Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas meil on keelatud natsisümboolika märkide kandmine?10.02.2015

Tere,
Kas meil on keelatud natsisümboolika märkide (mittesilmatorkav) kandmine?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Sümboolika ei ole keelatud. Keelatud on rahvusliku vaenu õhutamine.
 

Küsimus: Mida teha, kui kardan endist elukaaslast?10.02.2015

Tere. Läksin aasta alguses lahku oma elukaaslasest. Meil on kaks ühist last. Hirm tema ees on suur. Eriti, kui ta tarbib alkoholi. Alles hiljuti lõhkus mu auto esiklaasi. Meie lahkuminek toimus tänu kokkuleppemenetlusele. Minu tingimus oli, et ta peab välja kolima. Lapsi ta külastada ei ole tahtnud ega enda juurde ka võtta. Tema elu on nüüd enamasti joomine. Kardan, mis ta minuga teha võib, kuna lubas mu maha lüüa. Eriti kui peaksin eluga edasi minema ja uue mehe leidma. Õnneks laste puhul pole ta vägivalda kasutanud. Viimane kord, kui minu juures käis, oli meie 3-aastane tütar kodus ja tema juuresolekul kiitis, et lööb mu maha, ma olla lits hoor ja kes kõik veel.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Tuginedes ainult Teie poolt siia kirja pandud infole, ning viidetele eelnevalt Teie ja Teie vara suhtes toime pandud vägivallategudele, ning eeldades, et näiteks auto klaasi lõhkumine tema poolt on fikseeritud politseis ning tõendamist leidnud, leian, et Teil oleks mõistlik esitada avaldus KarS § 120 tunnustel, ehk ähvardamine.
Täiendavalt oleks Teil ilmselt mõistlik pöörduda juristi poole ja konsulteerida seoses võimalusega taotleda kohtust lähenemiskeelu kehtestamist.
 

Küsimus: Kas ongi aastane veto juhilubade eksamile minekuks, kui sain helkuri mittekandmise eest trahvi?10.02.2015

Ma sain eile trahvi helkuri mitte kandmise eest. Et kas ma reaalselt ei saagi sellepärast nüüd aasta otsa ARK-i juhiloa eksamile minna?
Kuigi mul oli saadud trahv eelmise aasta alguses, mille ma pikendusega maksin ära augustiks, et kas see karistus paneb siis uue aasta sellele olemasolevale karistusele otsa?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Antud valdkond on liiklusseaduses reguleeritud järgnevalt:
LS § 106. Auto ja mootorratta juhtimisõiguse andmine

(1) Auto ja mootorratta juhtimisõigus antakse ning esmane juhiluba väljastatakse isikule, kellel:
1) varem ei ole olnud auto või mootorratta juhtimisõigust või
2) on mootorratta või traktori juhtimisõigus ja kes soovib omandada täiendavalt auto juhtimisõigust ning
3) ei ole karistatust käesoleva seaduse §-s 201, 223, 224, 226, § 227 lõigetes 2–4, §-s 234, 236 või 237 sätestatud väärteo eest või
4) ei ole karistatust karistusseadustiku 23. peatükis sätestatud liiklussüüteo eest või
5) ei ole korduvalt karistatud käesoleva seaduse 15. peatükis sätestatud väärtegude eest, välja arvatud käesoleva lõike punktis 3 nimetatud rikkumised.

Helkuri mittekandmine on aga

LS § 259. Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumine

(1) Jalakäija, tasakaaluliikuri juhi, jalgratturi, pisimopeedijuhi, loomveoki juhi või sõitja poolt liiklusnõuete muu rikkumise eest, kui puudub käesoleva seaduse §-s 226, 234, 236, 237, 239 või 241 sätestatud väärteokoosseis, –
karistatakse rahatrahviga kuni kümme trahviühikut.

Seega kui Teie ainus karistus liiklusnõete rikkumise eest on helkuri mitte kandmine, siis ei saa see takituseks juhtimisõiguse omandamisel.
 

