Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saan tagasi võtta perevägivalla kohta politseile tehtud avalduse?28.04.2015

Kui olen teinud avalduse nüüdseks juba eksabikaasa peale politseis perevägivalla pärast, kas mul on võimalik seda lõpetada? Ja kas sellega ka kaasneb midagi?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Teatud juhtudel on võimalik menetlus lõpetada, kuid selleks peaksite siiski politseisse minema ja uurijaga vestlema ning põhjendama oma otsust. Üks, mida kindlasti kontrollitakse, on asjaolu, kas Teid on mõjutatud mõnel ebaseaduslikul viisil (näiteks ähvardades) sellest loobuma. Kindlasti tuleks mõelda ka sellele, et kui isik jääb karistuseta, siis võivad olla tagajärjed veelgi halvemad, sest sellega jääb isikule arusaam, et kõik, mis ta tegi, oli õige. Ta võib seda tegu korrata ka järgmise elukaaslase peal. Politsei seisukohast on taoliste perevägivallatsejatega tegelemine väga oluline just ka ennetuse seisukohast.

Karistada on võimalik Teid siis, kui eelnevalt antud ütlused ei vastanud tõele.
 

Küsimus: Mida teha, kui kardan agressiivset naabrit, keda politsei palus jälgida ja veel helistada kui midagi kahtlast kuulen?28.04.2015

Tere, Hiljuti kolisid meile uued naabrid ning politsei võttis minuga ühendust, et tegemist on probleemse perega, kus lapse vastu võidakse kasutada vägivalda ning peres toimuv on jälgimise all. Paluti helistada kohe politseisse, kui midagi kahtlast kuuleme. Pidevalt on kuulda lapse kõva nuttu ja asjadega lõhkumist. Teisi meie trepikojas ei ela ning mina ei julge politseid kutsuda, kuna ma ei tea, mis seal korteris toimuda võib ja kas laps nutab lihtsalt palju, samuti kardan ise agressiivse naabriga konflikti minna. Kas on võimalik anonüümselt politsei kutsuda?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Politsei kutsumine on reeglina anonüümne. Aga soovi korral võite alati telefonis rõhutada, et politsei ise palus teada anda, kui midagi kahtlast toimub ja seega palute, et ei öeldaks, et naaber kutsus välja.
 

Küsimus: Kas saan teha load ära enne kui lubadeta sõidu karistumenetlus läbi saab, sest aasta jooksul ju siis lube teha ei saa?24.04.2015

Nimelt jäin eile politseile vahele lubadeta sõiduga ning öeldi, et ei saa aasta aega enam lube teha, kuigi autokool on lõppstaadiumis. Küsimus siis selline, et kas ma saan teha load ära enne kui menetlus läbi, öeldi, et läheb kuu aega? Ja kui ma saan, siis kas need jäävad peale menetlust mulle kätte. Kui ma jõuan kuu ajaga ARK-s eksamid ära teha ja autokooli lõpetada?

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Juhtimisõigust ei anta, kui isiku on karistatud LS § 201 rikkumise eest. Seni kuni Teile ei ole teatavaks tehtud otsust, ei ole Teil ka vastavat karistatust. Seega selle kuu aja jooksul saate load ära teha.
 

Küsimus: Kas töötaja peab töö juurest traumaga haiglasse minekul maksma ise visiiditasu?24.04.2015

Tere
Kui töötajaga juhtub tööõnnetus, kus on nakatumise oht nahka läbistava torke tõttu, saadetakse töötaja haiglasse arsti juurde. Tööandjal on selle haiglaga leping, kus tehakse vastavad analüüsid ja ravid. Küsimus, kui töötaja läheb nakkuskeskusesse peab maksma visiiditasu, kas on seadus, mis viitab, et seda ei pea töötaja maksma vaid tööandja?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere,
kahjuks ei ole ühtegi tööohutusalast õiguslikku alust (seadust, määrust), mis antud küsimust reguleeriks.

