Sotsiaalne turvalisus

[pealkirja vaade|avatud vaade]
[uuemad enne|vanemad enne]
[10|20|30]

Küsimus: Kas saab nõuda tööandjalt prillide hüvitamist, kui töösuhte alguses silmakontrolli ei teostatud, kuid nägemine on halvenenud?26.05.2015

Tere!
Asusin praeguse tööandja juures tööle aasta tagasi. Töö toimub 8 tundi päevas kuvari taga. Tööle asudes tööandja tervisekontrolli ei teostanud ja ma ka ei teadnud, et tal selline kohustus on. Tööruumis oli pikka aega väga halb valgustus, umbes 8 kuud. Selle aasta jooksul on olnud korduvalt silmad põletikulised, jooksevad vett ja valutavad. Alles peale korduvaid nõudmisi sain korraliku valgustuse. Käisin ise umbes kuu tagasi silmakontrollis ja selgus, et mu nägemine on aasta jooksul halvenenud. Enne olid lugemisprillid 0,5 ja 0,25, kuid nüüd selgus peale kontrolli, et vastavalt siis 1,25 ja 0,75. Kas mul on õigus nõuda tööandjalt prillide hüvitamist, kui töösuhte alguses silmakontrolli ei teostatud?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Vastavalt "Töötervishoiu ja tööohutuse seaduse" § 13 lõige 1 punktile 7 on tööandja kohustatud korraldama seaduses või selle alusel kehtestatud õigusaktidega sätestatud korras tervisekontrolli töötajatele, kelle tervist võib tööprotsessi käigus mõjutada töökeskkonna ohutegur või töö laad, ning kandma sellega seotud kulud. Eelpooltoodud sätete alusel on kehtestatud "Töötajate tervisekontrolli kord", mille § 5 lõige 2 näeb ette, et töötaja tervisekontroll algab esmase tervisekontrolliga tööle asumise esimese kuu jooksul ning edaspidi töötervishoiuarsti näidatud ajavahemiku järel, kuid mitte harvem kui üks kord kolme aasta jooksul.

Vastavalt "Kuvariga töötamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuete" § 3 lõikele 5 peab tööandja töötajale, kes vähemalt poole oma tööajast töötab kuvariga, korraldama tervisekontrolli, mis hõlmab ka silmade ja nägemise kontrolli. Sama õigusakti lõike 6 alusel, kui kontrolli käigus selgub, et töötaja nägemisteravus on vähenenud, peab tööandja hankima arsti tõendi alusel töötajale kuvariga tööks ettenähtud prillid või muud nägemisteravust korrigeerivad abivahendid või kokkuleppel töötajaga hüvitama nende maksumuse.

Teil on õigus nõuda tööandjalt kuvariga tööks ettenähtud prillide või nägemisteravust korrigeerivate abivahendite maksumuse hüvitamist.
 

Küsimus: Kas võiksite selgitada, kuidas saab õppida kriminaalpolitseinikuks?21.05.2015

Mul on soov õppida kriminaalpolitseinikuks. Teada on see, et tuleb teha matemaatika, võõrkeele ja emakeele riigieksamid ja kohapeal kehaliste võimete proov. Aga milline näeb välja tulevaste kadettide tervisekontroll, kui tulla õppima kriminaalpolitsei erialale? Kui lõpetan eriala, kas tööle asudes piisab heast eesti keele oskusest või peab oskama ka väga hästi vene keelt? Kui matemaatika on nõrk, kas on võimalik lõpetada eriala või on vaja palju matemaatilisi oskusi kõrgkooli tasemel?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kõige konkreetsem on info vastuvõtu korras kirjas: http://sisekaitse.ee/public/Oppeosakond/2015.02.17_02_vastuvotmise_kord_2015.pdf

Kehv matemaatika tulemus tähendab seda, et langed õpitulemuse pingereas ja seega tuleb ekstra tubli olla kehalistes katsetes ja kutsesobivuisvestlusel. Matemaatilisi oskuseid läheb õppeperioodil vaja, kuid see ei ole oma nii suurt osakaalu ning raskusastet, et seetõttu kellelgi kool lõpetamata jääks. Kõige enam läheb neid oskusi vaja ehk majanduskuritegude uurijatel.

Tervisekontroll on üsna põhjalik. Koosneb nii tavaliselt tervisekontrollist, mida juhtimisõigust taotledes vaja läheb (nägemise ja kuulmise kontrollimine, vereproov), kuid lisaks tuleb teha ka näiteks kopsupilt ja EKG. Sellest räägitakse täpsemalt, kui juba kadeti staatusesse saad ning seda tuleb ka korrata iga kahe aasta järel politseinikuna töötades.

Kriminaalpolitseinikuna töötades on hea venekeele oskus vajalik ja seda saab arendada ka paralleelselt tööl käies. Samas ei ole selle kehv tase tööle saamist kategooriliselt takistav asjaolu. Samas on selle hea oskus jällegi töölesaamist soodustav, seega kooliajal tasuks keeleõppega siiski võimalikult palju tegeleda.
 

