Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas 0,42mg/l alc näidu puhumise eest 790 eurot ja 3 kuud lubadeta ei ole mitte liialt range karistus?12.12.2014

Tere,
Kui autojuht juhtis sõidukit ja temal tuvastati väljahingatavas hingeõhus 0,42mg/l alc. Tegemist oli niisiis jääknähtudega. Väärteoasjas määrati otsusega 760 eur (190 trahviühkut) rahatrahvi ning lisaks lisakaristusena juhtimisõiguse äravõtmine 3 kuuks. Kas see pole liiga karm olukorras kus juht puhtsüdamlikult kahetseb toimunut, raskendavad asjaolud puuduvad, varasemalt vastavat juhust pole esinenud (esimene kord).
Kõigele lisaks sai juht kohtuvälise menetleja otsuse kätte postkastist 2 kuud hiljem (peale selle koostamist) ja seda juba kohtutäituri dokumentidega koos, kõik kaebamise tähtajad on möödas.
Kuidas taastub selline juhtimisõigus (3 kuune j.õ äravõtmise karistus), mida juht peab tegema enda juhtimisõiguse tagasisaamiseks?

Kõike paremat

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Ma ei saa anda hinnangut teile määratud karistusele, kuid mootorsõiduki juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades on raske liiklusrikkumine ja karistused sellise rikkumise eest on karmid.

Liiklusseaduse § 24 lg 2 on mootorsõiduki juhtimise eest isiku poolt, kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on avastatud alkoholisisaldus 0,25–0,74 milligrammi võidakse karistada rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kaheteistkümne kuuni. Lisaks vastavalt LS § 224 lg 3 p 1 on kohtuväline menetleja võib kohaldada lisakaristusena sõiduki juhtimisõiguse äravõtmist kolmest kuust kuni üheksa kuuni, kui isikut ei ole varem käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest karistatud.

Väärteoprotokolli menetlusalusele isikule üleandmisel märgib väärteoprotokolli allkirjastanud kohtuväline menetleja (politseiametnik) väärteootsuse kättesaamise kuupäeva ja selgitab otsuse kättesaamise koha ja viisi. Reeglina peab menetlusalune isik ise tulema väärteootsuse järgi politsei jaoskonda ning postiga seda eraldi ei saadeta.

Väärteotrahvid tuleb tasuda tähtajaks, milleks on väärteootsusel märgitud tasumise tähtaeg (üldjuhul otsuse tegemisest 15 päeva jooksul). Tähtajaks tasumata väärteotrahvid saadab infosüsteem automaatselt ilma lisahoiatuseta kohtutäiturile sundtäitmiseks. Väärteotrahvi sundtäitmisele pööramise korral alustab kohtutäitur täitemenetlust vastavalt täitemenetluse seadusele.

Juhtimisõiguse taastamisest võite lugeda Liiklusseaduse § 129 - https://www.riigiteataja.ee/akt/117032011021?leiaKehtiv
Juhiloa kehtivuse võite kontrollida siit: https://eteenindus.mnt.ee/paringud/juhiloaKehtivus
 

Küsimus: Kas kummivilinaga kohalt mineku eest võib politseilt karistada saada?09.12.2014

Kui ma linnas avalikul teel autoga kummivilina saatel minema tuiskan ja politsei näeb seda, kas tal on kohe õigus auto lasta puksiiriga ära parklasse viia?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Tegemist on liiklusseaduse muu rikkumisega, mille eest võidakse määrata rahatrahv kuni 200 eurot.

Praktikas kasutatakse seda hoiulevõtmise õigust näiteks avaliku korra rikkujate makkide hoiulevõtmisel - pole makki, pole öörahu rikkumist. Tartus on võetud hoiule joobes juhtide sõidukite võtmeid, kuid näiteid juhtidelt võtmete äravõtmise kohta, kelle oskus sidurit kasutada annab soovida, ei ole minuni jõudnud.
 

Küsimus: Kas töötervishoiuarst võib ka pikendada olemasolevat tervisetõendit või saab seda teha üksnes perearst?08.12.2014

Tere!
Lasteaiatöötajatele annab tervisetõendi välja perearst. Meil on plaanis korraldada kõigile töötajatele töötervishoiuarsti vastuvõtt. Kas tema võib ka pikendada olemasolevat tervisetõendit? Nimelt 2015 aastal peab enamus meie kollektiivist pikendama oma tervisetõendit (2 aastat täis) ja samas käime ka töötervishoiuarsti juures, topelt kontroll ja kulu ka...
Aitäh vastamast!

