Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mis karistus ootab ees isikut, kes on ise oma ID-kaarti võltsinud, muutnud andmeid ja seda ka kasutanud?14.01.2015

Millised karistused ootavad ees isikut, kes on ise oma ID-kaarti võltsinud, muutnud andmeid ja seda kasutanud? Kui suur on rahaline trahv, mis selle eest võidakse määrata?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustik § 347 ütleb, et tähtsa isikliku dokumendi võltsimise eest on ette nähtud rahaline karistus või kuni kolmeaastane vangistus. Tegemist on kuriteoga.

ID-kaart on tähtis isiklik dokument ning ka andmete muutmist loetakse võltsimiseks.
 

Küsimus: Kui kaua peab ootama, et toimuks alaealiste komisjon?14.01.2015

Kui kaua peab ootama, et toimuks alaealiste komisjon? Kas on mingi kindel aeg, mis aja jooksul peab toimuma komisjon. Ja kes on komisjonil kohal?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Lühike vastus tulenevalt alaealiste mõjutusvahendite seaduse § 14 lg 4: 30 päeva jooksul või see lükatakse edasi vastavalt seaduses ette nähtud tingimustel.

Pikem vastus aga tähendab seda, et komisjoni tähtaeg hakkab lugema hetkest, mil esitatakse vastav taotlus. Rohkem aega võib minna juhtumitega, mida menetleb politsei. Seda eriti näiteks kriminaalasjade raames alaealiste saatmisel komisjoni. Ja alati ei pea ka alaealist sinna saatma, seadus võimaldab ka seda, kuid mittesaatmise otsust ei tehta enne menetluse lõpetamist.

Komisjoni 7 liikmeline koosseis on toodud ülal nimetatud seaduse § 12: haridus-, sotsiaal- ja tervishoiualaste kogemustega isikud, politsei ning volikogu/halduskogu esindajad ja alaealiste komisjoni sekretär. Maavalitsuse juures tegutseva komisjoni üks liige on ka kriminaalhooldusametnik. Nemad koostavad otsuse.
 

Küsimus: Kas see veel kuidagi registrites on või mind "jälitab", kui sain kõrvakiilu andmise eest 7 aasta eest kriminaalkaristuse?14.01.2015

Tere,
Mure selline, et umbes 7,5 a. eest määrati mulle kriminaalkaristus (kehaline väärkohtlemine) avalikus kohas kõrvakiilu andmise eest. Kahjuks jõudis asi kohtusse ja soovitati süüdi end tunnistada kokkuleppemenetluse käigus. Nüüd aastaid hiljem on tekkinud huvi politseitöö vastu. Karistus peaks aegunud olema, aga päris ära see vist ei kao - laitmatut minevikku pole. Ülejäänud minevik plekitu ja ka sugulaste minevik korralik. Kas tasub üldse mõelda selles suunas?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, politseinikuks ei ole võimalik saada, kui Teid on juba korra kriminaalkorras karistatud. See tuleneb politsei- ja piirivalveseadusest § 40 p 1.

Küll aga on õigus antud juhul kandideerida abipolitseinikuks, kui karistusregistris kehtivat kriminaalkaristust enam ei ole. Vaata täpsemat infot abipolitseiniku seaduse § 5 alt.
 

Küsimus: Kas tagantjärgi on võimalik esitada pretensioon tööandjale, kuna eelmisel kohal külmetamisest tekkisid tervisekahjustused?12.01.2015

Tere ja tänan Teid
Kunagi töötasin aastaid (10 a.) liiga külmas ruumis, tööandjaga oli sellest korduvalt juttu, aga mingit lahendust ei leitud. Olin materiaalselt raskes olukorras ja seetõttu kannatasin lihtsalt välja. Töötan endiselt sama tööandja juures, nüüdseks on probleem lahendatud, aga mul on külmetamisest tingitud terviseprobleemid. Kas mul on mingit lootust, et tööandja kannaks tagantjärgi selle olukorra suhtes vastutust?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!