Küsimus: Kas Eestis võib politseinikku filmida ning millistel tingimustel?21.05.2015

Kas Eestis võib politseinikku filmida ning millistel tingimustel?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Jah, kuldreegel on see, et tööd tegevat vormis politseiametnikku võib avalikus kohas filmida, kuid ka sellel on omad erisused. Näiteks ei või politseinikku filmida siis, kui ta kasutab andmebaase, et vältida ligipääsu isikuandmetele. Kindlasti ei tohi filmida nii, et see segab politseinikul tema töö tegemist. Politseinik võib sündmuskoha kaitseks kehtestada ala, kuhu asjasse mittepuutuvad inimesed sh filmihuvilised tulla ei tohi. Filmimisel tuleb arvestada ka teiste sündmuses osalejate soovidega ning kannatanul või ka süüteo toimepanijal on õigus filmimist keelata. Need põhimõtted kehtivad avalikus kohas avalikku teenistusülesannet täitva politseiaimetniku osas ning näiteks kriminaalpolitseitöö puhul või eraruumides peab filmimiseks alati olema eelnev luba.
 

Küsimus: Kui suuri raskuseid võib naine üksi ja kahekesi tööl tõsta?18.05.2015

Tere
Soovin teada, kui suuri raskuseid võib naine üksi ja kahekesi tõsta?

Vastus: Kristi Jõeorg, Tööohutuse spetsialist, Riskianalüüs OÜ, www.riskianaluus.ee

Tere,
kindlaid teisaldamise piiranguid ei ole loodud.
raskuste käsitsi teisaldamist reguleerib määrus "Raskuste käsitsi teisaldamise töötervishoiu ja tööohutuse nõuded" (https://www.riigiteataja.ee/akt/84808). Määruses on võimalik välja arvutada enda tänan koormus kehale ning otsustada, kas teisaldustööd on vajalik muuta.
Lisaks võib ka lugeda MAC süsteemist (http://www.hse.gov.uk/msd/mac/index.htm).

Tervitades,
Kristi Jõeorg
 

Küsimus: Mis ma pean ette võtma, kui naaber lubas mu kassi ära tappa?15.05.2015

Tere!
Meie majal on väike aed taga pool. Majas on 12 korterit. Minu kass jalutab seal. Olen näinud, et mu naaber hoidis minu kass ja proovis mürki anda. Ma küsisin, et mida ta teeb, tema ütles, et ma tapan su kassi ära.
Ma ütlesin, et sa ei saa seda teha, aga ta ütles, et ma teen mida tahan ja mulle ükskõik.
Teine elanik oli ka tunnistaja.
Mis ma pean ette võtma?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selle kohta võite teha politseisse avalduse. Ilmselgelt on kassi heaolu või koguni elu ohus ning isik võib enda sõnade kohaselt selle süüteo siiski toime panna. Kohalik konstaabel peaks isikule selgitama loomapiinamise või taolise hukkamise tagajärgi ning seda tegu ennetama.
 

Küsimus: Kas töötaja, kes on tingimisi karistatud altkäemaksu võtmise eest, võib töötada kaubanduses müügijuhuna?15.05.2015

Tere!
Öelge palun, kas töötaja, kes on tingimisi karistatud altkäemaksu võtmise eest, võib töötada kaubanduses müügijuhuna. See on see juhtum autokooliga, kus ema ja tütar koos tegutsesid. Tütar sai raha oma arvele jne. Pöördun sellise küsimusega Teie poole, sest algul kui töötaja sai karistuse kätte, selgitas kollektiivis juhtunust, palus võimalust edasi töötamiseks ning oli hea suhtleja ja sõbralik, kuid nüüd on olukord muutunud - ülbitseb ja käitub väga halvasti kaastöölistega. Keegi ei julge talle meelde tuletada tema eksimust ja kannatavad ning kardavad tööd kaotada.
Arvan, et asi on seda väärt ning julgen Teile küsimuse esitada, kuigi ka mina võin töö kaotada.
Kuidas edasi toimida, loodan, et saate aidata.
Lugupidamisega

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Kui kohus ei pannud otsusega isikule piiranguid peale ning piirang ei tulene ka seadusest (näiteks avalikus sektoris isik ei saaks töötada), siis see sõltub firma otsusest.

Ülbitsev käitumine ei tundu olevat seotud tema eelneva seaduserikkumisega, seega, kui isik rikub firmas kehtivaid norme ja tavasid, tuleks sellest teavitada juhtkonda. Sel juhul nemad otsustavad, kas selliselt käituv isik sobib neile töötajaks või mitte. Sellise teate edastamine on firma huvides.
 

