Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Mida teha, kui naisterahvale tungis kallale mees, kellel on nö "tunnistajad" - oma kamba liikmed?19.12.2014

Naisterahvale tungis kallale meesterahvas ja tekitas kehalise vigastuse. Meesterahvas eitab oma tegu ja tal on "sõpradest" tunnistajad. Tegemist on "päti kambaga" vanuses 18-20. Mida on sellel naisterahval kõige mõistlikum teha? Politsei poole pöördudes hakatakse naisterahvast ähvardama ja ta peab elama hirmu all... Lihtsalt asjast mööda vaadata ja lasta asjal jääda, tekib kallaletungijal karistamatuse tunne ja ta jätkab sama viisi ka tulevikus. (On teada, et see noormees on kallale tunginud ka eelnevalt naisterahvastele.) Mis siis sellises olukorras üldse teha?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sellises olukorras (nagu kõikidel juhtudel, kui kellegi peal on tarvitatud vägivalda) on esimene asi mis teha tuleb: pöördumine traumapunkti ja tekitatud vigastuste fikseerimine. NB ka siis kui tegemist on kõigest marrastuse/sinikaga.

Seejärel tuleks siiski naisterahval pöörduda politseisse ja esitada esitada avaldus, muud võimalus ei näe, et vältida karistamatuse tunde tekkimist. Kui pärast hakatakse ähvardama on võimalik ka need ähvardused taas fikseerida, selles osas tuleks kindlasti uurijat, kes antud naisterahvaga tegelema hakkab, teavitada ja temaga tegevusplaan sellisteks puhkudeks kokku leppida.
 

Küsimus: Kas töötajal on õigus saada töötuskindlustushüvitist, kui tööandja lõpetas töösuhte TLS § 88 lg 1, p 2 alusel?19.12.2014

Tere
Tööandja lõpetas töötajaga töösuhte töölepingu seaduse § 88 lg 1, p 2 alusel?
Kas töötajal on õigus saada töötuskindlustushüvitist?

Tänades

Vastus: Nansi Kartanas, infospetsialist, Eesti Töötukassa, www.tootukassa.ee

Tere

Jah, kui viimane töösuhe enne töötuna arvelevõtmist on lõppenud töölepingu seaduse § 88 lg 1 p 2 alusel (töötaja ei ole pikka aega tulnud toime tööülesannete täitmisega ebapiisava tööoskuse, töökohale sobimatuse või kohanematuse tõttu, mis ei võimalda töösuhet jätkata - töövõime vähenemine),
siis tal on õigus taotleda töötuskindlustushüvitist.

Kuid hüvitise määramiseks peab töötu vastama ka töötuskindlusustusstaaži tingimusele:
- vähemalt 12 kuud töötuskindlustusstaaži 36 kuu jooksul või
- pärast töötuskindlustushüvitise väljamaksmist uuesti kogunenud vähemalt 12 kuud töötuskindlustusstaaži.
 

Küsimus: Kas mul on kohustus uurijale rääkida oma eraelust?18.12.2014

Kui uurija kuulab mind üle, kas ma võin vaikida, kui uurija küsib küsimusi mu eraelu kohta, sh intiimelu kohta, või pean ikkagi kindlasti vastama nendele küsimustele, mis puudutab mu eraelu?
Kas uurijal on õigus kuulata pealt telefonikõnesid ja lugeda e-kirjavahetusi, mis ma sõpradega pean?
Tänan!

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Väga raske on tuua üldistusi, sest kehtivad erisused näiteks isikute ülekuulamisel tunnistaja või kahtlustatavana, samuti on tõendite kogumisel vahe selles, kas seda tehakse jälitustoiminguna või nõuab menetleja tõendid välja kriminaalmenetluse raames. Samas toon mõned põhireeglid välja:

1) keegi ei pea andma enda kohta süüstavaid ütlusi
2) keegi ei pea vastama küsimustele, mis on seotud tema eraeluga, kuid ei oma süüteo asjaolude uurimisel tähtsust. Ehk siis asjasse mittepuutuvaid teemasid ei tohiks uurija üldse puudutada. Samas, kui iniimelu mingis osas on seotud toime pandud süüteoga, saab ütlustest keelduda juhul, kui sellest rääkimine kahjustaks (süüstaks) isikut ennast
3) telefonikõnede pealtkuuulamine ja erakirjavahetuse lugemine saab toimuda kohtu loal. Kindlasti ei ole see ühe uurija otsus. Kui ta leiab, et see on kriminaalasjas tõendite kogumisel oluline, siis ta peab selle kohtule suutma ära tõestada. Kergekäeliselt selliseid lubasid ei väljastata.
 

