Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kus on sätestatud, et rasedus- ja sünnitushüvitise saamiseks peab töövõtuleping olema pikem kui üks kuu?24.03.2015

Tere! Kui pikk peab olema töövõtuleping, et saada rasedus- ja sünnitushüvitist? Haigekassast öeldi mulle, et üks kuu ja üks päev,seega kui leping on lühem, ei ole mul õigust hüvitisele. Kui see on tõesti nii, siis kust võiksin leida sellekohast infot, ei mina ega tööandja ei teadnud seda!?
Ette tänades

Vastus: Eesti Haigekassa, www.haigekassa.ee

Tere

Ajutise töövõimetuse hüvitis on rahaline kompensatsioon, mida haigekassa maksab töövõimetuslehe alusel kindlustatud isikule, kellel jääb töö- või teenistuskohustustest või majandus- või kutsetegevusest ajutise vabastuse tõttu saamata isikustatud sotsiaalmaksuga maksustatav tulu.

Ravikindlustuse seadus annab kindlustuskaitse võlaõigusliku lepinguga töötajale juhul, kui inimesega, kes ei ole füüsilisest isikust ettevõtja, on sõlmitud üle ühekuulise tähtajaga või tähtajatu töövõtu-, käsundus- või muu teenuse osutamiseks sõlmitud võlaõiguslik leping ja selle lepingu alusel makstakse iga kuu sotsiaalmaksu sotsiaalmaksuseaduse § 9 lõike 1 punkti 2 alusel vähemalt eelarveaastaks riigieelarvega kehtestatud kuumääralt arvutatuna (2015. aastal on kuumäär 355 eurot).

Kui töövõtulepingu sõlminud isiku eest ei maksa lepingu teine pool igakuiselt sotsiaalmaksu miinimum kuumääralt või leping on lühem kui üks kuu, siis ei saa isikut kindlustada.
Haigekassa maksab sünnitushüvitist sünnituslehe alusel ainult töötajana ravikindlustatud naistele. Kui sünnituslehe algamise päeval ei ole naisel tööandja kaudu kehtivat ravikindlustust, siis ei ole tal õigust sünnitushüvitisele.

Töövõimetushüvitiste, sh sünnitushüvitise maksmist reguleerib Ravikindlustuse seadus § 50-62 https://www.riigiteataja.ee/akt/131122012010?leiaKehtiv.

Parimate soovidega

Kaire Jürisson
Eesti Haigekassa
 

Küsimus: Kas võin ilma hoiatuseta politsei kutsuda, kui naaber rikub öörahu valju muusikaga?19.03.2015

Kui naaber rikub öörahu valju muusikaga, kas peaksin temaga eelnevalt rääkima ja paluma muusika vaiksemaks keerata või võin ma ilma hoiatuseta politsei kutsuda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei võite kutsuda ka hoitatamata. Kuid heanaaberlike suhteid silmas pidades oleks ehk mõistlik eelnevalt inimesega ise rääkida.
 

Küsimus: Kas politseinik peab tooma ka põhjuse, et miks minu autot koeraga läbi hakatakse otsima?11.03.2015

Viimasel ajal on igal pool reidid koertega. Kas politseinik peab tooma ka põhjuse, et miks minu autot koeraga läbi hakatakse otsima? Kui mul on absoluutselt kõik korras, kas siis tohib minu autot hakata lihtsalt läbi otsima? Või sisuliselt peetakse kinni, visatakse mind ootele, tuhnitakse auto läbi ja kui selgub, et kõik korras, öeldakse ilusasti head teed?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Sõiduki läbivaatust teostatakse korrakaitseseaduse alusel kui see on vajalik seadusega või seaduse alusel kehtestatud nõuete täitmise tagamisel ohu ennetamiseks, väljaselgitamiseks või tõrjumiseks või korrarikkumise kõrvaldamiseks või kui on alust arvata, et selles on asju, mida võib seaduse alusel võtta hoiule, hõivata või konfiskeerida. Sama seadus näeb ette, et politseiametnik annab isiku soovil selgitusi kohaldatava meetme ning asjaolude kohta. Nimetatud kohustuse täitmise võib edasi lükata nii kaua, kui see on vältimatult vajalik vahetu ohu tõrjumiseks.
 

Küsimus: Millal saab taodelda juhiluba isik, keda karistati joobes juhtimise eest vanglakaristusega?11.03.2015

Tere!
Millal saab taotleda juhiluba isik, keda karistati joobes juhtimise eest vanglakaristusega? On jäänud arusaamatuks need aegumistähtajad. Aru olen saanud ainult rahatrahvi versioonist, et peale rahatrahvi ära tasumist peab mööduma 1 aasta. Kuid vangla karistuse ära kandmisest peab siis mööduma kas 3 aastat või 5 aastat?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Siin tuleb vaadata esmalt KarS § 424 maksimaalset karistusmäära - kuni 3 aastane vangistus. Alla 5 aastane karistus kantakse karistusregistri arhiivi 5 aastat peale karistuse kandmise lõppu vastavalt Karistusregistri seaduse § 24 lg 1 p 8.
 

Küsimus: Kui palju saab ilma juhilubadeta alaealine autoga sõites trahvi?11.03.2015

Kui palju saab ilma juhilubadeta alaealine autoga sõites trahvi? Kas see mõjutab autolubade tegemist kui ma jäin esimest korda vahele?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Alaealisena autoga sõitmine ei ole kuidagi karistav, selleks ei ole ka lube vaja. Eeldan, et pidasite silmas siiski mootorsõiduki (antud juhul sõiduauto) juhtimist, omamata juhtimisõigust. Teie vanus ei ole tegur, mida karistuse määra suuruses arvestada ja karistus määratakse vastavalt LS § 201 lg 1 - rahatrahv kuni 200TÜ ehk kuni 800€ või arest.