Tervitades,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Mida teha kui naaber päeval lärmab ja see kostub meie kinnistule ja eluruumidesse?22.04.2015

Kuidas kehtiv regulatsioon reguleerib rahurikkumist päevasel ajal. Näiteks kui naaber lärmab ja see kostub meie kinnistule ja eluruumidesse. Kas politsei peab sellele reageerima?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Korrakaitseseadusest tulenevalt on ette nähtud politsei sekkumine siis, kui teiste rahu rikutakse ajavahemikus kella 22.00-st kuni 6.00-ni, puhkepäevale eelneval ööl kella 00.00-st kuni 7.00-ni. Kui rahu rikkumine toimub päevasel ajal ja see ei ole normaalse elutegevusega kaasnev müra (normaalne on tolmuimeja heli, puude lõhkumine, klaveri mängimine), vaid midagi pahatahtlikku (võimendusega rokk-kontsert, mida ei kuule ainult naabrid, vaid terve küla), siis võib ikkagi helistada 112 ja paluda politsei abi. Patrull tuleb kohale ja selgitab müra tekitajale, mis on normaalne elutegevuse käigus tekkiv müra ning milline kontserti korraldamine eeldab juba kasvõi näiteks autoriõiguse seaduse järgimist. Tegemist on vestlusega, milles antakse teada, et tema tegevus häirib teisi inimesi ja millega mõjutatakse isikut oma käitumist muutma, kedagi aga väärteo korras karistada ei saa.
 

Küsimus: Kuidas taotleda lähenemiskeeldu elukaaslase skisofreenikust emale?22.04.2015

Kuidas taotleda lähenemiskeeldu? Elukaaslase ema on skisofreenik ja käib minu korteri ukse taga karjumas ja ust lõhkumas. Ühe ukse lõhkus ära nii, et pidime selle välja vahetama. Käib ka mu vanemate ukse taga. Kuna elan kortermajas, siis on püstaku inimesed vihased, et minu ukse taga käib selline lõhkumine. Inimene on haige ja ei võta oma rohte ja on alkohoolik, kui joob, siis keerab ära. On ähvardanud ka. Mida tegema peaks?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Siin ei ole küsimus ainult Teie vara kaitses ja naabrite rahu tagamises. Kuna vara lõhkumise näol on tegemist väärteoasjaga, siis selle raames lähenemiskeeldu taotleda ei saa, vaid te peaksite pöörduma kohtusse. Samas tuleks tegeleda pigem küsimusega, kuidas seda inimest aidata, lähenemiskeelust siinkohal abi ei oleks. Võibolla peaks ta olema mõnes sotsiaalasutuses, kus tema eest keegi hoolt kannaks, sest antud juhul on ta ju ohuks nii endale kui teistele.
 

Küsimus: Kas tohib lastega töötada, kui inimene on eeluurimise all seoses laste vastu pandud kuriteoga?22.04.2015

Kas tohib lastega töötada, kui inimene on eeluurimise all seoses laste vastu pandud kuriteoga? Kas siis uurija võib eeluurimise ajaks juba ise keelu panna lastega mitte töötamiseks või saab seda ikka teha ainult kohtunik?
Kas vaimne ahistamine, nt võõra lapsega käramine, solvamine, hirmutamine politsei, kohtu, kooli direktoriga on ka karistatav ja kui suured on karistused vaimse ahistamise korral?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Antud kirjast ei ole aru saada, millise süüteoga on tegemist ja millises asutuses isik töötab. Küll aga võib prokurör vajadusel seada menetluse ajal vastavaid piiranguid, kuigi enamasti teeb seda juba kahtlusaluse tööandja ise.

Vaimne ahistamine ei ole selliselt defineeritud, et seda saaks paragrahvina välja tuua. Kui keegi karjub avalikus kohas ja häirib sellega kolmandaid isikuid, siis on tegemist avaliku korra rikkumisega ning selle eest saab isikut karistada kuni 400 eurose rahatrahviga. Kui kedagi solvatakse, on solvatud isikul õigus pöörduda tsiviilkohtusse. Politsei või ka direktoriga ähvardamine ei ole ähvardamine seaduse mõttes, mis ikkagi eeldab ähvardamist surma, tervisevigastuse või suure varalise kahju tekitamisega. Väljendi politseiga hirmutamine mõistmine antud kontekstis on ka mitme otsaga asi: kui keegi rikub seadust ja kõrvaline isik lubab sellest teavitada politseid, kas seda saab lugeda hirmutamiseks? Ja kui tegemist ei ole seaduserikkumisega ning isik lubab politseid teavitada, siis mida antud juhul selles karta? Pigem tundub, et selle küsimuse teine pool on seotud isikute omavahelise tüliga ning kui ei leita üksmeelt ning jätkatakse üksteise tülitamist, tuleks siiski pöörduda kohtusse.
 