Küsimus: Kellele tuleks esitada lähenemiskeelu avaldus, et kaitsta end lähisugulase vaimse terrori eest?15.05.2015

Tere!
Soovin teada, kuhu-kellele tuleks esitada lähenemiskeelu avaldus, et kaitsta end lähisugulase vaimse terrori eest? Kas ja millised tõendusmaterjale peaks avaldusele lisama?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Selle küsimusega tuleb pöörduda kohtusse. Seal saate ka täpsemad suunised. Kui vaimne terror on põhjustatud sellest, et isik on vaimselt haige või näiteks sõltlane, siis tuleks leida pigem üheskoos pere ja kohaliku sotsiaaltöötajaga tema probleemile võimalik lahendus, toetus.
 

Küsimus: Kuidas aru saada, et tegu pole petukõnega, kui uurija kutsub ülekuulamisele aga telefon ei näita isegi helistaja numbrit?12.05.2015

Kas on normaalne, et kui uurija kutsub telefoni teel kahtlusalust ülekuulamisele, et helistab ilma numbrinäiduta? Kuidas aru saada kõnest, et on ikka õige uurija, mitte petukõne? Sest numbrita võib igaüks helistada ja väita, et on uurija. Mida tavaliselt uurija ütleb, kui helistab, et ülekuulamisele kutsuda? Kas on võimalik nõuda ka, et uurija helistab numbrinäiduga?
Ja kui kahtlusalune ei võta üldse kõnet vastu, kas siis loetakse ta uurimisest kõrvalehoidjaks või saadetakse kutse mõnel teisel moel? Kui nt ei ole võimalik minna kuidagi uurija juurde: kauge, teises Eesti otsas, haige vms, kas on võimalik ülekuulamist ka telefoni või meili teel läbi viia või kahtlusaluse elukohajärgses uurimisasutuses?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Vastan üsna üldiselt, sest juhtumi kohta siin väga palju infot ei ole.

1) uurija telefoni numbri näit ei ole seadusega reguleeritud. Enamikel uurijatel ei ole ka telefoninumbrid avalikud, seega on seda ka keeruline kontrollida. Küll aga võte numbrit küsida ja kontrollida läbi politsei infotelefoni, kas sellise nime ja telefoninumbriga uurija on politseis olemas. Kuigi ka see fakt ei anna täit kindlust.
2) uurija tavaliselt tutvustab end ning selgitab, mis asjaoludel teid jaoskonda kutsutakse.
3) telefonikõnele mittevastamine ei ole automaatselt uurimisest kõrvalehoidmine. Kui telefonitsi kätte ei saada, siis sellel võib olla palju muid põhjuseid. Tavaliselt siis saadetakse ikkagi kirjalik kutse. Seda võiksite nõuda uurijalt ka telefonitsi. Sel juhul ta saab saata selle näiteks enda nimeliselt e-postiaadressilt ning sel juhul on tõenäosus üsna väike, et tegemist võiks olla petisega.
4) teil on õigus nõuda menetlustoimingute läbiviimist elukohajärgses jaoskonnas. Selleks aga tulebki teil uurijaga suhelda, kes selle saab vajadusel ära korraldada. Kriminaalmenetluse seadustik käsitleb ka telefonitsi kaugülekuulamisi, kuid neid tehakse vaid erandkorras.

Kui soovite midagi täpsustada, kirjutage maarja.punak@politsei.ee.
 

Küsimus: Kas auto omanikule saadetakse ka info selle kohta, et passis kasutajana kirjas olija jäi joobes juhtimisega vahele?12.05.2015

Kui sain karistada joobes juhtimise eest, olen auto dokumentides kirjas kasutajana, kas selle rikkumise kohta saadetakse teade ka auto omanikule?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Eraldi teavitamist kasutaja karistamise kohta ei tehta, küll aga võetakse tavaliselt omanikuga ühendust menetluse käigus. Näiteks see võib toimuda juhtimiselt kõrvaldamisel - keegi peab sõiduautole järele tulema. Kindlasti aga oleks endal mõistlik sellest omanikule teada anda.
 

Küsimus: Kas alaealised saavad politseile avaldusi esitada ise või läbi oma vanemate või eestkostjate kaudu?12.05.2015

Kui vana peab olema isik, kelle avaldusi politseis menetlema hakatakse? Kas avalduste esitamisele on üldsegi püstitatud ealisi piiranguid? Kas alaealised saavad avaldusi esitada ise või läbi oma vanemate või eestkostjate kaudu?

Vastus: Maarja Punak, veebikonstaabel, Politsei- ja Piirivalveameti teabehaldus- ja menetlusosakond, www.politsei.ee

Avaldaja vanusele ei pane seadus piiri, kuna süüteo ohvriks võivad sattuda kõik ning kõigil on õigus avaldus politseile ise teha. Enamasti politsei uurib, kas lapsevanem on juhtunust teadlik, kuna igasugune ohvriks sattumine tähendab seda, et inimene vajab oma lähedaste tuge, seda eriti, kui räägime lastest. Ja põhjuseid on teisigi, kuid tõesti, on ka olukordi, kus laps ei saagi avalduse tegemisest eelnevalt lapsevanemale rääkida, kui ta teeb seda näiteks lastevanemate endi kohta (koduvägivald). Erisused tulevad pärast avalduse esitamist. Näiteks seoses isiku ülekuulamisega.