Juhtimisõiguse omandamist mõjutab see nii palju, et alates karistuse kandmisest (nt trahvi maksmisest) 1 aasta jooksul ei tohi Te uut väärtegu toime panna ning selle 1 aasta jooksul ei saa Teile juhtimisõigust anda,

LS § 201. Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimine juhtimisõiguseta isiku poolt
(1) Mootorsõiduki, maastikusõiduki või trammi juhtimise eest vastava kategooria mootorsõiduki või trammi juhtimisõiguseta isiku poolt –
karistatakse rahatrahviga kuni 200 trahviühikut või arestiga.
 

Küsimus: Mida peaks tegema, kui mult varastati telefon ja ma tean kes varastas ning kus telefon asub?11.03.2015

Mida ma saan teha, kui mult varastati telefon? Tean kes varastas ja tean kus telefon hetkel asub? On mul üldse võimalik midagi teha politsei abiga või tuleb see tegelane üles otsida ja karmimalt asju ajada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Esimese asjana peaksite pöörduma jaoskonda ja esitama avalduse menetluse alustamiseks. Asjade "karmimalt" ajamine, ehk omakohus, võib lõppeda sellega, et olete ise kriminaalmenetluses kahtlustatav.
 

Küsimus: Kas võõras inimene tohib kasutada teise inimese laste pilte kuskil netis, kui üks lapsevanem pole sellega nõus?11.03.2015

Tere
Tahtsin küsida, kas võõras inimene tohib kasutada, teise inimese laste pilte kuskil neti portaalis, kui üks lapsevanem pole sellega nõus?
Aitäh

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Laste piltide kasutamist reguleerib Isikuandmete Kaitse seadus. Väga palju oleneb ka konkreetsetest asjaoludes, kes kasutab pilti, kus see pilt tehtud on, kelle poolt ja millised tingimused kokku on lepitud. Pildi kasutamiseks piisab ühe lapsevanema nõusolekust.
 

Küsimus: Mida teha kui naabrid kuulavad päevasel ajal muusikat liiga valjult?11.03.2015

Kõrvalkorterisse on kolinud isikud, kes kuulavad pärastlõunasel/õhtusel ajal ehk umbes kella 5-6 paiku kõvasti muusikat. Elame paneelmajas ja tegemist ei ole sellise kuulamisega, et kuuleks ainult bassi, vaid endal seinad värisevad, on kuulda täpselt isegi laulusõnu. Oskate aidata, et kas antud olukorras on mingi lahendus või kaitseb seadus täielikult mu naabrit?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Seadus ei kaitse täielikult Teie naabrit. Esimese asjana võiks naabriga rääkida, ehk on võimalik probleem lihtsalt lahendada. Kui naaber probleemi ei mõista ja oma tegevust jätkab siis tuleks kutsuda patrull. Samuti võiksite suhelda teiste naabritega, selgitamaks välja, kas muusika häirib veel kedagi. Kui häirib, siis saate teha ka avalduse, et oma muusika kuulamisega häirib naaber lisaks Teile ka naabreid X ja Y.
 

Küsimus: Kas politseil on õigus alaealist trahvida, kui ta sõidab mootorrattaga, isik on teada, kuid vahele pole jäänud?11.03.2015

Kas politseil on õigus alaealist trahvida, kui ta sõidab mootorrattaga? Isik on teada, kuid vahele pole jäänud.

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah, võib kui on võimalik koguda tõendeid muul viisil kui patrulli poolt peatamine.
 

Küsimus: kas vanglakaristuse eest kõrvale hoidmine on karistatav?11.03.2015

Kas vanglakaristuse eest kõrvale hoidmise eest on võimalik karistust juurde saada? Aga siis kui juba poolteist aastat kõrvale hoidunud? Kas karistus aegub kunagi?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Jah on KarS § 329. Karistuse kandmisest kõrvalehoidumine

Täitmisele pööratud vangistusest või kinnipidamiskohast lahkuda lubatud kinnipeetava poolt karistuse kandmise jätkamisest, samuti kuriteo eest mõistetud ja täitmisele pööratud käesoleva seadustiku §-des 49, 491, 50, 51, 52 või 522 sätestatud lisakaristuse täitmisest teadliku kõrvalehoidmise eest –
karistatakse rahalise karistuse või kuni üheaastase vangistusega.

Ja aegumine: KarS § § 82. Otsuse täitmise aegumine

(1) Otsust ei asuta täitma, kui otsuse jõustumisest on möödunud:
1) viis aastat esimese astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
2) kolm aastat teise astme kuriteo asjas tehtud kohtuotsuse jõustumisest;
3) üks aasta väärteo kohta tehtud otsuse jõustumisest.
[RT I 2009, 68, 463 - jõust. 01.01.2010]

(2) Otsuse täitmise aegumine peatub:
1) ajaks, mil isik hoidub kõrvale talle kohaldatud karistuse kandmisest või tasumisest;
2) käesoleva seadustiku §-s 73 või 74 sätestatu alusel määratud katseajaks;
3) ajaks, mil isikule kohaldatud karistuse täitmisele pööramine on edasi lükatud või karistuse täitmise tähtaega on pikendatud;
4) ajaks, mil isik on välisriigis ja teda ei anta välja või teda ei saa välja anda.