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Lasteaiakasvataja tervisetõend ning töötajale läbi viidav töötervishoiualane tervisekontroll (mille puhul väljastatakse tervisekontrolli otsus vt https://www.riigiteataja.ee/akt/1005703) on nõutav erinevate seaduste alusel (töötervishoiualane tervisekontroll Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse ja kasvataja Nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse alusel), seega need on eraldiseisvad dokumendid ning nende tervisekontrollide läbiviimise eesmärgid on erinevad. Töötervishoiualane tervisekontroll tuvastab töötaja tänase tervise seisundi ning võimalikud tööst tingitud haigestumised/tervisekahjustused nt staažika lasteaiatöötaja puhul on üsna levinud kuulmislangus.
Kahjuks ei ole võimalik neid dokumente kattuvalt koostada, kuna mõlemale on nõuded ja eeldused erinevad.
Parimat soovides,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kuidas saaksind end kaitsta inimese eest, kes stabiilselt minu e-mailidele ja suhtlusportaali kontodele sisse häkib?05.12.2014

Tere!
Kuidas saaksin end kaitsta inimese eest, kes stabiilselt minu e-mailidele ja suhtlusportaali kontodele sisse häkib? Ütlen siinkohal, et parooli vahetused jmv ei ole tulemust andnud. Soovin teha politseisse avalduse aga kas sellest ka tolku on? Inimene, kes seda teeb, töötab ise Politsei erirühmas. Käitumine on muutunud ahistavaks ja suure tõenäosusega jätkub, kui ma midagi ette ei võta.
Lugupidamisega,

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Kui leiate, et teie suhtes on toimepandud õigusrikkumine, siis võite sellest teatada politseile, esitades avalduse.
Kuidas esitada avalduse leiate siit: http://www.politsei.ee/et/teenused/politseile-avalduse-esitamine.dot

Avalduse juurde lisage tõendid, mis on asjaga seotud.

Mida Te võiksite teha, et kaitsta ennast ja oma internetikontod?
- Uuesti vahetage parool;
- Parool peaks olema võimalikult keeruline;
- Erinevatel kontodel kasutage erinevad paroolid;

Seejärel soovitan ka lõpetada kõik aktiivsed seansid ehk välja logida igalt poolt, kust olete varem oma kontodele sisse loginud. Näiteks Facebookis leiate tegevuse/aktiivsuse lõpetamise võimaluse turvalisuse seadetes, vajutades „Kust olen sisse loginud“ ja seejärel „End all Activity“.

Viimase võimalusena võin soovitada vahetada oma e-posti aadressi ja sotsiaalvõrgustiku konto.
 

Küsimus: Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht pärast töölt vabastamist esitada?04.12.2014

Tere! Olen töövõimetuspensionär ja tervislikel põhjustel (olen sel aastal olnud haiguslehel 4 kuud) lõpetati mu tööleping. Lepingu lõppemise ajal olin ka haiguslehel. Kas ja kui kaua makstakse mulle haigushüvitist ja kuhu tuleb mul haigusleht edaspidi esitada. Olen ikka jätkuvalt haiguslehel. Töötukassasse ei saa ka enne end arvele võtma minna kui tervis seda lubab.

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Töösuhte ajal alanud töövõimetusleht ning selle järglehed tuleb esitada oma endisele tööandjale.

Teie pöördumisest ei selgu täpsed asjaolud, kuid informeerin, et töövõimetuspensioni saaval töötaval inimesel, kes on haiguslehel haiguse või vigastuse tõttu, mille pärast määrati talle töövõimetuspension, on õigus saada haigushüvitist ühe haiguse korral järjest kuni 60 kalendripäeva eest ja kokku kalendriaastas kuni 90 kalendripäeva eest.
Haiguslehe võib arst vajadusel väljastada ka pikemaks ajaks kui hüvitise maksmise periood. Piirang on ainult hüvitise maksmise perioodil, mitte haiguslehe kestvusel.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas saan töötukassa toetust lasta kanda teise isiku kontole?04.12.2014

Kas saan töötukassa toetust lasta kanda teise isiku kontole?

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tänan küsimast

Töötukassas vormistatud kirjaliku avalduse, digitaalselt allkirjastatud elektroonilise avalduse või notariaalselt tõestatud avalduse alusel võib töötutoetuse väljamaksmine toimuda ka teise isiku pangakontole Eestis.
 