Küsimus: Kas menetleja võtab karistuse määramisel arvesse ka 8 aastat tagasi olnud analoogset väikse joobega juhtumit?10.04.2015

tere
Juhtus kahjuks nii, et tuvastati joove 0,28 väljahingatavas õhus. Pole olnud 8 aastat ühtegi rikkumist. Enne seda oli kahjuks samasugune kasristus. Asjad on kõik aegunud, karistused kantud, trahvid makstud. Kas menetleja arvestab ka 8 aastat tagasi olnud juhtumit?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Uue karistuse määramisel võetakse arvesse kehtivad sama seaduse ja paragrahvi rikkumised ning muud kergendavad ja raskendavad asjaolud. Viimased leiate karistusseadustiku paragrahvidest 57 ja 58 (https://www.riigiteataja.ee/akt/184411?leiaKehtiv). Seega Teie tänaseks aegunud süütegu enam ei lähe arvesse, kuid karistuse suurust võivad mõjutada muud asjaolud.
 

Küsimus: Kas pipragaasi kasutamine on seadusega kuidagi reguleeritud?10.04.2015

Tere,
Kas pipragaasi kasutamine on seadusega kuidagi reguleeritud? Kas nt tavaline baari töötaja võib seda kasutada tülika kliendi baarist minematoimetamiseks? Kui tegemist ei olnud turvatöötajaga ega kasutatud gaasi ka otseselt enesekaitseks, kas sel juhul oleks mingit seaduslikku alust pipragaasi kasutanud isiku karistamiseks?

Ette tänades

Vastus: Andero Sepp, veebipolitseinik, Politsei- ja Piirivalveamet, www.politsei.ee

Tere

Pipragaas on enesekaitse vahend ja ette nähtud siiski üksnes ründe tõrjumiseks. Kindlasti ei tohiks kasutada gaasi tülika kliendi baarist minematoimetamiseks - gaasi kasutamine siseruumides on äärmiselt ohtlik ja lisaks nn "tülikale kliendile" võib paar ka ülejäänud klientidest tühjaks joosta. Seaduslik aluse kohta hinnangu andmiseks on hetkel vähe lähteandmeid, seega oleks mõistlik esitada avaldus lähimas jaoskonnas.
 

Küsimus: Kas illegaalse sisuga faili omamise eest saab karistust määrata?10.04.2015

Kui interneti avarustest kogemata alla laadida fail, mis on illegaalne, omada ning see on koheselt hävitatud, kas siis saab politseid esitada süüdistuse, sest otseselt faili enam ei oma? Failist on teavitatud ka veebilehe omanikku.

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Karistusseadustiku § 15 ütleb, et kuriteona on karistatav vaid tahtlik tegu, kui seadustik ei näe ette erisust ettevaatamatu teo eest. Tahtlust on kolme liiki:
1) Isik paneb teo toime kavatsetult, kui ta seab eesmärgiks süüteokoosseisule vastava asjaolu teostamise ja teab, et see saabub, või vähemalt peab seda võimalikuks. Isik paneb teo toime kavatsetult ka siis, kui ta kujutab endale ette, et süüteokoosseisule vastav asjaolu on eesmärgi saavutamise hädavajalik tingimus.
2) Isik paneb teo toime otsese tahtlusega, kui ta teab, et teostab süüteokoosseisule vastava asjaolu, ja tahab või vähemalt möönab seda.
3) Isik paneb teo toime kaudse tahtlusega, kui ta peab võimalikuks süüteokoosseisule vastava asjaolu saabumist ja möönab seda.

Seega, kui Te laete alla faili loodusega seotud lehelt pealkirjaga "liblikate salajane elu" ja selgub, et see on hoopis alaealistega seotud pornograafiline teos, ei jää te süüdi, sest Teil ei olnud isegi mitte kaudset tahtlust taolist videot endale saada.

Kustutamine oli ainuõige tegu. Teavitamine oli samuti õige käitumine, kuid olenevalt olukorrast tasub sellistest leidudest teavitada ka vihjeliini, mis kogub info kokku ja vajadusel saadab meile kontrollimiseks (et leht teadlikult illegaalset materjali üleval ei hoiaks). Seda saate teha siit: http://vihjeliin.targaltinternetis.ee/