Teie küsimusest selgub, et Te olete aastaid töötanud külmas ruumis ja tööandja ei leidnud mingeid lahendusi Teie töökeskkonna parandamiseks. Nüüd on Teil külmetamisest tingitud terviseprobleemid.
Kas Teie terviseprobleemid on tekkinud seoses halva töökeskkonnaga (antud juhul töötamine külmas ruumis), saab otsustada ainult töötervishoiuarst. Töötervishoiuarst saab öelda, kas tegemist on kutsehaigusega või tööst põhjustatud haigestumisega ainult juhul, kui ta on välja selgitanud seosed Teie tervisehädade ja tervisele halvasti mõjuvate töökeskkonna ohutegurite vahel.
Vastavalt „Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse“ § 14 lg (5) punktile 6 on töötajal õigus saada tööst põhjustatud tervisekahjustuse eest hüvitist võlaõigusseaduses sätestatud ulatuses.
Hüvitise saamiseks on Teil õigus esitada tööandjale tervisekahjustuse hüvitise nõude avaldus, kuid Te peate tõendama:
- Põhjusliku seose tekkinud kahju ja õigusvastase tegevuse vahel (töötervishoiuarsti poolt diagnoositud kutsehaigus või tööst põhjustatud haigestumine, uurimismaterjalid)
- Tööandja tegevuse õigusvastasuse (töötervishoiu ja tööohutuse seaduse nõuete rikkumine, ehk seadusest tulenevate kohustuste mittetäitmine tööandja poolt)
- Teil tervisekahjustusega tekkinud kahju olemasolu (töövõimekaotusest tingitud tulude kaotus, raviga ja ravimitega seotud kulud).
Teie esimeseks sammuks oma probleemi lahendamisele peaks olema pöördumine töötervishoiuarsti poole.

Vastuse koostas: Priit Siitan
 

Küsimus: Milline on karistus, kui isik omab mokatubakat?09.01.2015

Tere!
Milline on karistus, kui isik omab mokatubakat? Tean, et see on Euroopa Liidus keelatud (va Rootsi). Seega sooviksin teada millised on karistused, maksimumist miinimumini.

Vastus: Oksana Luik, juhtivkorrakaitseametnik (veebikonstaabel), Politsei- ja Piirivalveameti korrakaitsepolitseiosakond, www.politsei.ee

Mokatubakas on suitsuvaba tubakatoode. Tubakaseaduse § 24 järgi on keelatud närimistubakast erineva suitsuvaba tubakatoote käitlemine. Tubakatoodete käitlemine (TubS § 6 lg 1) on tubakatoote valmistamine, töötlemine ja pakendamine, tubakatootega kauplemine, tubakatoote hoidmine, ladustamine või edasitoimetamine kaubanduslikul eesmärgil või kaubanduslikus koguses.

Täisealise isiku poolt enda kasutamiseks suitsuvaba tubakatoode omamine Eestis ei ole keelatud.
 

Küsimus: Milline on kontoriruumis lubatud maksimum temperatuur ja õhuniiskus?08.01.2015

Tere, tavaliselt on probleemiks, et töökohas on liiga niiske või külm, minul aga vastupidi, tundub, et temperatuur on 25+ kraadi ja õhk väga kuiv, millised on neid parameetreid puudutavad seadused? Kelle poole pöörduda? Lisaks minuga samas nurgas 2 inimest kütavad tuba elektripuhuriga ja kannavad pakse tekke öeldes, et on külm (neil mingi haigus ma arvan).