Küsimus: Kas ma peaksin politseisse esitama avalduse, kui koridoris käisid vargad?04.12.2014

Tere! Elan kortermajas ja mure selles, et 28.november kuni 1.detsember varastati ära ühistu koridorist suur must kohver koos lasteriietega. Kahju üle 100 euro, kuna tegu suhteliselt uute ja korralike riietega. Mida ma nüüd tegema peaksin? Kui mul on kahtlused, kes seda võis teha, kuidas ma teen kindlaks, et see tema oli? Mis karistus teda ootab? Kas ma peaksin avalduse esitama?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Ilma Teiepoolse avalduseta reeglina politsei sellist vargust menetlema ei hakka, põhjus selleks lihtne - meil puudub informatsioon varguse kohta. Seega jah, kui soovite et antud juhtumi osas uurimist alustataks tuleb Teil avaldus esitada.

Vargus on karistatav Karistusseadustiku § 199 alusel

§ 199. Vargus

(1) Võõra vallasasja äravõtmise eest selle ebaseadusliku omastamise eesmärgil –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.

(2) Sama teo eest, kui:
1) teo objektiks on tulirelv, laskemoon, lõhkeaine või kiirgusallikas;
2) teo objektiks on narkootiline või psühhotroopne aine või nende lähteaine;
3) teo objektiks on suure teadusliku, kultuuri- või ajalooväärtusega ese;
4) see on toime pandud isiku poolt, kes on varem toime pannud varguse, röövimise või omastamise;
5) see on toime pandud avalikult, kuid vägivalda kasutamata;
6) see on toime pandud suures ulatuses;
7) see on toime pandud grupi poolt;
8) see on toime pandud sissetungimisega;
9) see on toime pandud süstemaatiliselt –
karistatakse rahalise karistuse või kuni viieaastase vangistusega.
[RT I 2008, 33, 199 - jõust. 28.07.2008]

(3) Käesoleva paragrahvi lõikes 1 või 2 sätestatud teo eest, kui see on toime pandud kuritegeliku ühenduse poolt, –
karistatakse kahe kuni kümneaastase vangistusega.
 

Küsimus: Kas tubakataime kasvatamine on Eestis lubatud?04.12.2014

Tere,
Mind huvitab, kas tubakataime kasvatamine on Eestis lubatud? Tänan vastuse eest!

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud küsimus väljub kui politsei tööraamidest, kuid kiire Google otsing "tubakataime kasvatamine" annab siiski vastuse: "Oma tarbeks tubaka (Nicotiana L) kasvatamine pole reguleeritud ja toimub samadel alustel kui teistegi taimede kasvatamine. Seega võib tubakat peenral enese tarbeks kasvatada küll." - põllumajandusministeeriumi taimse materjali büroo peaspetsialist Vahur Mõttus

allikas: http://maakodu.delfi.ee/news/maakodu/aialeht/uks-kusimus-kas-kodus-voib-enda-jaoks-tubakat-kasvatada.d?id=66454246
 

Küsimus: Kas piiratud juhtimisõigusega tohib juhtida mopeedi ja ATV-d?04.12.2014

Oman B-kategooria piiratud juhtimisõigust. Kas tohin juhtida üksinda mopeedi ja ATV-d? Ise olen 16-aastane.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Vastavalt LS § 94 lõikele 2 - AM-kategooria mootorsõidukit võib juhtida ka isik, kellel on mis tahes mootorsõiduki juhtimisõigus või piiratud juhtimisõigus. Võite Te juhtida mopeedi ka üskinda.

ATV-d piiratud juhtimisõigusega juhtida ei või.
 

Küsimus: Kas alaealisel on mõistlik avaldus esitada või mitte, kui mind lõi täisealine mees?28.11.2014

Tere
Eile tungis mulle (olen alaealine) kallale üks täisealine noormees, kes lõi mind nii kõhtu kui näkku. Mina talle vastu ei hakanud ning vastu ei löönud. Selle käigus toimus ka sõnasõda. Põhjuseks sellisele käitumisele võisid olla noormehe ja minu hea sõbra halvad suhted ning see, et me tegime noormehele nö. nalja kõne. Kas mul on õigus minna politseisse ja avaldus kirjutada? Mis selle noormehega siis juhtuks? Küsimus tekkis just sellest, et see noormees võttis seda kõnet liiga isiklikult ja tuli kätega vehkima.
Aitäh

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui sa oled vähemalt 14aastane võid vabalt selle avalduse ka ise teha. Muudel juhtudel soovitakse enamasti, et vanem teeks selle.

Löömise kohta on igal juhul õigus teha avaldus ja isik saab selle eest ka karistada. Siinkohal ei ole oluline, et sellele eelnes teie omavaheline sõnasõda. Kui tema ei löönud sind enda kaitsmiseks, vaid soovis sellega haiget teha, on ta igal juhul süüdi.