Küsimus: Kui olen teinud avalduse perevägivalla kohta, siis kas mul on hiljem võimalus ka sellest avaldusest loobuda?10.02.2015

Tere! Kui olen teinud avalduse perevägivalla kohta, siis kas mul on hiljem võimalus ka sellest avaldusest loobuda või siis muuta oma ütlusi kuna esimeses tunnistuses ei ole kõik tõene, kuna hindasin sel hetkel olukorda üle ja olin liigse surve all, stressis. Tõesti ei taha, et minu tehtud avalduse tõttu inimesega midagi juhtuks.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Nn tagasi võtmise või loobumise võimalust seadus ette ei näe. Oma ütluste täiendamiseks tuleks Teil pöörduda uurija poole, kes Teie avaldust menetleb.
 

Küsimus: Kuidas arvutatakse uue sünnituspuhkuse sünnitushüvitist kui eelnevalt oled olnud lapsehoolduspuhkusel?10.02.2015

Tere
Terve eelnenud aasta kuni novembrikuu alguseni sain vanemahüvitist alampalga määras, kuna eelnevalt töötades oli põhipalk väiksem kui alampalk. Küsimus selline, et kui lähen selle aasta veebruaris dekreeti, siis kuidas arvutatakse uus sünnitushüvitis? Vanemahüvitis ei kuulu sotsiaalmaksuga maksustamisele ning tööandja juures on põhipalk väiksem kui eelnenud kalendriaastal saadud vanemahüvitis. Kas sünnitushüvitist arvutatakse vanemahüvitise alusel saadud miinimumpalgalt või siiski põhipalga ja 30 päeva jagatisena?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Haigekassa arvutab sünnitushüvitise isiku eelmise aasta sotsiaalmaksuga maksustatavalt tulult. Sünnitushüvitise arvutamisel vanemahüvitis arvesse ei lähe. Ajutise töövõimetushüvitise arvutamisel võrdub kalendripäeva keskmine tulu töövõimetuslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud kalendriaastal isikule arvestatud või makstud sotsiaalmaksu alusel arvutatud tulu ja arvu 365 jagatisega. Kui eelneval aastal isikul tulu puudus või oli väiksem kui 390 eurot kuus, siis arvutamisel lähtutakse töövõimetuslehel märgitud töövabastuse alguspäevale eelnenud päeval kehtinud kuupõhipalgast või kuupalga alammäärast. 2015. aastal on alampalk 390 eurot. Kui põhipalk on väiksem kuupalga alammäärast, siis päevatulu võrdub põhipalga ja arvu 30 jagatisega. Sünnitushüvitiselt arvutatakse maha ka tulumaks 20%.
Töövõimetushüvitise arvutamise kohta leiate rohkem infot https://www.haigekassa.ee/et/inimesele/rahalised-huvitised/toovoimetushuvitised.


Parimate soovidega

Kaire Jürisson
infospetsialist
 

Küsimus: Kas ettevõttel, kelle sõidukiga toimus liiklusõnnetus, on ka õigust saada politseist infot menetluse kohta?10.02.2015

Tere
Ettevõte liisib sõidukit, millega toimus liiklusõnnetus. Hetkel menetleb asja politsei (üle aasta juba). Kas ettevõtjal on õigus saada teavet menetluse kohta? Menetleja väidab, et see õigus on ainult sõidukit juhtinud isikul.

Tänan.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seadus paraku näeb toimikuga tutvumise võimalust ette üksnes menetlusosalistele.
 