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Kahjuks ei ole enam selliseid õigusakte, mis reguleeriks kohustulikku sisekliimat. Olemas on vaid soovituslikud normid, millest tööandja võiks lähtuda tääkoha sisekliima loomisel.
Töötervishoiu - ja tööohutuse seaduses on vaid õeldud, et sisekliima peab olema sobiv arvestades tehtavat tööd, ruumis olevaid kuttekehi, seadmeid jms, mis mõjutab ruumi sisekliima parameetreid.
Sisekliimat reguleerivad soovitused on toodud: Eesti standardis EVS-EN 15251:2007 „Sisekeskkonna lähteparameetrid hoonete energiatõhususe projekteerimiseks ja hindamiseks lähtudes siseõhu kvaliteedist, soojuslikust mugavusest, valgustusest ja akustikast“. Näiteks on büroos suve miinumumtemperatuur 20 kraadi ja talve maksimum 26 kraadi. Suhteline õhuniiskus peaks jääma 25-60 % vahele.
Kui tööandja ei ole valmis töökeskkonda parandama, on ainuke võimalus kohaliku Tööinspekstiooni poole.
 

Küsimus: Kas rasedal on kehtiv ravikindlustus või kuidas see ravikindlustus saada?08.01.2015

Tere,
Olen rase ja mul kehtib hetkel ravikindlustus, kuna ma olen oma vanaema hooldaja. Juhul kui peaks hooldamine lõppema, kas siis toon haigekassale rasedatõendi, et kindlustus kehtiks edasi?
Lugupidamisega,

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere
Ravikindlustuse taotlemiseks rasedana tuleb haigekassale esitada avaldus ja arsti või ämmaemanda väljastatud tõend raseduse tuvastamise kohta. Kindlustuskaitse lõpeb kolm kuud pärast arsti määratud eeldatavat sünnituskuupäeva.

Parimat soovides
Ülvi Rebane
 

Küsimus: Kas seadusega on keelatud rasedal öösel töötada?06.01.2015

Kas seadusega on keelatud rasedal öösel töötada?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Seadusega ei ole rasedal öötöö tegemine otseselt keelatud. Mõistlik oleks öötööst loobuda just enda ja areneva lapse tervise hoidmise mõttes.
Siit leiate määruse "Töötervishoiu ja tööohutuse nõuded rasedate ja rinnaga toitvate naiste tööks" (https://www.riigiteataja.ee/akt/13290413)
 

Küsimus: Kui B-kat lubasid ei saa teha, kas siis see piirang kehtib ka A-kategooriale?06.01.2015

Tere!
Sai suvel võetud vastu üks rumal otsus ja mõeldud nagu ikka inimestel kombeks, et "minuga ei juhtu". Tõesti oli üks lühike sõit, aga seadus on seadus ja jäin oma lubadeta sõitmisega vahele (B-kat masin). Kuna enne trahvi maksmist aga ARKi eksamile ei jõudnud (tegemata oli vaid sõidueksam seal), siis nüüd aasta jooksul neid lube teha ei saa.
Küsimuseks aga, kas lubade tegemise piirang kehtib ka A-kategooriale?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, mõlemale kategooriale kehtivad samad reeglid. Täpsem info on kirjas liiklusseaduse § 106. Eksamile pääsemise tähtaegasid tasub üle kontrollida läbi ARKi, et juhtimisõigus esimesel võimalusel siiski endale saada. Laias laastus võiks see olla aasta pärast trahvi tasumist.
 

Küsimus: Kelle poole pean minu e-maili kuritarvitamise tõttu pöörduma, kui politseist abi ei saanud?19.12.2014

Minu e-maili on keegi kuritarvitanud ja sellega seoses tekitanud mulle palju probleeme. Kas on võimalik mingil moel teada saada, kes minu e-maili kasutas. Internetis peaks ikka jälg ju maha jääma!
Sai ka politseisse avaldus tehtud seoses minu identiteedi varguse kohta, aga kahjuks sealt ma abi ei saanud, nüüd tekib küsimus kelle poole ma siis pöörduma pean?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Kui tegite avalduse ja palusite selles uurida identiteedivargust siis tõesti ei saa selles osas politsei aidata. Tegemist ei ole identiteedivargusega, seetõttu tuleks vältida avalduses ise juriidilise hinnangu andmist toimunule vaid tuleb kirjeldada seda, mis toimus. Kuna ma ei tea täpseid asjaolusid siis on keeruline hinnangut anda. Ilmselt võiks Teie järgmine samm olla pöördumine prokuratuuri.