Küsimus: Mis selles kummivilinaga startides täpselt ebaseaduslikku on?18.12.2014

Mis selles kummivilinaga startides täpselt ebaseaduslikku on? Ma saan aru, et on kehtestatud kiirusepiirangud aga kiirenduspiirangutest pole veel midagi kuulnud?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Liiklusseaduses on ilusad normid, mis reguleerivad liikuses toimuvat:
§ 14. Liikluskord
(2) Iga liikleja, liikluse korraldaja ja muu isik peab järgima liiklusalaste õigusaktide nõudeid, olema liikluses hoolikas ja ettevaatlik ning tagama liikluse sujuvuse, et vältida ohtu ja kahju tekitamist.

Kummivilinaga stardid pole kindlasti kõige sujuvamad kohaltstartimise variandid.

§ 16. Liikleja kohustused
(1) Liikleja peab olema viisakas ja arvestama teiste liiklejatega ning oma käitumises hoiduma kõigest, mis võib takistada liiklust, ohustada või kahjustada inimesi, vara või keskkonda.

Vilistamine ei ole teiste inimeste suhtes viisakas ja häirib kindlasti paljusid. Usun, et see meeldib vaid teatud huvidega inimestele ning nendele ongi mõeldud näiteks Tartus Raadi neljapäevakud. Pealegi, see kohapealne õhku tõusev mürdiste gaaside pilv ohustab nende inimeste tervist, kes selles pärast auto lahkumist viibima peavad.

§ 35. Juhi kohustused jalakäija, tasakaaluliikuri juhi ja jalgratturi ohutuse tagamisel
(1) Juht ei tohi oma tegevusega ohustada jalakäijat, tasakaaluliikuri juhti ega jalgratturit. Eriti tähelepanelik peab juht olema lapse, vanuri ning haigustunnustega, liikumispuudega ja pimeda inimese suhtes.

Mõne rehvi alt hoogu saanud kivi võib halvemal juhul tee ääres seisja tappa. See näitab hooletut suhtumist teiste heaolusse.

Eks neid põhjuseid leiab veelgi.
 

Küsimus: Kas 17-aastane võib sõlmida auto ostu-müügi lepingu?18.12.2014

Tekkis küsimus, et kas 17-aastane (alaealine) isik võib kirjutada alla näiteks auto ostu-müügilepingule ilma, et tema vanemad oleks mingit luba andnud ega asjast üldse midagi teaks ja kui ei või, siis kuidas see vanema nõusoleku andmine täpselt käib sellisel juhul?
Ja kui see leping ikkagi koostada ilma vanemate nõusolekuta, kas see leping siis kehtib või mitte?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kuna see on rohkem ARKi teema, täpsustasin vastuse nende kaudu üle:
Piiratud teovõimega isiku mitmepoolset tehingut reguleerib Tsiviilseadustiku üldosa seadus (TsÜS) § 11.

Piiratud teovõimega isiku poolt seadusliku esindaja eelneva nõusolekuta tehtud mitmepoolne tehing on tühine, välja arvatud, kui seaduslik esindaja tehingu hiljem heaks kiidab. Kui isik on muutunud pärast tehingu tegemist teovõimeliseks, võib ta tehingu ise heaks kiita.

Tehingu heakskiit peab olema vähemalt lihtkirjalikus vormis.

E-teeninduses piiratud teovõimega isikud toiminguid teha ei saa.
 

Küsimus: Millist turvavarustust peaksin kandma, kui ehin kaubanduskeskuses 10m kõrgusel kuuske?16.12.2014

Tere
Ehin kuuski ostukeskuses. Kuna olen päris kõrgel 9-12 meetrit, siis küsimus selline, millist turvavarustust pean kandma (olen tõstukiga, ise tõstukit ei juhi st et oleme tõstukis kahekesi).

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere!
Ajutist kõrgtööd reguleerib määrus Töövahendi kasutamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded, 4. peatükk
AJUTISEKS KÕRGTÖÖKS ETTENÄHTUD TÖÖVAHENDITE KASUTAMINE(https://www.riigiteataja.ee/akt/692896).

