ikkagi. Kui ma talle raha ära ei maksa, paneb minu nime internetti kõigile avalikult üles ja räägib kõigile, milline olen. Mida peaksin tegema? Kas mul üldse on midagi teha? Loodan kiirele vastusele: Lugupidamisega

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Antud juhul võib olla tegemist väljapressimisega, kuna isik, kes ähvardab avaldada häbistavaid andmeid nõuab andmete mitte avaldamise eest raha.
Võite teha politseile avalduse võimaliku väljapressimise kohta (juhised avalduse esitamiseks leiate siit: http://politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot ).
Kõigepealt aga soovitan rääkida selle isikuga ja hoiatada, et kui ta ei lõpeta sellisel viisil raha välja nõudmist, pöördute avaldusega politsei poole.
Kui isik leiab, et olete talle võlgu või olete teda petnud, mille tagajärjel saite ka teie varalist kasu, siis on ka temal õigus pöörduda õiguskaitseorganite poole (kohus või politsei), mitte aga lahendada olukorda omavolilise väljapressimisega.
 

Küsimus: Kas alaealine võib omada pipragaasi?24.09.2014

Olen alaealine ja ma käin tihti väljas ning minu enda kodu lähedal on palju joodikuid, (on olnud ka juhuseid, kus joodikud on "külgelöönud", jälitanud jne). Seoses sellega tekkis küsimus, kas alaealine võib kasutada pipragaasi? Ja kui ei või, kas siis on teisi enesekaitse vahendeid olemas?

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Vastavalt Relvaseaduse § 29 lg p 1 järgi gaasirelva võib omada vähemalt 18-aastane isik (gaasirelv on gaasipihusti, gaasipüstol või gaasirevolver).
Kui kardate käia avalikus kohas, siis võimalusel paluge tuttavat täiskasvanut (sugulane või sõber) tulla Teile vastu ja saata koduni. Ärge hoidke käes kallist telefoni, kuna see võib tähelepanu tõmmata. Võimalusel liikuge avalikus kohas valgel ajal.
Kui isikud, kes kogunevad Teie kodu lähedal häirivad Teid ja ka teisi elanikke pöörduge oma piirkonna konstaabli poole, kes saab probleemse koha kontrolli alla võtta.
Juhul kui keegi teid jälitab või tekkib ohu olukord kindlasti helistage politseisse lühinumbril 110.
 

Küsimus: Kust läheb ahistamise piir - inimene teab, et ma ei soovi temaga enam suhelda, aga ikka helistab ja saadab sõnumeid?16.09.2014

Kuidas on võimalik, et inimene, kes pani toime eelmise aasta lõpus sissetungi minu eluruumi ja tekitas mulle füüsilist valu ja kehalisi kannatusi (fikseeritud perearsti poolt, psüühilisi traumasid ei ole kahjuks võimalik meie riigis kuidagi tõendada), omades eelnevalt kehtivat tingimisi karistust, käib ikka veel vabalt ringi ja terroriseerib mind? Ka soovin teada, kust maalt on ahistamise piir? (Inimene on informeeritud, et ma ei soovi temaga enam suhelda, aga ikka helistab ja saadab imelikke sõnumeid). Kas ja kuidas on karistatav teise inimese psüühika kahjustamine invaliidsusgrupi määramiseni (enne olin täiesti terve inimene). Ja veel üks väike asi: soovin teada, kuidas käituda, kui ollakse kohtusse antud, kas taotletud riigiabiline advokaat peab ise ühendust võtma või mis teha?
Tänan

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teil on kõige õigem ise pöörduda kohtusse ja taotleda isiku suhtes lähenemiskeeldu, mis omakorda hõlmab ka suhtlemiskeeldu. Seal saate tuua välja ka kõik kannatused, mida isiku taoline käitumine teile põhjustab.

Miks on isik vabaduses, raske ilma muud informatsiooni teadmata. Kui te tema kohta tegite avalduse ja kriminaalmenetluse mittealustamise või lõpetamise teatist pole tulnud, siis isikule määrati karistus, mis ei pruukinud olla vabadusekaotuslik.

Tavaliselt võtab kaitsja teiega ise ühendust, kuid kui teile on tema nimi teada, võite ka ise seda teha. Kõik oleneb ka juhtumi raskusastmest - kas ja kui palju on vaja teiega suhelda enne istungit.
 

Küsimus: Mida teha, et lahti saada inimesest, kes on mind juba aastaid terroriseerinud ja vahel ka vägivalda kasutanud?10.09.2014

Tere,
Mida peaksin tegema, et lahti saada inimesest, kes on mind juba aastaid terroriseerinud ja vahel ka vägivalda kasutanud? Helistab iga minut, käib akna all vastu akent kive loopimas, ukse taga kolistamas, lõhub autorehve ja klaase, kasutab vägivalda. Elame koos teismelise tütrega juba aastaid hirmus, ei julge kuhugi pöörduda, kuna ei tea milleks ta võimeline on. Olin selle mehega alguses suhtes, aga mõne aja pärast võttis see hoopis sellise pöörde.
Tütre turvatundele on see nii halvasti mõjunud, et rõõmsast tüdrukust on saanud kinnine, endasse tõmbunud, vihane inimene, kes ägestub iga asja peale! Olen ahastuses ja kardan! Tahan rahu ja seda rõõmsat tüdrukut tagasi!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vägivalla kasutamisest tingitud vigastused tuleks Teil esmajoones fikseerida traumapunktis, seejärel pöörduda avaldusega politseisse.
Vara lõhkumine tuleb samuti fikseerida ja esitada sellekohane avaldus politseile.
Ukse taga kolistava mehe suhtes oleks mõistlik välja kutsuda patrull.
Samuti võite pöörduda kohtusse ja taotleda seal lähenemiskeelu kehtestamist nii Teile kui tütrele.
Tütre osas ei pruugi abi olla sellest kui mees Teie elust kaob vaid võib vaja olla ka spetsialisti nõu.

Vägivaldse mehe suhtes võivad Teile abi pakkuda ka piirkonna tugikeskus, kontaktid leiate siit: http://naisteliin.ee/. Oma murele võite leida abi ka siit: http://foorum.naisteabi.ee/.