Küsimus: Kas treeneril on õigust last trennis vägivallaga korrale kutsuda?10.02.2015

Tere. Minul on selline mure, et laps käis eile kohalikus spordihoones, kus sealne treener lõi teda kõrgushüppe kummiga mööda kõrvu. Lapsel oli peale seda kõrv punane ja paistes. Ise kohapeal selgitust küsimas käies vastas, et laps ronis, kus polnud lubatud. Oma teos ta mingit viga ei näinud. Sellega seoses tekkiski küsimus, et kas treeneril on õigust last vägivallaga korrale kutsuda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Lühike vastus - EI OLE!
Reaalselt peaks tekiatud vigastused (punetav kõrv) fikseerima koheselt traumapunktis. Samas eeldades, et Teie laps ei olnud trennis ainus laps, siis on sündmusel kindlasti pealtnägijaid. Mõistlik oleks pöörduda jaoskonda avalduse esitamiseks.
 

Küsimus: Kas meie seadustes on sõidukijuhi (ka jalgratturi) alkoholijoove ja narkojoove erinevalt klassifitseeritud?10.02.2015

Kas meie seadustes on sõidukijuhi (ka jalgratturi) alkoholijoove ja narkojoove erinevalt klassifitseeritud? Kas neid käsitletakse erinevalt, erinevate süütegudena? Millised on karistused?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Teie küsimusele on vastused leitavad Liiklusseaduses. Narko- ja alkoholijoove on erinevalt kvalifitseeritud

LS § 224. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine lubatud alkoholi piirmäära ületades

(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,20–0,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,10–0,24 milligrammi –
karistatakse rahatrahviga kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kuue kuuni.

(2) Sama teo eest isiku poolt, kelle ühes grammis veres on alkoholisisaldus 0,50–1,49 milligrammi või kelle ühes liitris väljahingatavas õhus on alkoholisisaldus 0,25–0,74 milligrammi –
karistatakse rahatrahviga kuni 300 trahviühikut, arestiga või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmisega kuni kaheteistkümne kuuni.

(3) Kohus või kohtuväline menetleja võib kohaldada käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest lisakaristusena sõiduki juhtimisõiguse äravõtmist järgmiselt:
1) kolmest kuust kuni üheksa kuuni, kui isikut ei ole varem käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest karistatud;
2) kolmest kuust kuni kaheteistkümne kuuni, kui isikut on varem käesolevas paragrahvis sätestatud süüteo eest karistatud.

§ 424. Mootorsõiduki, maastikusõiduki ja trammi juhtimine joobeseisundis

Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest joobeseisundis –
karistatakse rahalise karistuse või kuni kolmeaastase vangistusega.
 

Küsimus: Kas politsei peab saatma trahviotsuse postiga või pean ise järele minema teise linna?10.02.2015

Tervist,
Tehti otsus teises linnas, ise elan Tartus. Kas ma pidin ikka trahvi otsuse järgi ise minema või see saadetakse mulle posti teel, kuna elan teise linnas? Kui tehti protokoll, küsisin, kas ma pean selle järgi ise minema või mulle saadetakse see posti teel ja vastuseks sain et posti teel. Praegu on selline olukord, et saime kohtutäituri paberid koos kohtutäituri maksetega, kus on juba suurem arve, kuna määratud trahvide maksetähtajad on juba möödas ja politsei- ja piirivalveameti otsuse saime koos juba kohtutäituri paberitega.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Otsuseid postiga ei saadeta vaid neile tuleb ise protokollil märgitud kuupäevast alates järgi minna, ka siis kui otsus asub teises linnas. Antud olukorras oleks Teil mõistlik pöörduda jaoskonna poole, kes Teile otsuse tegi ja püüda olukorrale lahendus leida.
 

Küsimus: Kas töötu saab lapse haiguse korral ka hoolduslehe võtta?04.02.2015

Tere. Olen ise töötuna arvel. Kui laps on haige, kas saan võtta ka hoolduslehe? Kuhu ja kellele see tuleb saata? Kas mul säilib ka töötuskindlustushüvitis?

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Õigus töövõimetushüvitisele on ainult tööandja poolt kindlustatud inimestel. Töötuskindlustushüvitist puudutava küsimusega pöörduge palun Töötukassa poole.

Parimate soovidega

Pille Sõõrde
infospetsialist