Kui töötate korvtõstukis üle 2 m, on soovituslik (ei ole kohustuslik) kasutada ka kukkumiskaitsevahendeid (turvarakmed sobivate köite ja kinnitusvahenditega nt http://www.kukkumiskaitse.ee/ee/).
Oluline on ka see, et tõstukijuht liigub kooskõlas korvtõstukis viibijaga ning korvis töötav inimene ei upita end üle kaitsepiide.

Tervirades,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Kas see on rikkumine, kui teen vale nimega konto ja kasutan suvalist netist võetud pilti?15.12.2014

Tere, tekkis küsimus, kas see on rikkumine, kui teen vale nimega konto, suhtlen seal inimestega, ta küsib minult pilti, ma võtan netist täiesti suvalise pildi ja saadan talle. Ma kirjutasin talle, et see pilt pole minust, aga mingil põhjusel seda ei edastatud talle. Ta teadis juba, et see on valekonto, aga ta oli nõus minuga edasi suhtlema, ja nüüd ütles mulle valetaja ja ähvardab politseiga. See konto sai tehtud napsuse peaga ja deaktiveerin seda juba.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Kui selle konto alt ei esinetud reaalse isikuna, siis ei ole see karistatav.
 

Küsimus: Mis saab edasi mootorsõidukist, kui peetakse kinni juht, kellel pole juhilubasid ja sõidukil ei ole kindlustust?15.12.2014

Tekkis selline küsimus, et kui ilma juhiloata mootorsõiduki juhtimisel politsei selle mootorsõiduki kinni peaks pidama, siis kas kehtiva kindlustuse mitte omamisega kaasneb ka mingi karistus? Kuna juhiloa mitte omamisel ei hüvitaks kindlustus ju niikuinii mitte midagi või on see siis lihtsalt põhimõtte küsimus? Ja siis veel selline asi, et mis saab edasi sellest mootorsõidukist kui see tänava ääres kinni peetakse?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Karistus on võimalik määrata ka selle eest, et kindlustus puudus. Sõidukiga on võimalik, et kutsutakse omanik või mõni muu juhtimisõigusega isik järgi või see viiakse valvega parklasse.
 

Küsimus: Kuidas inimesele selgeks teha, et ta enam ei ahistaks mind - helistab ja saadab sõnumeid juba terve aasta?15.12.2014

Kas on midagi, kuidas inimesele selgeks teha, et ta enam ei helistaks ega sõnumeid saadaks ja fb sõnumeid ei saadaks kuigi ei ole sõbraks? Ma ei võta telefoni ega vasta kuidagi. Kui ära blokeerida, ei ole ka nagu õige, ta jääb ikka terroriseerima ja otsib uusi vahendeid, et kogu aeg hoiatada ja ähvardavaid sõnumeid saata. See on juba nii väsitav kestab juba peaaegu aasta.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

FB-s on võimalik oma konto seadeid muuta nii, et suvalised isikud ei saaks Teid leida. Kaasaegsest (nuti)telefonist on võimalik ka numbreid blokeerida.
Kui need võimalused ei ole vastuvõetavad siis tuleb pöörduda kohtusse ja taotleda lähenemiskeeldu ning selle läbi ka helistamise ja interneti kaudu kontakti otsimine.
 

Küsimus: Kuidas käitub politsei diplomaatilise puutumatusega isikutega?15.12.2014

Tere
Mind on juba päris pikalt huvitanud, et mis piirangud on politseil diplomaatilise puutumatusega isikutega tegelemisel ja kinnipidamisel? Tükk aega tagasi oli päris populaarne, et vene saatkonna töötajad sõitsid saatkonna autodega purjuspäi ringi ning meediast jäi mulje, et politsei nagu seaduslikult ei saagi eriti midagi teha. Või kui näiteks peaks juhtuma, et purjus saatkonna tööline linnas valimatult lihtsalt laamendab? Lisaks veel, et kas vastab tõele, et saatkonna sõiduk võib tuimalt nn. "kõik puhuvad" reidist läbi sõita või siis ignoreerida liikluspolitsei peatumismärguannet? Mind huvitab väga, et kuidas politsei sellises olukorras käitub/tegutseb?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tõsi, et diplomaatilist puutumatust omavad isikud omavad ka teatud eriõigusi, siiski ka kohustusi. Muude kohustuste hulgas peab diplomaat kinni pidama asukohariigi seadustest. Kindlasti ei või saatkonna sõiduk "tuimalt" kõik puhuvad reidist läbi sõita või ignoreerida peatumismärguannet.